Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

naświetlacz LED z modułu 3x20LED SMD 5630

15 Lut 2018 17:25 264 5
  • Poziom 29  
    Witam.
    Jestem w trakcie obliczania na pozór dośc prostego układu.
    Mam gotowy moduł LED zawierający trzy gałęzie po 20 LED SMD połączone szeregowo.
    Diody które tam są zastosowane to:
    SMD5630,
    3,3-3,6V
    120mA
    zimnobiałe.

Interesuje mnie zasilenie tych trzech gałęzi zasilaczem (najlepiej beztransformatorowym) i umieszczenie gotowej płytki w lampie halogenowej jako zamiennik halogena 500W. Miejsca jest wystarczajaco nawet z zapasem, o porażenie się nie boję bo całość można bez problemu odizolować od palców osób ciekawskich. Lampa wisi dość wysoko, a płytkę można umocować na laminacie "bez miedzi" ponieważ jest to dobry izolator)

Znalazłem na elektrodzie ten oto temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic826677.html
    z wypowiedzi oznaczonej #26 wykorzystałem solucję do obliczenia sobie wartości elementów. Na razie obliczyłem wartości dla jednej gałęzi 20 LED

naświetlacz LED z modułu 3x20LED SMD 5630
    pojemność kondensatora wyszła mi dość "kosmiczna" ponieważ ponad 4uF. dość to dużo, no chyba że problemem jest duży pobór prądu przez diody 0.5W. Wartość 220nF była obliczona z myślą o 15 diodach 3.6V 20mA. Ja mam dużo mocniejsze.

Prawdopodobnie najlepiej będzie, jeżeli każda z gałęzi dostanie osobny zasilacz, ponieważ jeżeli chciałbym użyć trzech gałęzi przy tym zasilaczu pojemność kondensatora będzie na tyle duża, że konieczne byłoby stosowanie dość drogich kondensatorów rozruchowych. Do tego nie wiem ile ciepła mógłby oddawać taki zasilacz.
    Co o tym myślicie?
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    500W, to zobacz ile to lumenów; 60 LED SMD5630 jeżeli ma to zastąpić.

Wszystkie diody połącz szeregowo; pojemność kondensatora 4uF przy takim prądzie taka będzie i nie może być to elektrolityczny ; C2, zwiększyć napięcie pracy.

I lepiej kupić LED COB, na 230V AC
  • Poziom 29  
    to nie musi świecić jak żarnik 500W, starczające będzie jak odpowie mocy zwykłej żarówki 100W. to oświetla tylko wjazd do garażu.
    wszystkie diody połączone w szereg czyli 60*3.5V=210V, kondensator dla prądu 120mA (może lepiej przyjąc trochę mniej, trwałość diod się wydłuży, jeżeli nie będę ich żyłował, pojedyncza dioda świeci dobrze już przy 100mA oddając niewiele więcej ciepła.

Do wytracenia pozostałoby więc 20V (bo 230-210=20)