Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Mosfet grzeje się dość mocno

17 Lut 2018 13:33 1548 10
  • Poziom 9  
    Mosfet grzeje się dość mocno

Nie pamiętam już skąd wziąłem ten schemat, wszystko działa dobrze, jeśli jest mały prąd. Ostatnio podłączyłem taśmę LED 5A i mosfet bardzo się grzeje. Zlutowałem też układ wg innego schematu i wtedy grzał się mniej. Niestety ten drugi układ powodował zakłócenie odczytu danych z termometra DS18B20, więc wolałbym zostać przy tym pierwszym. Czy ma on jednak jakiś błąd skoro tak mocno grzeje się mosfet?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • BotlandBotland
  • Poziom 40  
    R2 na poziomie 4k7, R3 rzędu 200R.
  • BotlandBotland
  • Poziom 9  
    A warto równolegle z R3 dać kondensator około 100pF? Bo tez się doczytałem takich porad.

Dodano po 4 [godziny] 31 [minuty]:

Wymieniłem rezystory, nadal radiator ciężko utrzymać w ręku. Dużej różnicy nie widzę. Może kiedyś jak będę miał czas to wymienię Mosfety na BUZ11N. Mają mniejsza rezystancję, powinny się mniej grzać.
  • Poziom 36  
    Arkadiusz_16 napisał:
    Może kiedyś jak będę miał czas to wymienię Mosfety na BUZ11N. Mają mniejsza rezystancję, powinny się mniej grzać.

Nie osiągniesz wiele tą podmianą. Oba należą do tej samej grupy..
    Owszem, potrzebujesz zastosowac tranzystory N-Mosfet z literą "L" w symbolu (Logic Level) i sterowac je bezpośrednio z Arduino, pomijając BJT tranzystor. Może to byc na przykład: IRL540N; IRLZ44, etc.
    Podobnie jak ten układ z jednej poniżej strony:

Jeżeli sterujesz sygnałem PWM, to dodaj rezystor pomiędzy wyjście z arduino i bramkę tranzystora.

Przydatne i wskazane byłoby przestudiowanie tych publikacji:
    https://arduinodiy.wordpress.com/2012/05/02/using-mosfets-with-ttl-levels/
    http://bildr.org/2012/03/rfp30n06le-arduino/
    https://www.gammon.com.au/motors
    Dodano:
    Jeżeli (musisz)/stosujesz nie ‘logic level’ FET (na przykład z serii IRF)
    i potrzebujesz izolację galvaniczną, to ten układ byłby bardziej stosowny
    niż ten z twojego postu #1. Dioda LED1 jest opcją i nie jest wymagana.
    Oczywiście zamiast OC1 możesz zastosowac BJT tranzystor, pomijajac izolację galv.
    Wtedy ten tranzystor pracuje w konfiguracji ‘Common Collector’, co zapewni dostateczne wysterowanie bramki dla pełnego otwarcia tyranzystora FET (T1).

e marcus
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Oscyloskopu niestety nie mam. Ciekawe jest to, że kiedy mosfet jest w pełni otwarty cały czas to grzeje się najmocniej. Kiedy diody są przygaszone to wtedy radiator robi się chłodniejszy. Spróbuję jeszcze z IRL540.
  • Poziom 40  
    Być może ten Twój mosfet jest już uszkodzony - przebicie na bramce.
  • Poziom 9  
    Uszkodzenie odpada, mam 3 takie układy. Napięcie na bramce to 12V. IRF540 powinien być otwarty przy 4A
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Zakładając że jest wysterowany prawidłowo i otwarty "w całości" to wg noty katalogowej IRF 540 ma RDS(ON) = 0,077 OHM.
    Przy 5A moc odłożona na tranzystorze przy ciągłej pracy ( tylko przewodzenie) to I*I*R co daje 1,925 W.
    Jeżeli nie masz żadnego radiatora to ten tranzystor musi się grzać.
    Taki np AUIRFB4410 z TME za 5 zł (10 szt. ) ma RDS(ON) = 0,01 OHM.
    Wtedy masz straty na tranzystorze 5*5*0,01 = 0,25 W.

To też tłumaczy dlaczego najbardziej nagrzewa się tranzystor przy pełnym wysterowaniu. Przy kluczowaniu moc wydzielana jest proporcjonalna do czasu załączania tranzystora ( dochodzą straty wynikające z przełączania - ale widać że są mniejsze od strat w przewodzeniu)
    BUZ11 ma RDS(ON) = 0,04 więc powinno być trochę lepiej od tego co masz :
    5*5*0,04 = 1W
    Szukaj więc tranzystora z małym RDSON
  • Poziom 9  
    Może faktycznie oczekiwałem zbyt wiele. Radiator przykręciłem całkiem spory. Da się przez dłuższą chwilę dotknąć go ręką, czyli ma pewnie około 60 stopni. Będę jeszcze próbował z różnymi modyfikacjami. Może też kupie jakiś oscyloskop, co znacznie ułatwi sprawę.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem wg tego schematu:

Nic się nie grzeje, wszystko pięknie chodzi. Użyłem IRLZ44N. Proste rozwiązania widać też mogą być dobre.