Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

satel perfecta kabel TTL własnej roboty

matthew2805 19 Lut 2018 17:45 3579 38
  • #1 19 Lut 2018 17:45
    matthew2805
    Poziom 8  

Witam, przepraszam za odkopanie, ale chyba lepiej mi napisać tu, niż dodawać nowy temat.

Otóż, chce zamontować w domu alarm, Wybrałem Satel Perfecta WRL - czujki i manipulator bezprzewodowy, syrena na kablu. Całość usadowiłem na miejscu, chciałem zaprogramować i tu problem. Aby móc to zrobić muszę mieć kabel USB - r232 TTL, sprzedawca nie poinformował mnie o tym gdy kupowałem u niego zestaw. Da się programować to z manipulatora, ale żeby go dodać tak czy siak muszę się połączyć komputerem z centralą.

Trochę nie opłaca mi się kupować oryginalnego kabla Satel za 130 zł aby go użyć 30 minut.

Stąd moje pytanie, czy mogę użyć następującego kabla i tak to spiąć:

Kabel z allegro USB-RS232 TTL PL2303HX za 15 zł podłączenie w następujący sposób:

satel perfecta kabel TTL własnej robotysatel perfecta kabel TTL własnej roboty

Schematy pochodzą z oryginalnych instrukcji Satela.

Moderowany przez suworow:

Wydzieliłem z tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3371538

0 29
  • #2 19 Lut 2018 19:05
    kood
    Poziom 19  

Z tego co kojarzę to jest inny układ, ten który podałeś jest do 5V a w satelowskim kablu o ile dobrze kojarzę do 3,3V.
    Parę lat temu miałem kabel zrobiony ze starego kabla do nokii i działało to ale nie podpinałem go do czegoś droższego niż CA5/versa.

0
  • #4 19 Lut 2018 20:06
    kood
    Poziom 19  

działać powinno. Z tego co kojarzę w kablu satela siedzi max3232.

Ja wtedy co potrzebowałem na szybko i akurat miałem pod ręką niepotrzebny kabel do nokii z tym że CA5 to było ryzyko 150 zł, Perfecta WRL to trochę wyższy koszt, ja bym nie ryzykował tylko kupił oryginalny kabel i ewentualnie go później sprzedał trochę taniej a najlepiej zostawił bo będziesz potrzebował coś zmienić w centrali i znów będziesz miał problem.

1
  • #5 19 Lut 2018 21:58
    alster1
    Poziom 26  

matthew2805 napisał:
    Da się programować to z manipulatora, ale żeby go dodać tak czy siak muszę się połączyć komputerem z centralą.

Czytałeś instrukcję do tej centrali?
    Rozdział 2 Konfigurowanie przy pomocy manipulatora.
    Połączenie centrali z komputerem nie jest potrzebne.
    Cytat z instrukcji:
    "Jeżeli w systemie alarmowym nie ma żadnego manipulatora przewodowego lub brak łączności z manipulatorami przewodowymi (np. gdy zwarta jest magistrala komunikacyjna), dostęp do menu trybu serwisowego możesz uzyskać z manipulatora bezprzewodowego o najniższym adresie. Naciśnij dowolny klawisz w tym manipulatorze w ciągu 30 sekund od zdjęcia zworki z kołków RESET.
    Menu trybu serwisowego nie zostanie wyświetlone, jeżeli w centrali włączona jest opcja BLOKADA TRYBU SERWISOWEGO.
    W manipulatorze o najniższym adresie wyświetlony zostanie komunikat: „Ustawienia fabryczne? 1=Tak”. Możesz nacisnąć 1, aby przywrócić ustawienia fabryczne. Dopiero po przywróceniu ustawień
    fabrycznych wyświetlone zostanie menu trybu serwisowego. "

0
  • #6 19 Lut 2018 22:09
    matthew2805
    Poziom 8  

alster1 napisał:
    matthew2805 napisał:
    Da się programować to z manipulatora, ale żeby go dodać tak czy siak muszę się połączyć komputerem z centralą.

Czytałeś instrukcję do tej centrali?
    Rozdział 2 Konfigurowanie przy pomocy manipulatora.
    Połączenie centrali z komputerem nie jest potrzebne.
    Cytat z instrukcji:
    "Jeżeli w systemie alarmowym nie ma żadnego manipulatora przewodowego lub brak łączności z manipulatorami przewodowymi (np. gdy zwarta jest magistrala komunikacyjna), dostęp do menu trybu serwisowego możesz uzyskać z manipulatora bezprzewodowego o najniższym adresie. Naciśnij dowolny klawisz w tym manipulatorze w ciągu 30 sekund od zdjęcia zworki z kołków RESET.
    Menu trybu serwisowego nie zostanie wyświetlone, jeżeli w centrali włączona jest opcja BLOKADA TRYBU SERWISOWEGO.
    W manipulatorze o najniższym adresie wyświetlony zostanie komunikat: „Ustawienia fabryczne? 1=Tak”. Możesz nacisnąć 1, aby przywrócić ustawienia fabryczne. Dopiero po przywróceniu ustawień
    fabrycznych wyświetlone zostanie menu trybu serwisowego. "

