Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak fazy za bezpiecznikiem

jabol1299 15 Lut 2018 18:02 921 23
  • #1 15 Lut 2018 18:02
    jabol1299
    Poziom 2  

Ze słupa przychodzą do skrzynki 3 fazy i N. Problem tkwi w tym że na jednej fazie nie ma prądu ani przed bezpiecznikiem ani za nim. Bezpiecznik jest dobry, po wykręceniu bezpiecznika pojawia się faza przed bezpiecznikiem. Po ponownym wkręceniu znowu nie ma fazy ani przed bezpiecznikiem ani za. Sprawdzane było tylko próbówką.

0 23
  • Pomocny post
    #2 15 Lut 2018 18:19
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Gdzieś przed bezpiecznikiem jest przerwa w tym przewodzie. Gdy nie ma bezpiecznika w takim wiszącym przewodzie, tzn niepodłączonym z żadnej strony, indukuje się napięcie. Po wkręceniu bezpiecznika ładunek zgromadzony w tym przewodzie jest przez odbiorniki sprowadzany do ziemii.
    Jeżeli jest to linia napowietrzna, to przerwa o której mówię.zapewne znajduje się na łączeniu przewodu idącego do domu, z przewodem idącym wzdłuż domów. Łączone są za pomocą specjalnych kostek zaciskowych, które same nacinają izolację podczas skrecania. U Ciebie ta kostka nie łączy.
    Zadzwoń do zakładu energetycznego. Powinni usunąć te usterke za darmo, gdyż uszkodzenie znajduje się w ich części sieci.

0
  • #3 15 Lut 2018 18:19
    zworys
    Poziom 32  

Probówka z żarówką czy neonówka? Linia napowietrzna czy podziemna? Na słupie nie ma zabezpieczeń?
    Wstępnie wskazuje to na np. upalenie połączenia na słupie, ale za mało danych. Neonówka nie jest żadnym miarodajnym wskaźnikiem.

0
  • #4 15 Lut 2018 18:19
    abart64
    Poziom 28  

jabol1299 napisał:
    Ze słupa przychodzą do skrzynki 3 fazy i N

A licznika i zabezpieczenia przedlicznikowego nie ma?

0
  • #5 15 Lut 2018 18:26
    jabol1299
    Poziom 2  

Dziękuję za szybką i sprawną odpowiedź.

0
  • #6 15 Lut 2018 19:19
    zworys
    Poziom 32  

Kolego autorze prosimy o odpowiedzi na szczegółowe pytania , mogą znacznie przybliżyć rozwiązanie problemu.. Poza tym pamiętaj że odcinek od słupa do licznika włącznie to gestia energetyki

0
  • #7 15 Lut 2018 19:51
    CYRUS2
    Poziom 36  

Kraniec_Internetów napisał:
    Gdzieś przed bezpiecznikiem jest przerwa w tym przewodzie.
    Przerwa indukuje ładunek.
    Z sieci prądu zmiennego. ?
    Umiesz myśleć ? Cokolwiek ?
    Jaki ładunek – dodatni, czy ujemny,
    W sieici AC 50x na sekundę „plus” zamienia się z minusem.

Po wkręceniu bezpiecznika ładunek zgromadzony w tym przewodzie jest przez odbiorniki sprowadzany do ziemi.

Kolego Kraniec_Internetów !
    Są granice fantazjowania i ogłupiania autora tematu.

0
  • #8 15 Lut 2018 20:06
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

CYRUS2 napisał:
    Jaki łaldunek - w elektryce żadnego ładunku nie ma.

A prąd elektryczny jest? A przecież prąd to uporządkowany ruch ładunków (niekoniecznie elektronów które również są ładunkami).
    Poza tym starałem się to wytłumaczyć jak najprościej by autor nie zaczął sam przy tym grzebać.

Dodano po 2 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    To nie jest elektrostatyka

Ale taki wiszący przewód tworzy z drugim przewodem kondensator. Miedzy jednym a drugim przewodem występuje napięcie, a same przewody tworzą pojemnosć. Następnie zgodnie ze wzorem U*C=Q, gdzie Q to właśnie ładunek wyrażony w Kulombach.
    Kolego CYRUS2.

3
  • #9 15 Lut 2018 20:06
    zbich70
    Specjalista elektryk

Powinni usunąć te usterke za darmo, gdyż uszkodzenie znajduje się w ich części sieci.

zworys napisał:
    Poza tym pamiętaj że odcinek od słupa do licznika włącznie to gestia energetyki

To nie jest takie pewne.
    Za co odpowiada ZE określone jest w umowie - granica własności, eksploatacji lub miejsce dostarczania energii. Nie zawsze jest to miejsce tożsame z miejscem zainstalowania licznika.

0
  • #10 15 Lut 2018 20:12
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

zbich70 napisał:
    Nie zawsze jest to miejsce tożsame z miejscem zainstalowania licznika.

