Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chiński wzmacniacz lampowy 6J1

mathun 14 Lut 2018 22:36 1386 15
  • #1 14 Lut 2018 22:36
    mathun
    Poziom 7  

Cześć!
    Kupiłem sobie zabawki do złożenia. Coś w stylu mini wzmacniaczy lampowych.
    Nie chciałbym tutaj prowadzić dyskusji czy warto było, bo nie o to chodzi.
    Kupiłem coś takiego zamiast puzzli na piątkowy wieczór :)
    Problem w tym że na płytach jest nadrukowane oznaczenie 1 mikrofarad.
    Według dołączonej instrukcji w to miejsce powinienem wstawić kondensator 1uF/50V,
    a w 1 zestawie dostałem kondensatory (na ostatnim zdjęciu te żółte) z oznaczeniem:
    1.0 K 63V
    a w 2 zestawie:
    1,5K 50V

1. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś mi podpowie o co chodzi. (czy 1.0K to inaczej 1uF?)
    2. Które są prawidłowe?
    3. Jaka będzie różnica w końcowym efekcie?

Dodam że na samym początku nie zwróciłem uwagi na to że zestawy się różnią. Złożyłem ten z 1.5K 50V i niby działa OK.
    Teraz chciałem zabrać się za drugi zestaw ale zauważyłem że kondensatory są dwa razy mniejsze.

Dziękuję za wyrozumiałość.

0 15
  • #2 14 Lut 2018 23:00
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Przepraszam, co to jest ? To jest wzmacniacz czy przedwzmacniacz ? Czy podwzmacniacz? :D Takie ,,cos" to tylko Chińczycy mogli wymyśleć :D . Nie chce mi się teraz wyliczać wzmocnienia tego układu przy rezystorze katodowym 200Ω , braku kondensatora katodowego, rezystorze anodowym 4,7 kΩ i 52 woltów napięcia anodowego branych z powielacza.

0
  • #3 14 Lut 2018 23:18
    tzok
    Moderator Samochody

To jest przedwzmacniacz/bufor lampowy. Jak widać zarówno wejścia jak i wyjścia to cinche. Głośników do tego nie podłączysz, to się włącza między źródło sygnału, a wejście liniowe wzmacniacza.

Kondensator o oznaczeniu 1.0K to 1,0uF. Czy 1,0uF czy 1,5uF nie robi większej różnicy.

0
  • #4 14 Lut 2018 23:46
    michald
    Poziom 29  

Zauważ iż kondensator na wejściu układu wraz impedancją (rezystancją ) wejściową lampy tworzy filtr górnoprzepustowy. Czyli ogranicza pasmo wzmacniacza od dołu.
    Częstotliwość f0 takiego filtra wyraża się wzorem:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_g%C3%B3rnoprzepustowy

Im większa wartość pojemności tym dolny biegun ( częstotliwość graniczna dolna ) wzmacniacza mniejsza i odwrotnie.

W pierwszym projekcie (zestawie) zastosowano C=1uf bo impedancja ( rezystancja ) wejściowa zastosowanej lampy jest większa niż lampy w drugim projekcie gdzie dla uzyskania tej samej częstotliwości f0 potrzeba aby C=1.5uF.

0
  • #5 14 Lut 2018 23:53
    tzok
    Moderator Samochody

Dali co mieli... przy tej pojemności i impedancjach na prawdę nie robi to różnicy. Zarówno na wejściu jak i na wyjściu jest to układ odcinania składowej stałej. Istotnie jest to filtr górnoprzepustowy, ale z odcięciem gdzieś w okolicy 1Hz. Czy to będzie 1Hz, czy 4Hz to bez różnicy.

0
  • #6 14 Lut 2018 23:54
    mathun
    Poziom 7  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Przepraszam, co to jest ? To jest wzmacniacz czy przedwzmacniacz ? Czy podwzmacniacz? :D Takie ,,cos" to tylko Chińczycy mogli wymyśleć :D . Nie chce mi się teraz wyliczać wzmocnienia tego układu przy rezystorze katodowym 200Ω , braku kondensatora katodowego, rezystorze anodowym 4,7 kΩ i 52 woltów napięcia anodowego branych z powielacza.