Czytałem ale jak ma się do tekstu z instrukcji:
    "
    Program PERFECTA SOFT
    Dodanie manipulatora bezprzewodowego
    1. Kliknij na zakładkę „Sprzęt”.
    2. Kliknij na jeden z nieużywanych manipulatorów. Adres tego manipulatora zostanie
    przydzielony manipulatorowi bezprzewodowemu po zakończeniu procedury dodawania.
    3. Kliknij na . +
    4. Wyświetlony zostanie panel dodawania urządzenia bezprzewodowego.
    5. W polu „Nr seryjny” wprowadź numer seryjny manipulatora. Znajdziesz go na płytce
    elektroniki manipulatora.
    6. Naciśnij dowolny klawisz dodawanego manipulatora.
    7. Gdy wyświetlony zostanie komunikat „Dane urządzenia wczytano”, kliknij na „OK”.
    8. Kliknij na , aby zapisać zmiany w centrali. "

?'

Wywioskowałem z tego wszystkiego, że dodaje manipulator bezprzewodowy, a później już mogę działać tak jak Ty pisałeś.

Źle wnioskuje ? :)

edit,

Wiem że kombinuje z tym kablem, kupił by oryginał i by nie było problemu, ale skoro w Satelowym jest uklad MAX 3232 (tak piszą na forum)
    to czy taki zestaw już by dał rade ?

satel perfecta kabel TTL własnej robotysatel perfecta kabel TTL własnej roboty

Dane techniczne :

Napięcie zasilania: 3.3 - 5V
    Napięcie TX RX : 3.3 - 5V
    Złącze RS232: DB9 żeńskie
    Zastosowany uklad MAX 3232
    Wyprowadzone sygnały: RX, TX, GND, Vcc
    Dioda LED sygnalizująca zasilanie
    Kompatybilny z modułami ARDUINO
    4 szt przewodu żeński - żeński

Jednak 12 zł a 130 to jest różnica :)

0
  • #7 19 Lut 2018 22:28
    alster1
    Poziom 26  

Faktycznie chyba nie ma możliwości ruszenia tego bez komputera
    "Centrala bez manipulatorów przewodowych PERFECTA 16-WRL / PERECTA 32-WRL
    Jeżeli do centrali nie są podłączone manipulatory przewodowe, po uruchomieniu centrali z ustawieniami fabrycznymi:
    1. Podłącz do centrali alarmowej komputer.
    2. Przy pomocy programu PERFECTA SOFT dodaj manipulatory bezprzewodowe.
    3. Uruchom funkcję identyfikacji urządzeń podłączonych do magistrali komunikacyjnej centrali."
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd, Perfecty wrl jeszcze nie miałem u siebie.

0
  • #8 19 Lut 2018 23:42
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Krótka piłka:
    Ma być RS-232 3.3V. Co za układ wybierzesz to nie ma większego znaczenia.

0
  • #9 20 Lut 2018 05:53
    matthew2805
    Poziom 8  

Czyli ten układ co podałem

"Napięcie zasilania: 3.3 - 5V
    Napięcie TX RX : 3.3 - 5V
    Złącze RS232: DB9 żeńskie
    Zastosowany uklad MAX 3232
    Wyprowadzone sygnały: RX, TX, GND, Vcc "

Się nada czy ma być tylko samo 3.3v ? :)

0
  • #10 20 Lut 2018 08:17
    dariusz.bembenek

Ma być 3.3V, przy czym płytka wygląda tak, jakbyśmy to my mieli jej zapodać takie napięcie z zewnątrz.

0
  • #11 20 Lut 2018 18:37
    matthew2805
    Poziom 8  

dariusz.bembenek napisał:
    Ma być 3.3V, przy czym płytka wygląda tak, jakbyśmy to my mieli jej zapodać takie napięcie z zewnątrz.

zatem ostatnie pytanie, czy idzie takie coś kupić w ogóle ? Jak tak prosił bym o nazwy modułów. pytam już czysto z ciekawości, bo chyba do micry , ca5 i ca6 jest ten sam przewód. Może się komuś w przyszłości przyda

do programowania i tak zapewne użyje oryginalnego kabla

0
  • Pomocny post
    #15 20 Lut 2018 19:31
    dariusz.bembenek

Inne układy elektroniczne, po prostu.

