Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

grala1 16 Feb 2018 00:40 11535 73
 • Witam wszystkich po raz kolejny.
  Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam opis sztucznego obciążenia do 150W.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Ja swoje urządzenie zakupiłem prosto z Chin przez Aliexpress za kwotę niespełna $29, gdzie w cenę była już wliczona przesyłka. Z tego, co zauważyłem, to powyższe urządzenie można znaleźć jak do tej pory chyba tylko u jednego polskiego sprzedawcy za kwotę ok. 200zł + przesyłka.
  Co do opłacania cła czy VATu, to się nie wypowiem, gdyż urządzenie nie było zamawiane na polski adres.

  Po trzech tygodniach zestaw był już w moich rękach. Od sprzedawcy dostajemy wraz z urządzeniem zasilacza sieciowy, dwa przewody z krokodylkami i przewód USB zakończony krokodylkami. Co do zasilacza, to zarówno na chińskich stronach, jak i polskich można zauważyć, że na zdjęciach pokazywany jest zasilacz w amerykańską wtyczką. Jako że nie byłem pewny, czy dostanę wersję z polską wtyczką, to przy zamówieniu poprosiłem sprzedawcę o zasilacz z taką wtyczką. Sprzedawca był na tyle miły, że jako gratis dołożył do paczki adapter wtyczki z USA/UE. Co do przewodów, które dostajemy w zestawie, to jeżeli zamierzacie testować coś mocniejszego, to polecam wymienić przewody na większe.

  Parametry urządzenia:
  - regulacja prądu obciążenia - od 0 do 20A
  - regulacja obciążenia za pomocą dwóch potencjometrów – regulacja zgrubna i dokładna
  - napięcie wejściowe - do 200VDC
  - maksymalny prąd obciążenia - do 20A
  - maksymalna moc obciążenia - do 150W
  - napięcie zasilania urządzenia - od 6 do 20VDC (na PCB podanie jest 6-12VDC)
  Co do mocy obciążenia przez urządzenie, to opisy sprzedawców na Aliexpress podają 150W, zaś maksymalne faktyczne obciążenie to 200W, co też pokażę poniżej.

  Na płycie PCB sztucznego obciążenia po jego lewej stronie mamy 6 złącz do podłączenia badanych urządzeń. Mamy tutaj złącze śrubowe, DC JACK (5,5mm) oraz 4 złącza USB – Mini, Micro, Type – C.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Na górze mamy dwa złącza – jedno DC JACK i Micro USB. Oba służą do zasilania naszego sztucznego obciążenia. Producent zaleca tutaj zasilacz o wydajności 1A i taki też dostajemy, choć badając go później, można zauważyć, że nie osiąga 1A.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  W prawym górnym narożniku mamy 3-pinowe złącze służące do podłączenia wentylatora. O tym złączu opowiem jeszcze później.
  Po prawej stronie mamy kolejna dwa złącza – DC- JACK – jest to złącze wyjściowe służące do podłączenia obciążenia. Tzn. mając skręcone potencjometry regulacji obciążenia na zero i podłączając jakieś obciążenie pod nasze urządzenie będziemy mogli na wyświetlaczu obserwować napięcie, prąd, moc itd., która to pobierana jest z tego złącza. Nasze sztuczne obciążenie zamieni się w miernik, ale pod warunkiem, że do złącza śrubowego lub do złącza DC-JACK obok niego mamy podpięte jakieś źródło zasilania. Zasilanie pobierane jest tylko z tych dwóch załączy – złącza USB po lewej nie są podłączone do złącza wyjściowego DC – JACK po prawej stronie.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Po prawej pomiędzy potencjometrami mamy jeszcze dwupinowe złącza, na których pojawia się 3VDC, jeżeli zadziała alarm – np. po przekroczeniu napięcia, spadku napięcia, przekroczeniu mocy, itd., o ile taki alarm ustawimy.
  W prawym dolnym narożniku mamy przycisk MODE/RESET, za pomocą którego wybieramy jeden z kilku dostępnych ekranów pomiarowych lub poruszamy się po nastawach i nim dokonujemy ich zmian.
  Po podłączeniu zasilania zapala się na urządzeniu niebieska dioda LED, a wyświetlacz wita nas napisem „WELCOME” lub jego odpowiednikiem w języku mandaryńskim – w zależności od tego na jakim ekranie urządzenie zostało wyłączone.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Do dyspozycji mamy 4 różne formy wyświetlania mierzonych parametrów, gdzie widzimy takie wartości jak V, A, Ah, Wh, czas temperaturę – z jednej raczej nie będziemy chcieli korzystać, gdyż jako jednostki widzimy tu chińskie znaczki.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Skasowania zarejestrowanych wartości dokonujemy przez szybkie dwukrotne naciśnięcie guzika co zostanie potwierdzone odezwaniem się buzera.
  Po przejściu przez 4 różne formy wyświetlania parametrów mamy opcję wyłączenia podświetlania lub zmiany czasu po jakim ono się wyłączy – domyślnie podświetlanie jest aktywne cały czas co sygnalizuje wyświetlanie BL:ON.
  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Zmiany dokonujemy poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku, wtedy to czas zaczyna się zmniejszać od 59s aż do napisu BL:OFF. Szybkie podwójne naciśnięcie guzika powoduje zwiększenie czasu o 1, po tym dłuższe naciśnięcie guzika powoduje tylko automatyczne zwiększanie czasu aż do BL:ON. Nie ma już wtedy opcji zmniejszenia czasu, trzeba jeszcze raz wybrać ten ekran.
  Kolejnymi ekranami są:
  - ustawienie alarmu po przekroczeniu ustawionego napięcia – tutaj możemy tylko zmniejszać od wartości 300V, dokonujemy tego przez dłuższe przytrzymanie przycisku lub zwiększamy co 1V przez szybkie podwójne kliknięcie przyciskiem; po zwiększeniu wartości, gdy przytrzymamy dłużej przycisk, zostaje nam tylko opcja zwiększania wartości;

