Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sonoff - internetowy przekaźnik IoT WiFi - testy, opinia, uruchomienie

TechEkspert 17 Feb 2020 14:05 58920 252
    Patykk1
    Level 4  
    Witam mam pytanie jak sprawa się ma z bezpieczeństwem w sonoff czy do aplikacji ewelink może włamać się jakiś haker i np.otworzyć bramę garażowa, sterowana, przez sonoff. Wiem że sonoff bazuje na chińskich serwerach i czy to jest bezpieczne pod kątem włamań hakerskich. A jak się ma sprawa u innych producentów podobnego sprzętu czy stosują, jakieś zabezpieczenia?
  • MetalWorkMetalWork
    TvWidget
    Level 35  
    Raczej nikt nie będzie się bawił w otwieranie bramy garażowej. Nie przyniesie to żadnego zysku. Potencjalnie bardziej dochodowy może być zdalny dostęp do wewnętrznej sieci.
    Erbit
    Level 39  
    Patykk1 wrote:
    Witam mam pytanie jak sprawa się ma z bezpieczeństwem w sonoff czy do aplikacji ewelink może włamać się jakiś haker i np.otworzyć bramę garażowa, ...

Jaką Kolega chciałby uzyskać odpowiedź? Może taką, że jest to niemożliwe? Niestety - jest to możliwe i jest to tylko kwestia wiedzy, nakładu pracy i nakładów finansowych.

Pozostaje inne pytanie: co takiego Kolega ma cennego dla "hakiera" z chin by ten chciał włamywać się?

To jest kwestia skali - dla Kolegi (co zrozumiałe) dom (ostoja) to najwyższe dobro, które trzeba chronić no ale dla "hakiera"... są bardziej łakome kąski a przeciętny Kowalski nie włamie się.

Jak to wygląda w innych firmach? Tak samo. Każdy powie, że nie da się włamać ale... prawda jest inna.

TvWidget wrote:
    Raczej nikt nie będzie się bawił w otwieranie bramy garażowej....

Dokładnie. Jak przyjdzie złodziej to nie będzie bawił się w "hakiera" tylko łomem zrobi co trzeba i pozamiatane.
    Irenty
    Level 11  
    witam
    Mam pytanie czy można coś zrobić aby sterować Sonoff aplikacją Smart Life? A jeżeli tak to jak to zrobić? dzięki z góry za odpowiedź.
  • MetalWorkMetalWork
    marcinr94
    Level 4  
    Czy ktoś może mi doradzić jak zaktualizować Firmware w aplikacji eWeLink, bo wyświetla mi się informacja ze jest dostępny nowy w wersji 3.4.0, a posiadam 2.9.0. Po zaczęciu pobierania dochodzi do 20% i wyskakuje błąd i nie chce się pobrać.
    Czy ktoś miał taki problem z aktualizacja i udało mu się go rozwiązać?

Sonoff - internetowy przekaźnik IoT WiFi - testy, opinia, uruchomienie
    krzysiozak
    Level 38  
    U mnie wersja Ewy 4.1, spróbuj od instalować i zainstalować ponownie.
    Odpowiednią wersję.
    I dla czego nie założyłeś własnego tematu Marcinie.;-).
    Gelip
    Level 31  
    Chyba wiem jak zrobić aby Sonoff na firmware Tasmota miał opcję termostatu - czyli automatyczne włączanie/wyłączanie podłączonego urządzenia na podstawie temperatury konfigurowane za pomocą przeglądarki www a nie aplikacji eWeLink jak w oryginalnym firmware. Istnieje modyfikowana wersja firmware Tasmoty od IceStuff o nazwie ThermoWeb: Link
    Jak wynika z opisu z linku po wgraniu firmware i ustawieniu w opcjach czujnika temperatury na GPIO14 - po restarcie na stronie głównej pojawi się dodatkowy przycisk o nazwie Thermostat Settings po kliknięciu którego mamy cztery opcje do konfiguracji:
    Spoiler:
    Code:
    Module Control Type

00 Disabled = This will disable the stand along thermostat function, allowing the Sonoff module to work as it does without this mod.
        01 Cooling = The relay will close when the actual temperature is higher than the temperature setpoint.
        02 Heating = The relay will close when the actual temperature is lower than the temperature setpoint.

Temperature Setpoint

This is the setpoint/target temperature in (C) the user wants the controller to achieve.
        Allowed range is -100 - 300 via webpage (except -0.99) or -10,000 - 30,000 (except -99) via MQTT.