Nie ma za co przepraszać, po prostu nic nie wniosłeś do dyskusji. Nie proszę o wyliczanie czegokolwiek, ani o komentowanie czy to było warte zakupu czy nie. Proszę tylko o porównanie tego co w instrukcji czyli 1uF 50V z tym co w zestawach czyli 1.5k 50V i 1.0k 63V.
    Dla części z Was to bułka z masłem, a dla kogoś takiego jak ja to "czarna magia". Napisałem tutaj bo niestety ale nic nie znalazłem w internecie.
    Chciałbym zauważyć że temat jest w dziale "Początkujący". Także prosiłbym o wyrozumiałość :)

0
  • #7 14 Lut 2018 23:56
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

@tzok Osobiscie przerobil bym to na wzmacniacz sluchawkowy, wyprowadzając sygnał z katody, przez kondensator np. 22µF, jednocześnie zmniejszając wartość rezystora anodowego do 1 kΩ, zablokowanego 1 µF.

0
  • #8 15 Lut 2018 00:07
    mathun
    Poziom 7  

michald napisał:

W pierwszym projekcie (zestawie) zastosowano C=1uf bo impedancja ( rezystancja ) wejściowa zastosowanej lampy jest większa niż lampy w drugim projekcie gdzie dla uzyskania tej samej częstotliwości f0 potrzeba aby C=1.5uF.

Ciekawie piszesz :)
    Niestety oba projekty są identyczne. Wszystko jest identyczne, nawet ten sam sprzedawca. Tylko w zestawie kondensatory inne.
    Instrukcja ta sama. Lampy ten sam model.
    @tzok ma rację pisząc "dali co mieli"

Jutro to "złożę" i napiszę czy wszystko działa tak samo.

0
  • Pomocny post
    #9 15 Lut 2018 00:28
    michald
    Poziom 29  

mathun napisał:
    michald napisał:

Ciekawie piszesz :)
    Niestety oba projekty są identyczne. Wszystko jest identyczne, nawet ten sam sprzedawca. Tylko w zestawie kondensatory inne.
    Instrukcja ta sama. Lampy ten sam model.
    @tzok ma rację pisząc "dali co mieli"

Jutro to "złożę" i napiszę czy wszystko działa tak samo.

Jeżeli oba projekty są te same, a zestawy różnią się tylko kondensatorami separującymi składową stałą na wejściu i wyjściu układu wzmacniacza to odpowiedź uzyskasz wyliczając częstotliwość graniczną f0 z podanego przeze mnie linku.
    Zakładając że :

Zestaw 1
    C11=C9=C10=C12=1uF/63V i f0=f1

Zestaw 2

C11=C9=C10=C12=1.5uF/50V i f0=f2

Częstotliwość graniczna filtru górnoprzepustowego :

f1>f2

------------------------------------------------

V1 - 6J1 <-> np. EF95 firmy Philips - zamiennik.

Można się pokusić o wyliczenie parametrów obu projektów, co pozostawiam dla autora tematu w ramach nauki własnej.

Biorąc pod uwagę notę aplikacyjną lampy 6J1 (EF95) i schemat układu wzmacniacza w obu zestawach widzimy iż jest to typowa aplikacja producenta tej lampy.

W załącznikach dla porównania noty aplikacyjne obu lamp

Miłej nauki życzę

0
  • #10 15 Lut 2018 11:46
    mathun
    Poziom 7  

michald napisał:
    pozostawiam dla autora tematu w ramach nauki własnej.

