Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopotliwe lutowanie pinów na płytce myszy

doo0 18 Lut 2018 22:55 336 11
  • #1 18 Lut 2018 22:55
    doo0
    Poziom 3  

Zabrałem się za wymianę microswitchy w myszce Logitech G700, która przebiegła pomyślnie (prawie), wszystko co było zepsute działa. Nie działa za to kilka innych przycisków.

Mam problem z lutowaniem pinów górnej płytki PCB, którą trzeba było najpierw wylutować.

10 z 14 poszło "od ręki" bez najmniejszych problemów, za to 4 nie mogę przylutować. Cyna zostaje na grocie.
    Używam spoiwa lutowniczego z topnikiem LC60 SW26-6.

Powodem jak mniemam jest brak obwódki (cyna? inny metal?) przy otworach. Reszta posiada te obówdki. Uszkodziłem je pewnie przy odlutowywaniu. Katowałem te 4 piny dość długo, czasem cyna jakoś tam została, ale przyciski nie działają nadal.

Zastanawiam się teraz czy brak tych obwódek oznacza uwaloną płytkę, czy może kilkanaście prób ją usmażyło?

0 11
  • Semicon
  • #2 18 Lut 2018 23:11
    icosie
    Poziom 29  

Witam

Niestety zerwałeś metalizację razem z miedzią, można to naprawić za pomocą cienkiego przewodu, o ile znajdziesz miejsca, gdzie mają być podłączone te pola lutownicze.

Ten górny po lewej, jak widać idzie do przelotki nad nim, więc można to połączyć na krótko. Co do reszty to nie za bardzo widać gdzie by to mogło być, trzeba poszukać, może z drugiej strony płytki.

Pozdrawiam

Edit: piny 2 i 3 w dolnym rzędzie wyglądają na masę.

0
  • Semicon
  • #3 18 Lut 2018 23:12
    Dydelmax
    Poziom 34  

Witam.

doo0 napisał:
    Zastanawiam się teraz czy brak tych obwódek oznacza uwaloną płytkę, czy może kilkanaście prób ją usmażyło?

"Usmażyłeś" obwódki. :)
    Czym to Kolego lutujesz (jaką lutownicą)? Bez urazy, ale te luty wyglądają fatalnie - na większości jest zbyt dużo cyny, na kilku jest zbyt mało lub wcale. Używaj topnika przy lutowaniu - nawet zwykła pasta do lutowania zrobi różnicę w porównaniu do topnika zawartego w spoiwie.
    Brakujące obwódki będziesz musiał odtworzyć, łącząc piny ze ścieżkami z którymi powinny być połączone. Wcześniej jednak pozbądź się tych "glutów" cyny przy użyciu odsysacza lub plecionki.
    Przy kolejnym lutowaniu na każdy pin nanieś topnik, następnie przyłóż delikatnie grot lutownicy tak, aby nagrzewał ścieżkę i pin jednocześnie. Po chwili przyłóż spoiwo i połącz nim ścieżkę z pinem - całość powinna trwać maksymalnie 3 sekundy.
    Potrenuj robienie "ładnych" lutów na szrotowych płytkach.
    Pozdrawiam

0
  • #4 18 Lut 2018 23:21
    doo0
    Poziom 3  

@Dydelmax to jest po bodaj trzecim lutowaniu, leciałem na szybko oby trzymało, bo mnie nerwy wzięły ;) Abstrahując od tego, że ja artystą jestem, nie elektronikiem. Choć lubię grzebać we wszystkim co mnie nie zabije. Lutownica to jakaś taniocha po dziadku.

@icosie u dołu płytki nic nie ma, wszystkie połączenia są na górze.

Mogę jakoś usunąć białą warstwę żeby odkryć połączenia? Drapać, nitro?

0
  • #5 18 Lut 2018 23:35
    icosie
    Poziom 29  

Głowy nie daję, ale sądząc po tym że nie ma nic na dole to będzie to tak jak narysowałem na czarno.

