Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra MS 2405S - lewy kanał gra ciszej o połowę mocy

17 Lut 2018 19:28 1617 41
  • Poziom 5  
    Posiadam magnetofon wyżej wymieniony. Taśmy oryginalne odtwarzał dobrze, kanały obydwa grały równomiernie, lecz po jakimś czasie niestety lewy gra ciszej, jest przytłumiony a prawy nie najgorzej. Więc rozkręciłem, go wyczyściłem wszystkie listwy kontaktem itp., są czyste. Głowica odczytująca i zapisująca też umyta tak jak być powinna. Więc wszystko złożyłem, podłączyłem źródło dźwięku i co się okazuje - lewy gra ciszej o połowę mocy, sopran bas alt spoko nawet. Lecz prawy gra idealnie, nic mu nie brakuję. Po włączeniu nagrywania wskaźniki tak samo się wychylają, podgląd też lewy kanał i prawy na nagrywaniu gra dobrze, ale gdy odtworzę to nagranie to lewy gra tak jak wyżej napisałem, o połowę ciszej. Co można sprawdzić jeszcze? Proszę o pomoc. I wyrozumiałość.

Dodano po 16 [minuty]:

Dodam, że jeszcze zamieniłem przewody miejscami przy głowicy odczytującej i sytuacja była taka, że lewy grał wtedy normalnie a prawy ciszej.
  • Poziom 18  
    Jeśli po zamianie przewodów na głowicy zamienia się problem to winy trzeba szukać w głowicy. Albo jest na niej jakiś brud (czasami ciężko usuwalny), albo docisk taśmy jest zużyty - to taka tasiemka z przezroczystego tworzywa z filcowym prostokątem, dociskająca taśmę do głowicy.
    Nie można wykluczyć również zużycia samej głowicy.
  • Poziom 5  
    Głowice nagrywające też padały często ?

Dodano po 45 [sekundy]:

I czy można wykluczyć elektronikę że coś uszkodzone jak palcem się dotkne to głosno brumi lewy kanał <głośnik>
  • Poziom 38  
    Zacznijmy od stwierdzenia, że tak na prawdę z elektronicznego punktu widzenia nic nie zostało sprawdzone. Należy zacząć od dokonania pomiarów w charakterystycznych punktach toru odczytu zgodnie ze schematem. Druga powszechna metoda diagnostyczna w torze akustycznym polega na podawaniu sygnału z generatora ( 1kHz) na wejścia poszczególnych bloków funkcjonalnych zaczynając pomiar w kierunku odwrotnym niż "przechodzi" sygnał akustyczny normalnie. W twoim przypadku zaczynasz od wyjścia i kierujesz się do głowicy odczytującej.
  • Poziom 18  
    Głowica w tym modelu jest "uniwersalna", czyli realizuje funkcje zapis i odczyt, a czy często padały? W pewnie ok. 40-letnim sprzęcie mogła "paść", choć raczej obstawiałbym zużycie, objawiające się podobnymi do wyżej opisanych objawami. Można obejrzeć głowicę pod lupą i ocenić "na oko" zużycie - będzie widać szerokość szczelin obu kanałów. Rzadko dochodzi do uszkodzenia uzwojeń głowicy, najczęściej na skutek nieuważnego lutowania. Można też zmierzyć i porównać rezystancję uzwojeń obu kanałów w głowicy - powinny być podobne.
  • Poziom 5  
    Dziękuję za sugestie lecz teraz mam taką usterke że obydwa nagrywaja sie ciszej wskaźniki prawie sie nie wychylają

Dodano po 40 [sekundy]:

Dziękuję za sugestie lecz teraz mam taką usterke że obydwa nagrywaja sie ciszej, wskaźniki prawie sie nie wychylają
  • Poziom 38  
    polmark2 napisał:
    Można też zmierzyć i porównać rezystancję uzwojeń obu kanałów w głowicy - powinny być podobne.
    Tak i namagnesować głowicę( przy zastosowaniu miernika uniwersalnego) ?
    Dość nie korzystna porada. Rezystancja głowicy jest dość mało znaczącym parametrem. Zresztą sam kolega sobie zaprzeczył.
    Głowica raczej nie może się uszkodzić zmieniając rezystancję i pracując(oczywiście przy założeniu prawidłowej pracy w torze magnetofonu bez amatorskiej ingerencji).
    A przecież w tym przypadku głowica jakoś pracuje,
    tyle tylko,że pasmo przenoszenia jest inne.
    Do zapoznania się , na pewno przyda się każdemu użytkownikowi magnetofonu:
    rozmagnesowanie głowicy magnetofonowej.

