Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz antenowy działa po zwarciu

16 Lut 2018 22:51 2391 24
  • Poziom 4  
    Witam!
    Mam taki problem. Nowy zasilacz antenowy, nowy kabel koncentryczny, nowa płytka w antenie siatkowej, antena sprawna, dekoder DVB-T firmy cyfrowego polsatu. I teraz tak, mam całkowity brak sygnału. Gdy zrobię celowe zwarcie, dotkne przykładowo śrubokrętem drut z oplotem w końcówce (oczywiście na sekundę kontrolka na zasilaczu przygasa), mam sygnał 100% i wszystko gra. Gdy następnie wyłącze zasilacz z zasilania, a potem go ponownie włączę, znowu mam całkowity brak sygnału. Muszę znowu zrobić zwarcie, wtedy mam sygnał. I tak w kółko... Czy ktos potrafi wyjaśnić mi o co tutaj chodzi? Nie znam się na tym, ale mam wrażenie, że zasialcz po uruchomieniu nie działa, a po zwarciu zasilacz jakby się "resetuje" potem działa. Zastanawia mnie to dlaczego nowy zasilacz kupiony dwa dni temu ma takie objawy, czy kupiłem wadliwy towar czy mogłem sam coś uszkodzić? I czy jest możliość naprawy tej usterki czy musze kupić nowy zasilacz?
  • Poziom 14  
    Jak daleko mieszkasz od nadajnika??Może nie potrzebujesz wzmacniacza i zasilacza wystarczył by sam symetryzator w antenie.
    Zasilacz sprawdzisz zwykłym miernikiem.
  • Poziom 4  
    Mieszkam 35 km od nadajnika, lecz w miejscu niekorzystnym ze względu na ukształtowanie terenu. Od lat były problemy z sygnałem, więc zasilacz jest niezbędny. Ale tutaj nie w tym problem, bo zeszliście obydwaj z tematu, pytałem dlaczego gdy jest zwarcie zasilacz zaczyna działać??
    EDIT: jednak wszyscy mamy na osiedlu nateny ustawione na nadajnik odległy o 59 km, tak jak wczesniej napisałem, uwarunkowane ukształtowaniem terenu, w skrócie dwie górki, a mieszkam w dolinie pomiędzy.
  • Poziom 38  
    Zeszliśmy bo problem nie musi leżeć w zasilaczu - skoro świeci się dioda jakieś napięcie daje - pytanie jakie. Takie same objawy daje zbyt silny sygnał na wejściu dekodera - stąd nasze pytania. Równie dobrze wadliwy może być wzmacniacz zamontowany w antenie. Musiałbyś zmierzyć jakie napięcie daje zasilacz.
    Pytanie - w którym miejscu robisz zwarcie? We wtyczce w środku czy na samych bolcach wtyku?
  • Poziom 4  
    Rozumiem, ale w moim przypadku zbyt silny sygnał możemy wykluczyć, zresztą bez zasilacza sprawdzałem i nic nie działa. Jeśli chodzi o płytkę a w antenie, została ona wymieniona tak samo jak zasilacz czyli przed wczoraj. Ekspertem nie jestem ale skoro po zwarciu, wszystko gra znaczy że płytka spełnia swoją rolę i nawet zasilacz spełnia swoją rolę, jednak dopiero po wywołaniu zwarcia. Zwarcie robię we wnętrzu plastikowej wtyczki od zasilacza, tam przykładam coś metalowego stykając miedziany drut z oplotem, no i tylko to zrobię i odbierają wszystkie kanały i działa wszytsko bez zarzutu. Wyłącze zasilacz i włączę go ponownie brak sygnału. Dodam tylko że zasilacz regulowany, ale ustawiony jest na maksimum, bo zmiejszenie do połowy powodowało że miałem słabszy sygnał i zakłócenia. Miernika nie mam więc nie zmierzę napięcia.
    Oczywiście zwarcie robię na odłączonej wtyczce od dekodera, i zwarcie robię tylko przez 1-2 sekundy i potem podłączam wtyczkę do dekodera. Wszystko działa do momentu wyłączenia i ponownego włączenia zasilacza.
  • Poziom 38  
    dunn15 napisał:
    Dodam tylko że zasilacz regulowany, ale ustawiony jest na maksimum, bo zmiejszenie do połowy powodowało że miałem słabszy sygnał i zakłócenia.

Ustaw na ¾ i podaj rezultaty, czy się coś zmieniło z poprawnym odbiorem.
  • Poziom 4  
    Rezystor240 napisał:
    Ustaw na ¾ i podaj rezultaty, czy się coś zmieniło z poprawnym odbiorem.

Ustawiłem na 3/4 jednak to nie pomogło w kwesti żeby zadziałało bez robienia zwarcia, mam brak sygnału. Mogę sobie ustawić na zero, na połowe, na 3/4 na maksa i tak będę miał brak sygnału. Trzeba zrobić zwarcie dopiero będzie ok.
  • Poziom 38  
    Jeśli w antenie jest wzmacniacz to bez zasilania nie będzie działało to jasne. Bez zasilacza w antenie musiałby być symetryzator zamiast wzmacniacza żeby można było coś sprawdzać. To mi raczej wygląda na problem ze wzmacniaczem. Spróbuj zmniejszyć napięcie zasilacza do minimum i dopiero wtedy włączać go do sieci i powoli podnosić napięcie- zobaczysz czy wtedy pojawi się sygnał.
  • Poziom 4  
    zrobiłem jak kazałeś, włączłem do sieci zasilacz ustawiony na minimum i powoli podkręcałem napięcie. Jednak mam cały czas brak sygnału.
    Te zwarcia mogą mieć wpływ na zasilacz, albo na wzmacniacz w antenie. Chyba możliwości są dwie. Dziwne, bo te dwie rzweczy są nowe.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jeśli kolego nie zrobiłeś błędu przy podłączaniu koncentryka do wzmacniacza i zasilacza ( przypadkowe zwarcia czy dotknięcia drucików oplotu,niedokręcone zaciski - sprawdź to jeszcze ) to zestaw ( wzmacniacz + zasilacz ) do reklamacji.
  • Poziom 4  
    zwarcia raczej nie zrobiłem, bo jestem wyczulony na tym punkcie, zawsze sprawdzam kilka razy czy żaden drucik z oplotu nie styka, czy wszystko mocno dokrecone. A anwet gdbym zwrobił zwarcie to czy kontrolka na zasialaczu w ogóle by się świeciła, lub czy nawet po zrobieniu opisywanego przeze mnie "celowego zwarcia" miałbym dobry odbiór wszystkich kanałów?
  • Poziom 4  
    dzięki kolego za pomoc.
  • Poziom 14  
    Mógłbyś pokazać zdjęcie tej wtyczki jak to zamontowałeś?
    Często widuje ze ekran jest przykręcony do tych dwóch śrubek co trzymają koncentryk,a powinien być pod nim na środku pomiędzy tymi dwoma śrubkami.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    A jaki to dekoder dokładnie?
  • Poziom 4  
    kamilos ms napisał:
    Mógłbyś pokazać zdjęcie tej wtyczki jak to zamontowałeś?
    Często widuje ze ekran jest przykręcony do tych dwóch śrubek co trzymają koncentryk,a powinien być pod nim na środku pomiędzy tymi dwoma śrubkami.

Tak, wiem o co Ci chodzi, jednak ja tak nie podłączam, ale widziałem że co niektórzy tak robią.
    arturavs napisał:
    A jaki to dekoder dokładnie?

co do dekodera to jest to DVB-T cyfrowego polsatu. Dokładnie model: T-HD 1000
  • Poziom 16  
    Napisałeś, że po zrobieniu zwarcia wszystko gra, to wysuwam wniosek, aby wyłączyć zasilacz z gniazdka i zrobić zwarcie.A teraz poważnie - może wystarczy zasilanie anteny z dekodera, pewnie jest w dekoderze opcja włączenia lub wyłączenia napięcia w gnieździe antenowym dekodera.
  • Poziom 43  
    A mnie interesowały by zdjęcia tego jak masz w antenie poskładane i w separatorze podłączone.
  • Moderator
    Proponuję podmienić zasilacz, jeśli dalej to samo, to wzmacniacz podmienić. Inaczej pozostaje "gdybanie."
  • Poziom 12  
    Miałem podobną sytuację, gdy zasilacz był włączony - brak sygnału; gdy wyłączony dekoder odbierał trzy programy: TVP1,2,3. Wymieniłem wzmacniacz przy antenie - bez rezultatu. Wymieniłem separator zasilania. Po tym zabiegu odbiór jest prawidłowy. W starym separatorze nie widziałem uszkodzeń, ale elementy nie są dostępne. Może było przypadkowe zwarcie przez druciki ekranu?
  • Poziom 43  
    wlodek118 napisał:
    Wymieniłem separator zasilania. Po tym zabiegu odbiór jest prawidłowy. W starym separatorze nie widziałem uszkodzeń

Jak się wie co sprawdzić to można określić winowajcę i nie jest to widoczne okiem.
  • Poziom 4  
    tad_reula napisał:
    może wystarczy zasilanie anteny z dekodera, pewnie jest w dekoderze opcja włączenia lub wyłączenia napięcia w gnieździe antenowym dekodera.

nie dopatrzyłem się takiej opcji, a nawet gdyby była to obawiam sie że mogłaby być nie wystarczająca
    Olek II napisał:
    Proponuję podmienić zasilacz, jeśli dalej to samo, to wzmacniacz podmienić. Inaczej pozostaje "gdybanie."

pewnie że można próbować, jednak chyba żeby robić takie testy musiałbym zakupić nowe, bo nie mam na zapasie wzmacniacza antenowego i zasilacza ;)

Dodano po 3 [minuty]:

LeDy napisał:
    A mnie interesowały by zdjęcia tego jak masz w antenie poskładane i w separatorze podłączone.

kolego piszesz, że chcesz zdjecia.
    LeDy napisał:
    wlodek118 napisał:
    Wymieniłem separator zasilania. Po tym zabiegu odbiór jest prawidłowy. W starym separatorze nie widziałem uszkodzeń

Jak się wie co sprawdzić to można określić winowajcę i nie jest to widoczne okiem.

a potem sam stwierdzasz że nie jest to widoczne okiem.
  • Poziom 16  
    Chcesz uzyskać pomoc, ale my nie znamy przesłanek, według których mielibyśmy wnioskować, np. jakim napięciem zasilana płytka wzmacniacza przy antenie, czy wzmacniacz pobiera prąd, zdjęć też nie zamieszczasz, "bo to się nie uda". Bez miernika nic nie wymyślimy.
  • Poziom 43  
    dunn15 napisał:

LeDy napisał:

kolego piszesz, że chcesz zdjecia.
    LeDy napisał:
    wlodek118 napisał:

a potem sam stwierdzasz że nie jest to widoczne okiem.

Jak po polsku nie rozumiesz to napisałem, że chcę widzieć jak to poskładałeś i nie ma to nic wspólnego z ukrytym, niewidocznym uszkodzeniem.