0
  • #18 20 Lut 2018 22:21
    matthew2805
    Poziom 8  

Dzięki Panowie za odpowiedzi i kolejną dawkę informacji - na pewno przydatnych

rogerrrr: chyba właśnie tego szukałem :)

Pozdrawiam

0
  • #19 21 Lut 2018 09:25
    adversus
    Poziom 24  

Jak dobrze poszukasz to znajdziesz albo tu na elektrodzie albo w necie schemat takiego kabelka, i pewnie koszt wykonania będzie jeszcze niższy niż wspomniane 30-40pln. Tyle że musisz mieć wtedy wspomniany port RS w komputerze, lub przejściówkę z USB na RS232, tyle że te na Profilic'u nie zawsze działają stabilnie o ile w ogóle działają. Polecam konwerter albo na FTDI FT232, lub na CP2102/4 lub CH340 (ceny wymienionych to nie więcej jak 15 pln), te działają stabilnie. Do tego wtyczka RJ11 odpowiednio połączone (wg wspomnianego schematu) i masz kabelek do programowania Versy.

Aczkolwiek, oryginalny najnowszy kabelek za te 130 ma wersje TTL i RS232 z różnymi wtykami do różnych central (w zasadzie do wszystkich satelowskich), jednorazowy wydatek może kiedyś komuś zaprogramujesz centralę i ten kabelek Ci się zwróci... ja na Twoim miejscu mimo wszystko bym szedł w te właśnie stronę.
    Zobacz ile stracisz czasu na zamawianie i zrobienie kabelka, plus czas jaki poświecisz na rozwiązanie problemów gdy kabelek nie zadziała, bo zawsze coś może pójść nie tak.

0
  • #20 21 Lut 2018 09:41
    dariusz.bembenek

Trochę się kolega rozpędził. Schemat wyżej to kabelek do Integry. Versa jest programowana niższym napięciem (TTL), więc potrzebne są układy serii Max3232 albo gotowiec USB->RS232 TTL (np. od ftdi).
    Najlepiej oczywiście kupić gotowca - USB-RS. To podstawowe narzędzie instalatora systemów Satel.

0
  • #21 21 Lut 2018 14:18
    adversus
    Poziom 24  

Trochę się kolega rozpędził. Schemat wyżej to kabelek do Integry. Versa jest programowana niższym napięciem (TTL), więc potrzebne są układy serii Max3232 albo gotowiec USB->RS232 TTL (np. od ftdi).
    Najlepiej oczywiście kupić gotowca - USB-RS. To podstawowe narzędzie instalatora systemów Satel.

Dziękuję za zwrócenie uwagi, rzeczywiście się pomyliłem (w końcu mylić się jest rzeczą ludzką), tu załączam kabelek do Versy na bazie ogólnie dostępnej przejściówki z Allegro za kilka złotych (najlepiej na jednym z wcześniej wymienionych przeze mnie konwerterów).

satel perfecta kabel TTL własnej roboty

0
  • #23 21 Lut 2018 17:02
    BloodyWampire
    Poziom 10  

Witam.
    Centralkę z serii perfecta może pan programować bez kabla.
    Centrala musi mieć połączenie z internetem, i korzystając z oryginalnego programu satela można połączyć się bezprzewodowo.

0
  • #24 22 Lut 2018 19:01
    matthew2805
    Poziom 8  

adversus dzięki za schemat. O taki mi właśnie chodziło, nie mogłem go znaleźć wcześniej jakoś... ;)

Kupiłem zamiennik DB9FC/RJ-KPL gotowo już zaprawiony i z wyjściem USB, zapewne coś takiego jak z tego schematu tylko już całość zaprawiona i końcówki RJ + 3pin. Tak że wszystkie centralki w standardzie TTL są do zaprogramowania.
    Cenowo 40% co oryginalne kombo od Satela. Fakt, Integra na tym nie pójdzie - nie zakładałem że w przyszłości wciele się w role zawodowego instalatora, jak się przebranżowię z mechanika na elektronika to na pewno sobie sprawię taki :)

BloodyWampire, nadal podtrzymuje swoją tezę że bez kabla ani rusz. Da się oczywiście łączyć później bezprzewodowo przez Satel Serwer lub przez GSM ale żeby skonfigurować te usługi pierwsze uruchomienie i tak musi być przez kabel. Mylę się ?

0
  • #25 22 Lut 2018 20:41
    adversus
    Poziom 24  

matthew2805 napisał:
    adversus dzięki za schemat. O taki mi właśnie chodziło, nie mogłem go znaleźć wcześniej jakoś... ;)

Kupiłem zamiennik DB9FC/RJ-KPL gotowo już zaprawiony i z wyjściem USB, zapewne coś takiego jak z tego schematu tylko już całość zaprawiona i końcówki RJ + 3pin.

Cenowo 40% co oryginalne kombo od Satela. Fakt, Integra na tym nie pójdzie ...

