Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - Bezpieczeństwo archiwizacj danych usb czy dysk wewnętrzny?

katlas 14 Lut 2018 17:09 156 8
  • #1 14 Lut 2018 17:09
    katlas
    Poziom 2  

Witam,

mam w biurze komputer stacjonarny na którym są dane klientów i firmy. Chciałbym rozpocząć archiwizację danych. Odnośnie software widziałem proste darmowe programy więc tutaj myślę, że problemu by nie było. Zastanawiam się tylko w jaki sposób podpiąć dysk do magazynowania danych. W samym PC mam 2 dyski jeden ssd drugi nie ssd i ten drugi mógłby pełnić rolę magazynu. Tylko nie wiem czy w przypadku przepięcia/spalenia/zalania/innej tragedii życiowej szlag nie trafi i tego dysku.

W skrócie pytanie brzmi co jest bezpieczniejsze dla zachowania danych, dysk wewnętrzny czy coś podpięte pod usb ?

0 8
  • Pomocny post
    #2 14 Lut 2018 17:23
    Kasek21
    Poziom 43  

katlas napisał:
    W skrócie pytanie brzmi co jest bezpieczniejsze dla zachowania danych, dysk wewnętrzny czy coś podpięte pod usb ?

Podłączony jako dysk zewnętrzny i odłączony po wykonaniu kopii.

0
  • #3 14 Lut 2018 18:58
    Mezulith
    Poziom 3  

Najlepiej było by mieć drugi dysk i mirror RAID wtedy. Jest to według mnie najbezpieczniejsza opcja.

0
  • #4 14 Lut 2018 19:21
    310artur
    Poziom 42  

Dla danych najlepsza byłaby chmura. Pozostaje kwestia ochrony danych przed obcymi.
    Na sporadyczną archiwizacje najlepsza byłaby moim zdaniem kieszeń z dyskiem HDD (nie SSD). Taki HDD to i pożar potrafi przetrwać. Niby łatwiej go popsuć ale jak długo talerze całe da się dane odzyskać.

0
  • #5 14 Lut 2018 20:08
    RitterX
    Poziom 35  

Dysk zewnętrzny a dla kluczowych danych nagrywaj na płyty CD/DVD. Mają już potwierdzone bezpieczeństwo danych ponad 20lat. Dane przed nagraniem, o ile to konieczne możesz zaszyfrować. Kluczowa jest fizyczna separacja danych. To znaczy, że dane powinny spoczywać w różnych miejscach a jednocześnie być bezpieczne przed dostępem osób niepowołanych.
    Nośnik SSD, póki co jest kiepskim miejscem na dane archiwum i nie chodzi tu o liczbę zapisów. Poczytaj o znikających danych z SSD, które przez pewien czas nie były zasilane.

0
  • #7 14 Lut 2018 22:23
    310artur
    Poziom 42  

RitterX napisał:
    Poczytaj o znikających danych z SSD

Znikające jak znikające - odzysk danych jak się uszkodzi SSD to jest niemal niemożliwe. Taki ich urok. HDD zawsze daje taką szanse - czasem kosztuje to trochę jeśli nic poza talerzem nie ocaleje ale przynajmniej się da.

0
  • #8 14 Lut 2018 22:40
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Kiedyś dostałem laptopa do naprawy który dziwnie grzechotał :D
    Okazało się że talerze w dysku były w ciekawym stanie :D

Co do SSD to jak padł sam kontroler - to jeszcze da się coś z tym zrobić, jak padły pamięci to można się domyślać....

0
  • #9 14 Lut 2018 23:11
    aruszaba
    Poziom 10  

Moim zdaniem najlepiej zainwestuj w chmurę, na początek polecam jakąś darmową z programem do synchronizacji konkretnych folderów. Najbardziej popularna wyszukiwarka daje takie możliwości do 15Gb wiec na dane klientów chyba wystarczy (można dokupić więcej), a wydaje mi się, że jest wystarczająco bezpieczna.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo