Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonoff - internetowy przekaźnik IoT WiFi - testy, opinia, uruchomienie

TechEkspert 26 Lut 2019 00:50 46665 245
  • OptexOptex
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    @E8600 Kiedyś raz, musiałem coś takiego zrobić, ale softwarowo w PLC - RTC wyzwolił po tygodniu komunikat na wyświetlaczu [ where is me money, asshole ! ], przy okazji zatrzymując program. Kasa znalazła się na drugi dzień.
    Millaka
    Poziom 17  
    deg311 napisał:

[...]Mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogłem. [...]

Super!! Ożywiłeś moje podumierające komórki mózgowe :D
    Ja cały czas myślałem że ta kompatybilność polega na Plug & Play i bezskutecznie szukałem Alexą nowych urządzeń, całkowicie ignorując aplikacje eWeLink.
    Dzięki Twojej poradzie poszukałem w sklepiku Amazon i znalazłem Skill, eWeLink Smart Home.
    Po instalacji nagle Alexa widzi wszystkie Sonoff(y) i wszystkim można sterować głosowo.
    Najbardziej ucieszyła się moja żona, :D zamiast szukać na smartfonie i włączać jakąś aplikacje, powie tylko: "Alexa, podlej kwiatki" i już Sonoff włącza system podlewania.
    Dzięki :D

Krzysztof Kamienski napisał:
    @E8600 Wbudowanie cichcem - mychcem do remontowanej maszyny na wypadek odmowy zapłaty za usługę :D :D

To chyba nie zadziała, Sonoff potrzebuje WiFi które jest zarejestrowane w aplikacji.
    ...no chyba że Twój klient udostępni Tobie wejście do własnego :D
  • OptexOptex
    deg311
    Poziom 11  
    Millaka napisał:

Super!! Ożywiłeś moje podumierające komórki mózgowe :D

Cieszę się, że mogłem pomóc.
    Dobry pomysł z podlewaniem kwiatków.

Mallika napisał:

To chyba nie zadziała, Sonoff potrzebuje WiFi które jest zarejestrowane w aplikacji.
    ...no chyba że Twój klient udostępni Tobie wejście do własnego :D

Jeśli jest możliwość, można kliknąć na routerze WPS, połączyć się z nim swoim telefonem, a zrootowany Android pokaże nam hasło do wifi. Później szybka konfiguracja Sonoffa i sabotaż gotowy
    Millaka
    Poziom 17  
    deg311 napisał:

[...]Dobry pomysł z podlewaniem kwiatków.[...]

Jeśli będziesz z tym eksperymentował, to pamietaj żeby ustawić to przez timer w eWeLink czy Google.
    Ja mam ustawione na 3 min. i nie boję się że doniczki będą zalane.
    ...nie trzeba wtedy pamiętać o komendzie wył. :D
    guzi007
    Poziom 12  
    Orientuje się ktoś czy da się sterować przekaźnikiem/gniazdkiem z aplikacji Tuya Smart / Smart Life - Smart Living? Mam gniazdko Neo Coolcam, chciałbym kupić przekaźnik Sonof i sterować z jednej aplikacji dwoma urządzeniami.
    deg311
    Poziom 11  
    guzi007 napisał:
    Orientuje się ktoś czy da się sterować przekaźnikiem/gniazdkiem z aplikacji Tuya Smart / Smart Life - Smart Living? Mam gniazdko Neo Coolcam, chciałbym kupić przekaźnik Sonof i sterować z jednej aplikacji dwoma urządzeniami.

Z tego co znalazłem, to Google Home i IFTTT wspierają oba urządzenia.
    piotrek22101
    Poziom 39  
    Witam, mam założone trzy urządzenia, do tej pory działały bez zarzutu. Od paru dni, po wyłączeniu prądu, jedno z nich przechodzi w stan aktywny, gdy napięcie pojawi się ponownie. Dostaję o tym powiadomienie, gdy w nie wejdę, wyświetla się tą strona. Szukałem tego w ustawieniach, ale nie znalazłem. Pomoże ktoś?
    Millaka
    Poziom 17  
    Mam pytanie w sprawie podłączenia Sonoff(a).
    W instrukcji jest podane że Sonoff może też sterować tylko jednym kabelkiem, fazą:

Ja mam go teraz schowanego w lampie i podłączyłem go tak:

Niestety często ktoś wyłączy lampę włącznikiem i Sonoff jest wtedy bez zasilania, "martwy".
    Jako że mam miejsce, to chciałem go przenieść pod włącznik.
    Czy takie podłączenie będzie prawidłowe?

...jeśli nie to proszę o poradę, w jaki sposób podłączyć Sonoff(a) żeby włącznik światła nie pozbawiał
    go zasilania.
    deg311
    Poziom 11  
    Millaka napisał:

Czy takie podłączenie będzie prawidłowe?

Będzie prawidłowe, jak napisał noel200 z tym, że jeśli włączysz lampę wyłącznikiem na ścianie, to sonoff nie będzie nią sterował.
    Gdybyś zmienił soft Sonoffa na Suplę, wtedy i wyłącznik na ścianie i Sonoff będą mogły pracować razem, jak np. dwa wyłączniki schodowe.
    Millaka
    Poziom 17  
    deg311, ja nie jestem zwolennikiem "przeróbek" czegoś co dobrze działa ;)
    Te Sonoff(y) są takie tanie, że nie trzeba nic więcej jak zrozumienie w jaki sposób je podłączyc i skonfigurować, żeby robiły to co chcesz.
    ...to jest tak jak by Chinczyk rzucił ryżem, a "głodni" chcą z tego zrobic pieczonego kurczaka :D

Mam następny "problem", pokój stołowy w którym są dwie lampy i wiatrak.
    Włącznik światła jak na rys. on włącza wszystkie te elementy, pod włącznikiem jest miejsce tylko na jeden Sonoff.
    Do dyspozycji mam kilka Sonoff Basic i jeden Sonoff Dual:

Jak to pdpiąć żeby to miało "ręce i nogi"?

Sonoff(y) muszą mieć stałe zasilanie, są (będą) sterowane głosowo.
    Będę wdzięczny za każdą poradę.

deg311
    Poziom 11  
    Millaka napisał:
    ... ja nie jestem zwolennikiem "przeróbek" czegoś co dobrze działa ;)

Ja zasadniczo też nie, ale byłoby to rozwiązanie problemu z wyłącznikiem na ścianie. Chociaż są też wyłączniki do Sonoffa - Sonoff touch, lub klapowe, wyglądające jak standardowy wyłącznik. Możesz nim zastąpić ten, który masz aktualnie i będzie kontrola zdalna i lokalna.

Millaka napisał:
    ... pod włącznikiem jest miejsce tylko na jeden Sonoff.

A gdybyś podwójny wyłącznik zastąpił potrójnym, zamontowanym w jednej puszcze?
    Otwór po pojedynczym wyłączniku zaślepić (są takie zaślepki do ramek) i tam włożył dwa Sonoffy (Dual i Basic)(lub w innej konfiguracji, np od góry: potrójny wyłącznik, gniazdo, zaślepka)?
    Wtedy mógłbyś sterować każdym elementem osobno (lampa, lampa, wentylator). Tutaj także może przydać się Sonoff Touch - potrójny. Sterowanie zdalne i lokalne jednocześnie.
    Ja upchałem Sonoffa w kinkiet, wyciągając go z obudowy. Inaczej nie było mowy, żeby się zmieścił. Trochę taśmy izolacyjnej i jest prawie idealnie.
    Może tobie też w taki sposób zmieszczą się dwa.

Millaka napisał:
    Jak to pdpiąć żeby to miało "ręce i nogi"?

Poniżej schemat jak ja bym to podłączył, bez zastosowania Sonoff Touch i potrójnego wyłącznika, czyli w tej konfiguracji, którą masz teraz.

A Poropo's Sonoff Touch, zapomniałem nadmienić, że to taki Sonoff w obudowie wyłącznika naściennego,
    montowany do puszki jak standardowy wyłącznik i pracuje bez klasycznego Sonoffa.
    Sam łączy się z WiFi i konfiguruje się go jak standardowego Sonoffa.
    Millaka
    Poziom 17  
    Sonoff Touch jest mi znany, nie zdecydowałem się na niego z dwóch powodów:
    1 - ma tylko jedną funkcje, światło on/off, gdzie Sonoff Basic może sterować "wszystkim"
    2 - wygląda paskudnie, u mnie wszystkie wł. światła są wyposażone w gniazda, a Sonoff Touch nie przewidział takiej kombinacji.

Naturalnie przy odrobinie cierpliwości można dopasować jakieś ramki żeby to jakoś wyglądało:

...niestety cierpliwości mi brakuje, a wszystko co nie można poprawić "młotkiem i przecinakiem" jest dla mnie prawie bezużyteczne :)

Ale nie ma tego złego... jak zwykle naprowadziłeś mnie na coś co miałem przed oczami, ale ignorowałem to z jakiegoś nieznanego mi powodu ;)
    Sonoff ma w swoim asortymęcie tzw. "pilota" do takich przełączników jak Sonoff Basic.
    Pomysł jest świetny, mostkuje się przewody w starym wył. i obok przykleja się ten nowy od Sonoff(a).
    Stary włącznik jest martwy (co nikomu nie powinno przeszkadzać), nowy jest przyklejony obok, a ogólny wygląd nie powinien nikogo doprowadzić do załamania nerwowego.
    ...no i ma własne zasilanie, jakąś bateryjkę.