Dodano po 3 [minuty]:

Monaco 60 napisał:
    Dziękuję za sugestie lecz teraz mam taką usterke że obydwa nagrywaja sie ciszej, wskaźniki prawie sie nie wychylają

Należy zacząć metodycznie dokonać stosownych pomiarów i diagnostyki. Jeżeli kolega nie za bardzo się w tym odnajduje, to będzie trudno bez skorzystania z pomocy specjalisty-serwisanta.
    Podstawowe pytanie więc brzmi ,czy posiada kolega minimum sprzętu serwisowego:
    - miernik uniwersalny,generator akustyczny, lutownicę ,odsysacz?
  • Poziom 5  
    Nie posiadam generatora ale wykonam pomiary dodam jeszcze ze zmostkowalem przy głowicy dwa kanaly razem i wtedy dwa głośniki grają tak samo głośno
  • Poziom 18  
    W świetle tego, co pisze autor tematu, ew. namagnesowanie - choć oczywiście możliwe - jest mniejszym złem, zwłaszcza, że już samo lutowanie głowicy może ten problem nasilić lub zmniejszyć, w zależności od użytej lutownicy :)
    Ale nie chcę tu wszczynać burzy w szklance wody, tylko pomóc w rozwiązaniu problemu. Ten magnetofon ma dość karkołomnie rozwiązany przełącznik zapis-odczyt oraz przełącznik rodzaju pracy, które po latach często nie łączą w nieustalony sposób. Głowice bardzo rzadko uszkadzają się elektrycznie, ale zdarzają się przegrzane nieumiejętnym lutowaniem, podobnie jak "przywarte", przegrzane przewody ekranowane do głowic. Nie wiem jakim sprzętem i wiedzą dysponuje kolega założyciel tematu, więc trudno coś więcej doradzić.
  • Poziom 5  
    Mam taki sam na części podmienie jeden moduł od lewego kanału i dam znać
  • Poziom 38  
    Monaco 60 napisał:
    Nie posiadam generatora ale wykonam pomiary dodam jeszcze ze zmostkowalem przy głowicy dwa kanaly razem i wtedy dwa głośniki grają tak samo głośno

Czyli jednym słowem dałeś sygnał z jednej sprawnej głowicy( kanał) na wejście obu torów odtwarzania i uzyskałeś prawidłowe odtwarzanie?
    To po co w takim razie brnąć w coś takiego :

Monaco 60 napisał:
    Mam taki sam na części podmienie jeden moduł od lewego kanału i dam znać

skoro twój eksperyment dobitnie wskazuje na uszkodzoną głowicę i sprawne obydwa tory odtwarzania ?

Zanim co kolwiek zaczniesz działać zastanów się 5 razy .
  • Poziom 27  
    Ewidentnie coś nie tak w rejonie głowicy uniwersalnej:
    - zużycie lub zabrudeznie czoła
    - namagnesowanie,
    - niewłaściwy docisk tasmy do czoła głowicy,
    - niewłaściwe ustawienie głowicy tj. jej wysokości względem taśmy
  • Poziom 43  
    polmark2 napisał:
    Jeśli po zamianie przewodów na głowicy zamienia się problem to winy trzeba szukać w głowicy.
    Lewy kanał (a raczejścieżka z lewym kanałem) znajduje się przy krawędzi (górnej) taśmy. Jeśłi brakuje "mocy"a reszta sygnału jest OK, czyli nie pozbawiona wysokich, to sama głowica jako taka jest też OK. Przyczyny należałoby szu8kać w prowadzeniu taśmy - być może z jakiegoś powodu taśma nie jest prawidłowo prowadzona i jej część "wystaje" ponad szczelinę. Często za taki stan rzeczy odpowiada zużyta/stwardniała guma na rolce dociskowej. Możliwe jest również namagnesowanie rdzenia głowicy, chociaż namagnesowanie TYLKO jednej połówki głowicy jest mało prawdopodobne (chyba, ze używałeś omomierza wcześniej). Przy niewłaściwym docisku taśmy do głowicy ewidentnie spada ilość wysokich w materiale muzycznym, więc raczej to nie to. Poza tym jak w wypadku namagnesowania - jeśłi wytarłby się filc na pasku dociskowym RACZEJ wytarłby się równomiernie, chyba że była głowica źle ustawiona (brak równoległości czoła i taśmy).
    W każdym razie magnetofon wymaga gruntownego przeglądu - od sprawdzenia stanu głowic, poprzez pasek dociskowy aż do wszystkich przełączników. Nawet jeśli one nie są przyczyną w tak wiekowym sprzęcie (i dla srebra na powierzchni styków) problem może powstać.
    Na pewno głowice Kasprazaka były jeną z przodujących przyczyn wszelakich usterek związanych z nierównomiernym odtwarzaniem czy brakiem wysokich - nawet głowice nowe trafiały się z dużymi odchyłkami od normy, a i tak ich żywotność pozostawiała zawsze wiele do życzenia. Praktycznie biorąc idealna (parametrami) głowica po kilku miesiącach intensywnej pracy (po kilka godzin dziennie) nadawała się na złom, bo taśma wycierała rowek na jej czole.
  • Poziom 5  
    Witam tak jak wczęśniej pisałem podmieniłem płytę foto niżej .

