Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz panelowy programowalny

kkknc 19 Lut 2018 12:13 2664 10
  • Woltomierz panelowy programowalnyWoltomierz panelowy programowalny

Przedstawiam kolejną konstrukcję do zastosowań ogólnych. A ze względu na możliwość programowania, ma szerokie zastosowanie.
    Zakupione tu:

8-70 V Woltomierz Napięcia Tester LCD Wskaźnik naładowania Baterii Litowo Kwasu Ołowiu L15
    http://s.aliexpress.com/6Nru2iai?fromSns

Miernik widziałem z różnymi kolorami podświetlenia, ten jest akurat zielony. Oświetlenie jest mocne i równomierne. Wyraźnie widać oznaczenia. Na zdjęciu może nie do końca to widać, ale w rzeczywistości jest znacznie lepiej.

Woltomierz można skonfigurować pod dany typ ogniwa i ich ilość ogniw w pakiecie. Drobnym wyjątkiem są akumulatory PB, ale o tym za chwilę.
    Z lewej części wyświetlacza jest siedmiopunktowy miernik energii, a z prawej wskaźnik procentowy zawartej energii, który można prawym klawiszem przełączać na woltomierz. Jak również tym przyciskiem można wyłączyć wyświetlacz celem oszczędności energii. Wystarczy go kolejno naciskać.
    Po wyłączeniu zasilania i jego włączeniu z wciśniętym prawym przyciskiem wchodzimy do menu konfiguracji.

Woltomierz panelowy programowalnyWoltomierz panelowy programowalnyWoltomierz panelowy programowalny

Po prawej widać dwie kreski włączonych opcji 1 i 3, do tego zaraz wrócimy. A teraz mamy do ustawienia typ i ilość ogniw P to ogniwa ołowiowe, L to ogniwa litowe, a F to Lipofe4. Po wybraniu typu podajemy ilość pakietów.

W przypadku litowych ogniw wybieramy od 2 do 15, jeden pakiet też się daje tylko jest poza zakresem pracy miernika. W przypadku akumulatorów ołowiowych można wybrać tylko 12V pakiety (czyli 6cel) czyli 12, 24, 36 i 48V.
    Pod tym względem jest więc trochę ułomny, ale za to tani.
    Po dokonaniu wyboru możemy wejść do kolejnego menu dostępnego po naciśnięciu i przytrzymaniu prawego przycisku.

Woltomierz panelowy programowalnyWoltomierz panelowy programowalny

Tak wygląda na zdjęciu - przedstawiłem opcję włączoną i wyłączoną. Świadczą o tym kreski w oznaczeniu baterii. Jak widać - aktywna jest opcja 1 i 3 na drugim zdjęciu tylko trzecia.
    Co tu możemy ustawić:
    1 opcja to cykliczne co 2s przełączanie wyświetlania napięcia i procentowej pojemności ogniwa.
    2 opcja to automatyczne usypianie modułu po 10s. Wyłącza wszystko celem oszczędzania energii.
    Jutro postaram się dopisać coś na temat poboru prądu miernika.
    3 opcja to wyłączenie podświetlenia.
    4 opcja to wyłączenie logo baterii w prawej części wyświetlacza. Zostają się same kreski.
    5 opcja to zwiększenie histerezy napięcia, które uwzględnia ładowarkę.
    Miernik akceptuje też złe ustawienia.
    Parametry według producenta:
    Zakres napięcia: 8-70V
    Materiał: Plastic czarny
    Wymiary app.61.3mmx33.3mmx13.5mm/2.41''x1.31''x0.53''
    Długość kabla połączeniowego: około.30cm/11.81''
    Ze swoich obserwacji zauważyłem, że zaczyna już pokazywać przy napięciu 3,5V, całkiem dobrze jest już przy 4V, podświetlenie pojawia się przy 5V, a dobrze święci przy 6V.
    Dorzucę jeszcze parę informacji, jak coś kogoś interesuje, więc proszę pytać.

Fajne!
  • Semicon
  • #2 19 Lut 2018 13:31
    MAREK MRK
    Poziom 18  

Wszystko fajnie tylko skąd miernik będzie wiedział jaka jest aktualna pojemność procentowa akumulatora? Co pokaże jak podłącze np 45Ah nowy , lub używany taki sam świeżo po ładowaniu ale z ubytkiem 20% pojemności? Pokaże że aku ma 80%? I tak samo jeśli podłączę ten 45Ah albo 140Ah? Było by to super urządzenie, po co robić pomiary rozładowania, czy ładowania, skoro wystarczyło by podłączyć na 2 sekundy taki miernik i wiemy w jakim stanie jest używane aku, czy ma 50% pojemności nominalnej czy 85%.

