Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola kamery z pomocą modułu ZYBO

ghost666 15 Lut 2018 15:30 4119 7
 • Kontrola kamery z pomocą modułu ZYBO
  Moduł ZYBO to bogato wyposażona, prosta w użyciu płytka uruchomieniowa dla układu Xilinx Zynq. Moduł oparty jest o najmniejszy układ z Xilinx Zynq-7000, Z-7010. Układ ten oparty jest o architekturę Xilinxa System-na-Chipie (SoC), która łączy w sobie dwurdzeniowy procesor z rdzeniami ARM Cortex-A9 i układ programowalny FPGA z siódmej serii Xilinxa.

  W module ZYBO znajdziemy szeroki zakres interfejsów multimedialnych i peryferiów, co pozwala na wykorzystanie Z-7010 w wielu różnorodnych aplikacjach. Na płytce umieszczono pamięć, porty I/O dla wideo i audio, dwukierunkowe USB, złącze sieci Ethernet i slot na kartę SD. Dodatkowo w układzie znajdziemy sześć portów w standardzie Pmod, co pozwala na prostą integrację z pozostałymi peryferiami.

  W poniższym projekcie autor wykorzystał moduł ZYBO do obsługi dwóch serwosilników, które poruszają kamerę. W tekście źródłowym znajduje się naprawdę dokładny tekst, prowadzący nas krok po kroku przez program, środowisko programistyczne do tych układów oraz implementację stworzonych modułów.  W artykule źródłowym autor opowiada, krok po kroku, jak stworzyć w środowisku do procesorów Zynq - Vivado - moduł do generowania przebiegów PWM, które posłużą do sterowania serwomotorami, poruszającymi kamerą. W dalszej części opisana jest procedura implementacji tych modułów PWM zarówno w oprogramowaniu Zynq, jak i w sprzęcie, z wykorzystaniem modułów TowerPro SG90.

  Następnie kontrola nad modułami PWM zaimplementowana zostaje w procesorze ARM, znajdującym się w układzie. Cały program dla tej części Zynq stworzony został w Xilinx SDK.

  Drugą kwestią jest przesyłanie strumienia wideo, do czego wykorzystano moduł OV7670 podłączony do płytki ZYBO. W źródłowym artykule znajdziemy kod w VHDLu na OV7670, który pozwala na przesyłanie tego strumienia.

  Wszystkie informacje, potrzebne kody i opis implementacji go w obu modułach znaleźć możemy tutaj:

  http://www.instructables.com/id/ZYBO-OV7670-Camera-With-Pantilt-Control/
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9646 postów o ocenie 7725, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Pawel91Z
  Poziom 4  
  Czy naprawdę do wysterowania dwóch serw potrzebujemy zaawansowany moduł z dwurdzeniowym prockiem? Przecież to zrobi ATMEGA 328 za 10 zł :]
 • #3
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #5
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto