Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonoff - internetowy przekaźnik IoT WiFi - testy, opinia, uruchomienie

TechEkspert 04 Sty 2020 15:32 39315 228
    Erbit
    Poziom 36  
    TechEkspert napisał:
    .... Połączenie z chmurą operatora ma jedną zaletę gdy chcemy zrobić sterowanie z innego miejsca niż LAN...

Zapewniam Cię, że i bez chmury da się to zrobić i to znacznie bezpieczniej. Ja wykorzystuję do tego VPN i nie potrzebuję chmury. VPN nie gryzie i coraz więcej routerów ma wbudowaną obsługę VPN.
  • Computer ControlsComputer Controls
    TechEkspert
    Redaktor
    Tak to da się zrobić bez problemu w oparciu o wszystkie "swoje" usługi, jest to proste dla nas.
    Natomiast osoba która chce zwyczajnie uruchomić 1 lub 20 przekaźników w różnych miejscach i sterować nimi ze swojego smartfona, doceni to że rozwiązanie jest proste i dobrze się skaluje. Takie podłącz i używaj, gdzie chcesz i jak chcesz.

Czymś pośrednim może być np. blynk gdzie budujemy swoje urządzenie, natomiast wykorzystujemy gotową chmurę (usługę) i aplikację na smartfona.
    Gelip
    Poziom 28  
    Millaka napisał:
    Jest wiele symulacji Androida na PC, ja osobiście używam MEmu i jestem zadowolony, mogę jednocześnie na smartfonie i PC sterować Sonoff(ami).

Jakich dokładnie wersji używasz? Chodzi o Android x86 i eWeLink. Próbuję na VMware różnych wersji Android x86 np. 4.3, 5.1 i system działa z dostępem do Internetu ale najnowsza wersja eWeLink 3.14.1 nie chce się zainstalować albo uruchomić.
    Millaka
    Poziom 17  
    U mnie symulowany jest Samsung Galaxy S7 i Android 5.1.1 i wszystko śmiga jak na prawdziwym tablecie czy smartfonie.
    Trzeba tylko zameldować swoje konto w Google i można wszystko instalować ze sklepiku i wszelkie update przychodzą regularnie.
    Być może eWeLink potrzebuje symulacje urządzenia, na którym ma pracować i sam Android na VMware nie wystarcza.
    Zainstaluj MEMU PLAY i zobacz ;)

Gelip
    Poziom 28  
    Dzięki ale wolałbym w VMware bo MEmu wymaga nowszego Windows chyba i/lub NET Framework.

Znalazłem to: Update to Installing eWeLink on an Android Tablet, gdzie piszą iż wersja 2.2.5 działa ale wymaga podania numeru telefonu a np. w wersji 2.1.13 (link) można podać e-mail zamiast numeru telefonu i ta wersja też działa w VMware tylko eWeLink przekręca ekran:

Dodano po 9 [minuty]:

W 2.1.13 na VMware udało mi się założyć konto.
    Radek P.
    Poziom 15  
    Ale kombinację, jak bym miał tak modzic to olał bym te wyłączniki. Dla mnie ma to działać tak: podłącz ustaw i zapomnij.
    TvWidget
    Poziom 34  
    To przecież o to chodzi aby wysłać numer telefonu, adres e-mail zapewnić dostęp do wewnętrznej sieci, zainstalować różne aplikacje itd.
    Gelip
    Poziom 28  
    Odpaliłem aktualny eWeLink na smartfonie i zauważyłem, że można uruchomić aplikację bez dostępu do Internetu ale do sparowania urządzenia potrzebny jest Internet i AP Wifi najlepiej na routerze w sieci LAN bo jeśli sparujemy np. na sieci Wifi z innego routera np. ze smartfona (Wifi tethering) to na serwerze eWeLinka jest pewnie zapisywany MAC, IP, nazwa sieci i może hasło bo nie działa w innej sieci niż sparowana - nawet o takiej samej nazwie SSID i haśle

Próbowałem zrobić taki myk:
    • wyłączyłem router AP w sieci LAN
    • na smartfonie z dostępem do Internetu włączyłem Wifi tethering o nazwie i haśle identycznym jak ma mój router w sieci LAN (wyłączony)
    • innym smartfonem podłączyłem się do sieci udostępnianej z pierwszego smartfona
    • w eWeLink sparowałem Sonoff z tą siecią
    • wyłączyłem Wifi tethering na pierwszym smartfonie
    • włączyłem router AP w sieci LAN

Niestety eWeLink nie widzi Sonoff'a :|

Także jeśli ktoś nie ma Internetu w sieci LAN przez Wifi z routera to d..a z działania - nie zamierzam mieć w smartfonie non stop włączonego Wifi tetheringu (czyli AP Wifi) bo to rozładowuje tylko baterię.

Sparowanego urządzenia w eWeLink nie da się edytować aby zmienić np. nazwę sieci Wifi czy inne dane - jak chcemy aby Sonoff działał w innej sieci Wifi to trzeba od nowa parować na tej sieci w której chcemy używać - nie podoba mi się to :|
    Radek P.
    Poziom 15  
    Bo to dla ciebie za proste urządzenie, kup coś 5 razy droższego i skomplikowanego to może spelni wymagania.
    U mnie ta prostota mi pasuje i działa tylko za groma nie wiem czemu nie działa z ruterem netgear. Przez to 1 odbiornik z 5 nie ma zasięgu do inneego rutera ale jest mało istotny i może gdzieś go przeniose.

Dodano po 2 [minuty]:

A ty chcesz używać przełączników sieciowych bez sieci? No to nie tak ma działać...
    Gelip
    Poziom 28  
    Radek P. napisał:
    A ty chcesz używać przełączników sieciowych bez sieci? No to nie tak ma działać...

No jak bez sieci - źle mnie zrozumiałeś. Mam sieć LAN i router Wifi ale bez dostępu do Internetu i do niego chcę mieć podłączony Sonoff. Wtedy smartfonem lub laptopem łączę się ze swoją siecią Wifi i steruję Sonoff-em - tak to działa bez problemu z firmware Tasmota.
    Radek P.
    Poziom 15  
    No rozumiem, masz sieć bez sieci. Dla mnie to bez sensu ale wiem że każdy się bawi jak lubi...
    Dla mnie w tym wszystkim jest to istotne że steruje odbiornikami z dowolnego miejsca na świecie inaczej można zwykle programatory zastosować i będzie też działać.
    Gelip
    Poziom 28  
    LAN czy Internet to i tak tylko zabawa. Podaj proszę sensowny przykład zastosowania odbiornika przez Internet czyli rozchodzi się o sterowanie ręczne realtime bo czasowe to jak sam wspomniałeś wystarczy zwykły programator. Ja nie widzę do czego to można sensownego zastosować.

Co, rolety będziesz odsuwał czy zasuwał jak i tak nie ma Cię w domu? Albo włączał światło - dla kogo - po co? Ogrzewanie ma własne sterowniki, programatory, termostaty. Naprawdę nie widzę zastosowania aby coś włączać przez Internet gdy nas nie ma w domu.
    Radek P.
    Poziom 15  
    Odpalam tym komputer a później pracuje na nim zdalnie.
    Ogrzewanie, czasami zmieniam temp jak nie ma nikogo w domu.
    Wyłączam oświetlenie schodowe aby bez sensu nie pracowało.
    Miałem też reset do kamery zewnętrznej bo lubiła się zacinać, obecnie sieć przerobiona i już nie wymaga restartów. Przy okazji podgląd temp w domu. Kiedyś stary kocioł nie odpalił i musiałem działać aby ktoś podjechał do domu i odpalił go ręcznie.
    Walery K
    Poziom 18  
    Gelip wiele rzeczy trzeba czasami zrobić koniecznie zdalnie sporo z tego opisał Radek P. z tym że nie koniecznie przez Sonoffa. Ja mam u siebie sporo elementów takich jak opisał Radek P. ale z własnymi rozwiązaniami jednak gdy przed ostatnim wyjazdem na wczasy potrzebowałem na wszelki wypadek przygotować do zdalnego restartu swoje sterowniki to w kilka minut zastosowałem Sonoffa. No jednak nie wszystko jeszcze przewidziałem i po tygodniu mojej nieobecności samoczynnie otwarła się brama wjazdowa (nigdy jeszcze dotąd to nie nastąpiło) a ponieważ aby przypadkowo nie otworzyć niepotrzebnie bramy więc nie przygotowałem jej do zdalnego otwierania i dlatego teraz muszę jeszcze przygotować ją przynajmniej do zdalnego zamykania i sygnalizacji otwartej bramy aby moja córka nie musiała wsiadać w samochód i jechać 50 km tylko po to aby nacisnąć przycisk pilota w pobliżu bramy.
    O kontroli i regulacji ogrzewania to nawet nie wspomnę bo to jest wręcz niezbędne szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego. Np. na czas nieobecności ograniczam sobie temperaturę do 18 stopni, a przed powrotem wracam do standardowych nastaw i właśnie ostatnio pomimo, że temperatury w kraju wahały się w okolicach zera to powrót do standardowych temperatur trwał aż 36 godzin co wcześniej przedziałem i wróciłem do nagrzanego domu.
    Gelip
    Poziom 28  
    O komputerze już pisałem - od tego jest WOL i zdalny pulpit.

