Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Budowa sprężarki - jaki zbiornik ciśnieniowy?

Emil1234567 18 Feb 2018 21:51 1980 7
    Emil1234567
    Level 2  
    Witam, chciałbym zbudować sprężarkę, kupiłem już wszystkie części ale mam problem z określeniem wytrzymałości zbiornika, mianowicie mam zbiornik 500 l, waży 120 kg (sama butla z nóżkami) pochodzący najprawdopodobniej z sprężarki śrubowej. Na tabliczce są oznaczenia ''PE 15 bars'' i ''S 10 bars '' i które z tych oznaczeń oznacza ciśnienie robocze a które wytrzymałość, bo nie chcę sobie warsztatu rozwalić?
    lelek125
    Level 9  
    Wartosc testowa zbiornika PE 15bar, a ta mniejsza S 10bar to max cisnienie robocze zbiornika
    Emil1234567
    Level 2  
    a czym oczyścić zbiornik od wewnątsz są tam resztki rdzy jakby jakiś piasek czy cuś i dość sporo oleju
  • Helpful post
    cirrostrato
    Level 37  
    Niczym nie czyść, daj tylko dodatkowy kranik w najniższej części zbiornika aby usuwać skraplająca się wodę. Kiedyś zarobkowo dużo malowałem pistoletem, początkowo (sprężarka samoróbka, zbiornik ciśnieniowy z jakiejś ciężarówki, max ciśnienie ustawiłem typowym wyłącznikiem od hydroforu na 5 atm) wszystko było OK, po kilku tygodniach, mimo spuszczania wody ze zbiornika sprężarki, pistolet czasem ,,plunął'' kroplą wody na idealnie pomalowaną powierzchnię, poprawienie tego to jest temat. Zastosowałem amatorski ,,odwadniacz'': zdobyłem nowy zbiornik od typowej wiszącej gaśnicy (też powiesiłem na ścianie), ze sprężarki doprowadziłem powietrze od dołu zbiornika gaśnicy, odbiór powietrza od góry, do środka upchałem stary wełniany sweter, co kilka tygodni wyciągałem sweter do wysuszenia a do środka wkładałem drugi, całość prymitywna ale malowanie wychodziło idealnie.
    vcc
    Level 35  
    Jeżeli zbiornik w środku pordzewiały to pasowało by zrobić próbę wodną bo 500 litrów zbiornik x 8 bar to już potrafi zdjąć drzwi przy wybuchu :D
    Emil1234567
    Level 2  
    próbe wodną to znaczy co konkretnie
    vcc
    Level 35  
    Google się zacięło? Zalewasz zbiornik woda i pompujesz powietrze do ciśnienia próby.
    Emil1234567
    Level 2  
    Sprężarka już działa, dzięki.