Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór anteny FM o zasięgu 30-40km

14 Lut 2018 19:43 1296 16
 • Poziom 3  
  Witam,

  Poszukuję do swojego sprzętu anteny UKF/FM. Zastanawiam się między wyborem anteny wewnętrznej lub zewnętrznej ( z tą drugą będą spore problemy z montażem), czy na rynku są jakieś anteny wewnętrzne godne polecenia dla których odbiór z nadajnika 30-40km nie stanowiłby problemu? Stacja na której mi zależy nadaje w polaryzacji V
 • Poziom 3  
  Którą z tych anten masz na myśli?
 • Poziom 14  
  Dipol 1RUZ PM B myślę że będzie dobrym wyborem, sam posiadam taką i jestem zadowolony.
 • Poziom 3  
  Ok, dzięki.

  Jeszcze mam pytanko w jakie podłączenie ma ta antenka?
 • Poziom 38  
  Hans132 napisał:
  ...Poszukuję do swojego sprzętu anteny UKF/FM. Zastanawiam się między wyborem anteny wewnętrznej lub zewnętrznej...odbiór z nadajnika 30-40km...w polaryzacji V
  Podaj: miejscowość odbioru oraz jaką stację i z jakiego obiektu nadawczego chcesz odbierać. Do dobrego odbioru stereofonicznego z podanej przez Ciebie odległości będzie potrzebna antena zewnętrzna. Sam dobór anteny zależy nie tylko od odległości, ale także od mocy nadajnika i w pewnym stopniu od profilu trasy.
 • Poziom 3  
  Północne Mazowsze,
  Stacje na których mi zależy

  Nadajniki
  Moc 0,10 Polaryzacja H Odległość po prostej 3,14km
  Moc 1,00 Polaryzacja V Odległość po prostej 34,12km
  Moc 0,38 Polaryzacja V Odległość po prostej 34,93km
  Moc 0,20 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
  Moc 1,50 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
  Moc 1,00 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
  Moc 60 Polaryzacja H Odległość po prostej 70km


  Teren bez większych wzniesień.
 • Poziom 38  
  Jeden z obiektów to chyba Ciechanów / komin PEC?
  Do odbioru stacji lokalnych i tych trochę dalszych dałbym antenę SV Total bez wzmacniacza. Stacja "w poziomie" jest na tyle blisko, że odbiór będzie wystarczająco dobry, za to odbiór stacji dalszych będzie lepszy, niż na "kole od rowera". Do tej anteny kup Uszczelkę gumową złącza F.
  Ostatnia pozycja wymaga anteny kierunkowej. W praktyce kupisz tylko antenę 3-elementową, np. Dipol 3/RZ B. Jest rzeczą ważną, czy nadajnik lokalny będzie "w trasie" na nadajnik oddalony, czy z tyłu. Jeśli będzie "w trasie", to może zakłócać odbiór, dlatego musisz sam zdecydować, czy warto. Jeśli zdecydujesz się na dwie anteny, to musisz każdą sprowadzić osobnym kablem i przy odbiorniku dać przełącznik antenowy, np taki: Przełącznik tv kablowa/DVB-T (nie przerażaj się nazwą, działa bardzo dobrze z antenami radiowymi).
  Zobacz tematy (szczególnie ten pierwszy):
  * Wzmacniacz TRIAX HEF845 - można podłączyć?
  * jaką wybrać - antenę pokojową FM?
  * Antena FM a jakość odbioru.
 • Poziom 14  
  U siebie właśnie miałem ja na balkonie pod dachem,a mimo tego odbiór był znakomity wszystkie stacje odbierały w stereo.
 • Poziom 38  
  Hans132 napisał:
  Chyba na tą chwilę zdecyduję się na tą Dipol 1RUZ PM B zobaczę jak będzie działać...
  No cóż, wybór należy do Ciebie. Ja bym nie wziął nawet za darmo.
  Hans132 napisał:
  ...Jeszcze pytanie czy montując antenę na balkonie zamiast na dachu będę miał duże straty? Balkon jest na wysokości ok 9m...
  Antenę należy montować tak, żeby zbierała jak najwięcej sygnału, a jak najmniej zakłóceń. Montaż na dachu jest korzystniejszy, bo dach częściowo tłumi zakłócenia generowane wewnątrz budynku.
  Hans132 napisał:
  ...Czy taki wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_ap-fm_18_db_ekranowany_B9013.htm coś pomoże w polepszeniu odbioru?
  W twojej lokalizacji tylko pogorszy. Ponieważ masz nadajniki lokalne o "rzut beretem", ich silny sygnał spowoduje przesterowanie jak nie samego wzmacniacza, to stopnia wejściowego głowicy odbiornika, co w efekcie tylko pogorszy odbiór.
 • Poziom 31  
  Hans132 napisał:
  Północne Mazowsze,
  Stacje na których mi zależy

