Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerwane kable antenowe - wykrycie miejsca przerwania

Mariusz G 15 Aug 2005 22:47 18467 7
Wago
  • #1
    Mariusz G
    Level 16  
    Witam !!!

    Mam taki problem.

    W domku jednorodzinnym ktoś rozprowadzał kable do instalacji antenowej.
    Do domu można się już wprowadzać.

    Ja podłączyłem gniazdka antenowe w każdym pokoju.(do każdego pokoju ze strychu idzie osobny kabel antenowy)

    Kable dochiodzące do trzech pokoi są gdzieś w ścianach przerwane.

    Czy ktoś ma jakiś sprawdzony sposób na wykrycie miejsca przerwania.
    Na strychu w przerwane kable mogę podać napięcie - czy jakiś miernik by to wykrył.

    Prosze o poradę.
  • Wago
  • #2
    Żytni
    Level 21  
    Sporawdź czy sygnał w.cz. przechodzi, bo omomierzem możesz mieć złe dane.
  • Wago
  • #3
    shg
    Level 35  
    Jeżeli kabel jest faktycznie przerwany, to możesz sprawdzić za pomocą omomierza, czy napięcie + woltomierz.
    Jeżeli kabel jest tylko naderwany, ale istnieje połaczenie elektryczne to będzie przewodził, ale dla sygnału w.cz wystąpią odbicia fali wewnątrz kabla, czyi straty.
    Wykryć można tak:
    1) podłączyć na jednym końcu kabla sztuczne obciążenie, a na drugim źródło sygnału w.cz + reflektometr, duży WFS świadczy o przerwie lub naderwaniu. Tylko problem, jaki WFS traktować jako uszkodzenie, najlepiej porównać z tym samym obciążeniem i takim samym kablem (sprawnym), jeżeli będzie większy, to znaczy, że uszkodzony.
    Im większy WFS, tym uszkodzenie kabla poważniejsze. No i jeszcze jedno - WFS rzędu nawet kilku nie musi przeszkadzać w odbiorze sygnału TV, po warunkiem, że ten jest dość silny.

    2) - "Radar kablowy" był kiedyś taki projekt w EdW, potrzebny jest szybki oscyloskop i generator "szpilek" o bardzo krótkim czasie narastania zboczy.
    Odbicia fali w kablu będą powodowały pojawianie się dodatkowych impulsów na ekranie oscyloskopu. Ich amplituda świadczy o stopniu uszkodzenia (im większa tym uszkodzenie poważniejsze), natomiast na podstawie czasu pomiędzy wystąpieniem odbitego impulsu a wygenerowaniem go można obliczyć w jakiej odległości od początku kabla wystąpiło uszkodzenie (istnieje również możliwość wykrycia i lokalizacji kilku uszkodzonych miejsc w jednym kablu) Są nawet produkowane takie urządzenia, ale ich cena jest raczej odstraszająca i na pewno dużo niższa od kosztów położenia nowej instalacji.
  • #4
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witaj

    Jeżeli wszystkie w/w metody zawiodą - chociażby z braku sprzętu - pozostaje droga "namacania" lub nowe przewody - może jeszcze brak elewacji na zewnątrz?

    Próbuj ustalić drogę (przypuszczalną) przewodów, zwracaj uwagę na urządzenia (grzejniki, szafki) przypuszczalnie założone po instalacji antenowej. Z własnego doświadczenia - o ile murarze nie wycieli ;) tych przewodów w czasie ich prac, to najczęstszym miejscem "trafienia" były kołki od listw podłogowych - zwróć uwagę - rzut okiem - w pionie- gniazdko - listwa podłogowa.

    Powodzenia!
  • #5
    cyruss
    Level 30  
    przebieg kabli można ustalić podłączając napięcie 230V (fazę) przez żarówkę do odpiętego od wszystkiego kabla (najlepiej do ekranu) i używając jakiegoś dostępnego na rynku wykrywacza przewodów pod napięciem. UWAGA - OPERACJA BARDZO NIEBEZPIECZNA - ZAGROŻENIE PORAŻENIEM. Przedtem sprawdzić czy kabel nie jest doziemiony - jakimś miernikiem izolacji czy w ostateczności omomierzem w stosunku do metalowych instalacji czy kołka ochronnego w gniazdach 230V.
    Pewnie doprowadzi do jakiegoś kołka w ścianie lub zatynkowanej puszki...
    "Radar kablowy" - nawet profesjonalny - ma strefę nieczułości minimum kilka metrów, przy krótkich kablach nic się nie zobaczy.
    Ja korzystam ze starych metod telefoniarskich - generatorek (np modulowany na 4001) do żył kabla i mikrotelefon monterski (wystarczy sama wkładka słuchawkowa). Jeden koniec słuchawki w rękę lub do ziemi i usłyszysz (wprawdzie zwykle bardzo cicho, ale naprawdę to słychać) czy któryś z przewodów ma przerwę (jest na nim całkiem cicho) czy może cały kabel przerwany. A to już jakiś slad - wiercenie zwykle uszkadza jedną żyłę. Wariantem jest generatorek do żyły i ziemi - lepiej słychać ale przy krótkich kablach.
  • #6
    Pawel_bb
    Level 11  
    Może nie gable są przerwane ale sygnał w.cz gubi się gdzieś w kablu bo jest poprostu za długi sprubuj jakiś wzmacniaczyk dać
  • #7
    andk1eltd
    Level 36  
    Zgadzam się, przyzwoita, skuteczna metoda - z kilkoma "ale...".
    - trzeba odłączyć co się da z energetyki w ścianie bo czynne przewody "zamieszają" w poszukiwaniach
    - jeśli ekran jest uszkodzony a nie przerwany, a przerwana żyła - ciężko będzie znaleźć to miejsce
    Z mojego doświadczenia: wbrew pozorom najskuteczniejsza jest metoda "nieelektryczna". Jak już koledzy wspominali na 95% uszkodzenie jest tam gdzie była jakakolwiek ingerencja w ścianę (puszki, kołki itp.).
    Jeśli chodzi o reflektometry - niegdyś w TP bawiłem się w lokalizację uszkodzeń kabli. Można wykryć uszkodzenie nawet na bardzo krótkim odcinku ale to nie to samo co zlokalizować. Cała sztuka to skalibrować miernik, co na krótkim odcinku jest trochę łatwiejsze.
    W miarę możliwości poszukaj kontaktu z monterami telefonicznymi - w magazynach tepsy tych urządzeń było stosunkowo dużo - z tego co wiem, z reguły leżą teraz zakurzone. Nie ma już komu się w to bawić...:cry:
  • #8
    ArtMedia
    Level 27  
    Witam serdecznie.

    Poszukaj kogoś znajomego pracującego w utrzymaniu lub budowie jakiejś sieci radiowej, GSM itp. Każda szanująca się grupa utrzymania lub uruchamiania nadajników radiowych, ma na wyposażeniu urządzenie zwane w zależności od producenta "Site Master" albo "Site Analyzer". To taki reflektometr impulsowy, który wskazuje różne parametry kabla w funkcji odległości. Mam taki do dyspozycji. W podlaskim, w sytuacji podbramkowej mogę pomóc.

    Sebastian