Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)

Yarpen_Zigrin 16 Lut 2018 10:26 624 11
  • #1 16 Lut 2018 10:26
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

Taka sytuacja (UWAGA - ściana tekstu ;) dla wytrwałych

Od bardzo dawna miałem połączone sprzęty tak:
    1) BluRay LG połączony po SPDIF do amplitunera Yamahy (stary, ale pięknie grający RX-V620, bez HDMI)
    2) tenże BluRay połączony po hdmi do TV Sharp Aquos LC-46XL2E
    Filmy odtwarzane z plików MKV na BD były przez SPDIF pięknie widziane przez Yamahę jako DTS itd.
    3) Do tego wszystkiego podłączyłem na drugim HDMI dekoder Vectry - więc dźwięk tylko z TV, a nie z Yamahy.

4) Od czasu do czasu podłączam do TV jeszcze lapka po DisplayPort<->HDMI - w tym układzie też nie mam dźwięku z Yamahy, tylko z TV, ale do niedawna mi to nie przeszkadzało, aż do odkrycia płatnych platform TV (netflix, showmax itd.)
    Laptop teoretycznie obsługuje DTS (HP EliteBook 745)

I tu najciekawsze:
    Niedawno przy okazji podłączania odkryłem ;) że TV Sharp ma gniazdo SPDIF OUT (serio, nie kojarzyłem tego ;)
    Pojawił się pomysł, żeby wszystkie źródła HDMI (BD, Vectra i laptop) podłączyć do TV i potem do Yamahy przez w/w SPDIF out - niestety w takim układzie Yamaha "nie widzi" że sygnał jest np. DTS - co jak pisałem działa pięknie w przypadku bezpośredniego połączenia BD->Yamaha po SPDIF

Poklikałem trochę po ustawieniach TV - ale nigdzie nie widzę żeby coś był wyłączone.
    No i teraz pytanie:
    - czy da się to podłączyć jak powyżej (przez TV jako zbieracz wszystkich syngałów HDMI/DisplayPort) i wyprowadzenie audio do Yamahy po jednym SPDI - tylko ja coś źle łączę
    - czy nie da się - i jedyna opcja to kupić drugi światłowód żeby podłączyć Vectrę bezpośrednio do Yamahy (część kanałów powinna mieć dźwięk przestrzenny) - i pogodzić się że z lapka nie uda mi się wyjść na AV które nie ma HDMI?

z góry dzięki!

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 16 Lut 2018 15:05
    Polon_us
    Poziom 40  

Jedyne, co można sprawdzić w tym telewizorze to -> Menu-> Opcje -> Cyfrowe wyjście audio > wybrać Dolby Digital.

Lecz jak znam życie, wyjścia optyczne w telewizorach nie obsługują wyższych formatów niż Dolby Digital..
    I zapewne skończy się na kupnie drugiego przewodu optycznego.

0
  • #3 16 Lut 2018 22:18
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

Polon_us napisał:
    Jedyne, co można sprawdzić w tym telewizorze to -> Menu-> Opcje -> Cyfrowe wyjście audio > wybrać Dolby Digital.

Lecz jak znam życie, wyjścia optyczne w telewizorach nie obsługują wyższych formatów niż Dolby Digital..
    I zapewne skończy się na kupnie drugiego przewodu optycznego.

Sprawdzę ustawienia jeszcze raz na spokojnie, ale raczej nie ma - chyba jest tak jak piszesz że TV nie przepuści wyższego standardu.
    Przed zakupem drugiego światłowodu sprawdzę czy Vectra w ogóle nadaje coś wartego zachodu, bardziej mi szkoda podłączenia lapka - bo w necie materiału np. w DTS jest trochę.
    Pozostaje wymiana amplitunera - ale to ostateczność, mam ta Yamaszkę już parę (naście) lat i jestem z niej mega zadowolony
    Dzięki!

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 17 Lut 2018 05:31
    Polon_us
    Poziom 40  

Yarpen_Zigrin napisał:
    bardziej mi szkoda podłączenia lapka

Sytuacja nie jest beznadziejna, jeśli mówimy o laptopie.

Kolega może rozważyć użycie "wydzielacza" audio z sygnału HDMI.
    Podłącza się te urządzenie na połączeniu HDMI pomiędzy urządzeniem "nadawczym" i "odbiorczym" na zasadzie przelotki.
    Na wyjściu S/PDIF owego "wydzielacza" otrzymuje się cyfrowy, optyczny sygnał audio.
    Jestem przekonany, że te urządzenie pozwoli rozwiązać problem z dźwiękiem z laptopa.
    Wg specyfikacji wspiera ono również DTS 5.1
    Yamaha ma 4 wejścia optyczne, także poradzi sobie z tymi połączeniami.

Przykład owego urządzenia -> Allegro aukcja #7157488113

0
  • #5 18 Lut 2018 21:45
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

Dzięki za podpowiedzi.
    Zrobiłem dodatkowe testy i niestety TV Sharpa w ogóle nie wypuszcza z siebie po SPDIF sygnału nawet DolbyDigital. Dekoder Vectry podłączony przez SPDIF do amplitunera pokazuje DD (oczywiście na odpowiednim kanale i wersji audio) - a to samo podłączenie via HDMI do TV Sharp i dalej SPDIF - pokazuje zwykłe PCM stereo.
    Czyli opcja jednego światłowodu odpada
    Dzięki za info o "wydzielaczach" sygnału (tu i na priv) - to jest jakiś pomysł tylko tych kabli robi się sporo (3 światłowody :P + ładowarka do tego urządzonka) - muszę przemyśleć czy efekt końcowy jest tego wart
    Niemniej jeszcze raz serdecznie dziękuję za wszystkie , temat można uznać za wyczerpany.

