Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie ogniw 18650 o różnych napięciach

18 Lut 2018 20:27 693 11
  • Poziom 5  
    Witam i z góry przepraszam jeśli moje pytanie jest oczywiste, ale nie znalazłem odpowiedzi w internecie więc postanowiłem zapytać. Otóż posiadam 6 takich samych ogniw 18650 Samsung i chciałbym się dowiedzieć czy mogę je połączyć w 3 pakiety szeregowo po 2 ogniwa równolegle, jeśli poszczególne ogniwa różnią się napięciem, czy jednak muszę je naładować do jednakowego napięcia?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Musisz je naładować. Gdy je podłączysz w takim stanie one samoczynnie wyrównają sobie to napięcie. Natomiast prąd popłynie prawdopodobnie bardzo duży co może zniszczyć ogniwa. Jak duże są różnice?
  • Poziom 5  
    Ogniwo z najniższym napięciem ma ok, 3,24V, natomiast z najwyższym 4,2V. Pozostałe w granicach 3,6.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    I tak musisz zastosować balancer więc samo ładowanie niewiele ci da.
    To nie Ni Cd że możesz bezkarnie łączyć.
  • Poziom 43  
    Naładujesz i po naładowaniu pomierzyć rezystancję wewnętrzną ogniwa. Do tego pomiar pojemności. Wtedy można decydować o łączeniu ogniw w pakietym
  • Poziom 5  
    Ogniwa kupiłem "testowane" z allegro, na każdym jest zapisana jego pojemność. Balancer będzie potrzebny jeśli ogniwa mają posłużyć do regeneracji baterii od laptopa?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Przed zamontowaniem do baterii musisz doprowadzić do sytuacji, że będą jednakowo naładowane. Muszą też mieć podobny opór wewnętrzny. Inaczej nie posłużą długo, o ile w ogóle.
  • Poziom 5  
    Rozumiem, opór wewnętrzny ma być podobny w przypadku dwóch ogniw łączonych równolegle, czy w przypadku całego pakietu?
    i tak btw. czy używając takiego modułu ładowania jak ten Link mogę zrezygnować z balancerów, czy są one konieczne?
  • Poziom 43  
  • Poziom 41  
    Nie koniecznie. Balanser to co innego niż zabezpieczenie prądowo-napięciowe. Sama ładowarka to jeszcze co innego. Układów logiki z laptopów nie wykorzystasz ponieważ działają one w parze z elektronika na płycie głównej a wiele z nich po odłączeniu celek zgłasza awarię i trwale się blokuje.
  • Poziom 29  
    Kupujesz używane ogniwa ?

Gratisowe baterie do laptopów można zdobyć w serwisach komputerowych, próbowałem w kilku i nigdy nie było problemu. Fachmany i tak to utylizują.
  • Poziom 5  
    Tak, ostatnio kupiłem na allegro kilka sztuk "testowanych", miały być do przenośnego głośnika który aktualnie robię, ale chyba wykorzystam je do regeneracji baterii. Następnym razem kiedy będę potrzebował zapytam w serwisie. Dzięki za radę ;)