Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] FATEK FBs - błednie działa programowanie krokowe (SFC)

Henry(k) 19 Lut 2018 13:47 999 0
    Henry(k)
    Poziom 30  
    Witam.

Mam pytanie do osób lepiej obeznanych z Fatekiem.
    Oprócz drabinki jest możliwość pisania w programie krokowym (SFC).
    Fajnie, jest funkcja wejścia w STPI, potem są funkcje przejścia do kolejnych kroków i kółeczko się zamyka. Nawet w instrukcji są przykłady, na przykład manipulatora przenoszącego piłeczki z pojemnika A do pojemnika B

Rozdział 8: Opis programowania krokowego

1. jak to SFC w ogóle tu działa? Myślałem, że jak przejdę z kroku 20 do kroku 30 to funkcje które miały być wykonane wcześniej nie są wykonywane. Tymczasem na symulacji w kroku S20 spełniam warunki do przejścia na S25, a następnie czekając w tym kroku na warunki na kolejny skok do S30 zapala mi się X4 w kroku S20 i drabinka z tego kroku zostaje wykonana (wystawiony M666) jak obrazek niżej. Dziwne strasznie i ten tryb programowania przez to staje się kompletnie bezużytecznym bajerem. Kroki trzeba robić w drabince.
    FATEK FBs - błednie działa programowanie krokowe (SFC)

2. Ok, manipulator z przykładu z manuala sobie przenosi te piłeczki a ja chcę go zatrzymać na przykład "grzybem". Jak z tej pętli wyjść? Czy może bardziej elegancko jest dać CALL'a do pod-procedury uwarunkowanego stanem przycisku i obsługa manipulatora powinna być w pod-procedurze? Czy może jednak właściwa metoda to w każdym kroku sprawdzanie stanu tego "grzyba" i jeśli tak to funkcja RST[numer kroku]? Bo wyjścia innego niż reset kroku w którym akurat się jest nie widzę.

3. Da się podejrzeć gdzieś w rejestrze na którym kroku jest pętla S0?

Pozdrawiam.

Dodano po 4 [godziny] 12 [minuty]:

PS. Jakby ktoś chciał kupić FATEK ze względu na możliwość zaprogramowania pracy krokowej niech sobie odpuści.
    Fatek FBs-14MAJ2-D24. Myślałem że tylko symulator świruje ale po wgraniu w urządzenie jest to samo.

Czyli na przykład:
    [Step20] - wyzwalam Y1 aby głowica frezarki pojechała na pozycję X1. Tranzycja do Step25, to osiągnięcie punktu X1 (czujnik pozycji)

Napęd rozpoczyna jazdę, dojeżdża do czujnika X1, X1 się zapala, Y1 gaśnie,
    Cud miód malina
    Tranzycja spełniona, następny krok.

[Step25] - wyzwalam Y2 aby głowica frezarki pojechała na pozycję X2. Tranzycja do Step30, to osiągnięcie punktu X2 (znowu czujnik pozycji).

Napęd rozpoczyna jazdę, zjeżdża z czujnika X1 i...
    Zapomnij o dalszej poprawnej pracy bo sterownik wrócił do [Step20], zapalił wyjście Y1, napęd pojechał ukosem, przywalił w ścianę maszyny, wypadł na glebę.

[Step30] niestety mission impossible

Wracam do drabinki i starego dobrego sposobu z zapisywaniem numeru kolejnego kroku do zmiennej i porównanie w każdym networku.

Zdrówko.

Dodano po 18 [godziny] 25 [minuty]:

Logika Fateka - co tu jest nie tak z Fatekiem?

Step 20 - czekam na wciśnięcie przycisku

wciskam X1 i wpisuje mi się w rejestr R1 wartość 25.

Trzymam przycisk - jestem w Step 25
    Puszczam przycisk, wraca do Step 20

O co tu chodzi?

FATEK FBs - błednie działa programowanie krokowe (SFC)

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

FIN. No dobra...

Już wiem.

Wywoływałem na początku zawsze STEP 0. Więc program przemiatał za każdym razem wszystko.
    Dałem wyzwalanie zboczem aby tylko raz wejść do STEP 0.