Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

satel perfecta kabel TTL własnej roboty

matthew2805 09 Maj 2018 22:20 12288 63
    niebieskipolo
    Poziom 21  
    Trochę odgrzeję temat, ale:
    Jak to właściwie jest u Satela z tym poziomem sygnału TTL?
    Wyżej koledzy twierdzą, że 3,3V.
    Instrukcja instalatora CA-6 mówi, że 5V.
    A przecież kabel satelowski nie ma osobnych wtyczek 3,3 i 5V.
    Chyba, że na wtyczce RJ jest 5V, a na tej 3-pinowej 3,3V, ale wtedy schemat kol. Adversusa nie jest poprawny.
  • OptexOptex
    lqlis
    Poziom 10  
    Witajcie.
    Ja jakiś czas temu kupiłem coś takiego... i za holere nie chce działać. Taniej....niż orginał...i co..? Kto za dużo oszcządza płaci twa razy.
    http://allegro.pl/konwerter-rs323-tll-3-3v-lu...GEzZjU5NTkzYTYzYzA0Mzg4NjZkNWE3M2E4Yzc1Yzg%3D
    Jest TTL 3.3 V i 5V - powinno śmigać. Da się go jakoś sprawdzić?
    Jako konwertera szeregowego używam USB MOXA uPort (ma 232,422 i 485).
    Chyba kupie kabel dedykowany za 60zł i po temacie bedzie ....chyba, że ktoś z Was już to przerabiał i ma jakiś pomysł. Próbowałem wszystkich konfiguracji pinów i nic...
    Oczywiście z softem Perfecta Soft. Po prostu uważam, że za 60 zł to szkoda mojegu czasu. Już chyba za 12 godzin łącznie straciłem ...(manipulator->komputer..i tak w kółko).
  • OptexOptex
    Gagatek77
    Poziom 14  
    lqlis napisał:
    Witajcie.
    Ja jakiś czas temu kupiłem coś takiego... i za holere nie chce działać. Taniej....niż orginał...i co..? Kto za dużo oszcządza płaci twa razy.
    http://allegro.pl/konwerter-rs323-tll-3-3v-lu...GEzZjU5NTkzYTYzYzA0Mzg4NjZkNWE3M2E4Yzc1Yzg%3D
    Jest TTL 3.3 V i 5V - powinno śmigać. Da się go jakoś sprawdzić?
    Jako konwertera szeregowego używam USB MOXA uPort (ma 232,422 i 485).
    Chyba kupie kabel dedykowany za 60zł i po temacie bedzie ....chyba, że ktoś z Was już to przerabiał i ma jakiś pomysł. Próbowałem wszystkich konfiguracji pinów i nic...
    Oczywiście z softem Perfecta Soft. Po prostu uważam, że za 60 zł to szkoda mojegu czasu. Już chyba za 12 godzin łącznie straciłem ...(manipulator->komputer..i tak w kółko).

Kolego, zaprezentowany kabelek wg schematu z postu #21 jest sprawdzony i na pewno działający. Ja korzystam z takiego właśnie z Versą i nie ma najmniejszego problemu. Konwertery kupione na alledrogo po kilka złotych (cp2102 i ch340).

Ty jak widzę próbujesz konwertować sygnał z usb na rs232 i dalej na TTL, ale powiem szczerze że ta mam wątpliwości co do tej przejściówki z Gotronika i działania takiego zestawu. Czasami jest problem że przejściówki usb na rs232 nie do końca trzymają standard (+/- 12V) i mają na liniach albo za niskie napięcie albo za małą wydajność prądową na tych liniach. I dlatego ta przejściówka rs232/ttl może sobie nie radzić, stąd Twoje problemy. Masz pewność że ten Twój konwerter jest na 100% sprawny?
    Taniej i szybciej było by zrobić z przejściówki usb/rs232 ttl 3,3/5v, oparte na ch340, cp2102, lub najlepiej ft232. Przejściówki oparte o chip Profilic są bardzo kapryśne, i nie zawsze działają, ale za to są najtańsze. Do takiej przejściówki wystarczy tylko połączyć kabelki i działa z Perfectą czy Versą (ogólnie z centralami mającymi rs-ttl.) Ten Kabelek co masz Moxa powinien działać bez problemu z Integrą.

