Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266

dktr 17 Lut 2018 16:33 4092 4
  • Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266

Ostatnio w wolnej chwili poskładałem sobie zegarek.
    Miałem w zapasie sporo diod WS8212 i kilka dużych płytek prototypowych i tak oto powstał teleexpresowy zegarek.

Po uruchomieniu układ szuka sieci wifi, po udanym połączeniu następuje synchronizacja zegara z serwerem NTP i pobranie pliku z danymi z serwera www.
    Zegarek odpytuje o plik zegar.php przy okazji zwracając poziom sygnału sieci, z jaką jest połączony.

Plik zegar.php zwraca mu ciąg znaków:
    0-0-0-50-0-0- 0.75*C -7-7-0-0-40-0-4-3-0-255-0-3
    w którym to zapisane są następujące informacje:
    Obsługa "beepera", kolor sekundnika, numer efektu, który jest co 60 s, kolor efektu i diod co 15 s, jasność wyświetlaczy, treść górnego wyświetlacza i czas, po którym ponownie ma zapytać o plik zegar.php.

Połączenia są bardzo proste, robione bez schematu, wyświetlaczami sterują układy MAX7219, całość pobiera około 300mA podczas jasności ustawionej na 20%, przy 100% jest około 800mA, ale zegar jest oślepiający. Dane do wyświetlania zegar pobiera sobie z bazy pomiarów i tam też przekazuje swój stan (poziom sygnału i że w ogóle działa)
    Do samej bazy pomiary wysyłają też urządzenia zbudowane na esp8266, ale to już opisywałem jakiś czas temu w innym wątku, sama baza "używa zegarka" jako jednego z medium (ma do dyspozycji beeper, wyświetlacze i 60 jasnych diod), którymi może powiadomić, że coś jest nie tak - np. za duża temperatura na piecu.
    Ponieważ plik wideo był za duży, umieściłem go na YT.
    https://youtu.be/jmBW8gDF480
    ESP zaprogramowane w Arduinoide, program w załączniku.

Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266

Fajne!
  • #2 18 Lut 2018 00:13
    m.biruta
    Poziom 16  

Faktycznie synchronizujesz zegar który masz czy po prostu serwer w pliku podaje ci datę i czas od której zaczynasz odliczać przy pomocy millis?

• #4 18 Mar 2018 20:38
    darczo-94
    Poziom 8  

Jaki framework wykorzystałeś do prezentacji wyników na stronie?