Dzięki ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Wzór jest ale nie wiem co powinienem podstawić, czy pojedyncze wartości kondensatorów i rezystorów, czy powinienem sprawdzić w jakiej kolejności są podłączone i wyliczyć ich wartość. (można się śmiać :)

Co do samych zestawów:
    Złożyłem drugi. Niby działa ale:
    Zakładając że pierwszy zestaw można podgłośnić na 10 (umownie),
    to drugi zestaw maksymalnie można podgłośnić do 3.
    Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Kręcąc potencjometrem w drugim zestawie nawet na max jest bardzo cicho. W zestawie nr. 1 jest bardzo głośno.
    Czy to wina zastosowanych różnych kondensatorów, czy raczej coś innego?
    A może z samym potencjometrem jest coś nie tak?
    Dodam że przed złożeniem sprawdziłem rezystory i wszystkie były prawidłowe (nic innego nie sprawdzałem, bo do tej pory tylko rezystory nauczyłem się sprawdzać). Za wszelkie wskazówki dotyczące tego co powinienem jeszcze sprawdzić/ co można sprawdzić (multimetrem-bo tylko to mam) będę bardzo wdzięczny.

0
  • #11 01 Mar 2018 18:40
    mathun
    Poziom 7  

Panowie! Pisaliście że problemu nie będzie, bo różnica nie zauważalna. Zapewnialiście że będzie tak samo, ale nie jest.
    Skoro tak to może ktoś z Was podpowie o co chodzi. Będę bardzo wdzięczny.
    A jeśli się na tym nie znacie to napiszcie że nie wiecie. Chciałbym zakończyć temat, kupić to co potrzeba i wymienić.
    Pozdrawiam

0
  • #12 01 Mar 2018 19:16
    zworys
    Poziom 32  

Ta róznica nie jest spowodowana wartością kondensatora. Najpierw należałoby pomierzyć napięcia na kondensatorach C4 i C8. Potem sprawdzić czy poprawnie tj. zgodnie z podanymi wartościami są zamontowane elementy we właściwych miejscach. Jeśli coś o tym co napisałem będzie wiadomo to będziemy podpowiadali dalej.

0
  • #13 01 Mar 2018 20:01
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

mathun napisał:
    Skoro tak to może ktoś z Was podpowie o co chodzi. Będę bardzo wdzięczny.
    A nie wziąłeś pod uwagę tzw. ,,Chińskiego Rozrzutu Parametrów Elementów " :D To w końcu stereo, prawda, wiec oba kanały muszą mieć identyczne wartości elementów, ale po chinsku nie mają. :cry: Mierzyłeś przede wszystkim wartości kondensatorów i rezystorów ? O ile oczywiście nie pomylileś się w montażu.

0
  • #14 01 Mar 2018 22:28
    michald
    Poziom 29  

Proponuje lampy z drugiego zestawu przełożyć do pierwszego i porównać ?
    Jak również będzie ciszej masz gotową odpowiedź.

Pozrd
    Michał

0
  • #15 02 Mar 2018 18:50
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kolego, mathun! Zbyt kategorycznie prosisz uczestników forum wskazać ci konkretną przyczynę problemu. To może zrobić tylko czarownik czy wróżka . Lecz przyczyn może być nie jedna i możliwa ich ilość znacznie zależy od ilości elementów schematu i każdy z elementów może być nie sprawny . I kto, oprócz ciebie może dać gwarancję, że sam nie pomyliłeś się przy montażu. Wzmacniacz przed tobą i nikt oprócz ciebie nie może sprawdzić wszystkie rekomendacje, które ci przedstawiają kolegi. W tej sytuacji - multimeter do rąk i naprzód na poszukiwanie, orientując się na rekomendacje . Na jednej ze stron internetowych znalazł wyniki testowania tego wzmacniacza . Przedstawiam skrócone tłumaczenie - To przedwzmacniacz ze wzmacnianiem 6 razy. Przy wejściowym napięciu 0.3V wyjściowe napięcie w przybliżeniu 1.8 - 1.9V. Wyjściowy opór wzmacniacza - blisko 3 кОм. Odpowiednio, wykorzystać jego w roli wzmacniacza dla nisko omowych sluchawek nie wolno.

0
  • #16 07 Mar 2018 19:01
    mathun
    Poziom 7  

Dzięki Panowie. Jak znajdę chwilę to posprawdzam/zamienię lampy, itp.
    Dam później znać co i jak. Pozdrawiam

0