Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowa Stacja Lutownicza DIY

elektronik sam. 18 Lut 2018 20:20 5028 20
 • Witam Serdecznie :)
  Jestem początkującym elektronikiem i amatorsko konstruuje co nieco. Jako, że częstym narzędziem elektronika jest lutownica, do obecnej chwili wykorzystywałem starą transformatorów-kę firmy Lutola. Jednak przy większości prac nie spełniała moich oczekiwań między innymi ze względu na brak regulacji temperatury. Jako, że w miarę dobrze idzie mi programowanie w Bascom AVR(mam wykupioną pełną wersję) postanowiłem wykonać sobie taką mini stację lutowniczą.
  Cyfrowa Stacja Lutownicza DIY
  Cyfrowa Stacja Lutownicza DIY
  Do pomiaru temperatury z termopary wykorzystałem układ MAX6675 po przez port SPI co zapewnia dokładny pomiar. Regulacja odbywa się poprzez obliczanie różnicy temperatury między NASTAWĄ, a TEMPERATURĄ GROTA. Po obliczeniu program dobiera odpowiedni współczynnik PWM i za pomocą portu mikrokontrolera zostaje wysterowany tranzystor MOSFET regulujący moc dostarczoną do grzałki kolby lutowniczej. Końcówkę mocy odseparowałem transoptorem. o to schemat regulatora
  Cyfrowa Stacja Lutownicza DIY

  PS: wykorzystałem w układzie LM78S24, którego dostałem od kolegi.
  Pomiar temperatury odbywa się co 0,2s w przerwaniu od Timera . W obsłudze przerwania dodałem jeszcze aktualizacje wyniku na wyświetlaczu LCD.
  Natomiast w pętli głównej jest zrealizowana regulacja temperatury oraz obsługa Encodera do ustawienia wartości temperatury.
  Przy wykorzystaniu kolby ESD Solomon udało mi się osiągnąć wynik +/- 2 ° C. Natomiast sama stacja spisuję się wyśmienicie i bardzo często z niej korzystam. Jestem zadowolony ze zbudowanego projektu, nieźle wyszło jak na laika :D
  Więcej informacji o projekcie jest na : dwie-strony-elektroniki.pl/cyfrowa-stacja-lutownicza-diy :)
  oraz
  youtube.com/watch?v=rwyfm6F-u8g :D
  Pozdrawiam. :wink:

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  elektronik sam.
  Poziom 7  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektronika i diagnostyka samochodowa
  elektronik sam. napisał 17 postów o ocenie 13, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście tarnów. Jest z nami od 2014 roku.
 • #2
  Slawek K.
  Poziom 33  
  Max6675 potrzebuje niestety około 220ms na konwersje danych, zatem odczyt co 200ms jest mało realny, jednak zapewne w pętli masz jeszcze kilka procedur które ją opóźniają, więc w praktyce pewnie to wystarczy aby nie gubił nowego odczytu. W przypadku odczytów poniżej min czasu na konwersję, układ zwraca z bufora ostatnio przesłaną temperaturę. Wykorzystałem ten układ w swojej stacji z tą samą kolbą, w nowej już zrobiłem odczyt przy wykorzystaniu układu wzmacniacza operacyjnego co zapewnia mi możliwość odczytu co 50ms a nawet szybciej, ale to już zbędne :)

  Ważne, że działa jak należy i że jesteś z niej zadowolony ;)

  Pozdr
  Sławek
 • #4
  matizdaweoo
  Poziom 9  
  Masz błąd w schemacie. Na moje to rezystor "R2" powinien być podłączony do wyprowadzenia piątego układu "CNY-17".
 • #5
  zadam1
  Poziom 12  
  Witam bardzo fajny projekt.
  Czy kolega podzieli się wsadem do procesora ?
 • #7
  robig
  Poziom 20  
  Kolbę zasilasz bezpośrednio przez stabilizator 7824?
  Jak to znosi?
 • #8
  zadam1
  Poziom 12  
  Kolego robig , kolba nie jest zasilana bezpośrednio popatrz dobrze na zamieszczony schemat , jest tam po drodze tranzystor Q1.
 • #9
  Justyniunia
  Poziom 34  
  Raczej chodzi o to co to za kolba skoro stabilizator 1,5A jeszcze nie odparował.
 • #11
  krzysiek_krm
  Poziom 38  
  Witam,
  matizdaweoo napisał:
  Masz błąd w schemacie. Na moje to rezystor "R2" powinien być podłączony do wyprowadzenia piątego układu "CNY-17".

  elektronik sam. napisał:
  Matizdaweoo masz rację powinno być na kolektor co do regulatora to wykonałem go na Płytce uniwersalnej a schemat w Kicad i trafiła mi się pluskwa.

  pomijając ten drobny niuans, schemat bloku wykonawczego zamieszczony w pierwszym poście jest niekompletny albo błędny. Tranzystor mosfet jest załączany transoptorem, nie wiadomo co ma go wyłączać, poza samoistnym rozładowaniem obwodu bramki. Poza tym podawanie napięcia 24 V na bramkę tego tranzystora może doprowadzić do jej przebicia. Albo brakuje opornika bramka - źródło, który tworzy dzielnik dla napięcia 24 V i umożliwia wyłączanie tranzystora, albo tranzystor mocy jest bipolarny.
  robig napisał:
  Kolbę zasilasz bezpośrednio przez stabilizator 7824?
  Jak to znosi?