No tak. Ale bezpieczniki o których mówi autor to prawdopodobnie zabezpieczenie przedlicznikowe. Przyłącze raczej nie pękło między słupem a podstawą bezpiecznikową. Musiało więc uszkodzić się na w/w kostce (jak to się fachowo nazywa?). Czy ta kostka moż być własnością autora? Wątpię, ale z nas dwóch masz wieksze doświadczenie, więc proszę odpowiedz.

0
  • #11 15 Lut 2018 20:14
    zworys
    Poziom 32  

Jasne - trochę za mało danych podał autor. Mnie bardziej chodziło o przypomnienie czym kończy się samowolne "grzebanie " w zaplombowanych zabezpieczeniach przedlicznikowych czy liczniku.

0
  • #12 15 Lut 2018 20:22
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

@zworys
    Przy liczniku się nie grzebie, bo i nie ma po co. Natomiast plombę zabezpieczeñ możesz zerwać w szczególnych warunkach, np gdy spalą się bezpieczniki a akurat Stoch skacze :) Trzeba tylko zgłosić zerwanie plomb, to przyjadą i za 3 dyszki chyba zaplombują.

0
  • #13 15 Lut 2018 20:31
    zworys
    Poziom 32  

Tak, zazwyczaj zgłasza sie PRZED zerwaniem i wtedy nawet się nie płaci. Chodzi mi o sytuację gdzie moi znajomi solidnie zapłacili za brak plomby na zabezpieczeniu przedlicznikowym- bo zerwali i ... "olali " temat. Po chyba pół roku zauwazył to inkasent...

0
  • #14 15 Lut 2018 20:34
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

zworys napisał:
    Tak, zazwyczaj zgłasza sie PRZED zerwaniem i wtedy nawet się nie płaci.

Tego nie wiedziałem. Zwykle spotykałem się z sytuacjami gdy zawsze kasowali za przyjazd.
    zworys napisał:
    Chodzi mi o sytuację gdzie moi znajomi solidnie zapłacili za brak plomby na zabezpieczeniu przedlicznikowym- bo zerwali i ... "olali " temat. Po chyba pół roku zauwazył to inkasent...

Właśnie dlatego trzeba to jak najszybciej zgłosić. W przeciwnym razie robi się niewesoło.

0
  • #15 15 Lut 2018 20:36
    CYRUS2
    Poziom 36  

CYRUS2 napisał:
    Jaki łaldunek - w elektryce żadnego ładunku nie ma.

A prąd elektryczny jest? A przecież prąd to uporządkowany ruch ładunków (niekoniecznie elektronów które również są ładunkami).

Pisałeś o ładunku - nie o prądzie.
    Ładunek odprowadzałeś do ziemi - prądów do ziemi się nie odprowadza.
    starałem się to wytłumaczyć jak najprościej by autor nie zaczął sam przy tym grzebać.
    Oglupiasz ludzi, a nie tłumaczysz.
    Co może tłumaczyć osoba, która nie odróżnia ładunku od prądu.
    Brniesz dalej pokazując swoją niewiedzę z nawet z fizyki.
    Co innego i poza elektronami może się swobodnie przemieszczać w przewodniku ?
    Uczyłem się fizyki ciała stałego na uczelni i o czymś takim nie słyszałem.

0
  • #16 15 Lut 2018 20:45
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

CYRUS2 napisał:
    Oglupiasz ludzi, a nie tłumaczysz.
    Co może tłumaczyć osoba, która nie odróżnia ładunku od prądu.

Pisałem o ładunku, bo nie chciało mi się pisać laikowi o budowie kondensatora, przenikalności elektrycznej i reaktancji pojemnościowej. Czy Ty jak kupujesz pralkę to sprzedawca wyprowadza Ci wzory na strumień magnetyczny silnika napędzającego bęben?
    CYRUS2 napisał:
    Co innego i poza elektronami może się swobodnie przemieszczać w przewodniku ?
    Uczyłem się fizyki ciała stałego na uczelni i o czymś takim nie słyszałem.

To słabo się uczyłeś. Poczytaj o przewodnictwie dziurowym w półprzewodnikach.
    Cyrus2, nie mam Ci za złe, że popełniłeś błąd, bo sam je popełniam. Proszę więc, nie łap mnie za słówka. Autorowi i tak to nic nie da, za to bardzo uprości sprawę której finał tak czy tak skończy się przyjazdem ekipy.

0
  • #17 15 Lut 2018 20:56
    CYRUS2
    Poziom 36  

Ale taki wiszący przewód tworzy z drugim przewodem kondensator. Miedzy jednym a drugim przewodem występuje napięcie, a same przewody tworzą pojemnosć. Następnie zgodnie ze wzorem U*C=Q, gdzie Q to właśnie ładunek wyrażony w Kulombach.
    Dllaej wypisujesz kompletne brednie.
    Słyszałeś, że w sieć AC jest napięcie przemienne.
    Wiesz co to takiego ?
    Ładunek zaindukowany Q będzie ZERO.
    Nawet nie potrafisz ani trochę myśleć logiczne.