Zawsze możesz kupić oryginalny, ale ja np nie lubię przepłacać. Zwłaszcza że oryginał jest na ft232. Mam dwa konwertery zrobione jeden właśnie cp2102 za kilka złotych i na stałe zalutowany kabelek rs232 ttl w wersji 3 pin, i drugi na ch340 do Integry z konwerterem ttl/rs232.
    lqlis
    Poziom 10  
    Zasilanie modułu TTL jest z USB - osobnym kabelkiem - także zasilanie powinno być ok.
    Próbowałem z dwoma konwerterami Manhattan na chipsecie Prolific PL-2303RA i MOXA (uPort 1150). Oba na 100% działają - używam ich na codzień w pracy.
    adversus
    Poziom 28  
    O Profilic'ach pisałem że to nie do końca dobre konwertery. Nie zawsze chcą prawidłowo współpracować, poza tym jest masa podróbek które w ogóle nie działają lub dzieją się z nimi cyrki.
    Potraf działac z jednym programem a z drugim (innym już nie koniecznie)
    Czy jesteś pewien że ten moduł TTL jest sprawny ? To po pierwsze, po drugie czy na pewno dobrze podłączasz? Wiesz w sensie tx do rx i rx do tx ? Z tego co mi sie wydaje to jest on na układzie MAX232, sprawdź czy kierunki wg np noty katalogowej na pinach (tx i rx) nie są zamienione miejscami.
    Ten konwerter MOXA na jakim chpsecie jest ?
    lqlis
    Poziom 10  
    Co do MOXY to nie wiem jaki chipset - w opisie produktu nie ma podane. Próbowałem zamieniać rx z tx, również po stronie RS232 próbowałem na wprost i przez null modem - nic. Wyglada że coś tam padło chyba - w tej przejsciówce TTL znaczy sie. Jak bedę miał chwile to sprwdze czy układ żyje - wyczytałem że jak na wyjściu zewre Rx i Tx i z terminala coś wyśle to powinno wrócić- echo.
    Chyba, że masz jakiś inny pomusł na przetestowanie tego TTL...
    Tak czy siak - właśnie zamówiłem kabel Satelowski - więc sie okaże czy to casem nie ustawienia albo kabel...
    leeyo
    Poziom 20  
    Nikt nie pomoże - interesuje mnie przede wszystkim to czy to co podałem (kolejność pinów jest prawidłowa).
    Pozdrawiam
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Złączka PIN3 ma oznaczenie, który pin jest numerem 1. I tak, w złączce:

Konwerter <-> Centrala
    1. Masa Masa
    2. Rx Tx
    3. Tx Rx
    matthew2805
    Poziom 9  
    leeyo napisał:
    Nikt nie pomoże - interesuje mnie przede wszystkim to czy to co podałem (kolejność pinów jest prawidłowa).
    Pozdrawiam

tak jak dariusz piszę, poza tym adversus na poprzedniej stornie wrzucił schemat. Przy takim połączeniu powinno działać. Jak nie działa problem z adapterem. Zwróć też uwagę czy masz zainstalowane sterowniki do tego adaptera i wybierasz odpowiedni port com.
    leeyo
    Poziom 20  
    Na razie odpuściłem. Jak będę miał czas to się jeszcze pobawię. Na oryginalnym kablu działa OK.

COM ustawiony dobrze.

Pozdrawiam
    LEEYO
    Valdi32
    Poziom 10  
    Leeyo i co w końcu ruszyło czy nie?
    leeyo
    Poziom 20  
    No właśnie odpuściłem i tak narazie zostało :P

A co masz jakieś propozycje?

Pozdrawiam
    Valdi32
    Poziom 10  
    No co Ty nie poddawaj się trzeba rozwikłać temat.
    To chodzi ten alarm czy nie?
    Moja propozycja jest taka ,że jak będę podłączał centralkę z kompem zastosuję inny konwerter opartym na innym układzie.
    CP2102 ten nie działa. to już wiemy.
    Pozdrawiam
    leeyo
    Poziom 20  
    mam oryginalny kabel tez, ale chciałem miec awaryjnie jakis tani...