Dodano po 7 [godziny] 10 [minuty]:

PS

Polon_us napisał:
    Przykład owego urządzenia -> Allegro aukcja #7157488113

Zamówiłem na popularnym chińskim portalu za 1/3 ceny z allegro
    Do tego 2 światłowody - co sobie będę żałował skoro cena to 'aż' 80 CENTÓW za sztukę. Za dwa 1.6 USD i darmowa wysyłka. Dostawa 30-50 dni, dobrze że mi się nie spieszy :D

0
  • #6 14 Mar 2018 22:43
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

No tego się nie spodziewałem :P
    Splitter HDMI SPDIF właśnie przyszedł, podłączyłem i wszystko pięknie działa - z dokładnością do tego że dźwięk przerywa jeśli źródłem jest laptop z wyjściem DISPLAYPORT :D
    Stary lapek Lenovo G500 z HDMI i Dolby działa (choć musiałem użyć BSPlayera, mojego ulubionego VLC nie udało mi się zmusić do podawania dźwięku 5.1) - a dużo nowszy lapek HP Elitebook z DisplyPort i DTS - nie...
    Aha - Lenovo podaje pięknie sygnał zarówno w DD5.1 jak i DTS, na HP oba przerywają...

0
  • #7 15 Mar 2018 18:05
    Polon_us
    Poziom 40  

To naprawdę dziwne zjawisko ...

Sugerowałbym porównanie ustawień kart audio w obydwu laptopach.
    W szczególności zakładka "Zaawansowane" może być interesująca i "Wspierane formaty".
    Przy przeglądaniu tych parametrów dany laptop musi być podłączony do owego rozdzielacza.

0
  • #8 16 Mar 2018 18:31
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

Polon_us napisał:
    To naprawdę dziwne zjawisko ...
    Sugerowałbym porównanie ustawień kart audio w obydwu laptopach.

Udało mi się podłączyć jeszcze trzeciego lapka - dość leciwego Lenovo ThinkPad Y420i - Windows 10/DisplayPort. Działa idealnie - zarówno pliki 5.1 odtwarzane BSPlayerem (DTS lub DolbyDigital) jak i np. aplikacja Netflixa - są rozpoznawane prawidłowo jako DTS/DD.
    Zatem koncepcja jest słuszna, kable, przejściówka DP->HDMI i cały hardware jest OK i na dodatek nie ma żadnych problemów ze zgodnością standardów. Ufff. ;)

W ustawieniach karty na EliteBooku już trochę grzebałem, jeszcze się nie poddaję - mam tam zainstalowany jakiś "DTS control panel" - ale podejrzewam że przyczyną może być wydajność tego lapka - procek AMD, grafika Radeon - stąd przerwy w dźwięku...
    Ustawienia w lapku HP:
    TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)

0
  • #9 18 Mar 2018 23:16
    Polon_us
    Poziom 40  

Ustawienia wyglądają ok.
    A co widać w zakładce "Advanced"?

A video nie przerywa przy odtwarzaniu z tego HP?

0
  • #10 21 Mar 2018 00:07
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

Polon_us napisał:
    Ustawienia wyglądają ok.
    A co widać w zakładce "Advanced"?

No właśnie nic nie widać ;) Obraz w obu przypadkach jest OK - płynny, nie zacina, problem tylko z dźwiękiem.
    Ustawienia w Lenovo T420i (ten który DZIAŁA PRAWIDŁOWO) - co ciekawe pojawia się info że są tylko dwa kanały:
    TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)

Ustawienia w HP EliteBook 745 który NIE DZIAŁA - mimo że pokazuje 4 kanały:
    TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)TV Sharp, AV Yamaha, BD LG i kablówka Vectra - jak to połączyć? ;)

0
  • #11 21 Mar 2018 14:38
    Polon_us
    Poziom 40  

No cóż, zaczynam powoli wyczerpywać się w pomysłach ...

Yarpen_Zigrin napisał:
    No właśnie nic nie widać

Miałem nadzieję, że będzie tam jakaś zasadnicza różnica w ustawieniach.
    Niestety nie ma ...

Moje sugestie - mając włączony ten laptop HP:
    - sprawdzić, czy nie ma innej, włączonej w tle aplikacji, która używałaby kartę dźwiękową. Przykładem może być tu Skype.
    (Ikona głośnika -> prawy przycisk -> Volume Mixer)

- sprawdzić ustawienia mikrofonu - zmniejszyć poziom sygnału dla niego do zera.
    (Ikona głośnika ... -> Recording device -> wybrać domyślny mikrofon -> Properties -> Levels)

I na koniec - sprawdzić na stronie HP czy są tam nowsze sterowniki dla karty audio tego laptopa.
    Jeśli nie, to prze-instalować ("odświeżyć") obecnie używane.

0
  • #12 26 Maj 2018 18:23
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

Polon_us napisał:
    I na koniec - sprawdzić na stronie HP czy są tam nowsze sterowniki dla karty audio tego laptopa.
    Jeśli nie, to prze-instalować ("odświeżyć") obecnie używane.

Zupełnie bez związku z tymi połączeniami musiałem wymienić lapka HP 745 G2 na wersję 745 G3 (dysk SSD i niższa waga ale reszta bez zmian - AMD + Radeon)
    Niestety również ten sam problem z dźwiękiem, mimo że sterowniki wszystkie odświeżone. Wydaje się, że temat nie do przeskoczenia po prostu.
    Jeszcze raz dzięki za wszystkie podpowiedzi

0