Dodano po 1 [minuty]:

Unitra MS 2405S - lewy kanał gra ciszej o połowę mocy
  • Poziom 18  
    Wszyscy piszą, że głowica, ewentualnie tor prowadzenia taśmy, a kolega wymienia elektronikę... Pomogło?
  • Poziom 5  
    I co się okazuję wszystko tak samo podłączone te same elementy na płytce są i tor odtwarzania nie działa wskaźnik lewy wychyla się przy odtwarzaniu do połowy tak jakby nie było wysterowania. Wykonam pomiary jeszcze napięć i wtedy się odezwę . Dziękuję za wszelkie sugestie .
  • Poziom 18  
    Poza tym na zdjęciu jest generator prądu kasowania i podkładu.
  • Poziom 5  
    Postawiłem na elektronikę z tego względu ponieważ ma to 40 lat i elektrolity Elwy były no takie sobie

Dodano po 3 [minuty]:

A dziękuje za info aha czyli ta duża cewka z rdzeniem ferytowym to potencjometr od ustawiania prądu . Przedzwonię elementy na tej płytce jeszcze i dam znać dodam jeszcze że na tej płytce grzeje się przy odtwarzaniu rezystor ten duży i dioda trochę przy nagrywaniu zimne są te elementy . A głowicy nie mierzyłem omomierzem narazie jej nie tykam chcę mieć pewność że generator i inne przedwzmacniacze działają wporządku
  • Poziom 43  
    Monaco 60 napisał:
    I co się okazuję wszystko tak samo podłączone te same elementy na płytce są i tor odtwarzania nie działa
    Jakoś się nie dziwię, bo
    polmark2 napisał:
    na zdjęciu jest generator prądu kasowania i podkładu
    A ten jest wspólny dla obu kanałów i w dodataku dział tylko przy zapisie.
    Monaco 60 napisał:
    czyli ta duża cewka z rdzeniem ferytowym to potencjometr od ustawiania prądu
    Nie. Cewka to nie potencjometr, a prąd podkładu ustawia się gdzie indziej...
    Monaco 60 napisał:
    na tej płytce grzeje się przy odtwarzaniu rezystor ten duży
    I ma się grzać. Nie bez powodu ten rezystor jest 2 W.
    Monaco 60 napisał:
    chcę mieć pewność że generator i inne przedwzmacniacze działają wporządku
    Generator podkładu działa - magnetofon zapisuje przecież jak sam pisałeś. I nie jest on żadnym przedwzmacniaczem...
    Oj, coś czuję, ze z Twoją wiedzą i podejściem do porad Ci udzielanych nie naprawisz tego magnetofonu, a co najwyżej jeszcze bardziej uszkodzisz. Wymieniając na ślepo elementy czy podzespoły możesz w końcu zapomnieć co wymieniałeś a jeśłi przez przypadek wstawisz niedobry element, lub coś źle polutujesz ...
    No niestety, ale biorąc się za elektronikę trzeba wiedzieć jak działa tranzystor, a biorąc się za naprawę magnetofonu trzeba wiedzieć również co nieco o mechanice jako takiej i o zasadzie działania magnetofonu.
  • Poziom 18  
    Monaco 60 napisał:
    A dziękuje za info aha czyli ta duża cewka z rdzeniem ferytowym to potencjometr od ustawiania prądu