Pozdrawiam
    adversus
    Poziom 28  
    Koledzy, testowałem różne konwertery cp2102, ch340, ft232 i kiepski profilic, wszystkie działają, jedynie profilic od czasu do czasu sprawia problemy, ale poprawnie skonfigurowany też działa. Ważne jest by konwerter był przestawiony na logikę 5V (nie na 3,3V) jeśli ma taką możliwość. Ja dodatkowo w linie tx i rx wstawiałem w czasie testów rezystory 1k i działało. Jeśli masz poprawnie wgrane sterowniki, sprawny konwerter, i sprawną centrale musi działać, jeśli nie działa to zazwyczaj jest gdzieś popełniony błąd. Najczęściej problemy mają osoby nie będące biegłymi w elektronice a zajmujące się tym okazjonalnie i często stąd problemy.
    Tak więc powtórzę raz jeszcze i stanowczo: z programem i centrala działa każdy z wymienionych konwerterów.
    Problemy wynikają bardzo często z popełnianych błędów, rzadziej z uszkodzeń (takowe też się przytrafiają ale nie znaczy to że z konkretnym konwerterem nie będzie działać, bo jak ma działać jak jest uszkodzony konwerter ?)

Forum jest by pomagać co staramy się tu robić, a nie pisać bajki i wypowiadać się kategorycznie nie mając doświadczenia w danym temacie co niestety często się tu zdarza, nawet w tym temacie, zwłaszcza gdy ktoś wypisuje bzdury że konwertery oparte na CP2102 nie działają z satelem - powtarzam sprawdzone, działają.
    Valdi32
    Poziom 10  
    To chyba wszystko wyjaśnione.
    Pozdrawiam
    i zapraszam na kabel perfecta TTL własnej roboty .. tfuu.. na piwko własnej roboty :)
    sosarek

Poziom 43  
    piotrek222 napisał:
    czy Perfecte 16 można zaprogramować kablem

Ciężko zajrzeć do instrukcji gdzie jest wyjaśnione jakim kablem ją programować?
    piotrek222
    Poziom 17  
    sosarek napisał:
    piotrek222 napisał:
    czy Perfecte 16 można zaprogramować kablem

Ciężko zajrzeć do instrukcji gdzie jest wyjaśnione jakim kablem ją programować?

Czytałem. I to znalazłem:
    "Programowanie
    lokalne:
    – manipulator,
    – komputer z zainstalowanym programem PERFECTASOFT podłączony do portu RS-232 (TTL) centrali. "
    sosarek

Poziom 43  
    piotrek222 napisał:
    podłączony do portu RS-232 (TTL) centrali

No a te Twoje kable w jakim standardzie pracują?
    sosarek

Poziom 43  
    Więc nie wiem w czym miałeś wątpliwości posiadając oryginalne kable tym bardziej - rozumiem że dopiero zabierasz się za montaż systemu i za chwilę możemy liczyć na kolejne pytania odnośnie konfiguracji.
    piotrek222
    Poziom 17  
    sosarek napisał:
    Więc nie wiem w czym miałeś wątpliwości posiadając oryginalne kable tym bardziej - rozumiem że dopiero zabierasz się za montaż systemu i za chwilę możemy liczyć na kolejne pytania odnośnie konfiguracji.

Moja wątpliwość powstała stąd że Satel nie umieścił na stronie informacji że Perfecte można programować danym kablem. Więc dmucham na zimę by nie obudzić się z ręką nocniku na obiekcie bez kabla.

DB9FC/RJ-KPL
    Cytat:
    "zestaw do programowania urządzeń posiadających port RS-232 TTL z gniazdem typu RJ lub PIN-3, długość 4 m (CA-5, CA-6, RX-2K, RX-4K, RXH-1K, RXH-2K, RXH-4K, RE-4K, ACCO-KP, ACCO-KP-PS, ACCO-KPWG, ACCO-KPWG-PS, ACTIVA, GPRS-T1, GPRS-T2, GPRS-T4, GPRS-T6, MICRA, VERSA"

