Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kontrola kamery z pomocą modułu ZYBO

ghost666 15 Feb 2018 15:30 4506 7
Eltrox Hurton
 • Kontrola kamery z pomocą modułu ZYBO
  Moduł ZYBO to bogato wyposażona, prosta w użyciu płytka uruchomieniowa dla układu Xilinx Zynq. Moduł oparty jest o najmniejszy układ z Xilinx Zynq-7000, Z-7010. Układ ten oparty jest o architekturę Xilinxa System-na-Chipie (SoC), która łączy w sobie dwurdzeniowy procesor z rdzeniami ARM Cortex-A9 i układ programowalny FPGA z siódmej serii Xilinxa.

  W module ZYBO znajdziemy szeroki zakres interfejsów multimedialnych i peryferiów, co pozwala na wykorzystanie Z-7010 w wielu różnorodnych aplikacjach. Na płytce umieszczono pamięć, porty I/O dla wideo i audio, dwukierunkowe USB, złącze sieci Ethernet i slot na kartę SD. Dodatkowo w układzie znajdziemy sześć portów w standardzie Pmod, co pozwala na prostą integrację z pozostałymi peryferiami.

  W poniższym projekcie autor wykorzystał moduł ZYBO do obsługi dwóch serwosilników, które poruszają kamerę. W tekście źródłowym znajduje się naprawdę dokładny tekst, prowadzący nas krok po kroku przez program, środowisko programistyczne do tych układów oraz implementację stworzonych modułów.

  W artykule źródłowym autor opowiada, krok po kroku, jak stworzyć w środowisku do procesorów Zynq - Vivado - moduł do generowania przebiegów PWM, które posłużą do sterowania serwomotorami, poruszającymi kamerą. W dalszej części opisana jest procedura implementacji tych modułów PWM zarówno w oprogramowaniu Zynq, jak i w sprzęcie, z wykorzystaniem modułów TowerPro SG90.

  Następnie kontrola nad modułami PWM zaimplementowana zostaje w procesorze ARM, znajdującym się w układzie. Cały program dla tej części Zynq stworzony został w Xilinx SDK.

  Drugą kwestią jest przesyłanie strumienia wideo, do czego wykorzystano moduł OV7670 podłączony do płytki ZYBO. W źródłowym artykule znajdziemy kod w VHDLu na OV7670, który pozwala na przesyłanie tego strumienia.

  Wszystkie informacje, potrzebne kody i opis implementacji go w obu modułach znaleźć możemy tutaj:

  http://www.instructables.com/id/ZYBO-OV7670-Camera-With-Pantilt-Control/
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11811 posts with rating 9949, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Eltrox Hurton
 • #2
  Pawel91Z
  Level 7  
  Czy naprawdę do wysterowania dwóch serw potrzebujemy zaawansowany moduł z dwurdzeniowym prockiem? Przecież to zrobi ATMEGA 328 za 10 zł :]
 • Eltrox Hurton
 • #3
  Anonymous
  Anonymous  
 • #4
  Anonymous
  Anonymous  
 • #5
  Anonymous
  Anonymous  
 • #6
  Anonymous
  Anonymous  
 • #7
  Anonymous
  Anonymous  
 • #8
  Anonymous
  Anonymous