Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 24V/230V do gastronomi mobilnej

Ciupaplik 16 Lut 2018 18:46 426 11
  • #1 16 Lut 2018 18:46
    Ciupaplik
    Poziom 3  

Witam,

Poszukuje przetwornicy z czystym sinusem, 24V/230V, którą zasilę dwoma akumulatorami żelowymi (12V, 240Ah) połączonymi szeregowo, przetwornica miała by obsługiwać w przyszłości panele słoneczne, szczytowo potrzebował bym 1kW energi normalnie około 350-500 W. Przetwornica połączona z akumulatorami tworzyła by sieć zasilania wewnętrznego gdy nie mam prądu z zewnątrz, gdy mam możliwość podłączenia zewnętrznego doprowadzam zasilanie przez przewód 230V do przetwornicy a ona z kolei do sieci food trucka. Moje pytanie czy nadaje się do tego ta przetwornica:
    https://www.shemeck.pl/produkty/product/3834-tn-1500-224b
    Drugie pytanie, co z ładowaniem akumulatorów, potrzebna ładowarka inwertorowa ponieważ przetwornica chyba sobie nie poradzi z ładowaniem takiej baterii?

Pod spodem Link do mojego posta na temat food trucka:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3363933.html

Pozdrawiam

0 11
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 16 Lut 2018 19:49
    teskot
    Poziom 29  

Trochę niski ten prąd ładowania przy zasilaniu z sieci. Taki rzekłbym "konserwujący". Co ostatecznie ma być zasilane z tej przetwornicy? Konkretnie.

0
  • #3 16 Lut 2018 20:12
    Ciupaplik
    Poziom 3  

Lodówka z zamrażalnikiem Moc: 140W
    2 xChłodziarka: Moc: 180W
    Witryna chłodnicza nastawna Moc: 130W
    Oświetlenie LED Moc: 100W
    Wyciąg: Moc: 200W-300W
    Pompka przepływowa:Moc: 40W pobór:
    Łącznie Moc szczytowa: 890 W
    Dodatkowo jeszcze kasa fiskalna jakaś ładowarka do tel.
    Głównie pobór na poziomie 400-500 W

Czyli rozumiem że należy zainwestować w ładowarkę inwertorową? 20A będzie ok np. https://www.akumulatory-zelowe.pl/ladowarka-impulsowa-pb-600-24v-20a-p-246.html

Co do przetwornicy, sprawdzi się? Czy jeżeli inwerter z przetwornicy będzie ładować prądem niższym niż te np. 20A może jakoś zaszkodzić to aku.? Może jeszcze jakieś inne firmy ?

0
  • #4 16 Lut 2018 20:28
    teskot
    Poziom 29  

Myślę, że powinniśmy rozmawiać o natężeniu rzędu 40-60A. Ładowarką 20A będzie trzeba ładować przynajmniej z 16 godzin akumulatory rozładowane do zera. Ponadto wszystkie odbiorniki poza oświetleniem mają ciężki start. Nie daj boże, żeby wszystkie na raz wystartowały. Obawiam się, że jedna lodówka może mieć tendencje do przeciążania przetwornicy w chwili startu. Oj szkoda, że nie wyciągnąłeś wniosku z odpowiedzi udzielonych w Twoim wątku.

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #5 16 Lut 2018 20:33
    Ciupaplik
    Poziom 3  

teskot napisał:
    Myślę, że powinniśmy rozmawiać o natężeniu rzędu 40-60A. Ładowarką 20A będzie trzeba ładować przynajmniej z 16 godzin akumulatory rozładowane do zera.

Właśnie rozładowania do końca chce unikać, dlatego biorę dwa duże akumulatory aby po 10h pracy mieć jeszcze z 50% mocy:)

0
  • #6 16 Lut 2018 20:38
    Wlodek22
    Poziom 28  

Do takiego obciążenia potrzebujesz przetwornicy transformatorowej. Jak ma być ładowarka sieciowa i panele, to coś z serii sinus pro firmy volt. Jak pracy będzie tylko na 2-3h, to na styk starczy 2000s 24V i dwa duże akumulatory, a jak na więcej, to weź 3000s na 48V. Akumulatory trakcyjne, bo żelowe po kilku głębokich rozładowaniach będą zasiarczone.

Ps: 10h to zdecydowanie 48V. Nie weźmiesz z akumulatora o pojemności 240Ah 200Ah przy prądzie 20A.

0
  • #7 16 Lut 2018 20:45
    teskot
    Poziom 29  

Przy akumulatorach 24V 240Ah masz do dyspozycji około 5,7kWh przy 20h prądzie rozładowania. Jeśli natomiast obciążysz je prądem 5h (a tak planujesz) to będziesz miał do dyspozycji około połowę tej wartości, czyli podtrzymanie przez niecałe 3 godziny. Jeśli zastosujesz akumulatory trakcyjne (np takie jak w wózkach Melex) to ich pojemność rzeczywista jest podawana właśnie dla5h prądu rozładowania.

0
  • #9 16 Lut 2018 21:10
    Wlodek22
    Poziom 28  

Z żelowymi będziesz miał dużo kłopotu. Nie rozładuj, nie przeładuj, a i kosztują nie mało. Średnio ja to widzę.

0
  • #10 01 Mar 2018 17:56
    teskot
    Poziom 29  

Ciupaplik; poradziłeś sobie jakoś z problemem? Dlaczego akumulatory z płynnym elektrolitem miałyby być jakoś szczególnie niebezpieczne? Przecież akumulator rozruchowy tego auta jest właśnie o takiej konstrukcji, więc w czym problem?

0
  • #11 01 Mar 2018 18:26
    Ciupaplik
    Poziom 3  

Tak, pozostaje przy dwóch żelówkach 240 Ah i przetwornicy, zmniejsze zapotrzebowanie na prąd słabszym wyciągiem, lodówki będą chłodzone przed wyjazdami z sieci zewnętrznej, jeżeli jakaś chłodziarka nie będzie na dany moment potrzebna zostanie wyłączona, w przyszłości zamontuje panele słoneczne do doładowywania aku.
    Teskot: aku rozruchowy auta jest w komorze silnika, ja swoje dwa będę trzymał w szafie na pace gdzie będę pracował i średnio mi się widzi robić przy tym a tym bardziej mieć wypadek, gdzie elektrolit z takich dwóch wylewa się na kontener, liczy się dla mnie też bezobsługowość i jednak trakcyjne są niedużo ale cięższe a ja muszę się liczyć praktycznie z każdym kilogramem.

0
  • #12 01 Mar 2018 18:42
    teskot
    Poziom 29  

Ok, przyjąłem do wiadomości, aczkolwiek nie do końca się zgadzam. Do prawdy elektrolit nie taki znowu żrący, co nie znaczy oczywiście, że należy w nim "nogi moczyć". Dużo bardziej niebezpieczne są powszechnie stosowane środki chemii gospodarczej zawierające wodorotlenek sodu i nikt nie robi z tego niepotrzebnej sensacji. Ale szanuję Twoją decyzję.

0