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  - ustawienie alarmu po spadku napięcia poniżej nastawy. Zaczynamy od 0V, dwukrotne naciśnięcie guzika powoduje zwiększenie wartości; przytrzymanie guzika powoduje automatyczne zwiększanie wartości. Maksymalna wartość 290V;

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  - ustawienie alarmu po przekroczeniu prądu obciążenia. Dłuższe przytrzymanie przycisku zmniejsza automatycznie wartość, dwukrotne szybkie przyciśnięcie zwiększa wartość, po dwukrotnym naciśnięciu przycisku dłuższe naciśnięcie przycisku powoduje tylko zwiększanie wartości. Minimum to 0,20A, maksymalna wartość 150A;

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  - ustawienie alarmu po przekroczeniu ustawionej mocy. Dłuższe przytrzymanie przycisku powoduje zmniejszanie wartości, podwójne szybkie naciśnięcie powoduje zwiększanie wartości, po dwukrotnym naciśnięciu przycisku dłuższe naciśnięcie przycisku powoduje tylko zwiększanie wartości. Minimalna wartość to 1W, maksymalna to 999W.
  UWAGA – program urządzenia jest tak napisany, że alarm załączy się po przekroczeniu 200W, nieważne czy ustawiliśmy tam 250 czy 300W. Maksymalna wartość obciążenia tego urządzenia to 200W, chociaż sprzedawcy opisują, że jest to 150W.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Brak naciskania przycisku przez ok. 7 sekund przy wyświetlaniu ekranów z ustawieniami powoduje ich zapisanie i wyjście z nich, i wyświetlanie ekranu z pomiarami. Jeżeli dokonaliśmy zmian w powyższych ustawieniach, to nawet po odłączeniu zasilania będą one cały czas pamiętane przez urządzenie. Skasowania tych ustawień można dokonać tylko poprzez wejście w zaawansowane ustawienia.

  Przekroczenie wartości ustawionych w alarmach sygnalizowane jest akustycznie poprzez buzer i wizualnie poprzez wyświetlenie ustawionej wartości.

  Wejścia w zaawansowane ustawienia dokonujemy poprzez podłączenie źródła zasilana z wciśniętym guzikiem MODE/RESET.
  Pierwszy ekran, jaki nam się ukaże to wartość pomiaru prądu.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Możemy tutaj dokonać dość ubogiej kalibracji. Dwukrotne naciśnięcie guzika spowoduje wyzerowanie tej wartości i uznanie jej za zero.
  Przejście do następnego ekranu polega na krótkim naciśnięciu przycisku.
  Kolejny ekran to pomiar napięcia.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Tutaj kalibracja polega na dwukrotnym przyciśnięciu guzika, gdy nie podajemy zasilania na złącza.
  Kolejny ekran to po raz kolejny ustawienie alarmu dla przekroczenia napięcia – tutaj już możemy regulować w obie strony.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Szybkie dwukrotne naciśniecie guzika powoduje miganie wartości. Jedno naciśnięcie guzika powoduje zmniejszanie wartości, gdy po tym naciśniemy długo, to wartość zostanie automatycznie zmniejszana, szybkie podwójne naciśnięcie powoduje zwiększenie wartości, a dłuższe przytrzymanie guzika po tym powoduje automatyczne zwiększanie wartości. Jeżeli nie chcemy zmieniać wartości lub chcemy zapisać tą wartość, to czekamy 5s, po czym odezwie się buzer, a nastawa przestanie migać.