0
  • #6 18 Lut 2018 23:44
    Dydelmax
    Poziom 34  

doo0 napisał:
    @Dydelmax to jest po bodaj trzecim lutowaniu, leciałem na szybko oby trzymało, bo mnie nerwy wzięły ;)

Jak będziesz lutował "na szybko", to usterka szybko wróci. ;)
    Warto poświęcić odrobinę czasu na dopracowanie tych lutów - lepiej zrobić raz a dobrze, niż "babrać" po kawałku. ;)
    doo0 napisał:
    Mogę jakoś usunąć białą warstwę żeby odkryć połączenia? Drapać, nitro?

Możesz ostrożnie zeskrobać białą warstwę ostrym rylcem lub czymś podobnym. Skrobiesz oczywiście tylko te fragmenty, do których zamierzasz się dolutować.
    Zastosowanie pasty lutowniczej lub chociażby kalafonii ułatwi "ładne" lutowanie.
    Pozdrawiam

0
  • #7 18 Lut 2018 23:56
    Karaczan
    Poziom 39  

Zamiast rylcem to polecam delikatnie tapeciakiem (nóż).
    A najlepiej najpierw podświetl płytkę od spodu mocną latarką.
    Dobra latarka powinna prześwietlić przebieg ścieżek nawet mimo farby.
    Bo może być to płytka 2 stronna. I przy zerwanej metalizacji ścieżki po 2giej stronie płytki mogą też nie mieć kontaktów z pinem!

A jakbyś zdecydował się używać pasty lutowniczej to pamiętaj żeby po lutowaniu zmyć jej resztki.
    Większość past jest agresywna i po czasie może ci zjeść ścieżki.

0
  • #8 18 Lut 2018 23:56
    doo0
    Poziom 3  

@icosie Nie działa łącznie 5 przycisków. 3 z clickerami na płytce i 2 w obudowie podłączonej do białej wtyczki. Jak na obrazku:

Ja wylosowałem połączenia w ten sposób:

Dwa do wtyczki, dwa na płytce. Nie jestem teraz pewien czy jeszcze jeden pin nie jest uwalony w takim razie, bo nijak 4=5.

Edit: Myszka łącznie ma 13 przycisków, jest 14 pinów.
    Edit 2: 14 pin może od scrollowania (góra/dół)?

@Dydelmax Za pierwszym razem było ładnie, za ostatnim też będzie ;)

Jutro postaram się delikatnie poskrobać. Zamalować to później czymś? Lakier jakiś, albo kalafonia roztopiona w acetonie?

@Karaczan Też jutro raz jeszcze rozlutuje płytkę i wrzucę fotki spodu i z podświetleniem.

0
  • #9 19 Lut 2018 13:16
    xamrex
    Poziom 28  

Ja bym to kynarem poprawił

Zdrap soldermaskę i kynarem dolutuj się do ścieżek i do pinów.

0
  • #10 20 Lut 2018 17:58
    doo0
    Poziom 3  

@icosie @Dydelmax Poniżej góra i dół (odbicie lustrzane) po oskrobaniu białej warstwy. Chyba trafiłem z rysowaniem połączeń.

Większość wiem jak połączyć na krótko (kabelek od pin do dziurki) nie wiem tylko jak połączyć te dwa dolne piny do białej kostki.

0
  • #11 20 Lut 2018 18:02
    icosie
    Poziom 29  

Dwie opcje:

1. Zeskrobać zieloną soldermaskę i dolutować cienkim izolowanym przewodem bezpośrednio do ścieżki.
    2. Przed wlutowaniem pinów, owinąć je od spodu cienkim drucikiem izolowanym i podlutować od spodu.

0
  • #12 21 Lut 2018 03:21
    Karaczan
    Poziom 39  

Można tak jak mówi @icosie, lub można sobie ten przewód wyprowadzić na 2ga stronę i lutować razem ze wszystkimi. Chyba było by ci wygodniej tak niż akrobacje z owijką i podlutowaniem od spodu. Bo lutowanie to ty musisz jeszcze mocno poćwiczyć.
    A potem jeszcze intensywniej poćwiczyć rozlutowywanie ;)

Swoją drogą Logitechy coraz bardziej badziewne. W swoim G500 już 2x wymieniałem switche.
    A antyczna MX500 raz tylko preparatem do styków przelana została. A ma z hmm, 15lat?

0