Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż podwójnego gniazdka elektrycznego - pytanie

18 Lut 2018 20:34 6930 35
  • Poziom 4  
    Witam,

Jakiś czas temu zauważyłem że lodówka u mnie w mieszkaniu podłączona jest do gniazda znajdującego się pod meblami kuchennymi na podłodze(płaski przewód trójżyłowy który wychodzi zza szafek, podłączony do gniazda natynkowego). Ponieważ nie do końca ufam takiemu rozwiązaniu postanowiłem sprawdzić czym jest to spowodowane, odsunąłem szafki i dokopałem się to gniazda elektrycznego z którego ów przewód wychodzi:

Moje pytanie brzmi czy mogę w tym miejscu założyć normalne podwójne gniazdo elektryczne ? Jeśli tak to proszę doradźcie jak dokładnie je podłączyć ? który przewód do którego złącza ? jak to sprawdzić ? Z góry dziękuje za odpowiedzi.
  • IGE-XAO
  • Poziom 42  
    To połączenie wygląda na dobre, jeśli tylko śrubki są mocno dokręcone w kostce, to nie ma sensu zakładanie tam gniazda.
  • Poziom 4  
    tak, połączenie jest dobre ale przydało by mi się w tym miejscu podwójne gniazdko i to głównie z tego powodu chciałbym przerobić to miejsce.
  • IGE-XAO
  • Poziom 22  
    Oczywiście, że możesz założyć w tym miejscu gniazdo. I słusznie obecna sytuacja budzi Twoje zaniepokojenie - instalacja zaczyna się w ścianie i tam powinna się kończyć.
  • Poziom 38  
    stanislaw1954 napisał:
    To połączenie wygląda na dobre

No chyba nie do końca na przewodzie niebieskim jest napięcie ;)

Moderowany przez Akrzy74:

Ciekawe skąd ta pewność. Kto, kiedy i w którym miejscu napisał, że po sprawdzeniu napięcia akurat na tym zacisku jest napięcie? Następnym razem proszę czytać uważnie i nie wysuwać pochopnych wniosków. Elektryk nie sugeruje się kolorami a pomiarami. :|

• Pomocny post
    Poziom 29  
    Gniazdko podłączasz tak: czarny z lewej, niebieski z prawej a zielono-żółty do bolca.
    Wypadałoby sprawdzić czy faktycznie na czarnym jest faza i wykluczyć ewentualne błędy w sztuce.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za odpowiedzi, chcę to przerobić ponieważ uważam że gniazdko znajdujące się na podłodze to nie najlepszy pomysł. Stara lodówka już raz postanowiła rozmrozić się w nocy i rano znalazłem to gniazdko leżące w wodzie (a obok znajduje się też zmywarka), teraz kupiłem nową lodówkę i nie chce żeby ta prowizorka nadal trwała. Kupię gniazdko i postaram się je zamontować(jeśli coś to będę jeszcze pytał). Czy już po montażu będę mógł w łatwy sposób sprawdzić próbówką czy wszystko zrobiłem poprawnie ?
  • Poziom 29  
    Sprawdzić możesz już teraz.
  • Poziom 1  
  • Poziom 4  
    plum1978 napisał:
    Jestem przeciwnikiem łączenia obwodów pod mechanizmami gniazdek , ale jeśli już nie chcesz wykuwać istniejącej puszki, żeby zamienić ją na puszkę " głęboką " , to kup w hurtowni dobre gniazdko z porcelanową " dupą " - przepraszam za wyrażenie . Ale i tak będziesz musiał uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości, żeby to gniazdo podwójne tam upchać , pojedyńcze zajmuje sporo mniej miejsca.

Tego niestety też się obawiam i ostatecznie chyba zamontuje tam gniazdko tego rodzaju, doradźcie czy to lepszy pomysł ?:

montaż będzie dużo prostszy a i puszka zostanie na swoim miejscu (za gniazdkiem).

Radiokiller napisał:
    Sprawdzić możesz już teraz.

