Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mixer włącza się i wyłącza, mruga dioda power

17 Lut 2018 20:14 606 11
  • Poziom 4  
    Witam, mam problem z mixere dj tech Dif-1m,
    coś mu się stało i po podłączeniu zasilania nie działa tylko dioda wskazująca na to ze jest włączony mruga i zapala się. Po podłączeniu źródła dźwięku nic sie nie dzieje. W czym może leżeć problem i jak to sprawdzić ewentualnie naprawić.
    Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Chodzi o to ze mam drugi mixer z takim samym zasilaczem ktory jest w srodku i go przełożyłem zeby weliminować uszkodzenie zasilacza. PO podłączeniu drugiego problem jest ten sam, dioda w odstepie ok sekundy zapala sie i gaśnie i tak non stop, po podłączeniu sygnału na wejściach nic sie nie dzieje jak by mixer nie dostawał zasilania przez jakis podzespół na płycie głównej.
  • Moderator Akustyka
    To mikser cyfrowy czy analogowy. Jakoś nie mogę dojść do tego.
    Jeżeli cyfrowy, to może wskazywać na błąd który generuje procesor. Może być ciężkie do usunięcia poza serwisem.
    Ale jak masz drugi taki sam mikser to rozsądne będzie pomierzenie napięć, bo właściwie od tego zaczyna się diagnostykę.
  • Poziom 4  
    Jutro pożyczę ze szkoły miernik i posprawdzam, jesli coś znajdę napisze wszytsko :)
  • Moderator Akustyka
    Na płycie masz jeszcze stabilizatory które trzeba posprawdzać. Tj U1 (78M05 - ma dać 5V) do zasilania przetworników ADC, IC29 (AMS1117 na 1,8V) do zasilania rdzenia DSP, IC19 na chyba 3,3V jak dobrze rozczytałem do zasilania przetworników DAC i osprzętu DSP. Ja tych stabilizatorów AMS kilka już wymieniłem w swojej karierze, może to być jakiś trop.

Posprawdzaj opampy NE5532. Płyta ma zasilanie +/-12V, można domniemywać że na względem masy na pin4 powinno być -12V, na pin 8 +12V, natomiast przy braku sygnału na wyjściach opampów (pin 1 i 7) powinno być w okolicy 0V. Jeżeli jest inne trzeba sprawdzić napięcie na wejściach opampów i przeanalizować czy wzmacnia sygnał. Nie mniej opampy raczej nie będą miały wpływu na uruchomienie się sekcji cyfrowej.

I miernikiem i palcami ostrożnie w okolicy procesora. Uważaj na ładunki elektrostatyczne. Miernik na pomiarze diody czy rezystancji daje na zaciski do 3V, a rdzeń procesora maksymalne napięcie ma poniżej 2V. Używaj pomiaru Vdc.
  • Poziom 4  
    Sprawdziłem teraz na pierwszym z kolei na napięciu 5v i nie ma nic po drugiej stronie. Zaznaczyłem na obrazku bo sam zbytnio sie nie znam czy tak powinno być.

Mixer włącza się i wyłącza, mruga dioda power
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Z całym szacunkiem, ale z tym poziomem - brakiem elementarnej wiedzy elektronicznej możesz narobić więcej szkód niż zreperować sprzęt.

C137 to kondensator odsprzęgający - filtrujący, pomiędzy masą (DGND) a 5V. Popatrz się jak ścieżki prowadzą.
    Tak ma być, to jest poprawne.
  • Poziom 4  
    A jest opcja żeby Pan podpowiedział mi jak go sprawdzić? ewentualnie czy możne ma Pan jakiś pordnik żeby zapoznać się z podstawami tego tematu i ewentualnie zdiagnozować usterkę?
  • Moderator Akustyka
    W poście #8 dałem podstawy od czego trzeba zacząć. Co do poradnika, wybacz ale takich rzeczy to uczą przez spory czas w szkole kierunkowej. Nie da się szybko na kilku kartach zapisać swojego doświadczenia i zasad elektroniki. Zwłaszcza że wchodzi tutaj technika cyfrowa.
    Moja rada, jeżeli jesteś w stanie wykonać tych podstawowych pomiarów, oddaj sprzęt do serwisu. Szkoda narobić większego bałaganu niż jest.