Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próbnik napięcia (próbówka, neonówka, tester)

golec2604 18 Lut 2018 23:50 966 7
  • #1 18 Lut 2018 23:50
    golec2604
    Poziom 16  

Próbnik napiecia działa w ten sposób że wtykając go do otworu w gniazdku w którym jest napiecie i dotykając go np. palcem zamykamy obwód (transformator - sieć zasilajaca - "próbnik napiecia" - człowiek - ziemia - transformator). Próbnik wtedy działa tzn świeci sie.
    Mam próbnik napiecia 110-250V takiego typu https://profitechnik.pl/produkt/probnik-napie...MIxoS_j8Gw2QIVUhgbCh1r_gAREAQYBSABEgIOt_D_BwE
    Zrobiłem taki test dotknąłem tym próbnikiem do końcówek zasilacza DC 5V / 750mA raz do plusa raz do minusa i za każdym razem próbnik działa tzn świeci i to dość wyraźnie. Pomijam fakt że próbnik powinien działać tylko na napiecia z przedziału 110-250V.

Chciałem sie zapytać jak to jest mozliwe że ten próbnik działa/świeci skoro obwód nie jest zamkniety (przykład: "zacisk plus zasilacza DC" - próbnik - człowiek - przerwa obwodu to próbnik świeci. Najśmieszniejsze znowu jest to że jak drugą reka dotknę "zacisku minus zasilacza DC" czyli obwód jest zamkniety wtedy próbnik nie świeci. ) ?

0 7
  • Megger
  • #2 18 Lut 2018 23:58
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Świeci ci poprzez impedancje pojemnościowe pojemności pasożytniczych między uzwojeniami transformatora tego zasilacza, albo poprzez impedancję kondensatorów filtra EMI.

0
  • Megger
  • #3 19 Lut 2018 00:00
    golec2604
    Poziom 16  

Nie rozumiem. Można jasniej?

0
  • #4 19 Lut 2018 04:30
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Każdy transformator posiada pewną pojemność elektryczną pomiędzy uzwojeniem pierwotnym a wtórnym. Taka imedancja pojemnosciowa, czyli kondensator, dla 50 Hz może wynosić kilka megaomów, ale to już wystarcza do zaświecenia neonówki według tego, co w uproszczeniu napisales :

golec2604 napisał:
    jest napiecie i dotykając go np. palcem zamykamy obwód (transformator - sieć zasilajaca - "próbnik napiecia" - człowiek - ziemia - transformator). Próbnik wtedy działa tzn świeci sie.
    . Poza tym, wiele zasilaczy posiada dwa kondensatory połączone szeregowo, gdzie środek tego połączenia znajduje się na masie (minusie) zasilacza. Przeciwległe końce tych kondensatorów dołaczone są do sieci N i L. Zatem masa zasilacza znajduje sie na potencjale 110 VAC, względem PE, przy minimalnym prądzie (1 -2 mA). To właśnie jest ten filtr. Dotykając drugim palcem do drugiego bieguna zasilacza, tworzysz bocznik rezystancją swego ciała dla neonówki, napięcie na niej spada i przestaje świecić. Czy zrozumiałeś już istotę tego zjawiska ?

0
  • #5 28 Lut 2018 09:44
    golec2604
    Poziom 16  

To akurat jest zwykła ładowarka komórkowa nie wiem czy takie mają filtr EMI.

Wróćmy jednak do pierwszej czesci twojej odpowiedzi.
    Mam rozumieć że transformator (w tym zasilaczu) w takim wypadku uogólniamy
    i traktujemy jako kondensator. Czyli jakby jedną nóżka kondensator był wpięty do
    napięcia AC a do drugiej nużki ja dotykam "próbówkę - neonówkę". Czyli droga przepływu prądu
    wygląda tak: transformator sieci zasilającej - kondensator (czyli ten transformator w zasilaczu)
    z dużą impedancją pojemnościową - próbówka - człowiek - ziemia - transformator sieci zasilającej.
    Czyli tak naprawdę od zasilacza od strony DC oprócz prądu stałego płynie również
    bardzo mały prąd przemienny związany pojemnością transformatora i własnie ten mały prą przemienny
    "wyłapuje" próbówka i dlatego świeci.

Czy ja dobrze zrozumiałem??

=============

Drugiej części z filtrem EMI nie mogę sobie do końca wyobrazić.
    Czy mógłbyś to narysować i wrzucić na forum, wystarczy w pańcie jakiś rysunek narysować taki poglądowy. Mam małą wyobraźnię.

0
  • #6 28 Lut 2018 12:01
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jak widzisz, ostatnie dwa kondensatory 2,2n, są połączone szeregowo z środkiem do masy. Czyli masz dzielnik napięcia wzgledem jej 1/2.

golec2604 napisał:
    Czy ja dobrze zrozumiałem??
    tak.
    Próbnik napięcia (próbówka, neonówka, tester)

0
  • #7 28 Lut 2018 14:19
    golec2604
    Poziom 16  

Akurat nie o taki rysunek prosiłem. Chodziło mi to co tłumaczyłeś ze człowiek jest bocznikiem dla neonówki. Czyli rysunek zasilacza, próbówki i człowieka razem. Nie moge sobie jakos tego w głowie wyobrazić/narysować.

===
    A do tego rysunku który zamieściłeś mam pytania:
    a) od strony tych dwóch kondensatorów jest podpiete zasilanie AC??
    b) te dwa kondensatory mają taką duża impedancję, ze prąd przepływający pomiędzy ich środkiem a masa wynosi tylko 1 -2 mA (mówisz o tym w poscie #4)?

0
  • #8 28 Lut 2018 14:33
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

golec2604 napisał:
    te dwa kondensatory mają taką duża impedancję, ze prąd przepływający pomiędzy ich środkiem a masa wynosi tylko 1 -2 mA (mówisz o tym w poscie #4)?
    Tak, po ok. 1 -2 nF /600 V

0