Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna na poddaszu.

golec2604 19 Feb 2018 00:29 4962 34
IGE-XAO
    golec2604
    Level 16  
    Robię sobie remont poddasza i chciałbym zrobić sobie instalacje elektryczną całego poddasza. Będzie tam kuchnia, łazienka, dwa pokoje, przedpokój z klatką schodową i strych.
    Zrobiłbym to na kilka obwodów.
    Obwód A - gniazdka w łazience
    Obwód B - gniazdka w kuchni
    Obwód C - gniazdka w dwóch pokojach, przedpokój i strych (na strychu jedno gniazdko na wypadek gdybym kiedyś potrzebował coś podpiąć).

Obwody A,B,C wykonane przewodem YDYp 3x2.5 450/700V każdy obwód zabezpieczony bezpiecznikiem nadprądowym B16.

Obwód D
    - całe oświetlenie poddasza. Obwód D wykonany przewodem YDYp 3x1.5 450/700V zabezpieczony bezpiecznikiem nadprądowym B10.

Całość zabezpieczona na początku różnicówką.

Informacyjnie dodam. Instalacja będzie wykonana nad sufitem drewnianym a w ściany które są ocieplone styropianem wpuszczana peszlem.

Mam do tego kilka pytań:
    1. Czy dobrze rozplanowałem sobie obwody?
    2. Całość zabezpieczeń w jednej skrzynce rozdzielczej od której chciałbym wykonać sobie wewnętrzna linie zasilającą (WLZ) do licznika. Odległość skrzynki od licznika 2-3 metry. Licznik jest w domu. I tutaj nie wiem o jakim przekroju żyły kabel/przewód dać? Czy wystarczy może 4mm^2 czy więcej, jak więcej to ile ?
  • IGE-XAO
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    golec2604 wrote:

1. Czy dobrze rozplanowałem sobie obwody?

Źle! Cztery obwody to standard sprzed 30-stu lat.
    Obecnie wydziela się osobne obwody do urządzeń powyżej 2kW. Ja na samą kuchnie mam 6, a łącznie w całym mieszkaniu 16 :D

golec2604 wrote:
    2. Całość zabezpieczeń w jednej skrzynce rozdzielczej od której chciałbym wykonać sobie wewnętrzna linie zasilającą (WLZ) do licznika. Odległość skrzynki od licznika 2-3 metry. Licznik jest w domu. I tutaj nie wiem o jakim przekroju żyły kabel/przewód dać? Czy wystarczy może 4mm^2 czy więcej, jak więcej to ile ?

Skoro mowa o WLZ to zacznijmy od przydziału mocy.
    golec2604
    Level 16  
    1. Do każdego gniazdka masz jeden obwód?
    2. A skąd ja mam to wiedzieć? Przecież nie wiem co ja tam bedę w przyszłości podłączał. Poprostu jakiś standard wziąłbym pod uwagę.
    Łukasz-O
    golec2604 wrote:
    1. Do każdego gniazdka masz jeden obwód?

No bez przesady, aż taki zwariowany jeszcze nie jestem :lol:
    Dwa obwody oświetleniowe, każdy pokój na osobnym obwodzie gniazd. Łazienka i kuchnia z odbiornikami indywidualnymi oraz kilka obwodów technicznych, takich jak rolety, alarm, dodatkowe ogrzewanie w łazienkach, oświetlenie i gn. zewnętrzne na tarasie. Jeszcze garaż - własne zasilanie aby nikt mi z sąsiadów nie zarzucił, iż ładuję akumulator za pieniądze wspólne.
    Tak wiec, jak widzisz obwodów wcale nie jest dużo :D

Obecnie na zwykłe mieszkanie standardem jest od 7 do 10 obwodów.

golec2604 wrote:
    2. A skąd ja mam to wiedzieć? Przecież nie wiem co ja tam bedę w przyszłości podłączał. Poprostu jakiś standard wziąłbym pod uwagę.

