Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojemność bateri, a moc urządzenia ? Elektronarzędzia akumulatorowe

18 Lut 2018 17:31 1062 14
  • Poziom 21  
    Witam,

Czy istnieje zależność pomiędzy pojemnością akumulatora, a mocą urządzenia?

Chodzi mi w tym pytaniu o to, czy piła tarczowa bosch z aku 18V 7Ah będzie lepiej działała od tego samego urządzenia z aku 4Ah ? ( pomijam dłuższą/krótszą pracę)

Bosch chwali się nowymi bateriami PROCORE, które potrafią wykrzesać więcej z urządzenia. Prawda/ściema.
  • Poziom 33  
    Więcej czyli tylko dłużej :D
  • Użytkownik obserwowany
    Witam
    Jeśli akumulator zamiast 7Ah ma 4Ah, to różnicą jest mniejszy czas pracy. PROCORE - Nie wiem jak akumulator może wykrzesać więcej z urządzenia (oprócz napięcia).
  • Poziom 21  
    "Akumulator Bosch CORE18V oferuje zoptymalizowaną technologię komórkową i ulepszone złącze zasilania w 10 ogniwach o wysokiej gęstości, które zapewniają niższą rezystancję wewnętrzną. Oznacza to, że wyższe prądy mogą być pobierane z komórek przez dłuższy czas." - bateria Bosch GBA 18V 6,3 Ah EneRacer - ogniwa 20700

Najnowsze akumulatory PROCORE mają zaś ogniwa 21700

Ogniwa stare - 18650

Może w tym tkwi szkopuł ?
  • Użytkownik obserwowany
    Możliwe, ja z elektryką i elektroniką dopiero zaczynam.
  • Poziom 37  
    Witam,
    seba65310 napisał:
    Bosch chwali się nowymi bateriami PROCORE, które potrafią wykrzesać więcej z urządzenia. Prawda/ściema.

nie ma w tym nic dziwnego, po prostu zastosowano ogniwa o dużym maksymalnym prądzie rozładowania.
    W modelarstwie takie ogniwa znane są od dość dawna, na przykład o maksymalnym prądzie rozładowania 30 C, czyli 120 A.
    Oczywiście cały czas obowiązuje dość fundamentalne prawo zachowania energii - przy bardzo dużym obciążeniu narzędzie będzie pracowało krótko, bateria zostanie szybko rozładowana, prawdopodobnie jednak możliwość pracy narzędzia z dużym obciążeniem ma jakieś praktyczne znaczenie.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Masz ogniwa o większej wydajności prądowej. A one z natury żyją krócej. Faktem jest to że przy dużych poborach prądu to nie zobaczysz tych 4Ah. A wraz ze zużywaniem się ogniw rośnie ich opór wewnętrzny, tym samym zdolność do oddawania dużych prądów.
  • Poziom 37  
    kkknc napisał:
    Masz ogniwa o większej wydajności prądowej. A one z natury żyją krócej.

Niekoniecznie, technologie się jednak nieustannie rozwijają.
  • Poziom 43  
  • Poziom 37  
    kkknc napisał:
    I to w najlepszym kierunku. Aby, szybciej, aby taniej. I jak największą rotacja.

Wszystko (poważnie) zależy od klasy urządzenia. Na szczęście świat nie opiera się w całości na urządzeniach kupowanych za dwa dolary na znanym chińskim portalu handlowym. Na przykład popularny laptop za 1500 i biznesowy za 6500 to są całkowicie inne urządzenia.
    Należałoby się dokładniej przyjrzeć narzędziom, które są bohaterami tego tematu, wówczas można byłoby je ocenić w rzetelny i wiarygodny sposób.
  • Poziom 33  
    krzysiek_krm napisał:
    Na przykład popularny laptop za 1500 i biznesowy za 6500 to są całkowicie inne urządzenia.

A nie proście i taniej jak w temacie wymienic aku w laptopie i mamy alienware :-)
  • Poziom 37  
    technikabasenowa napisał:
    A nie proście i taniej jak w temacie wymienic aku w laptopie i mamy alienware

Nie to miałem na myśli, był to przykład, którego nie należy traktować dosłownie - nie wiedziałem, że wszystko musi być wytłumaczone "na jabłkach".
    Jeżeli na przykład (tego nie wiadomo i być może należy sprawdzić) producent tych narzędzi daje wygodne dla klienta warunki gwarancji, musiałby być kompletnym idiotą żeby w konsekwencji zbankrutować na wymianie baterii.
    Na szczęście nie wszystko na świecie jest plastikowym chińskim szajsem, jednak żeby być pewnym trzeba sprawę jakoś zbadać.
  • Poziom 40  
    I tu może byc problem bo aku/baterie itp mają krótsza gwarancje ni z całe urządzenie .
  • Poziom 43  
    Gwarancja na akumulator w czym kolwiek, to już niezła jazda bez trzymanki.....
    Źle porównaliśmy te łapki i wszystko dlatego. Bo mają podzespoły z tych samych główne z tych samych fabryk. Różnica jest w drobiazgach i wyposażeniu. Co też generuje kwotę. I zwróć też uwagę że te tanie mimo że tanie generują większy sumaryczny przychód producentowi niż te drogie. Natomiast te drogie dają większy jednostkowy dochód. Bo muszę by utrzymać firmę. Stąd też i cena większą. Nie koniecznie podyktowana tylko zastosowanymi komponentami.
  • Poziom 12  
    seba65310 napisał:

Jeśli wprowadził do sprzedaży baterie o większej pojemności to zmianą będzie dłuższy czas pracy.
    Jeśli proponuje baterie o większej wydajności prądowej, a urządzenie jest w stanie pobrać więcej prądu to wzrośnie moc tego narzędzia P = U * I z tym że przy tej samej pojemności skróci się czas pracy. Aby pozostał ten sam musi pojemność wzrosnąć proporcjonalnie.
    To są "chwyty"marketingowe, bez uzasadnienia na poziomie technicznym. Równie dobrze ja mogę powiedzieć że dziś jestem 29,99% mądrzejszy niż trzy lata temu i nie wiadomo czy mi przybyło tyle szarych komórek, czy zwiększyła się o tyle pojemność mojego mózgu, czy o tyle więcej postawiłem dobrych odpowiedzi w teście na inteligencję.