  Nadajniki
  Moc 0,10 Polaryzacja H Odległość po prostej 3,14km
  Moc 1,00 Polaryzacja V Odległość po prostej 34,12km
  Moc 0,38 Polaryzacja V Odległość po prostej 34,93km
  Moc 0,20 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
  Moc 1,50 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
  Moc 1,00 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
  Moc 60 Polaryzacja H Odległość po prostej 70km


  Teren bez większych wzniesień.


  Czy te nadajniki są z jednego kierunku czy z różnych? Jeśli z jednego to nie ma co się zastanawiać, brać najprostszą, ale kierunkową antenę z zyskiem powyżej 0 dBi. Największy problem będzie z odbiorem tego nadajnika 0,38kW z odległosci 34,12 km, ale kierunkowa antena powinna dać radę. Z dookólną nie daję szans.

  Pytanie jeszcze jak długi będzie kabel antenowy, w sensie jakie będzie jego tłumienie? Żeby nie okazało się, że zysk z zastosowania zewnętrznej anteny zostanie stracony na tłumieniu kabla. Zysk anteny trzeba dobrać biorąc m.in. pod uwagę tłumienie kabla. Jak tylko to możliwe lepiej unikać wzmacniacza przyantenowego, sensowniej jest dobrać antenę z większym zyskiem.
  Hans132 napisał:
  czy na rynku są jakieś anteny wewnętrzne godne polecenia dla których odbiór z nadajnika 30-40km nie stanowiłby problemu

  Przy podanych mocach nadajników (poniżej 1kW) i odległościach 30-40km to nie ma takich anten wewnętrznych. Czy na przysłowiowym "kawałku drutu" odbierasz teraz chociaż jakikolwiej zaszumiony, śladowy sygnał tych stacji? Czy sprawdzałeś jaka jest charakterystyka pozioma promieniowania tych nadajników, czy nie są one kierunkowe, a Ty znajdujesz się akurat w tej "gorszej" strefie pokrycia tych nadajników? Sporo takich lokalnych nadajników stacji FM o mocach poniżej 1kW nie ma charakterystyki promieniowania idealnie dookólnej.
 • Poziom 11  
  Proponuję minimum 3 elementową kierunkową yagi ustawioną w polaryzacji pionowej na wysięgniku skierowaną w kierunku nadajnika który odbierasz najgorzej (ma małą moc i jest najbardziej oddalony od anteny), lub na kierunek kompromisowy pomiędzy. Antena możliwie wysoko, najlepiej na dachu. Jeśli na balkonie to oddalona od ściany, muru conajmniej 1 metr i nie przysłonięta innymi antenami (telewizyjnymi, satelitarnymi itp.). Taka antena ustawiona w pionie ma niezłą charakterystykę "prawie dookólną" i będzie odbierała bliskie stacje w dobrej jakości.
  Koła od roweru nie polecam a już z pionowym batem zapomnij. Polski eter radiowy jest bardzo mocno zatłoczony, stacje radiowe nadawane są często na sąsiednich częstotliwościach, blisko siebie. Często różnica w częstotliwości jest niewielka a jedynym gwarantem odbioru jest właściwa polaryzacja anteny.
  Stosując koło z batem otrzymasz miks stacji H i V. Zapomnij wtedy o odbiorze w stereo. W najlepszym przypadku będziesz miał "przypierdy" w mono od stacji sąsiedniej.
  Żadnych wzmacniaczy. Wzmacniacz wzmocni wszystko i mocne stacje nadające w polaryzacji poziomej które odbierze poziome koło od roweru przykryją Ci słabsze stacje nadające w polaryzacji pionowej które odbierze bat.
  Dużo zależy od tunera. Niestety wiekszość z nich jest słabo selektywna i nie radzi sobie z odbiorem sąsiednich stacji (np. silne 99,9 i 100,1 będą się zakłócały).