Nie wiem co ten post wprowadza do dyskusji?
    Programowałem już CA10, Integre, Micre, Verse, więc z konfiguracją nie mam większych problemów.
    Rayan19
    Poziom 10  
    Witam kolegów, czytając posty z tego wątku spotkałem się z sprzecznymi informacjami co do napięcia ttl i rozmieszczeniu pionów rs232 na płytce satel perfecta.
    Czy ktoś kto już podłączał centralę przez konwerter usb rs232 ttl i mógłbym mi odpowiedzieć jakie jest to napięcia i jaka kolejność pionów na płytce licząc od góry? Najważniejsza jest dla mnie lokalizacja pionu gnd. Pozdrawiam.
    xury
    Specjalista automatyka domowa
    Kabel TTL 3,3V powinien działać nawet na logice 5V.
    Lokalizacja pinu GND za pomocą miernika to około 20 sekund. O wiele mniej niż czas potrzebny do napisania postu. ;-) Potem tylko 50% szanse na trafienie pinów RX i Tx. Ja tak zawsze robię kiedy nie chce mi się szukać dokumentacji i jak do tej pory przez 20 lat nie udało mi się nic popsuć.
    Rayan19
    Poziom 10  
    O mierniku też myślałem, ale wolałem się upewnić na forum. No i przy okazji byłoby to przydatne dla innych użytkowników.
    Interesował mnie głównie pin gnd bo jak kolega wspomniał później jest 50% szans na trafienie.
    Przy wysłaniu w standardzie 3,3 v rozumiem że nie ma ryzyka, ewentualnie może być problem z odczytaniem danych przez centralę jeżeli ta pracuje na ttl 5V. A co przy odczytaniu danych z centrali podczas gdy mam ustawioną zworke w usb rs232 na 3,3 V ? Nic się nie stanie konwerterowi, albo co gorsze centrali?
    Pozdrawiam.
    adversus
    Poziom 28  
    xury napisał:
    Kabel TTL 3,3V powinien działać nawet na logice 5V.

O ile ja się orientuje, a jestem więcej niż pewien, to na kablu TTL masz 5V a nie 3,3V. Jak sama nazwa wskazuje technologia TTL jest wykonana w logice 5V... Wystarczy poczytać poszukać, zapytać wujka Google a nie wymyślać jakieś nowe wersje standardów.

Tak więc cytując za instrukcją do centrali Satela:

"Wbudowane łącze RS-232 w standardzie TTL (gniazdo typu RJ), umożliwiające
    bezpośrednie programowanie centrali z komputera"

Logika układów TTL jest 5V, i inna nie będzie, ale... no właśnie ma ona pewna tolerancje, ale o tym można poczytać w opisach standardu TTL.
    Rayan19
    Poziom 10  
    No to kolega Adversus się źle orientuje i na dodatek sam nie potrafi korzystać z Google. Proszę o to link https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Transistor-transistor_logic
    Proponuje czytać ze zrozumieniem, a nie pisać posty po to żeby pisać posty. Gdyby standard ttl był wyłącznie 5V to po co na niektórych konwerterach usb rs232 ttl byłaby zworka pozwalająca wybrać poziom napięcia między 3,3 a 5V?
    Jeżeli chodzi o napięcia na ttl centrali satel perfecta to występuje tam napięcie 5V. Przynajmniej taką informację otrzymałem od doradcy z firmy satel.
    Pozdrawiam.
    adversus
    Poziom 28  
    Rayan19 napisał:
    No to kolega Adversus się źle orientuje i na dodatek sam nie potrafi korzystać z Google. Proszę o to link https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Transistor-transistor_logic
    Proponuje czytać ze zrozumieniem, a nie pisać posty po to żeby pisać posty. Gdyby standard ttl był wyłącznie 5V to po co na niektórych konwerterach usb rs232 ttl byłaby zworka pozwalająca wybrać poziom napięcia między 3,3 a 5V?
    Jeżeli chodzi o napięcia na ttl centrali satel perfecta to występuje tam napięcie 5V. Przynajmniej taką informację otrzymałem od doradcy z firmy satel.
    Pozdrawiam.

Kolego, proponuje sie douczyć, standard TTL jest jeden, i logika jest 5V... układy scalone TTL są zasilane z 5V a nie 3,3V. Sprawdź sobie proszę note katalogową układu np rodzimego UCY7400 który jest w logice TTL jakie tam są poziomy napięć i nie pisz bzdur. To że poziomy stanów logicznych w systemie 3,3V mieszczą się w logice 5V nie znaczy że w obie strony zawsze to będzie współpracować poprawnie, dlatego często na konwerterach np rs232 masz właśnie po to przełącznik pozwalający zmienić poziomy logiczne z 3,3v na 5V i na odwrót.

Kłaniają się podstawy z techniki cyfrowej...