No my też nie wiemy, szklane kule przestały działać. Przecież to kolega zabiera się za modernizacje, a nie my.
  • IGE-XAO
    golec2604
    Level 16  
    1. Ja podałem co bedą miał na poddaszu, tzn ilość pomieszczeń. Zaproponuj mi jakie zrobić obwody.
    2. Mowię że standard, żadnych cudów plus zapas. Normalne rzeczy: radia, telewizory, lodówka, pralka, laptopy, może zmywarka. To co ludzie zwykli używają w domach. Tak jak mówię nie wiem co ja tam włacze kiedyś, moze coś dokupię. Jak ja moge podać moc jaka bede używał skoro niewiem.
    Łukasz-O
    Proszę, absolutne minimum:
    1. Oświetlenie ( do 20-stu wypustów na obwód);
    2. Gniazda w pokojach (do 10-ciu gniazd na obwód);
    3. Gniazda robocze w kuchni;
    4. Zmywarka;
    5. Piekarnik;
    6. płyta grzewcza;
    7. Łazienka / pralka.
    golec2604
    Level 16  
    Ad. 1 Mam pytanie gniazda są przeważnie podwójne wiec jak Ty to traktujesz?
    Ad. 2. Co z drugim pytaniem??
    Łukasz-O
    golec2604 wrote:
    Ad. 1 Mam pytanie gniazda są przeważnie podwójne wiec jak Ty to traktujesz?

Jako jeden punkt.
    golec2604 wrote:

Ad. 2. Co z drugim pytaniem??

Zadałem pytanie jaki przydział mocy i odpowiedzi nie dostałem. Ja bym dał co najmniej 5x6mm² ze wskazaniem na 5x10mm² ale to tylko moje gdybanie w tej chwili.
    golec2604
    Level 16  
    Ad.1
    Obwód 1 - Oświetlenie . Spokojnie zmieszcze sie w 20 wypustkach oświetleniowych.
    Obwód 2 - gniazdka w dwóch pokojach, przedpokój i strych zmieszcze sie w 10 punktach.
    Obwód 3 - gniazda w łazience (w łazience jest tylko pralka i jakaś suszarka do włosów - i to też
    nie bedzie działać cały czas lub zawsze w tym samym czasie)
    Obwód 4 - Zmywarka, (płyta grzewcza odpada bo bedzie kuchenka gazowa), może piekarnik bo kto
    teraz piecze w sklepie kupi gotowe i jakie tylko człowiek zechce, jakieś gniazdka na podpiecie radia i laptopa
    Obwód 5 - może do kuchni dołoze

Z resztą od góry bede miał dojście a w ścianach bedą przewody w peszlach wiec w każdej chwili bede mógł dołożyć obwód.

Aa.2. Już w wypowiedziach dotyczących pierwszego pytania napisałem co bedzie na naszym poddaszu wiec po tym
    trzeba wywnioskować jaki kabel bedzie potrzebny. Nie podam Ci mocy bo sam nie wiem ile to wyjdzie i plus jakis zapas.
    Trudno tak "z dupy" powiedziec jaka bedzie mi moc potrzebna, bo skąd niby mam to wiedzieć.

Gdy projektant projektuje instalacje dla domu lub mieszkania musi sam przewidzieć co może mieszkaniec podłączyć
    i mniej wiecej ile zostawić zapasu. Czy normalny człowiek sie zastanawia kupująć mieszkanie co bedzie mógł sobie
    podpiac w domu, no nie. On ma sobie podłączyc do instalacji w domu wszystke urządzenia przewidziane do domu jakie
    bedzie chciał (oczywiscie wykluczam urzadzenia przemysłowe) i projektan musi to przewidzieć co aktualnie ludzie w
    domach moga chcieć podłączyć.
    Łukasz-O
    golec2604 wrote:
    Obwód 4 - Zmywarka, (płyta grzewcza odpada bo bedzie kuchenka gazowa), może piekarnik bo kto
    teraz piecze w sklepie kupi gotowe i jakie tylko człowiek zechce, jakieś gniazdka na podpiecie radia i laptopa
    Obwód 5 - może do kuchni dołoze

Nie wiem po co zadajesz pytania skoro sam wiesz lepiej. Dla mnie to możesz sobie zrobić wszystko na jednym obwodzie.

Quote:
    Aa.2. Już w wypowiedziach dotyczących pierwszego pytania napisałem co bedzie na naszym poddaszu wiec po tym
    trzeba wywnioskować jaki kabel bedzie potrzebny. Nie podam Ci mocy bo sam nie wiem ile to wyjdzie i plus jakis zapas.
    Trudno tak "z dupy" powiedziec jaka bedzie mi moc potrzebna, bo skąd niby mam to wiedzieć.

