Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w garażu

Papec93 18 Lut 2018 22:54 666 8
  • #1 18 Lut 2018 22:54
    Papec93
    Poziom 8  

Witam.
    Zakupiłem mieszkanie razem z garażem od dewelopera.
    W mieszkaniu mam całą instalację elektryczną poprowadzoną, czyli gniazdka, skrzynka bezpieczników, itp.
    Natomiast w garażu, mam tylko jeden kabel, który wystaje ze ściany, prawdopodobnie 3 żyłowy.
    Moje pytanie, czy z tego kabla mogę poprowadzić instalację na garaż, czyli na oświetlenie i gniazdka? Czy z takiego kabla, prowadząc instalację na gniazdka i oświetlenie będzie wystarczające napięcie?
    Czy muszę instalować skrzynkę z bezpiecznikami i z niej poprowadzić kable na oświetlenie i gniazdka ?

Dodam, że z tego co widzę, to kabel jest pociągnięty z oświetlenia korytarza prowadzącego do garaży.

0 8
  • #2 18 Lut 2018 23:09
    mar_uda
    Poziom 19  

Pytanie do dewelopera. Opis wskazuje, że w garażach nie przewiduje się nic ponad oświetlenie.
    Generalnie w świetle przepisów nie ma możliwości instalacji gniazd i oświetlenia na jednym obwodzie, więc rozdzielnica i tak byłaby konieczna. O ile w ogóle będzie możliwość instalacji gniazd.

0
  • #3 18 Lut 2018 23:14
    Papec93
    Poziom 8  

Tak wiem że to pytanie do nich. Ale chciałem dowiedzieć się też tutaj na forum bo deweloper może mówić jedno a może być inaczej.

Pytanie czy wogole da się zrobić tak by mieć gniazdka z tej instalacji. Garaż jest duzy ma sporą wneke gdzie można zrobić mały warsztat typu stół itp. do drobnych prac przy aucie.

0
  • #5 18 Lut 2018 23:39
    mar_uda
    Poziom 19  

Ale na forum nie mamy czarodziejskich kul i nie wiemy, co przewiduje projekt. Wszystko zależy od zastosowanego przekroju przewodu zasilającego i tego gdzie jest on podłączony. Kluczowa wydaje się możliwość wydzielenia tego obwodu spod obwodów administracyjnych i zainstalowania dodatkowego licznika, bo przecież inni lokatorzy nie będą finansowali kosztów energii w warsztacie kolegi. Z tym pytaniem należy udać się właśnie do administracji obiektu i/lub developera.

0
  • #6 18 Lut 2018 23:39
    Papec93
    Poziom 8  

Garaż indywidualny pod blokiem.

0
  • #7 19 Lut 2018 18:37
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Papec93 napisał:
    Zakupiłem mieszkanie razem z garażem od dewelopera.

Projekt był zapewne na dom i garaż . Po drugie zapewne deweloper miał obowiązek zgodnie z tym projektem wykonać tam instalację . Czy pisze w umowie że w garażu nie ma instalacji ?

0
  • #8 27 Lut 2018 02:03
    Papec93
    Poziom 8  

Przewody są grubości 2.5
    Z tego co się dowiedziałem mogę z nich pociągnąć instalację na gniazdka oraz oświetlenie.
    Podpowie ktoś jak najprościej to zrobić?

Co do jednego z komentarzy że musi być licznik to odpowiadam. Przewód jest pociągnięty do mojego licznika.

0
  • #9 27 Lut 2018 02:35
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Papec93 napisał:

Co do jednego z komentarzy że musi być licznik to odpowiadam. Przewód jest pociągnięty do mojego licznika.

Jeśli już to nie z licznika tylko rozdzielnicy mieszkaniowej. Niech Ci jeszcze wskażą który obwód w Twojej rozdzielnicy odpowiada za garaż.
    Wklej jakieś zdjęcie rozdzielnicy z opisem.

0