Temperature Hysteresis

This is the temperature hysteresis in (C) allowing the gap between turn on and turn off. This value should not be 0 C unless you have a good reason. This will cause the relay to "chatter" when the temperature is at setpoint.
        Allowed range is 0 - 300 via webpage or 0 - 30,000 via MQTT.

Minimum Time To Remain Off

This is the minimum time the relay must remain off in seconds before turning back on. This will prevent "chattering" of the relay if the temperature changes quickly or temperature hysteresis is too low.
        Allowed range is 0 - 60,000 via webpage or MQTT.

Tutaj są wydania do pobrania - najnowsze 5.12.2: ThermoWeb Releases

Z tej dyskusji wynika iż firmware 5.12.2 działa bez zarzutu:
    Quote:

Jak będę miał czas to się tym zajmę i napiszę co i jak.
    Grz.esio
    Level 10  
    Witam.
    Sonoff - internetowy przekaźnik IoT WiFi - testy, opinia, uruchomienie Podepnę się pod ten temat żeby nie zaśmiecać forum. Uszkodził mi się sonoff Basic r2 a mianowicie dioda zenera. Czy ktoś mógłby podać jakie powinna mieć parametry ponieważ brak na niej jakichkolwiek oznaczen. W załączeniu obrazek. Na płytce ma oznaczenie D5. Pozdrawiam
    Krzysiek007
    Level 20  
    Cześć.
    Na pierwszej stronie tematu w jednym z postów są schematy, może będą przydatne.
    Gelip
    Level 31  
    Jeśli używamy Sonoff'a z Tasmotą tylko w sieci lokalnej bez dostępu do Internetu i serwera NTP to trzeba jakoś ustawić datę i czas. Polecenie time zwraca aktualne dane ale ustawić nie da się w prosty sposób :-(
    Przy próbie wprowadzenia daty i godziny:
    Code:
    time 2020-12-06T18:06:00

wprowadza mi niepoprawną datę:
    Code:
    20:40:41 RSL: stat/tasmota/RESULT = {"Time":"2020-01-02T20:40:41","Epoch":1577994041}

Próbowałem też bez żadnych myślników czy dwukropków oraz po przecinku ale zawsze ustawia źle.
    Dowiedziałem się iż trzeba wprowadzić wartość jako epoch. Wystarczy wejść na tę stronę: https://www.epochconverter.com, skopiować (szybko bo się zmienia) aktualną wartość epoch po wpisie The current Unix epoch time is - przykładowo 1607274696 i wprowadzić w konsoli Tasmoty za pomocą polecenia:
    Code:
    time 1607274696

Jakby data i czas nadal się nie zgadzała trzeba też ustawić strefę czasową (dla Polski):
    Code:
    timezone +1

Od teraz w logach czy konsoli powinna pojawiać się poprawna data i godzina wystąpienia zdarzeń.

P.S. Oczywiście można też ustawić serwer NTP w sieci lokalnej w Windows czy Linux albo na routerze z OpenWrt
    dudikof157
    Level 11  
    Witam

Posiadam instalację fotowoltaiczną na dachu od roku. Ostatnio sąsiedzi pozakładali sobie instalacje i pojawił się problem. Napięcie w sieci w słoneczne dni przekracza 252 V i inwerter mi się restartuje (nie tylko u mnie). Mogę dość łatwo chociaż częściowo rozwiązać problem ze zbyt dużym napięciem, ponieważ mam bojler 300 l z grzałkami  3x2000 W. Problem w tym, że potrzebuję sterownik, który będzie załączał grzałkę 2000 W w razie przekroczenia napięcia w sieci, np. 245 V, tym samym obniżając napięcie w sieci o kilka Volt i odłączy grzałkę po np. 30 sekundach jak napięcie spadnie poniżej tego progu 245 V. Czy taki Sonoff w wersji R3 jest w stanie wysterować taką grzałkę w sposób jak odpisałem powyżej, czy muszę wgrać jakieś alternatywne oprogramowanie. Widzę, że ten mój to potrafi przesyłać pomiar napięcia  do aplikacji co kilka minut, a ja chciałbym żeby wysterowanie grzałki następowało natychmiastowo po przekroczeniu ustawionego napięcia.
    Wiem, że istnieją przekaźniki napięciowe, które lepiej sprawdzą w tej roli, ale one są kilka razy droższe a ja potrzebuję 3 takie, bo mam układ trójfazowy.  

Z góry dziękuję za odpowiedź.