W jaki sposób ? na którym przewodzie powinno być napięcie ?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Czarny powinien mieć potencjał 230 V
  • Poziom 1  
  • Poziom 4  
    plum1978 napisał:
    Mechanicznie , Twój pomysł jest niezły - zakryjesz puszkę, zamontujesz 2-ne gniazdo natynkowe i po sprawie. Elektrycznie - to gniazdko kosztuje w granicach 10 zł , co za tym idzie jest wykonane jak na 10 zł , jeśli mocno dokręcisz zaciski i obciązenie tego gniazdka w granicach 1,5 kW ( w sumie ) to ok, będzie żyło. Jeśli upierasz się na montaż natynkowy to kup np : moduł podstawowy i rozszeżający z Polo Optimy , 2 szt gniazd pojedyńczych i ramkę podwójna. Koszt w granicach 35 zł, ale to będzie porządny osprzęt.

gniazdko które wkleiłem to tylko przykładowe zdjęcie, kupie coś porządnego. A co do obciążenia to będzie do niego wpięta lodówka(nowa) i kuchenka mikrofalowa sporadycznie(max dwa razy w tygodniu na kilka minut), da radę ?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Wystarczy złączkę widoczną w puszcze wymienić na trzy potrójne złączki wago i można spokojnie zamontować gniazdo podtynkowe. Jak na moje oko - spokojnie się wszystko zmieści.
  • Poziom 1  
  • Poziom 4  
    Niestety nie znam się na kuciu i tynkowaniu ścian, nie mam sprzętu i szczerze mówiąc nie chcę się w to bawić. Chciały w jak najprostszy sposób zamontować podwójne gniazdko najlepiej jak się da, dlatego stanie chyba na tym natynkowym, tylko jakimś z górnej półki.
  • Poziom 42  
    Koledzy może wystarczy już tej beletrystyki.
    Szanowny autorze wątku proponuję byś zaopatrzył się w obudową umożliwiającą montaż gniazd podtynkowych na tynku.

W obudowie tej można zamontować gniazdo podwójne, a jeśli zakupisz obudowę podwójną to zamontujesz w niej dwa pojedyncze gniazda.
    Należy wybrać jednego producenta obudowy i gniazda/gniazd oraz ramki/ramek.
    W każdej szanującej się hurtowni elektrycznej bez trudu powinieneś te akcesoria zakupić.

Z istniejącej puszki należy wyprowadzić trzy żyły jeśli gniazdo podwójne a sześć jeśli dwa gniazda pojedyncze, zaś samą obudowę należy tak zamontować aby zakryła istniejącą puszkę.
    Należy jednak uważać by w trakcie wiercenia otworów na kołki mocujące obudowę nie uszkodzić przewodów ukrytych pod tynkiem.
  • Moderator Elektrotechnika
    Dalsze licytowanie się przez was będzie skutkowało powiększaniem zawartości kosza. Więcej umiaru.
  • Poziom 4  
    Hej, dziękuje za wszystkie odpowiedzi, bardzo pomogliście mi w rozwiązaniu problemu. Przyjrzałem się tej puszcze jeszcze raz i stwierdziłem że chyba dam radę upchnąć am zwyczajne gniazdko podtynkowe i tak też zrobiłem. Kable zmieściły się bez większego problemu

Radiokiller napisał:
    Gniazdko podłączasz tak: czarny z lewej, niebieski z prawej a zielono-żółty do bolca.
    Wypadałoby sprawdzić czy faktycznie na czarnym jest faza i wykluczyć ewentualne błędy w sztuce.

Gniazdko podłączyłem tak jak pisał "Radiokiler", sprawdzałem próbnikiem i w lewej "dziurce" próbnik świeci bardzo mocno, w prawej i na bolcu bardzo słabo (ogólnie w całym mieszkaniu próbnik na bolcu lekko świeci - t o normalne ?). Mam jeszcze pytanie odnośnie połączenia kabli, jak widać kable są podwójne:

dlatego w zacisku w gniazdku złapałem je tak jak na poniższym rysunku (sorry ale to tylko paint mam nadzieje że rozumiecie o co mi chodzi):

czy tak jest ok czy powinienem skręcić przewody kombinerkami w jeden ? Z góry dziękuje za odpowiedzi
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jeżeli po solidnym dokręceniu śrubki trzymającej przewody, te nadal są w pozycji jak z pokazanego przez Ciebie obrazka (tzn żaden się nie wysunął przy dokręcaniu) to jest prawidłowo i tak możesz zostawić.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Skręcone musi być solidnie " aż sok z przewodów pocieknie ". Tak kiedyś mnie uczono.
  • Poziom 22  
    Do łączenia na osprzęcie bardziej nadają się gniazda, które posiadają po dwa zaciski w każdym torze. Wtedy pod każdy podłącza się po jednym przewodzie.
    Jeśli już koniecznie łączyć pod jednym zaciskiem, to raczej tak:
    Przy sposobie, który narysowałeś trzeba sporej wprawy, aby przy dokręcaniu śrubki nie wysunął się przewód po jej prawej stronie.