W elektryce nic się z "dupy" nie robi.
    Pisałeś o nowym WLZ, więc chyba występowałeś o przydział mocy i dostałeś nowe warunki przyłączeniowe. Tam jest napisana moc i wartość zabezpieczenia przedlicznikowego.

Quote:
    Gdy projektant projektuje instalacje dla domu lub mieszkania musi sam przewidzieć co może mieszkaniec podłączyć
    i mniej wiecej ile zostawić zapasu. Czy normalny człowiek sie zastanawia kupująć mieszkanie co bedzie mógł sobie
    podpiac w domu, no nie. On ma sobie podłączyc do instalacji w domu wszystke urządzenia przewidziane do domu jakie
    bedzie chciał (oczywiscie wykluczam urzadzenia przemysłowe) i projektan musi to przewidzieć co aktualnie ludzie w
    domach moga chcieć podłączyć.

Nie wiem skąd ten cytat ale projektant bierze za projekt pieniądze i odpowiedzialność.
    Ja Ci napisałem jak powinno być w postach 6 i 8.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Uwielbiam ten tym bohaterów. Naoglądali się youTube o elektrykach-złodziejach i wiedzy tajemnej, a teraz próbują wmawiać NAM fachowcom, że podcieranie dupy szkłem jest spoko, wszak tylko raz na jakiś czas się skaleczą. Uważam za błąd takie oszczędności.
    Łukasz-O wrote:
    Proszę, absolutne minimum:
    1. Oświetlenie ( do 20-stu wypustów na obwód);
    2. Gniazda w pokojach (do 10-ciu gniazd na obwód);
    3. Gniazda robocze w kuchni;
    4. Zmywarka;
    5. Piekarnik;
    6. płyta grzewcza;
    7. Łazienka / pralka.

Przy czym pralkę lepiej mieć osobno.
    Dobrze mieć też osobny obwód sprzed RCD na SSWiN.
    kkas12
    Level 43  
    "Absolutne minimum".
    Taka jest myśl przewodnia wszelkiej maści "wynalazców" tnących koszty na najtańszej instalacji w mieszkaniu.
    Jutro się może okazać iż najbardziej ekonomicznym ogrzewaniem będzie ogrzewanie elektryczne a tu owe minimum skutecznie to uniemożliwi bez dodatkowych i zbędnych kosztów.
    arcyimperator
    Level 14  
    Łukasz-O wrote:
    Tu też miało być tylko radio i laptop:

Jaki tam był przekrój i zabezpieczenie?
    pol102
    No to mamy chyba wspólnych klientów :D
    Przecież to jest miedziane! Nikt nie włączy jednocześnie pralki, piekarnika, lodówki, suszarki, mikrofali i 4 komputerów oraz telewizora, projektora, odkurzacza, drukarki i 10 lamp. Jak to się mogło spalić skoro w szachcie jest gF25?! No jak!
    golec2604
    Level 16  
    Łukasz-O wrote:

W elektryce nic się z "dupy" nie robi.
    Pisałeś o nowym WLZ, więc chyba występowałeś o przydział mocy i dostałeś nowe warunki przyłączeniowe. Tam jest napisana moc i wartość zabezpieczenia przedlicznikowego.

Przecież pisałem że licznik jest w domu. Dom normalnie użytkowany do tej pory bez poddasza A urządzam sobie poddasze które wcześniej nie było użytkowane. Wiec wystarczy podłączyć całe poddasze do licznika.
    Chce sobie zrobić osobną skrzynkę rozdzielczą z bezpiecznikami tylko dla poddasza a od skrzynki musze połączyć sie z licznikiem (2-3m kabla) czyli takie wewnętrzne połączenie (WLZ)

Dodano po 2 [minuty]:

pol102 wrote:
    Uwielbiam ten tym bohaterów. Naoglądali się youTube o elektrykach-złodziejach i wiedzy tajemnej, a teraz próbują wmawiać NAM fachowcom, że podcieranie dupy szkłem jest spoko, wszak tylko raz na jakiś czas się skaleczą. Uważam za błąd takie oszczędności.

O kim to piszesz?

Dodano po 33 [sekundy]:

kkas12 wrote:
    "Absolutne minimum".
    Taka jest myśl przewodnia wszelkiej maści "wynalazców" tnących koszty na najtańszej instalacji w mieszkaniu.
    Jutro się może okazać iż najbardziej ekonomicznym ogrzewaniem będzie ogrzewanie elektryczne a tu owe minimum skutecznie to uniemożliwi bez dodatkowych i zbędnych kosztów.

O kim to piszesz?
    CYRUS2
    Level 43  
    Łukasz-O wrote:
    Tu również jeden obwód miał wystarczyć:

Ale,tutaj problemem nie był jeden obwód. Tylko partactwo.
    golec2604 wrote:
    Robię sobie remont poddasza i chciałbym zrobić sobie instalacje elektryczną całego poddasza. Będzie tam kuchnia, łazienka, dwa pokoje, przedpokój z klatką schodową i strych.
    Patrząc na zdjęcie Łukasza, kolego golec2604 weź średni młotek i wybij sobie z głowy zabawę w elektryka.

Dlaczego - bo nie jesteś w stanie tego zrobić.
    Amatorom się wydaje że to tylko poskręcać – wkrętakiem każdy "UMI" robić.
    Ale kolego golec2604 poskręcanie to duża sztuka
    Łukasz-O
    golec2604 wrote:

Przecież pisałem że licznik jest w domu. Dom normalnie użytkowany do tej pory bez poddasza A urządzam sobie poddasze które wcześniej nie było użytkowane. Wiec wystarczy podłączyć całe poddasze do licznika.
    Chce sobie zrobić osobną skrzynkę rozdzielczą z bezpiecznikami tylko dla poddasza a od skrzynki musze połączyć sie z licznikiem (2-3m kabla) czyli takie wewnętrzne połączenie (WLZ)

To nie chodzi o to czy licznik jest w domu, czy na zewnątrz. Kolego używasz słów których znaczeń nie znasz, a oczekujesz od nas abyśmy domyślali się o co Tobie chodzi.
    Wychodzi na to, że nie mam mowy tu o żadnym WLZ, a podłączenie bezpośrednio do licznika wybij sobie z głowy. Żaden zakład energetyczny na to nie pójdzie, abyś podłączał dodatkowe przewody do zacisków licznika.
    Nową linie zasilającą musisz podłączyć w rozdzielnicy już za układem pomiarowym i oczywiście przewód zabezpieczyć osobnym i stosownym zabezpieczeniem.
    pol102
    Łukasz-O wrote:
    Nową linie zasilającą musisz podłączyć w rozdzielnicy już za układem pomiarowym i oczywiście przewód zabezpieczyć osobnym i stosownym zabezpieczeniem.

Czyli nt RNT6 jednak odpada :D

golec2604 wrote:
    O kim to piszesz?

Chyba nie masz kolego wątpliwości, że o Tobie. Napisał to już Łukasz i Krzysztof. Czego więcej oczekujesz?
    golec2604
    Level 16  
    Łukasz-O wrote:

To nie chodzi o to czy licznik jest w domu, czy na zewnątrz. Kolego używasz słów których znaczeń nie znasz, a oczekujesz od nas abyśmy domyślali się o co Tobie chodzi.
    Wychodzi na to, że nie mam mowy tu o żadnym WLZ, a podłączenie bezpośrednio do licznika wybij sobie z głowy. Żaden zakład energetyczny na to nie pójdzie, abyś podłączał dodatkowe przewody do zacisków licznika.

Sory źle to ująłem i pomyliłem się. Miałem na myśli nową linie zasilającą. A to że napisałem WLZ wynikało z tego że licznik i rozdzielnice domową mamy w jednej skrzynce w domu i tak z przyzwyczajenia mówimy licznik. I dlatego że mamy starego typu instalacje w domu zabezpieczona topikami chciałbym od rozdzielnicy pociągnąć nowa linię zasilająca (nowy przewód/kabel) do nowej rozdzielnicy na poddaszu, która bedzie już posiadać bezpieczniki nadprądowe i róznicówke.

Tak jak mówiłem wcześniej na poddaszu bedzie kuchnia, łazienka, dwa pokoje, przedpokój i jeszcze wyżej strych.