Ogrzewanie - tutaj to zależy czy chodzi o CO czy o farelkę lub grzejnik olejowy. Jak ktoś ma "śmieciucha" to o kant d..y te zastosowanie. Farelkę czy grzejnik można by włączyć na godzinę przed powrotem do domu ale od tego jest przecież programator.

Oświetlenie schodowe - bez sensu - takie coś to lepiej na czujnik ruchu tak, że się zaświeca gdy ktoś podchodzi do klatki schodowej.

Reset do kamery czyli chodzi o monitoring - czy urządzenia do monitoringu nie mają dostępu przez sieć i nie da się zdalnie zarządzać jak routerem czy innym urządzeniem sieciowym, które można zresetować zdalnie?
    Radek P.
    Poziom 15  
    A ja mam sonoffa i teamViewer i działa w pełni zdalne sterowanie.

Ogrzewanie kocioł gazowy.
    Skąd programator ma wiedzieć czy wracam za dzień, tydzień czy miesiąc?

Oświetlenie wykonane 20 lat temu na ledach które świecą w określonych godzinach stale a jak nie ma nikogo to zmieniam program. Całe oświetlenie tańsze od czujek ruchu a skoro działa tyle lat to po co to zmieniać.

Kamery mają zdalny dostęp ale jak się zatnie to nie działa. A u mnie głównie chodziło o to że net do kamery szedl po sieci elektrycznej i to właśnie się zawieszało.
    Erbit
    Poziom 36  
    Walery K napisał:
    Gelip wiele rzeczy trzeba czasami zrobić koniecznie zdalnie ...

W porządku - ale nie poprzez chmurę.

Zaloguj się do swojej sieci (VPN) i pracuj zdalnie tak jakbyś był lokalnie. Jest to dużo bezpieczniejsze i mniej zawodne.
    Gelip
    Poziom 28  
    Uwierz - do TeamViewera nie trzeba Sonoff'a i wystarczy WOL.

Ogrzewanie gazowe - tutaj się zgodzę - to wyjątkowe sensowne zastosowanie.

Dodano po 2 [minuty]:

Erbit napisał:
    W porządku - ale nie poprzez chmurę.

Jasne, że nie przez chmurę. Jak mamy IP zewnętrzny to nie trzeba nawet VPN - można przekierować jakiś port na routerze aby mieć dostęp z zewnątrz.
    Erbit
    Poziom 36  
    Gelip napisał:
    .... Jak mamy IP zewnętrzny to nie trzeba nawet VPN - można przekierować jakiś port na routerze aby mieć dostęp z zewnątrz.

To nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie (delikatnie pisząc). Wystawiając urządzenie na zewnątrz wystawiasz je na potencjalny atak - a uwierz mi, że żadne z urządzeń do "sterowania domem" nie ma porządnego zabezpieczenia bo nie od tego jest.

Przekierowania robiło się "kiedyś". Dziś nie poleciłbym przekierowania nikomu. Jest to jeszcze mniej bezpieczne niż chmura. Poza tym chcąc mieć dostęp do wielu urządzeń musiałbyś robić wiele przekierowań a tak jeden VPN i już masz dostęp do wszystkiego co w sieci lokalnej się znajduje - nawet do innych usług/zasobów typu filmy, drukarki, etc.