Nie, prąd podkładu reguluje się trymerami zlokalizowanymi w okolicach przełącznika ścieżek, osobno dla każdego kanału (C49, C50)
  • Poziom 5  
    Na początek chciałbym zaznaczyc że gdybym wiedział wszystko nie pytałbym się tutaj nikogo o
    co kolwiek . Dziękuję za wyjaśnienie iż działa ten generator ja wcale nie powiedziałem że jest on przedwzmacniaczem. Napiszę jak coś konkretnego sprawdzę

Dodano po 51 [sekundy]:

I wiem jak działa tranzystor, czy dioda prostownicza itp.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Monaco 60 napisał:
    Więc rozkręciłem, go wyczyściłem wszystkie listwy kontaktem
    Wyczyściłeś listwy a przełącznik ścieżek to co?
  • Poziom 43  
    Monaco 60 napisał:
    ja wcale nie powiedziałem że jest on przedwzmacniaczem.

Z tego co napisałeś nie wynika to jednoznacznie, wręcz przeciwnie:
    Monaco 60 napisał:
    chcę mieć pewność że generator i inne przedwzmacniacze działają wporządku
    sformułowanie"i inne przedwzmacniacze" sugerowało coś innego.
    Jak pisał Kolega marian1981.02 - należy sprawdzić CAŁY tor sygnałowy, a przełącznik ścieżek jest po drodze.
  • Poziom 5  
    Wiem ze przełącznik ścieżek to podstawa tylko go sie tak nie wymontuję wyczyscilem mu dwie sciezki od końca bo do nich miałem dostęp ale już dostrzegłem ze coś nie tak jest wyczyszcze i dam znać co i jak . Sprawdzę również cały tor sygnałowy . Jak tylko będę miał chwilę .
  • Spec od sprzętu Unitra
    To po co wymieniasz na pałę płytki jak problem jest z przełącznikiem ścieżek którego w zasadzie nie czyściłeś/konserwowałeś? Ewentualnie jeszcze głowica do wymiany. Za chwilę przy tych podmianach coś przypadkiem spierniczysz i znów nie będzie wiadomo gdzie jest problem.
  • Poziom 18  
    Jeśli rzeczywiście zamiana kanałów na głowicy "zamienia" problem, to szukanie usterki w elektronice jest co najmniej przedwczesne i najpierw należałoby wykluczyć samą głowice lub ewentualnie jej ustawienie i tor przesuwu taśmy, o czym była już mowa wyżej.
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich niestety nie miałem jeszcze zbyt dużo czasu by wyczyścić ten przełącznik ale piszę co udało się mi zrobić mianowicie suwaki wyczyściłem od zapisu i od odtwarzania . i zamontowałem z powrotem ten generator podkładu zapisuję lecz lewy kanał jak pisałem wyżej odtwarzany jest ciszej sprawdze dokładnie caly tor lewego kanału i wyczyszczę ten przełącznik ścieżek tylko mam pytanie jak go wogóle wymontować ?
  • Poziom 5  
    Witam właśnie wyczyściłem cały przełącznik ścieżek i dalej jest to samo. Ogarnąłem również isostat nagrywania i odtwarzania i bez zmian prowadzenie taśmy wporządku rolka gumowa od docisku taśmy też okej .
  • Poziom 18  
    A co z głowicą? Bo to był zdaje się wiodący trop i to niemal od początku.
  • Poziom 15  
    Jako że mam taki magnetofon teraz w domu i z zainteresowanie czytam ten wątek, napiszę jedno, w ten sposób nie znajdziesz przyczyny, chociaż moim zdaniem jet ona już znaleziona - głowica. Jeżeli po podmianie ścieżek usterka przeniosła się do drugiego kanału to nie ma co szukać dalej. Wszystko, co należy zrobić zostało już napisane . Ze swojej strony proponuję zakupić nowy docisk taśmy /tasiemka z filcem/ i wymienić. Są na naszym portalu aukcyjnym po 12,5 zł, ostatnio kupiłem, czekam na przesyłkę. Druga sprawa to elektrolity ale to dopiero po ogarnięciu tematu z głowicą. W magnetofonie, który mam obecnie u siebie wymieniłem praktycznie 90%. Po wymontowaniu i sprawdzeniu okazywało się iż pojemność wzrosła prawie dwukrotnie z ESR jest różnie.