  W zależności od napięcia zasilającego oraz mocy grzałki - możliwe, że grzeje się jak opętany.

  Pozdrawiam
 • #12
  pan_kotek
  Poziom 20  
  Nie robi Ci się magnes z tej lutownicy?
  Kiedyś robiłem podobne eksperymenty z zasilaniem napięciem stałym...no i końcówka grota zachowywała się jak magnes, przyciągała elementy sama :)
 • #13
  Freddy
  Poziom 43  
  Ja się zastanawiam jedynie nad tym, jaka jest prawda :) bo na swojej stronie piszesz
  Cytat:
  Podstawowym założeniem projektu była możliwość regulacji temperatury grota kolby lutowniczej w zakresie pełnej mocy grzałki.
  Moim wyborem była kolba z termoparą typu K o mocy 48 W. Konstrukcja grzałki wymaga napięcia 24 V, a więc koniecznym elementem projektu był transformator zapewniający minimalne natężenie prądu 2 A oraz napięcie 24 V (P= 2A*24V= 48W).
  Dużą zaletą rozwiązania jest separacja kolby od obwodu sieciowego, gdyż element ten będzie miał największą styczność z ciałem użytkownika.
  Do regulacji mocy (od 0 do 48W) początkowo postanowiłem wybrać układ przeznaczony do sterowania elementów grzewczych opartych na tzw. detektorze przejścia przez zero.

  Dziwne, bo układ LM7824 zapewnia maksymalny prąd 1A. Skąd więc Ci się wzięło te 48W?
 • #14
  Press
  Poziom 23  
  pan_kotek napisał:
  Nie robi Ci się magnes z tej lutownicy?
  Kiedyś robiłem podobne eksperymenty z zasilaniem napięciem stałym...no i końcówka grota zachowywała się jak magnes, przyciągała elementy sama :)


  No to mnie kolega zabił. Właśnie jestem w trakcie programowania sterownika dla kolby SL-10 zasilanej uniwersalnym zasilaczem do laptopów.
  Faktycznie przy pełnej mocy zasilania małe przedmioty metalowe przyciąga.
 • #15
  Slawek K.
  Poziom 33  
 • #16
  elektronik sam.
  Poziom 7  
  krzysiek_krm
  Poprawiłem już na ten regulator jaki mam w swojej lutownicy. Niestety pomieszałem bo zginęła mi kartka z zaprojektowanym układem w mojej stacji :(. Co do stabilizatora to mam nie 7824 na 2A z odzysku, więc daje radę :P i nie nagrzewa się bardzo bo grot po osiągnięciu temperatury jest tylko podgrzewany i nie redukuje z wysokiego napięcia na niskie.
  Pozdrawiam.
 • #17
  Kwazor
  Poziom 31  
  Bramka Mosfeta wisi w powietrzu a to duży błąd konstrukcyjny.
  Po wyłaczeniu się transoptora co zdejmie ładunek bramki ? NIC...

  Gdyby to był bipolarny tranzystor to jeszcze ujdzie ale nie w Vmosach..

  Teraz dokładniej się przyjrzałem : Vgs 24V ? No aż dziwne ze to wytrzymuje Gdzie VGS to max 20V ( doczytaj note tranzystora )

  Chyba że w ten sposób "ubiłeś" częsciowo bramkę i ma upływ do zródła dlatego się wyłącza ( miałem taki przypadek w IRF520 że sam się otwierał )

  DAj prostą zenere na 15V i dopiero z tego źródła zasilaj bramke mosfeta ( opornik 10K możesz usunąć a miedzy GS daj 100K )
 • #18
  robig
  Poziom 20  
  zadam1 napisał:
  Kolego robig , kolba nie jest zasilana bezpośrednio popatrz dobrze na zamieszczony schemat , jest tam po drodze tranzystor Q1.

  Właśnie popatrzyłem na wklejony kawałek schematu i widzę, że niedługo pojawi się magiczny dym :D
 • #20
  Freddy
  Poziom 43  
  elektronik sam. napisał:
  Co do stabilizatora to mam nie 7824 na 3A z odzysku, więc daje radę
  Na schemacie i w opisach na Twojej stronie nadal jest LM7824, więc tego się trzymamy, a on ma prąd 1A.
  Druga sprawa, to opisy powinny być tutaj, a nie gdzieś w sieci.
 • #21
  elektronik sam.
  Poziom 7  
  Co do stabilizatora to mam od kolegi i jest to prawdopodobnie LM78S24 , więc zjadłem literkę i ma prąd na 2A. (poprawię post) W moim projekcie daje radę bo nie było problemu od uruchomienia :P. Jednak stabilizator to najmniejszy problem, gdyż grzałki mają dużą bezwładność i można bez niego (pamiętam robiłem taki test) lub skorzystać z innego sposobu. Pamiętam robiłem taki test.
  Pozdrawiam