To jak juz sie wyjaśniło wszystko to zapytam:
    1. Jakiego przekroju jednej żyły dać kabel/przewód na nową linię zasilającą??
    2. Jak teraz systuacja bedzie wyglacać z obwodami??
    golec2604
    Level 16  
    Typ sieci TN-C 2/4 przewody (L1,L2,L3, PEN) i to wszędzie 1.5 mm^2. Jak moc na cały dom to nikt nie wie w domu. Umowy nie ma fizycznie w domu, to było 30 lat temu. I dlatego że jest stara instalacja w całym domu to chciałbym sobie na poddaszu zrobić nową 3/5 przewodową (tzn rozdzielic PEN na PE i N). Tzn osobna skrzynka z bezpiecznikami i poszczególnymi obwodami na poddasze. A z tej skrzynki z poddasza pociągnąć odpowiednio gruby przewód do domowej rozdzielnicy.

Moje obciążenie to: pralka, lodówka, piekarnik, zmywarka, dwa telewizory, dwa laptopy, oswietlenie + oczywiście zapas na inne drobne urządzenia.
    golec2604
    Level 16  
    Pytania do Łukasz-O:
    A)Łukasz -O jesteś pewnien że 5x6mm² bo wczesniej mówiłes o 5x10mm² ewentualnie wyjasnij dlaczego teraz mówisz o 5x6mm²?

B)
    Łukasz-O wrote:

Czy jest sens zabezpieczać przewód nowej linii zasilającej w domowej rozdzielnicy skoro w nowej skrzynce/rozdzielnicy bedą założone zabezpieczenia na każdy poszczególny obwód?
    (wtedy jak by sie coś działo w poszczególnym obwodzie to wywali odpowiedni bezpiecznik nadpradowy albo różnicówkę)

C) Czy teraz gdy sytuacja sie bardziej wyjaśniła, co z obwodami od nowej skrzynki, czy coś inaczej mam zrobić??
    Łukasz-O
    golec2604 wrote:
    jesteś pewnien że 5x6mm² bo wczesniej mówiłes o 5x10mm² ewentualnie wyjasnij dlaczego teraz mówisz o 5x6mm²?

Nic nie przeliczałem i nie zamierzam tego robić. To zadanie dla projektanta, nie dla mnie, gdyż na forum nie zajmujemy się projektowaniem instalacji :D
    Standardowe mieszkania z zabezpieczeniem 25A zasila się przewodem 5x6mm² (bez grzania wody i ogrzewania elektrycznego).

golec2604 wrote:
    ]Czy jest sens zabezpieczać przewód nowej linii zasilającej w domowej rozdzielnicy skoro w nowej skrzynce/rozdzielnicy bedą założone zabezpieczenia na każdy poszczególny obwód?

Zabezpieczenia w nowej rozdzielnicy chronią tylko obwody odbiorcze.
    Co chroni nową linie zasilającą?
    golec2604
    Level 16  
    Myślałem, ż sie coś zmieniło po tym jak sie wyjaśniło że to o nowa lini zasilająca chodzi a nie o WLZ.

----------------------------------------------------------------------------------------------
    Chciałbym podziękować za wsparcie i wyrozumiałość oraz przeprosić za błedy które mogły wprowadzic w bład.

Dodano po 39 [minuty]:

Łukasz-O nie chce żebyś przeliczał, tylko abyś z doświadczenia polecił co bedzie właściwe.
    Wiem że osoby z dużym doswiadczeniem nie muszą robić projektów one doskonale wiedzą co jest najlepsze. Czy Ty siedzisz i przeliczasz albo najmujesz projektanta jesli potrzebowałbyś rozbudować trochę obecna instalację?

===========================================================================

Łukasz-O wrote:

golec2604 wrote:
    ]Czy jest sens zabezpieczać przewód nowej linii zasilającej w domowej rozdzielnicy skoro w nowej skrzynce/rozdzielnicy bedą założone zabezpieczenia na każdy poszczególny obwód?

Zabezpieczenia w nowej rozdzielnicy chronią tylko obwody odbiorcze.
    Co chroni nową linie zasilającą?

Ale nie rozumiem po co ma chronić 2-3m przewodu? (skoro poszczególne obwody na tym przewodzie będa chronione) a te 2-3m przewodu to tak naprawdę przedłużenie starej rozdzielnicy do nowej, bo starej nie ma miejsca i warunków do zamontowania nowych obwodów z zabespieczeniami nadpradowymi i róznicówką.
    Pytam aby uzupełnić ta część wiedzy. Choć dodam że do tego zadania już zawołam elektryka zawodowca. Ja zrobię elektrykę na poddaszu łącznie z nowa skrzynką a sam kabel do podłączenia w starej rozdzielnicy zostawię zawodowcu.