  Dalej mamy wartość nastawy dla alarmu przy spadku napięcia poniżej nastawy – zmiany nastawy dokonujemy analogicznie jak wyżej.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Przykładowy alarm dla spadku napięcia poniżej wybranej nastawy.
  Nastawa: 0,20V, aktualne napięcie na zaciskach: 0V.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Kolejny ekran to alarm przekroczenia wartości prądu – dokonanie zmian jak wyżej.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Następny ekran do to mnożnik dla wyliczeń Wh i Ah. Możliwość nastawy od 0,50 do 1,50.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Kolejny to alarm przekroczenia mocy – dokonywanie zmian jak wyżej.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Kolejny ekran jest ostatnim ekranem, najprawdopodobniej nr telefonu i adres strony WWW producenta.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Jeżeli chcemy zapisać dokonane zmiany, to należy odłączyć zasilanie urządzenia.
  Przytrzymanie przycisku MODE/RESET ponad 3s, gdy jesteśmy w ustawieniach zaawansowanych powoduje przywrócenie nastaw fabrycznych i pojawienie się napisu RESET, po czym przejście do wyświetlania ekranu z pomiarami.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  W urządzeniu tym nie ma żadnego zabezpieczenia termicznego, nie ma kontroli, czy wentylator działa i czy jest podpięty. Wentylator jest tutaj włączany tylko na podstawie pomiaru prądu obciążenia i załącza się powyżej 0,5A. Najprawdopodobniej wentylator jest tutaj elementem obciążenia, gdyż po przekroczeniu 0,5A prąd nagle wzrasta o jakieś 0,2A a odłączając wentylator spada on o ok. 0,2A. Jak już wcześniej pisałem - obok złącz zasilających DC-JACK i USB Micro jest drugie złącze wentylatora, które zasilane jest ze źródła zasilania urządzenia, ale nie jest częścią obciążenia i włączenie wentylatora nie ma wpływu na zmianę wartości mierzonego prądu. Wentylator zasilany z tego złącza również jest uruchamiany na podstawie pomiaru prądu obciążenia i również włącza się przy poborze ponad 0,5A.
  Jeżeli temperatura przy odłączeniu badanego źródła napięcia lub skręceniu potencjometrów na minimum będzie większa niż 40°C, to wentylator będzie pracował dopóki temperatura nie spadnie do 40°C, po czym nastąpi jego automatyczne wyłączenie.

  Maksymalną temperaturę, jaką udało mi się uzyskać przy poborze ok. 200W to 88°C po ok. 2 minutach (temperatura początkowa urządzenia przy starcie była ok. 35°C), gdzie po upływie dalszych 8min była ona stała. Czyli jak widać - raczej chłodzenie jest wystarczające, ale zawsze można dołożyć drugi wentylator od spodu, jeżeli ktoś będzie miał na to ochotę.

  Podczas badania przetwornic udało mi się przez pomyłkę odwrotnie podłączyć przetwornicę do sztucznego obciążenia. Nic się nie stało. Najwyraźniej ta wielka dioda po lewej stronie przy złączach wejściowych to zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją. Jednak patrząc na to jak jest podłączona to mogę stwierdzić, że to zabezpieczenie działa tylko i wyłącznie na gniazdo DC-JACK i złącze śrubowe.

  Poniżej kilka zdjęć przy dokonywaniu pomiarów, by można było ocenić dokładność pomiaru prądu i napięcia.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Po przekroczeniu ustawionego alarmu dla mocy oprócz komunikatu na wyświetlaczu i informacji akustycznej, urządzenie odłącza obciążenia od badanego układu i po ok. 5s znika alarm i badany układ znów jest obciążany. Jeżeli obciążenie dalej przekracza nastawę, to znów pojawia się alarm i ponownie obciążenie jest odłączane i tak będzie się to powtarzało, dopóki nie zmniejszymy obciążenia.

  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  grala1
  VAG group specialist
  Offline 
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  Kajox
  Level 17  
  Witam. Skusiłem się jakiś czas temu na droższa wersję z lepszym chłodzeniem. Jednak po podłączeniu usłyszałem straszny pisk przetwornicy układu. Niestety musiałem poczynić pewne przeróbki zasilania wentylatorów i sterowania. Spojrzałem pod radiator i jest tranzystor IRFP264 (wygląda strasznie, tandetnie wykonany myślałem o wymianie)/obok dwie diody w obudowie TO220 smd, oznaczenie niewidoczne. Problemem jest też budowa urządzenia. Chciałem wykonać obudowie jednak po chwili namysłu i przymiarek zrezygnowałem z tego.
 • #3
  kkknc
  Level 43  
  Dorzucam co nieco. Czy raczej po polsku dowalę. :)
  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja
  Kupiłem trochę taniej teraz jest drożej. Zresztą wszystko tam drożeje.
  Wszystkie nastawy daje się regulować bez problemu w górę i dół. Niebtrzeba wchodzić i wychodzić z danego menu. Chociaż miał z tym problem bo się nie dawało ;). Zmianę dokonuje się szybkim naciśnięciem przycisku mode. 2x szybko chwilę przerwy i naciskamy guzik by zmienić wartość w górę 3x szybko chwilę przerwy i naciskamy by zmienić wartość w dół. Albo odwrotnie mam to cudo, na warsztacie więc teraz nie sprawdzę. W każdym razie nie ma problemu z ustawianiem, jak się już to wie. Przejściówkę na nasze gniazdo dostałem bez proszenia w komplecie. Wentylator jak mi się zdaje startuje w zależności od temperatury. Z mocą dojechałem do 260W i odpuściłem, bo temperatura szybko rosła i miałem już 96°C. Więc to nie prawda że po 200W daje ostrzeżenie.
  Zresztą zobacz na zdjęcie akurat jest 206W. Ale cyknę fotkę z większą wartością. Tak na 220W mam temperaturę okół 88°C
  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja
  Co jeszcze w komplecie jest przejściówka USB- krokodylki które pasuje w gniazdo koło wentylatora. Działa normalnie obciążenia też. Ale jak podłączysz pod jedno źródło ta przejściówkę i terminale do obciążenia to nagle na wyświetlaczu masz dwa razy wyższe napięcię. Można tylko sam minusowy podpiąć. Efekt ten sam.
 • #4
  grala1
  VAG group specialist
  Jak na złość, chciałem nagrać film dla Ciebie by pokazać że u mnie niezależnie ile ustawie powyżej 200W to i tak przy 200 łapie zabezpieczenie ale nie udało mi się - urządzenie się uszkodziło - zwarcie na mosfecie. Na zasilaczu trzyma mi teraz ograniczenie prądowe i nie jestem w stanie przekroczyć 200W by pokazać to na filmie.
  Nagrałem tylko jak widać że wentylator startuje od 0,5A i nie ma to nic wspólnego z temperaturą.
  Może masz soft od tej mocniejszej wersji z podświetlanym wentylatorem.
  Mam nadzieję że uszkodzony jest tylko IRFP264 a wzmacniacz operacyjny który nim steruje przeżył bo zwarcie jest na wszystkich trzech nogach tranzystora.  Masz rację, można zmieniać wartości w obie strony w podstawowym menu - trzeba tylko 3 razy szybko nacisnąć przycisk.
  Jak naprawie to postaram się pokazać na filmie że moja sztuka nie pozwala na przekroczenie 200W mimo ustawienia alarmu powyżej tej wartości.
 • TermopastyTermopasty
 • #5
  kkknc
  Level 43  
  To ci zrobiłeś że że zwarcie....
  A daj numer softu to porównamy.
  Ciekawe czy ten numer niby telefonu to nie numer softu.
 • #6
  grala1
  VAG group specialist
  Wszystko co można zobaczyć na wyświetlaczu masz pokazane na zdjęciach w pierwszym poście.
  Porównaj albo zadzwoń to się przekonasz :)
  Podłączyłem urządzenie do zasilania, potencjometry na minimum, podłączyłem minus z zasilacza laboratoryjnego i przy podłączaniu plusa włączył się wentylator w obciążeniu i w zasilaczu a na wyświetlaczu obciążenia można bylo zobaczyć kilka amper mimo skręcenia potencjometrów na minimum, regulacja nimi przestała teraz działać.
  Mosfet się sfajczył sam z siebie jak widać, żadnego zwarcia tam nie było.
  Sprawdź czy czasem u Ciebie wentylator jednak nie jest załączany po przekroczeniu 0,5A bez względu na temperaturę, na wyłącznie ma już wpływ temperatura.
  Nie wiem czy dobrze widzę ale Twoja wersja ma chyba podpięty wentylator przy złączu zasilającym a moja przy potencjometrze, tyle że u mnie tak czy siak to na obu złączach startuje po przekroczeniu 0,5A.
 • #7
  Kajox
  Level 17  
  Jak ja zobaczylem ten tranzystor to byłem w szoku, że on wogóle działa. Za dużo się po nim nie spodziewałem dlatego jestem ostrożny i w sumie wiecej niż 120 W nie podłaczałem. Wylutowałem go i poprawiłem luty te oryginalne za ciekawe nie były. Dołożylem też chlodzenie pod pcb.
 • #10
  barti10
  Level 15  
  Całkiem fajne urządzonko :-) Już kiedyś je widziałem na Ali... ale ma podstawową wadę czyli kształt który jest ciężko dopasować do jakiejś obudowy. Myślę ,że gdyby całość była podzielona na dwa moduły ( osobno panel sterowania i gniazda oraz reszta układu z radiatorem) to na pewno bym sobie taki sprawił. Przy okazji mam pytanie do autora : jakiś czas temu na rynku pojawiła się seria generatorów FeelTech FY 6600 (kilka modeli do wyboru) .Gdyby okazało się że parametry na papierze pokrywają się z rzeczywistością to był by hit. Jest szansa na porządny test w przyszłości ?
 • #11
  ^ToM^
  Level 39  
  Oj Panowie. Majfrendzi uprawiają marketing - trzeba tu brać poprawkę na moc. I to sporą poprawkę. Też sobie to urządzenie kupiłem w zeszłym roku. Jednak od razu wiedziałem, że nie ma 200 W, co widać po radiatorze.
  Realnie, trwale i bezpiecznie można tym rozproszyć gdzieś około 100 W. Próba jechania z wyższymi mocami spowoduje usmażenie się MOSFET'a.