Zamowiłem jeden na próbę, jak przyjdzie za jakieś 2-3 tyg. to będę wiedział więcej.
    ...ale może ktoś z użytkowników posiada już takowy? Jeśli tak to proszę o info tutaj.
    Tutaj link do aukcji na Ebay: https://www.ebay.pl/itm/wifi-mobile-die-sprac...3D123599171529&_trksid=p2047675.c100005.m1851
    deg311
    Poziom 11  
    Twoje zapytanie traktowało o konkretne odbiorniki: dwie lampy i wentylator. Więc innch zastosowań Sonoffa Basic, o których piszesz nie brałem pod uwagę. Przyznaję jednak rację, że w połączeniu z gniazdami wygląda paskudnie, chyba żeby to inaczej zamontować, ale to by trzeba było na etapie projektowania instalacji wziąć pod uwagę. Zostawmy zatem przeróbki.
    Wracając do innych zastosowań Sonoffa Basic to żeby móc nim sterować czymś innym niż lampa, wentylator, czy inny posty odbiornik, trzeba go przerobić - odciąć (dosłownie) zasilanie 230V z jego wyjścia. Z resztą jego przekaźnik ma tylko styki NO, więc za dużo zrobić się nie da samym Basic'iem. Myślę, że Touch'e też by się dało tak przerobić, ale ze względów estetycznych, zostawiam temat.
    Na PM wysłałem ci link do polskiego sklepu z chyba całym asortymentem do Sonoff. Nie jestem z nim w żaden sposób związany, ani go nie reklamuję. Trafiłem na niego szukając jakichś rozwiązań. Z resztą to pierwszy link w googlach po wpisaniu Sonoff.

Pamiętaj też, że przyciskami RF nie da się sterować Sonoffem Basic. Musiałbyś mieć do tego Sonoff Bridge lub zamienić Basic na Sonoff RF, lub Dual RF.
    Millaka
    Poziom 17  
    deg311 napisał:
    Twoje zapytanie traktowało o konkretne odbiorniki: dwie lampy i wentylator.

To nadal jest "problemem" który muszę jakoś rozwiązać.
    Ale teraz, dzięki Twojemu naprowadzeniu, muszę poczekać aż zamówiony "pilot" przyjdzie i zobaczę czy to będzie jakieś rozwiazanie.
    Twój link widziałem, ale tam wszystko drożyzna!! ;)
    Millaka
    Poziom 17  
    deg311 napisał:

Pamiętaj też, że przyciskami RF nie da się sterować Sonoffem Basic. Musiałbyś mieć do tego Sonoff Bridge lub zamienić Basic na Sonoff RF, lub Dual RF.

Hmm, czy to oznacza że ten "Switch" który zamówiłem nie będzie współpracował z Sonoff Basic?
    ...przecież na aukcji pisze że on pracuje w WiFi, a nie w 433Mhz.

PS.
    Wczoraj, z jakiegoś nieznanego mi powodu, zostałem zdegradowany z "Poziomu 3" na "Poziom 1".
    Prosiłbym moderatora o podanie przyczyn, żebym w przyszłości nie popełniał takiego "przestępstwa".
    Z góry dziękuje.
    goldi74
    Poziom 43  
    Millaka napisał:
    PS.
    Wczoraj, z jakiegoś nieznanego mi powodu, zostałem zdegradowany z "Poziomu 3" na "Poziom 1".
    Prosiłbym moderatora o podanie przyczyn, żebym w przyszłości nie popełniał takiego "przestępstwa".

Raczej nikt Cię nie zdegradował, tu masz wszystko o rangach i poziomach: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php#RankFAQ
    deg311
    Poziom 11  
    Millaka napisał:

Hmm, czy to oznacza że ten "Switch" który zamówiłem nie będzie współpracował z Sonoff Basic?
    ...przecież na aukcji pisze że on pracuje w WiFi, a nie w 433Mhz.

Jeśli jest WiFi to powinno działać.
    Daj znać jak przyjdzie i czy udało się to sparować.
    Millaka
    Poziom 17  
    deg311, chyba masz rację, im więcej czytam na temat tego Włącznika, tym bardziej dochodzę do wniosku że to tylko pilot na 433mhz.
    Na szczęście mam na stanie "Sonoff RF Bridge 433" i napewno znajdę dla niego jakieś zastosowanie.

Szukając w sieci możliwości zachowania moich starych wł. ścianowych znalazłem kilka możliwości, jednak wszystkie podobno działają tylko z firmware Tasmota.
    Wybrałem sobie jedną z prostszych przeróbek i postanowiłem sprawdzić czy będzie działała z oryginalnym firmware Sonoff.

...otworzyłem jeden z moich Sonoff(ow) i okazało sie że posiadam coś innego niż w opisie tej przeróbki, jak i pokazane w tym temacie:

Na płytce jest napisane: "Sonoff RF R2 POWER V1.0", czy to oznacza że on pracuje w WiFi i 433mhz?
    Jak to sprawdzić? Próbowałem skopulować go z gniazdkiem 433mhz, ale bez rezultatów.
    Pytanie: co to jest i jak to "zjeść"?
    deg311
    Poziom 11  
    Płytka Sonoff Basic wygląda zdecydowanie inaczej, więc być może Twoja jest razem z RF. Chyba, że Chińczyk włożył bebechy od RF a soft wgrał z Basic - oby nie. Myślę, że będziesz mógł to sprawdzić jak będziesz miał wyłącznik. eWeLink powinno go zobaczyć i nim sterować.

Millaka napisał:
    Wybrałem sobie jedną z prostszych przeróbek

Pomijając konieczność zmiany softu, oprogramowanie Supla eliminuje całkowicie zastosowanie dodatkowej elektroniki, więc jest rozwiązaniem prostszym. Poniżej przykład obrazujący jak to działa:
    https://www.youtube.com/watch?v=FPGkngap6dM&list=RDQMiI9XsQHHLsQ&start_radio=1
    TvWidget
    Poziom 34  
    Millaka napisał:
    Na płytce jest napisane: "Sonoff RF R2 POWER V1.0", czy to oznacza że on pracuje w WiFi i 433mhz?

Na przedstawionej na zdjęciach płytce jest jedynie układ do WiFi. Nie ma tam nic na 433 MHz.
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Dostałem niedawno gadżeta ze sklepiku, i za żadną cholerę nie mogę go uruchomić.
    Ewelink ściągnięty i zainstalowany, nie chce utworzyć nowego konta.
    Sam sonoff pomimo szybkiego migania diody nie pokazuje się jako AP.
    Mój ma taką płytkę jak w #141, co z tym robić?
    lehmpiotr
    Poziom 2  
    Sonnof S20 (gniazdo sterowane) i podpięta pod niego sprężarka. Mimo że silnik 1,2kW to podczas rozruchu poszedł zbyt duży prąd i spalił się bezpiecznik ceramiczny w tym sonoffie. Czy ktoś wie jaki tam bezpiecznik jest tzn. że 10A to pewnie logiczne skoro 2,2kW ma wytrzymywać ale szybki czy zwłoczny?
    tronics
    Poziom 38  
    Podczas rozruchu silników prąd potrafi być kilkukrotnie większy niż znamionowy. Nie stosuj rozwiązań, które są "na styk".
    lehmpiotr
    Poziom 2  
    tyle też wydedukowałem. Pytanie jednak pozostaje ... bezpiecznik szybki czy zwłoczny?

tam jest porcelanowy o wymiarach 3,6 x 10 mm lutowany do PCB
    deg311
    Poziom 11  
    arturavs napisał:
    Dostałem niedawno gadżeta ze sklepiku, i za żadną cholerę nie mogę go uruchomić.
    Ewelink ściągnięty i zainstalowany, nie chce utworzyć nowego konta.
    Sam sonoff pomimo szybkiego migania diody nie pokazuje się jako AP.
    Mój ma taką płytkę jak w #141, co z tym robić?

Bez konta w eWelink raczej nie ruszysz.
    Próbuj do skutku. Sprawdź spam na skrzynce, może tam leci link rejesteacyjny.
    Sonoffa musisz połączyć ze swoim AP, on nie tworzy punktu dostępu.
    Ale to robisz przez eWelink
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    deg311 napisał:
    Sonoffa musisz połączyć ze swoim AP, on nie tworzy punktu dostępu.

To w jaki sposób się z nim połączyć? Po za tym wszystkie instrukcje mówią, że przechodzi w tryb AP i rozgłasza swój SSID aby aplikacja się z nim połączyła w celu konfiguracji.
    Mój tego nie robi.
    deg311
    Poziom 11  
    Jeśli szukasz go telefonem, sprawdź w ustawieniach WiFi telefonu, czy nie masz włączonego na stałe 5Ghz.

Ja nie szukałem ręcznie AP sonoffa, aplikacja robi to z automatu. Prawdę mówiąc konfiguracja była tak intuicyjna, że nie doczytałem tego w instrukcji. Ale przyznaję, że rzeczywiście tak jest.