Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór anteny FM o zasięgu 30-40km

Hans132 14 Lut 2018 19:43 480 14
  • #1 14 Lut 2018 19:43
    Hans132
    Poziom 3  

Witam,

Poszukuję do swojego sprzętu anteny UKF/FM. Zastanawiam się między wyborem anteny wewnętrznej lub zewnętrznej ( z tą drugą będą spore problemy z montażem), czy na rynku są jakieś anteny wewnętrzne godne polecenia dla których odbiór z nadajnika 30-40km nie stanowiłby problemu? Stacja na której mi zależy nadaje w polaryzacji V

0 14
  • #3 14 Lut 2018 20:30
    Hans132
    Poziom 3  

Którą z tych anten masz na myśli?

0
  • #4 14 Lut 2018 20:45
    kamilos ms
    Poziom 13  

Dipol 1RUZ PM B myślę że będzie dobrym wyborem, sam posiadam taką i jestem zadowolony.

0
  • #6 14 Lut 2018 22:47
    Hans132
    Poziom 3  

Ok, dzięki.

Jeszcze mam pytanko w jakie podłączenie ma ta antenka?

0
  • #8 15 Lut 2018 14:55
    zetdeel
    Poziom 37  

Hans132 napisał:
    ...Poszukuję do swojego sprzętu anteny UKF/FM. Zastanawiam się między wyborem anteny wewnętrznej lub zewnętrznej...odbiór z nadajnika 30-40km...w polaryzacji V
    Podaj: miejscowość odbioru oraz jaką stację i z jakiego obiektu nadawczego chcesz odbierać. Do dobrego odbioru stereofonicznego z podanej przez Ciebie odległości będzie potrzebna antena zewnętrzna. Sam dobór anteny zależy nie tylko od odległości, ale także od mocy nadajnika i w pewnym stopniu od profilu trasy.

0
  • #9 15 Lut 2018 15:29
    Hans132
    Poziom 3  

Północne Mazowsze,
    Stacje na których mi zależy

Nadajniki
    Moc 0,10 Polaryzacja H Odległość po prostej 3,14km
    Moc 1,00 Polaryzacja V Odległość po prostej 34,12km
    Moc 0,38 Polaryzacja V Odległość po prostej 34,93km
    Moc 0,20 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
    Moc 1,50 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
    Moc 1,00 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
    Moc 60 Polaryzacja H Odległość po prostej 70km

Teren bez większych wzniesień.

0
  • #10 16 Lut 2018 00:11
    zetdeel
    Poziom 37  

Jeden z obiektów to chyba Ciechanów / komin PEC?
    Do odbioru stacji lokalnych i tych trochę dalszych dałbym antenę SV Total bez wzmacniacza. Stacja "w poziomie" jest na tyle blisko, że odbiór będzie wystarczająco dobry, za to odbiór stacji dalszych będzie lepszy, niż na "kole od rowera". Do tej anteny kup Uszczelkę gumową złącza F.
    Ostatnia pozycja wymaga anteny kierunkowej. W praktyce kupisz tylko antenę 3-elementową, np. Dipol 3/RZ B. Jest rzeczą ważną, czy nadajnik lokalny będzie "w trasie" na nadajnik oddalony, czy z tyłu. Jeśli będzie "w trasie", to może zakłócać odbiór, dlatego musisz sam zdecydować, czy warto. Jeśli zdecydujesz się na dwie anteny, to musisz każdą sprowadzić osobnym kablem i przy odbiorniku dać przełącznik antenowy, np taki: Przełącznik tv kablowa/DVB-T (nie przerażaj się nazwą, działa bardzo dobrze z antenami radiowymi).
    Zobacz tematy (szczególnie ten pierwszy):
    * Wzmacniacz TRIAX HEF845 - można podłączyć?
    * jaką wybrać - antenę pokojową FM?
    * Antena FM a jakość odbioru.

0
  • #13 16 Lut 2018 13:39
    kamilos ms
    Poziom 13  

U siebie właśnie miałem ja na balkonie pod dachem,a mimo tego odbiór był znakomity wszystkie stacje odbierały w stereo.

0
  • #14 16 Lut 2018 17:25
    zetdeel
    Poziom 37  

Hans132 napisał:
    Chyba na tą chwilę zdecyduję się na tą Dipol 1RUZ PM B zobaczę jak będzie działać...
    No cóż, wybór należy do Ciebie. Ja bym nie wziął nawet za darmo.
    Hans132 napisał:
    ...Jeszcze pytanie czy montując antenę na balkonie zamiast na dachu będę miał duże straty? Balkon jest na wysokości ok 9m...
    Antenę należy montować tak, żeby zbierała jak najwięcej sygnału, a jak najmniej zakłóceń. Montaż na dachu jest korzystniejszy, bo dach częściowo tłumi zakłócenia generowane wewnątrz budynku.
    Hans132 napisał:
    ...Czy taki wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_ap-fm_18_db_ekranowany_B9013.htm coś pomoże w polepszeniu odbioru?
    W twojej lokalizacji tylko pogorszy. Ponieważ masz nadajniki lokalne o "rzut beretem", ich silny sygnał spowoduje przesterowanie jak nie samego wzmacniacza, to stopnia wejściowego głowicy odbiornika, co w efekcie tylko pogorszy odbiór.

0
  • #15 16 Lut 2018 18:07
    kris8888
    Poziom 26  

Hans132 napisał:
    Północne Mazowsze,
    Stacje na których mi zależy

Nadajniki
    Moc 0,10 Polaryzacja H Odległość po prostej 3,14km
    Moc 1,00 Polaryzacja V Odległość po prostej 34,12km
    Moc 0,38 Polaryzacja V Odległość po prostej 34,93km
    Moc 0,20 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
    Moc 1,50 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
    Moc 1,00 Polaryzacja V Odległość po prostej 3,14km
    Moc 60 Polaryzacja H Odległość po prostej 70km

Teren bez większych wzniesień.

Czy te nadajniki są z jednego kierunku czy z różnych? Jeśli z jednego to nie ma co się zastanawiać, brać najprostszą, ale kierunkową antenę z zyskiem powyżej 0 dBi. Największy problem będzie z odbiorem tego nadajnika 0,38kW z odległosci 34,12 km, ale kierunkowa antena powinna dać radę. Z dookólną nie daję szans.

Pytanie jeszcze jak długi będzie kabel antenowy, w sensie jakie będzie jego tłumienie? Żeby nie okazało się, że zysk z zastosowania zewnętrznej anteny zostanie stracony na tłumieniu kabla. Zysk anteny trzeba dobrać biorąc m.in. pod uwagę tłumienie kabla. Jak tylko to możliwe lepiej unikać wzmacniacza przyantenowego, sensowniej jest dobrać antenę z większym zyskiem.
    Hans132 napisał:
    czy na rynku są jakieś anteny wewnętrzne godne polecenia dla których odbiór z nadajnika 30-40km nie stanowiłby problemu

Przy podanych mocach nadajników (poniżej 1kW) i odległościach 30-40km to nie ma takich anten wewnętrznych. Czy na przysłowiowym "kawałku drutu" odbierasz teraz chociaż jakikolwiej zaszumiony, śladowy sygnał tych stacji? Czy sprawdzałeś jaka jest charakterystyka pozioma promieniowania tych nadajników, czy nie są one kierunkowe, a Ty znajdujesz się akurat w tej "gorszej" strefie pokrycia tych nadajników? Sporo takich lokalnych nadajników stacji FM o mocach poniżej 1kW nie ma charakterystyki promieniowania idealnie dookólnej.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo