Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łuparka hydrauliczna - dobór osprzętu

wojteec 16 Lut 2018 07:20 624 6
  • #1 16 Lut 2018 07:20
    wojteec
    Poziom 1  

Szanowni forumowicze!
    Jestem tutaj nowy i proszę Was o pomoc, a mianowicie:
    - jestem w trakcie budowy łuparki hydraulicznej, zgromadziłem większość osprzętu tylko mam dylemat czy to może ze sobą współgrać?

Pompa wielotłoczkowa skośna F01-061-LB Parker
    -wydajność robocza 59,5cm3/obr
    -zakresy pracy max : 350 bar - 131 l/min - 2200obr/min - 331 Nm
    400 bar - 113 l/min - 1900 obr/min - 378 Nm

Siłownik dwustronnego działania - fi tłoczyska 60 mm, wysuw 750 mm (brak innych danych)

Rozdzielacz od cyklopa Hydrotor 2RMS-10 - dwusekcyjny (brak innych danych)

Silnik 4 kW, 1435 obr/min, fi wału silnika 28 mm

Czy powyzsza pompa może działać z tym silnikiem?
    a jezeli tak to:
    Czy można sprzężyć pompę za pomocą sprzęgła elastycznego bezpośrednio z silnikiem czy uklad potrzebuje redukcji obrotów? Jeżeli tak to w jaki sposób (koła pasowe, koła zębate...?)

Z góry dziekuje za pomoc!

p.s. proszę Was o wyrozumiałość, nie jestem specjalista w tej dziedzinie, zdaje się na Wasz profesjonalizm :-)

0 6
  • #2 16 Lut 2018 09:23
    SzumonK
    Poziom 3  

Czy może ze sobą współgrać?
    W pewnych warunkach tak.

Natomiast łuparka to nie są żarty i można sobie niezłą krzywdę z pewnością zrobić.
    Na wstępnym wstępie będziesz potrzebował zaworu bezpieczeństwa w układzie.

Co do elementów - słabym ogniwem wydaje się być rozdzielacz, ale słabym w odniesieniu do możliwości pompy, może do zastosowania wystarczy. Chodzi o to, że wg tego co na prędkości znalazłem w internecie - może pracować na przepływie 30 (lub 60 wg innego źródła) l/ min i do 25 MPa.

W ogóle żeby jakoś sensowniej się zastanawiać nad obrotami silnika i pompy, musiałbyś założyć z jaką siłą ma pracować tłok i jak szybko się poruszać. Założywszy te parametry możesz wyznaczyć, jaki przepływ potrzebujesz, a w związku z tym, że chyba jest to pompa o stałej wydajności, będziesz wiedział, jakie obroty potrzebujesz. W zależności od tego co wyjdzie: czy będziesz coś świrował z silnikiem, czy walniesz przekładnię (pasowa wydaje się być najłatwiejsza i względnie najtańsza w zrealizowaniu).

Pozdrawiam i kibicuję.

0
  • #3 25 Lut 2019 18:34
    witek1965
    Poziom 14  

Podłącze się pod temat.

Mam silnik 7,5 kW 400V, 1450 obr/min
    chciałbym podłączyć do niego
    pompę hydrauliczną zębatą ALHP2-B0-X-16 o ciśnieniu 250 bar i wydajności 16 cm3 / obr - 23 l/min GR2

lub Pompa hydrauliczna zębata NSZ 16 D3 Wydajność 16cm3/obr.przepływ nominalny 24L / min GR2, ciśnienie nominalne 160 bar, maksymalne 210 bar

wolałbym pompę o ciśnieniu 200 bar i wydajności 24 l/min, ale nie mogę takiej znaleźć i mam dylemat

SPRZĘGŁO POMPY GR2 SILNIKA 5,5-11kW WAŁEK 38mm do połączenia pompy z silnikiem

rozdzielacz 1 sekcyjny 80L
    Zakres ciśnień:
    Maksymalne ciśnienie na zasilaniu: 250Bar Maksymalne ciśnienie na powrocie: 50Bar Maksymalne ciśnienie na sekcjach: 300Bar
    Zawór przelewowy ustawiony fabrycznie na 175Bar Możliwość samodzielnej regulacji, pełny obrót zmiana o 30Bar.

filtr ssawny na powrocie do zbiornika

siłownik 80/45/500 lub ewentualnie 80/45/630

Węże hydrauliczne dopasowane do króćców o wytrzymałości nie mniejszej jak 250 bar.

Czy taki zestaw pozwoli na zbudowani łuparki do łupania pieńków 50 cm, średnicy od 15 do 60 buk, dąb,

0
  • #4 25 Lut 2019 22:00
    SzumonK
    Poziom 3  

Powinno dać radę, nawet z pompą na 160 bar (i ona przy okazji pewnie tańsza będzie) - ciśnienie maksymalne będzie decydowało o maksymalnej sile na tłoku, ciężko znaleźć wartości tabelaryczne jakieś konkretne, ale internet mówi właśnie o około 8 kN nacisku przy podobnej wielkości kawałkach drewna. Oczywiście ta na większe ciśnienie będzie dysponowała pewnym 'zapasem'. Na sprzęgło nie patrzyłem co to tam jest, ale wygląda sensownie z tego co wkleiłeś :D
    Filtr ssawny dajemy, jak nazwa wskazuje, na ssaniu pompy zwykle, na powrocie do zbiornika: powrotne, na wyjściu pompy: wysokociśnieniowe.
    Obroty silnika nawet zgadzają się z obrotami pompy dla przepływu nominalnego (tak z dokładnością do 50 obr/min :D). To powinno śmigać git.
    Kwestia jeszcze prędkości wysuwu tłoka, zależnie od sprawności silnika i pompy oczywiście, ale jest szansa na okolice 7s przy 50 cm, chyba nie ma dramatu.
    Rozumiem, że zawór przelewowy w rozdzielaczy będzie pełnił rolę zaworu bezpieczeństwa?

0
  • #5 25 Lut 2019 22:42
    witek1965
    Poziom 14  

SzumonK napisał:
    Rozumiem, że zawór przelewowy w rozdzielaczy będzie pełnił rolę zaworu bezpieczeństwa?
    tak,
    Filtr, jak słusznie wyłapałeś, powinien być powrotny. :(
    Zastanawiam się czy w oferowanych "fabrycznych " łuparkach są również stosowane pompy zębate, czy inne ? bo przy cisnieniu 200bar, nacisku 11 ton i przepływie co najmniej 25 l/min silnik 4.8 kW nie powinien dać sobie rady, a i tak podałem jeden z większych, bo widziałem już z silnikami 3kW.

0
  • #6 26 Lut 2019 08:25
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

witek1965 napisał:
    Zastanawiam się czy w oferowanych "fabrycznych " łuparkach są również stosowane pompy zębate, czy inne ? bo przy cisnieniu 200bar, nacisku 11 ton i przepływie co najmniej 25 l/min silnik 4.8 kW nie powinien dać sobie rady

No i nie daje rady, ale jak zastosuje się przekładnie to i magicznie zwalnia łuparka .

NIe jest problemem kupić 7,5kW bo ceny używej są podobne, a przynajmniej fajnie się łupie taką.

0
  • #7 26 Lut 2019 13:05
    witek1965
    Poziom 14  

Jeżeli będę budował, to na silniku 7.5 kW.

Strumien swiadomosc... napisał:
    ale jak zastosuje się przekładnie
    w tych oglądanych przeze mnie była pompa zamocowana bezpośrednio (silnik, sprzęgło, łącznik dzwonowy) i budując swoją tez tak bedę chciał zrobić, z tym, że bez dzwonu.

0