  Mam kilka różnych takich obciążeń od majfriendów i tylko jedno jest zrobione idiotoodpornie, tzn. nie da się go ugotować. Chińczycy tam pomyśleli tak, że maksymalnie, regulując nastawami nie da się przekroczyć mocy 60 W. Jak ustawisz w nim 10 A to wtedy możesz ustawić napięcie 6V. Jak ustawisz napięcie 30 V to prąd ustawisz na 2 A. Przy czym przy maks nastawach tez się to robi dość gorące. Dołączam zdjęcie, fajnego idiotoodpornego obciążenia o mocy 60 W.


  W tytułowym urządzeniu nie ma takiej funkcjonalności, więc trzeba uważać, szczególnie, że 200 W to już sporo mocy do rozproszenia.

  Mam fabryczne obciążenie AMREL PEL300-60-120 i ma tylko 300 W a jest wielkości sporego zasilacza UPS i waży z 15 kg. Ma zabudowane dwa potężne radiatory tunelowe. A tu tylko niewielki wiatraczek z leciutkim radiatorem.
  Zatem reasumując, to obciążenie jest trwale znieść 100 W, próby z większymi mocami skutkują jego zniszczeniem. Zresztą w komentarzach na ali nabywcy (głównie radzieccy) wyraźnie piszą o tym, gdyż nie jeden z nich już to usmażył.