Zresztą moim osobistym zdaniem nowy osprzęt ze średniej lub dolnej półki coraz mniej nadaje się do łączenia na nim przewodów, bo łatwiej przekręcić gwint niż solidnie zamocować dwa przewody. Pewniejsze jest zastosowanie złączek wago i wyprowadzenie z nich przewodów do gniazda.
  • Moderator
    mar_uda napisał:
    Przy sposobie, który narysowałeś trzeba sporej wprawy, aby przy dokręcaniu śrubki nie wysunął się przewód po jej prawej stronie.

To zależy od konstrukcji zacisków.
    Jeżeli są dwa wejścia pod każdy zacisk i żyły są dociskane tylko przez nakrętkę a nie mają kontaktu z łbem śruby, wtedy połączenie będzie prawidłowe.
    W takim przypadku łeb śruby nie będzie wypychał jednej żyły z zacisku.
  • Poziom 12  
    V_arcH napisał:
    sprawdzałem próbnikiem i w lewej "dziurce" próbnik świeci bardzo mocno, w prawej i na bolcu bardzo słabo (ogólnie w całym mieszkaniu próbnik na bolcu lekko świeci - t o normalne ?

Co autor ma na myśli ??
  • Poziom 25  
    wojciech_pi napisał:
    V_arcH napisał:
    sprawdzałem próbnikiem i w lewej "dziurce" próbnik świeci bardzo mocno, w prawej i na bolcu bardzo słabo (ogólnie w całym mieszkaniu próbnik na bolcu lekko świeci - t o normalne ?

Co autor ma na myśli ??

A przed tymi manipulacjami z śrubokrętem i kostkami to też tak było ???
  • Poziom 42  
    V_arcH napisał:
    (ogólnie w całym mieszkaniu próbnik na bolcu lekko świeci - t o normalne ?).
    To na pewno jest nienormalne. Trzeba sprawdzić, gdzie i czy w ogóle przewody ochronne są podłączone.
  • Poziom 4  
    chodzi o to że przy sprawdzaniu gniazdka próbnikiem próbnik na bolcu i w prawym otworze lekko się zaświeca (tak samo jak wtedy gdy przykładam go do np. swojego palca), nie wiem czy to jest normalne i nie ma się czym przejmować czy raczej tak nie powinno być. Dodam tylko że sprawdzałem większość gniazdek mieszkaniu i wszędzie tak to wygląda:

r103 napisał:
    A przed tymi manipulacjami z śrubokrętem i kostkami to też tak było ???

tak, gdy sprawdzałem przed montażem, sytuacja wyglądała tak samo.
  • Poziom 42  
    Niestety ten próbnik neonowy ( zakładając, że w gnieździe jest podłączony przewód neutralny i ochronny)jest niezbyt dokładny, albo można by powiedzieć zbyt "wrażliwy". Prawidłowo powinien świecić na czynnym przewodzie fazowym, a nie powinien świecić na przewodzie neutralnym i ochronnym.
  • Poziom 42  
    Ale, to że nie powinien świecić nie oznacza iż świecić nie może.
    Efekt potencjału na podłożu na skutek uszkodzenia izolacji przewodu ułożonego w tymże podłożu, czy uszkodzonej izolacji oprawy w klasie 0 powieszonej w pomieszczeniu poniżej właśnie takim efektem może się objawiać.
  • Poziom 42  
    kkas12 napisał:
    Efekt potencjału na podłożu na skutek uszkodzenia izolacji przewodu ułożonego w tymże podłożu, czy uszkodzonej izolacji oprawy w klasie 0 powieszonej w pomieszczeniu poniżej właśnie takim efektem może się objawiać.
    To jednak coś innego niż świecenie na podłączonym do "źródła"(czyli prawidłowo) przewodzie neutralnym, czy ochronnym.