Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 ważne pytania dot. ZWROTNICY głośnikowej

15 Sie 2005 23:31 2218 4
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich speców! Pytanie pierwsze jest takie co się stanie jeśli teoretycznie pójdę na skróty i zamiast cewek powietrznych zastosuję cewki z rdzeniami ?? Pytanie drugie: dlaczego w zwrotnicach 3-drożnych
    głośnik średniot. jest odwracany w fazie i co się stanie z zestawem głośnikowym jeśli będzie podłączony w fazie ? Pytanie 3: Dlaczego w programie do obliczania filtrów "zwrotnice v3.0" w trójdrożnych zwrotnicach głośnik średniotonowy jest podpięty w fazie, czyżby niedopatrzenie? czy tak ma być ale raczej chyba niedopatrzenie ?
  • Poziom 26  
    Na zwrotnicach znam sie srednio ale moge cos odpowiedziec moze pomoze:

1. Danie cewki z rdzeniem moze wprowadzic niepotrzebne harmoniczne.
    2.Co do odwracania fazy glosnik srednitonowego to wedlug mnie zalezy od glosnikow srednio i wysokotonowego w zestawie. Jezeli Zwrotnica ma niskie ciecie 6dB/okt i pewne pasmo graja dwa glosniki razem moze wystapic zjawisko interferencji fal....

Tak wedlug mnie poczekaj na innych...
  • Poziom 14  
    1. W cewkach rdzeniowych moze wystąpić zjawisko nasycenia rdzenia co niesie za sobą zniekształcenia przy wyzszych poziomach glosnosci.
    2. To jak jest podłączony glośnik zalezy od rzędu zwrotnicy, jak i zachowania sie całego zestawu.
    3. Kazdy program daje wynik czysto teoretyczny, a w praktyce zwrotnice często pochlaniaja duzo godzin i dziesiątki pomiarów. Właśnie dlatego dopiero w praktyce wybiera sie faze glośnika.

Do Twojego programu wpisujesz zapewne częstotliwosci podziału i impedancje glosnika. Jak chcesz podejsc do tego profesjonalnie, trzeba znac charakterystyke przenoszenia danego głośnika, i na jej podstawie zrobic zwrotnice (napisane w skrócie :)
  • Poziom 43  
    I wziaść odpowiednie odległości miedzy zwrotnicami na przykład basowa do 500Hz a średnie ida od 550 Hz... Dla przykłądu - wszystko zalezy od stromości tłumienia samego głosnika.
  • Poziom 11  
    Dzięki za info wszystkim. W zasadzie z podziałami w zwrotnicy to nie mam żadnych kłopotów bo przy podziałach typowych np. 700hz/6khz
    zagrają prawie wszystkie w miare porządne i typowe do trój-drożnych zwrotnic głośniki więc to nie jest problem. A wracając do programu "zwrotnice v. 3.0" to oblicza straszne bzdury bo wpisując
    dla 3-drożnego 6db/okt podział 700/6000hz oblicza niestworzone wartości dla kondensatorów np. przy wysoko-tonowym ta wartość wychodzi 3,3mikroF co jest pierwszym krokiem do odpalenia tego głośnika (tam powinna być wartość w okolicach 1,2-2,2mikroF nie więcej. Przy średniotonowym jest kilkukrotnie za dużo bo wychodzi prawie 30 mikrofaradów co również nie przyczyni się do długiego grania przy większych mocach i prawidłowego odfiltrowywania basów od tego głośnika (typowa wartość dokładnie w takim typie zwrotnicy to jest od 5-10 mikroF). Jakie jest Wasze zdanie bo moim zdaniem ten program wali się już przy prostych zwrotnicach 6db. Ze zwrotnicami o bardziej stromych filtrach nie miałem dużo do czynienia i nie pamiętam już dokładnych obliczeń w tych filtrach więc nie będe krytykował ale może ktoś mądry i doświadczony w praktyce się wypowie na temat tego programu bo wiem, że korzysta z niego dużo ludzi i chyba nie do końca są świadomi co robią.

Moderowany przez tremolo:

Daj link do tego programu (nie zabieraj powierzchni serwera).