  PS: Zamówiłem to urządzeni coś długo nie dochodziło. Tak długo, że mimo iż ze strony sprzedawcy wydłużali mi termin dostawy dwukrotnie, to i tak nie doszło to obciążenie. Chcąc, nie chcąc musiałem założyć reklamację (spór) aby mi kasę zwrócili i bym mógł zamówić kolejny. Majfendzi zwrócili pieniądze po 2 dniach i jakież było moje zdziwienie kiedy się okazało za kilka dni, że listonosz przyniósł mi obciążenie ;)
 • #13
  kkknc
  Level 43  
  Wiesz tam przecież wentylator jest od jakiegoś procesora. Da radę rozproszyć sporo ciepła. To że nie ma co przesadzać wiem dlatego kontroluję temperaturę. Co prawda termometr nie jest w samym tranzystorze, ale daję.
  Dla tych co to rozbierali zastanawiam się na wyrzuceniem tranzystora gdzie indziej, może nawet danie dwuch takich i osobnego chłodzenia dla każdego. Ciekawe czy to by wypalło. Trzeba by pomierzyć prąd do wyzwolenia bramki.
 • #14
  Smołki
  Level 13  
  Znając zastosowany tranzystor, na podstawie parametrów z noty katalogowej, można określić (w przybliżeniu) jaką moc da się na tym urządzeniu realnie rozproszyć. Jeśli jest to IRFP264 (nie wiem bo nie mam takiego obciążenia) to maksymalna temperatura pracy złącza wynosi 175 stopni. Zakładając przypadek idealny (idealny styk, pasta termoprzewodząca, brak podkładki izolującej i temperatura mierzona przy za plecami tranzystora) przy 100W temperatura radiatora może wynosić maksymalnie 112 stopni, dla 150W już 80,5 stopnia, a dla 200W 49 stopni. Można więc powiedzieć , że bezpiecznie da się rozproszyć tym urządzeniem 100W, maksymalnie 150W, 200W chwilowo? Łączenia równoległego mosfetów w takich aplikacjach nie polecam bo nigdy nie wiadomo jak się rozłożą prądy. Jedyną sensowną opcją jest łączenie równoległe całych bloków (wzmacniacz operacyjny + tranzystor), bo tylko to zapewnia równy rozkład prądów i mocy.
 • #15
  kkknc
  Level 43  
  Jechałem z mocą 220W akumulator 100Ah z pomiarów wyszło że ma 45Ah więc się dało. Bo trochę to trwało. Obciążenie wytrzymało.
  Sprawdzone obciążenie startuje od 0,5A. Miałeś rację ;)
  Nastawiony limit na 262W. I....
  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja
 • #16
  ^ToM^
  Level 39  
  kkknc wrote:
  Jechałem z mocą 220W akumulator 100Ah z pomiarów wyszło że ma 45Ah więc się dało. Bo trochę to trwało. Obciążenie wytrzymało.


  No wytrzymało, ale pytanie zasadnicze, czy wytrzyma tak całą dobę lub dłużej.
  Tego Amrela mogę puścić na max na dowolnie długi czas i nie robi to na nim wrażenia :)
 • #17
  kkknc
  Level 43  
  298W jeszcze pociągiem do 310W i koniec. Zadymiło. Tranzystor odleciał. Dziś go wymieniłem i znowu działa. ;)
  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzjaSztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja
  Po tranzystorze uszkodzeń nie widać. Niestety struktura poszła.
 • #19
  kkknc
  Level 43  
  Nie po prostu urządzenie nie działało. Nie dostał przebicia.
  Inne mniejsze obciążenie które w piątek upaliłem dostało przebicia.
  Elementy tak ja widzisz ja zrobiłem test extremalny. Znamionowe to na mieć 180W. Działa u mnie bez problemu z trochę większą mocą.
 • #21
  kkknc
  Level 43  
  Nie zauważyłem. U mnie jest ok.


  Zresztą według dokumentacji max tego tranzystora to 280W przy 25°C więc to nie była podróbka. :D
 • #22
  daro19862
  Level 25  
  Można tym urządzeniem obciążać sprzęt audio zamiast głośnika?
 • #23
  CMS
  Administrator of HydePark
 • #25
  mLde_
  Level 1  
  Witam,
  a czy tym urządzeniem można badać bezpieczniki, tzn przy jakim faktycznie prądzie bezpiecznik się przepali ? mowa oczywiście o bezpiecznikach samochodowych małej mocy.
 • #27
  CMS
  Administrator of HydePark
  mLde_ wrote:
  czy tym urządzeniem można badać bezpieczniki, tzn przy jakim faktycznie prądzie bezpiecznik się przepali ?


  Poruszyłeś bardzo ciekawy temat. Zanim się wypowiem, pozwolę sobie zaczekać, co w tej sprawie powiedzą inni.
 • #28
  daro19862
  Level 25  
  Jak się sprawdza pojemność akumulatorów tym obciążeniem?
 • #29
  kkknc
  Level 43  
  ????? Co to mamy cię czy ukryta kamera?
  W nie czytałeś artykułu, ani tytułu. Wszystko jest w opisie.
  Rozładowujesz i odczytujesz pojemność.
 • #30
  tzok
  Moderator of Cars
  Dla mnie najbardziej rozczarowujący jest fakt, analogowego sterowania obciążeniem, druga w kolejności jest obsługa "komputera" przy pomocy tego jednego przycisku. W moim jest jeszcze taki "kwiatek":
  Sztuczne obciążenie 150W (200W) - recenzja
  ...czyli ucięty pin pod radiatorem D2PAK.

  ***

  To nie był pin, tylko rezystor SMD ;)