Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)

16 Feb 2018 10:26 1047 11
  • Level 12  
    Taka sytuacja (UWAGA - ściana tekstu ;) dla wytrwałych

Od bardzo dawna miałem połączone sprzęty tak:
    1) BluRay LG połączony po SPDIF do amplitunera Yamahy (stary, ale pięknie grający RX-V620, bez HDMI)
    2) tenże BluRay połączony po hdmi do TV Sharp Aquos LC-46XL2E
    Filmy odtwarzane z plików MKV na BD były przez SPDIF pięknie widziane przez Yamahę jako DTS itd.
    3) Do tego wszystkiego podłączyłem na drugim HDMI dekoder Vectry - więc dźwięk tylko z TV, a nie z Yamahy.

4) Od czasu do czasu podłączam do TV jeszcze lapka po DisplayPort<->HDMI - w tym układzie też nie mam dźwięku z Yamahy, tylko z TV, ale do niedawna mi to nie przeszkadzało, aż do odkrycia płatnych platform TV (netflix, showmax itd.)
    Laptop teoretycznie obsługuje DTS (HP EliteBook 745)

I tu najciekawsze:
    Niedawno przy okazji podłączania odkryłem ;) że TV Sharp ma gniazdo SPDIF OUT (serio, nie kojarzyłem tego ;)
    Pojawił się pomysł, żeby wszystkie źródła HDMI (BD, Vectra i laptop) podłączyć do TV i potem do Yamahy przez w/w SPDIF out - niestety w takim układzie Yamaha "nie widzi" że sygnał jest np. DTS - co jak pisałem działa pięknie w przypadku bezpośredniego połączenia BD->Yamaha po SPDIF

Poklikałem trochę po ustawieniach TV - ale nigdzie nie widzę żeby coś był wyłączone.
    No i teraz pytanie:
    - czy da się to podłączyć jak powyżej (przez TV jako zbieracz wszystkich syngałów HDMI/DisplayPort) i wyprowadzenie audio do Yamahy po jednym SPDI - tylko ja coś źle łączę
    - czy nie da się - i jedyna opcja to kupić drugi światłowód żeby podłączyć Vectrę bezpośrednio do Yamahy (część kanałów powinna mieć dźwięk przestrzenny) - i pogodzić się że z lapka nie uda mi się wyjść na AV które nie ma HDMI?

z góry dzięki!
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 42  
    Jedyne, co można sprawdzić w tym telewizorze to -> Menu-> Opcje -> Cyfrowe wyjście audio > wybrać Dolby Digital.

Lecz jak znam życie, wyjścia optyczne w telewizorach nie obsługują wyższych formatów niż Dolby Digital..
    I zapewne skończy się na kupnie drugiego przewodu optycznego.
  • Level 12  
    Polon_us wrote:
    Jedyne, co można sprawdzić w tym telewizorze to -> Menu-> Opcje -> Cyfrowe wyjście audio > wybrać Dolby Digital.

Lecz jak znam życie, wyjścia optyczne w telewizorach nie obsługują wyższych formatów niż Dolby Digital..
    I zapewne skończy się na kupnie drugiego przewodu optycznego.

Sprawdzę ustawienia jeszcze raz na spokojnie, ale raczej nie ma - chyba jest tak jak piszesz że TV nie przepuści wyższego standardu.
    Przed zakupem drugiego światłowodu sprawdzę czy Vectra w ogóle nadaje coś wartego zachodu, bardziej mi szkoda podłączenia lapka - bo w necie materiału np. w DTS jest trochę.
    Pozostaje wymiana amplitunera - ale to ostateczność, mam ta Yamaszkę już parę (naście) lat i jestem z niej mega zadowolony
    Dzięki!
  • Level 42  
    Yarpen_Zigrin wrote:
    bardziej mi szkoda podłączenia lapka

Sytuacja nie jest beznadziejna, jeśli mówimy o laptopie.

Kolega może rozważyć użycie "wydzielacza" audio z sygnału HDMI.
    Podłącza się te urządzenie na połączeniu HDMI pomiędzy urządzeniem "nadawczym" i "odbiorczym" na zasadzie przelotki.
    Na wyjściu S/PDIF owego "wydzielacza" otrzymuje się cyfrowy, optyczny sygnał audio.
    Jestem przekonany, że te urządzenie pozwoli rozwiązać problem z dźwiękiem z laptopa.
    Wg specyfikacji wspiera ono również DTS 5.1
    Yamaha ma 4 wejścia optyczne, także poradzi sobie z tymi połączeniami.

Przykład owego urządzenia -> Allegro aukcja #7157488113
  • Level 12  
    Dzięki za podpowiedzi.
    Zrobiłem dodatkowe testy i niestety TV Sharpa w ogóle nie wypuszcza z siebie po SPDIF sygnału nawet DolbyDigital. Dekoder Vectry podłączony przez SPDIF do amplitunera pokazuje DD (oczywiście na odpowiednim kanale i wersji audio) - a to samo podłączenie via HDMI do TV Sharp i dalej SPDIF - pokazuje zwykłe PCM stereo.
    Czyli opcja jednego światłowodu odpada
    Dzięki za info o "wydzielaczach" sygnału (tu i na priv) - to jest jakiś pomysł tylko tych kabli robi się sporo (3 światłowody :P + ładowarka do tego urządzonka) - muszę przemyśleć czy efekt końcowy jest tego wart
    Niemniej jeszcze raz serdecznie dziękuję za wszystkie , temat można uznać za wyczerpany.