Dodano po 3 [minuty]:

Proszę więc, nie łap mnie za słówka.
    To nie są słówkka - tylko nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz.

0
  • #18 15 Lut 2018 21:00
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

@CYRUS2
    Wymieniliśmy na ten temat kilka postów, gdzie ja wskazuję konkretne wzory i prawa, a Ty jedynie nadużywasz słowa brednie.
    Pozwól więc, że zaproszę tu kolegę @Mirek Z., który akurat jest dostępny, a z którym przynajmniej będę mógł podjąć merytoryczną dyskusję na ten temat jeżeli faktycznie się mylę.
    A prąd od ładunku odróżniam, gdyż Q=I*t, a że czas jest wartością nieelektryczną to oba pozostałe są ze sobą silnie powiązane.
    Następnie - miedzy przewodami występuje pojemność, tak więc to połączenie ma pewną impedancję dla prądu przemiennego. Do tego dochodzi impedancja w neonówce (dokładniej rezystancja), oraz reaktancja człowiek-otoczenie. To nam tworzy zamknięty obwód dzięki czemu prąd płynie, a neonówka świeci. Włożenie bezpiecznika bocznikuje nam w/w człowieka i wskaźnik, co zmniejsza napięcie ziemia-wiszący przewód do bardzo niskiego poziomu.

0
  • #19 15 Lut 2018 21:05
    zbich70
    Specjalista elektryk

Dajcie już spokój z tymi ładunkami.
    Prawidłowa odpowiedź na zapytanie autora to:

Gdzieś przed bezpiecznikiem jest przerwa w tym przewodzie.

Może być zarówno w sieci rozdzielczej lub w instalacji odbiorczej.
    Jedno jest pewne - lokalizacją uszkodzenia powinien zająć się elektryk a nie amator z jakąś "próbówką".
    Zważcie, że jeśli to zabezpieczenie przedlicznikowe, to najbliższe porzedzające może być w trafostacji o wartości xxx amperów. Przy dobrej IPZ i zwarciu, autor może być już niewidomy i nie przeczyta kolejnych postów.

1
  • #20 15 Lut 2018 21:14
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

zbich70 napisał:
    Może być zarówno w sieci rozdzielczej

Wtedy cała ulica byłaby bez tej fazy.
    zbich70 napisał:
    lub w instalacji odbiorczej.

Za bezpiecznikiem? Ale by włożenie bezpiecznika powodowało silny spadek napięcia, w instalacji odbiorczej musiałoby być zwarcie. A zwarcia autor na pewno nie przeoczy.

0
  • #21 15 Lut 2018 21:23
    zbich70
    Specjalista elektryk

Wtedy cała ulica byłaby bez tej fazy.

Byłeś tam, widziałeś konfigurację sieci i instalacji, że potrafisz postawić diagnozę?
    zbich70 napisał:
    A zwarcia autor na pewno nie przeoczy.

Oczywiście, zrobi zwarcie na zdrowych fazach przed zabezpieczeniem i już nic więcej nie przeoczy, bo nic więcej nie zobaczy.

Proponuję zakończyć tę jałową dyskusję.

0
  • #22 15 Lut 2018 21:29
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

zbich70 napisał:
    Byłeś tam, widziałeś konfigurację sieci i instalacji, że potrafisz postawić diagnozę?

Nie, ale prawo Kirchoffa działa zawsze, więc skoro uszkodzenie jest przed bezpiecznikiem, ale "za słupem", to możliwości są 2. Albo pęknięte przyłącze, albo kostka na linii.
    zbich70 napisał:
    Proponuję zakończyć tę jałową dyskusję

Nic innego nikt nie wyczaruje. Oprócz elektryka na miejscu oczywiście.

0
  • #23 15 Lut 2018 21:43
    zbich70
    Specjalista elektryk

skoro uszkodzenie jest przed bezpiecznikiem, ale "za słupem", to możliwości są 2. Albo pęknięte przyłącze, albo kostka na linii.

Może być "kostka na linii" czyli zacisk odgałęźny - izolowany przebijający lub goły - zależnie czy linia/przyłącze są gołe czy izolowane. Zaciski takie lub owakie mogą być na elewacji. Nie wiadomo co jest pomiędzy nimi a miejscem gdzie autor wtyka łapki, a może być dosłownie wszystko.

No wreszcie.

0
  • #24 15 Lut 2018 21:56
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

zbich70 napisał:
    Proponuję zakończyć tę jałową dyskusję.

Temat zamykamy.

0
  Szukaj w 5mln produktów