Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266

dktr 17 Feb 2018 16:33 7857 4
IGE-XAO
  • Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266

Ostatnio w wolnej chwili poskładałem sobie zegarek.
    Miałem w zapasie sporo diod WS8212 i kilka dużych płytek prototypowych i tak oto powstał teleexpresowy zegarek.

Po uruchomieniu układ szuka sieci wifi, po udanym połączeniu następuje synchronizacja zegara z serwerem NTP i pobranie pliku z danymi z serwera www.
    Zegarek odpytuje o plik zegar.php przy okazji zwracając poziom sygnału sieci, z jaką jest połączony.

Plik zegar.php zwraca mu ciąg znaków:
    0-0-0-50-0-0- 0.75*C -7-7-0-0-40-0-4-3-0-255-0-3
    w którym to zapisane są następujące informacje:
    Obsługa "beepera", kolor sekundnika, numer efektu, który jest co 60 s, kolor efektu i diod co 15 s, jasność wyświetlaczy, treść górnego wyświetlacza i czas, po którym ponownie ma zapytać o plik zegar.php.

Połączenia są bardzo proste, robione bez schematu, wyświetlaczami sterują układy MAX7219, całość pobiera około 300mA podczas jasności ustawionej na 20%, przy 100% jest około 800mA, ale zegar jest oślepiający. Dane do wyświetlania zegar pobiera sobie z bazy pomiarów i tam też przekazuje swój stan (poziom sygnału i że w ogóle działa)
    Do samej bazy pomiary wysyłają też urządzenia zbudowane na esp8266, ale to już opisywałem jakiś czas temu w innym wątku, sama baza "używa zegarka" jako jednego z medium (ma do dyspozycji beeper, wyświetlacze i 60 jasnych diod), którymi może powiadomić, że coś jest nie tak - np. za duża temperatura na piecu.
    Ponieważ plik wideo był za duży, umieściłem go na YT.
    https://youtu.be/jmBW8gDF480
    ESP zaprogramowane w Arduinoide, program w załączniku.

Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266Zegarek WiFi synchronizowany z NTP ESP8266

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    dktr
    Level 21  
    Has specialization in: komputery, elektronika
    dktr wrote 541 posts with rating 269, helped 25 times. Live in city Ostróda. Been with us since 2003 year.
  • IGE-XAO
    m.biruta
    Level 16  
    Faktycznie synchronizujesz zegar który masz czy po prostu serwer w pliku podaje ci datę i czas od której zaczynasz odliczać przy pomocy millis?
  • IGE-XAO
    darczo-94
    Level 9  
    Jaki framework wykorzystałeś do prezentacji wyników na stronie?