• Semicon
  • #3 19 Lut 2018 14:05
    zgierzman
    Poziom 17  

MAREK MRK napisał:
    Wszystko fajnie tylko skąd miernik będzie wiedział jaka jest aktualna pojemność procentowa akumulatora?

Nie musi znać pojemności akumulatora, bo nie mierzy prądu, a co za tym idzie nie jest w stanie oszacować energii dostarczonej/pobranej.
    Mierzy napięcie i dla określonych progów podaje wartość procentową. Przykładowo: napięcie 12,6V = 100%, 10,8V to 0% i wszystko pomiędzy.
    Chyba każdy wskaźnik tak działa, czy jest to akumulator 4Ah, 45Ah czy 140Ah nie ma znaczenia.
    Tak jak wskaźnik poziomu paliwa w baku. Pełny, to pełny, pusty to pusty, a na litry musisz sobie przeliczyć sam.
    (Tak, wiem, że są auta które mają odpowiednie przepływomierze i podają w litrach, ale każdy przecież kojarzy oznaczenia F--1/2--E)
    MAREK MRK napisał:
    skoro wystarczyło by podłączyć na 2 sekundy taki miernik i wiemy w jakim stanie jest używane aku, czy ma 50% pojemności nominalnej czy 85%.

Nie podaje % pojemności nominalnej, tylko % naładowania. To jest kolosalna różnica.

• #4 19 Lut 2018 14:19
    kkknc
    Poziom 42  

Dokładnie to tylko pomiar napięcia i oszacowanie ile ma energii w sobie. Nic nie pisałem o pojemności. Chociaż po EN tak to się określa. Trzeba zrozumieć zasadę działania. Tak jak opisał to kolega @zgierzman.

• #5 19 Lut 2018 14:26
    eurotips
    Poziom 34  

Przydała by się funkcja MIN -MAX.
    Wstawiasz do auta i wiesz na ile spada napięcie w czasie rozruchu
    a to najlepszy sposób na ocenę kondycji akumulatora.

• #6 19 Lut 2018 14:50
    MAREK MRK
    Poziom 18  

To w takim razie opisy na panelu bardzo wprowadzają w błąd. Pojemność baterii / Napięcie .... Czyli jest to nic innego jak zwykły woltomierz. W takim razie czy jeśli napięcie jest większe to pokaże powyżej 100% ? Bo jeśli nie to jest to raczej bez sensowne, bynajmniej moim zdaniem.

• #7 19 Lut 2018 15:03
    zgierzman
    Poziom 17  

MAREK MRK napisał:
    Bo jeśli nie to jest to raczej bez sensowne, bynajmniej moim zdaniem.

No cóż, tak bywa.
    Ale pociesz się, że Twoje posty są tej samej jakości co napis na tym woltomierzu. Słowo "bynajmniej" ma zupełnie inne znaczenie niż kontekst w jakim go używasz. Skoro Ty masz problem ze swoim językiem ojczystym, to dlaczego liczysz na to, że Chińczyk będzie pisał prawidłowo po angielsku?

• #8 19 Lut 2018 15:27
    kkknc
    Poziom 42  

eurotips napisał:
    Przydała by się funkcja MIN -MAX.
    Wstawiasz do auta i wiesz na ile spada napięcie w czasie rozruchu
    a to najlepszy sposób na ocenę kondycji akumulatora.

Eee.. to nie jest do samochodu, ja tego nie produkuje, to tylko opis funkcji i możliwości. Jak urządzenie będzie próbkować co 1s to z tą funkcją można........
    Zapomniałeś jeszcze napisać o zużytym rozruszniki i spadkach napięć. Jak się spadkiem napięcia nie przejmuję . Nie raz widziałem auta którym napięcię spadało do 8,5V przy rozruchu. A autko ładnie paliło, zimą czy lato. Do tego ten akurat wytrzymał jeszcze 2 sezony.
    Więc tak naprawdę to tylko kolejny jakiś tam pomiar z którego można zaczerpnąć trochę informacji ale nie się sugerować. Na akumulator mam przyrząd, a bez niego też sobie radziłem.

MAREK MRK napisał:
    To w takim razie opisy na panelu bardzo wprowadzają w błąd. Pojemność baterii / Napięcie.

Błędu nie widzę za to brak znajomości języka angielskiego u kolegi tak. Zerknij do słownika i sprawdź słowo pojemność.

• #9 19 Lut 2018 22:06
    MAREK MRK
    Poziom 18  

"bynajmniej «partykuła wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi" a co do angielskiego to nie będę udowadniał swojej racji bo musiał bym znaleźć stare zeszysty z lekcji technicznego angielskiego. I koniec tematu. Wypowiedziałem swoje zdanie czy się to komuś podoba czy nie.

• #10 20 Lut 2018 20:35
    endymion
    Poziom 13  

Przydała mi się ta recenzja, dziękuję.