Dodano po 7 [godziny] 10 [minuty]:

PS
    Polon_us wrote:
    Przykład owego urządzenia -> Allegro aukcja #7157488113

Zamówiłem na popularnym chińskim portalu za 1/3 ceny z allegro
    Do tego 2 światłowody - co sobie będę żałował skoro cena to 'aż' 80 CENTÓW za sztukę. Za dwa 1.6 USD i darmowa wysyłka. Dostawa 30-50 dni, dobrze że mi się nie spieszy :D
  • Level 12  
    No tego się nie spodziewałem :P
    Splitter HDMI SPDIF właśnie przyszedł, podłączyłem i wszystko pięknie działa - z dokładnością do tego że dźwięk przerywa jeśli źródłem jest laptop z wyjściem DISPLAYPORT :D
    Stary lapek Lenovo G500 z HDMI i Dolby działa (choć musiałem użyć BSPlayera, mojego ulubionego VLC nie udało mi się zmusić do podawania dźwięku 5.1) - a dużo nowszy lapek HP Elitebook z DisplyPort i DTS - nie...
    Aha - Lenovo podaje pięknie sygnał zarówno w DD5.1 jak i DTS, na HP oba przerywają...
  • Level 42  
    To naprawdę dziwne zjawisko ...

Sugerowałbym porównanie ustawień kart audio w obydwu laptopach.
    W szczególności zakładka "Zaawansowane" może być interesująca i "Wspierane formaty".
    Przy przeglądaniu tych parametrów dany laptop musi być podłączony do owego rozdzielacza.
  • Level 12  
    Polon_us wrote:
    To naprawdę dziwne zjawisko ...
    Sugerowałbym porównanie ustawień kart audio w obydwu laptopach.

Udało mi się podłączyć jeszcze trzeciego lapka - dość leciwego Lenovo ThinkPad Y420i - Windows 10/DisplayPort. Działa idealnie - zarówno pliki 5.1 odtwarzane BSPlayerem (DTS lub DolbyDigital) jak i np. aplikacja Netflixa - są rozpoznawane prawidłowo jako DTS/DD.
    Zatem koncepcja jest słuszna, kable, przejściówka DP->HDMI i cały hardware jest OK i na dodatek nie ma żadnych problemów ze zgodnością standardów. Ufff. ;)

W ustawieniach karty na EliteBooku już trochę grzebałem, jeszcze się nie poddaję - mam tam zainstalowany jakiś "DTS control panel" - ale podejrzewam że przyczyną może być wydajność tego lapka - procek AMD, grafika Radeon - stąd przerwy w dźwięku...
    Ustawienia w lapku HP:
    TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)
  • Level 42  
    Ustawienia wyglądają ok.
    A co widać w zakładce "Advanced"?

A video nie przerywa przy odtwarzaniu z tego HP?
  • Level 12  
    Polon_us wrote:
    Ustawienia wyglądają ok.
    A co widać w zakładce "Advanced"?

No właśnie nic nie widać ;) Obraz w obu przypadkach jest OK - płynny, nie zacina, problem tylko z dźwiękiem.
    Ustawienia w Lenovo T420i (ten który DZIAŁA PRAWIDŁOWO) - co ciekawe pojawia się info że są tylko dwa kanały:
    TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)

Ustawienia w HP EliteBook 745 który NIE DZIAŁA - mimo że pokazuje 4 kanały:
    TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)
  • Level 42  
    No cóż, zaczynam powoli wyczerpywać się w pomysłach ...
    Yarpen_Zigrin wrote:
    No właśnie nic nie widać

Miałem nadzieję, że będzie tam jakaś zasadnicza różnica w ustawieniach.
    Niestety nie ma ...

Moje sugestie - mając włączony ten laptop HP:
    - sprawdzić, czy nie ma innej, włączonej w tle aplikacji, która używałaby kartę dźwiękową. Przykładem może być tu Skype.
    (Ikona głośnika -> prawy przycisk -> Volume Mixer)

- sprawdzić ustawienia mikrofonu - zmniejszyć poziom sygnału dla niego do zera.
    (Ikona głośnika ... -> Recording device -> wybrać domyślny mikrofon -> Properties -> Levels)

I na koniec - sprawdzić na stronie HP czy są tam nowsze sterowniki dla karty audio tego laptopa.
    Jeśli nie, to prze-instalować ("odświeżyć") obecnie używane.
  • Level 12  
    Polon_us wrote:
    I na koniec - sprawdzić na stronie HP czy są tam nowsze sterowniki dla karty audio tego laptopa.
    Jeśli nie, to prze-instalować ("odświeżyć") obecnie używane.

Zupełnie bez związku z tymi połączeniami musiałem wymienić lapka HP 745 G2 na wersję 745 G3 (dysk SSD i niższa waga ale reszta bez zmian - AMD + Radeon)
    Niestety również ten sam problem z dźwiękiem, mimo że sterowniki wszystkie odświeżone. Wydaje się, że temat nie do przeskoczenia po prostu.
    Jeszcze raz dzięki za wszystkie podpowiedzi