Możesz wrzucić jakaś fotkę tego kabelka oraz link gdzie kupowałeś.
    Może się przydać dla potomnych.

0
  • #26 22 Lut 2018 21:10
    dariusz.bembenek

matthew2805 napisał:
    Da się oczywiście łączyć później bezprzewodowo przez Satel Serwer lub przez GSM ale żeby skonfigurować te usługi pierwsze uruchomienie i tak musi być przez kabel. Mylę się ?

Niestety tak. Albo na szczęście tak ;) Niezbędne parametry można wprowadzić z manipulatora, tzn. skonfigurować moduł GSM, poczekać na otrzymanie ID z serwera SATEL i dalej już można działać z kompa. To jednak nie zmienia faktu, że "kabel to kabel".

0
  • #27 22 Lut 2018 23:29
    matthew2805
    Poziom 8  

Niestety tak. Albo na szczęście tak ;) Niezbędne parametry można wprowadzić z manipulatora, tzn. skonfigurować moduł GSM, poczekać na otrzymanie ID z serwera SATEL i dalej już można działać z kompa. To jednak nie zmienia faktu, że "kabel to kabel".

A jak nie posiadam aktualnie manipulatora przewodowego tylko sam bezprzewodowy to aby go dodac muszę się podłączyć z centralą I koło się zamyka :)

Jutro powinienem dostać kabel to wrzucę info

0
  • #28 02 Kwi 2018 17:39
    wolfiqe
    Poziom 2  

Kurcze... To jak mi się udało skonfigurować Perfecte WRL bez manipulatora przewodowego? ;-)

No ale bez ironii i złośliwości...

- Da się zaprogramować Perfectę bez manipulatora bezprzewodowego - trochę trudniej i jest z tym trochę zabawy.
    - Po skonfigurowaniu modułu GSM i podpięciu do serwera SATEL centralę można konfigurować nawet zdalnie ( z drugiego końca świata ) przez połączenie TCP/IP z centralą....

Sprawdzone.

Co do kabla samego w sobie to polecam zestaw oryginalny zanim rozwalicie centrlę...

0
  • #29 05 Kwi 2018 21:40
    matthew2805
    Poziom 8  

wolfiqe napisał:
    Kurcze... To jak mi się udało skonfigurować Perfecte WRL bez manipulatora przewodowego? ;-)

No ale bez ironii i złośliwości...

- Da się zaprogramować Perfectę bez manipulatora bezprzewodowego - trochę trudniej i jest z tym trochę zabawy.
    - Po skonfigurowaniu modułu GSM i podpięciu do serwera SATEL centralę można konfigurować nawet zdalnie ( z drugiego końca świata ) przez połączenie TCP/IP z centralą....

Sprawdzone.

Co do kabla samego w sobie to polecam zestaw oryginalny zanim rozwalicie centrlę...

Kurcze... to jak skonfigurowałeś moduł GSM bez manipulatora przewodowego ?

Tudzież jak dodałeś manipulator bezprzewodowy bez podpięcia do centrali ??

Ja cały czas upieram się przy fakcie, że aby zacząć jakąkolwiek konfigurację bez manipulatora przewodowego musimy posiadać kabel, aby podłączyć się do centrali i dodać manipulator bezprzewodowy. Zresztą tak rzecze instrukcja nawet....
    Kabel kupiłem tutaj; http://allegro.pl/kabel-usb-gprs-versa-micra-perfecta-db9fc-rj-satel-i7177051188.html
    oprócz koloru w zasadzie niczym się nie różni. Estetycznie, dobrze wykonany, działał bez zarzutu.
    Podpiąłem tym kablem, dodałem manipulator bezprzewodowy przez perfecta soft. I w tym momencie mogłem kabel zwrócić, gdyż jak centrala już widzi manipulator to resztę można programować z palca.
    Oczywiście nie zrobiłem tego, gdyż dużo wygodniej i lepiej się to robi przez program. I tak wiem, mogę teraz konfigurować centralę z drugiego końca świata.

0
  • #30 06 Kwi 2018 00:01
    wolfiqe
    Poziom 2  

matthew2805 napisał:
    Ja cały czas upieram się przy fakcie, że aby zacząć jakąkolwiek konfigurację bez manipulatora przewodowego musimy posiadać kabel, aby podłączyć się do centrali i dodać manipulator bezprzewodowy. Zresztą tak rzecze instrukcja nawet....
    Kabel kupiłem tutaj; http://allegro.pl/kabel-usb-gprs-versa-micra-perfecta-db9fc-rj-satel-i7177051188.html

Drogi kolego

Pisząc o przewodzie oryginalnym miałem na myśli przewód już wcześniej zrobiony zamiast zabawy w lutowanie, zwieranie i kombinowanie. Nauczmy się ludzie być profesionalistami - wykorzystującymi napisane dla nas schematy, wynalezione i skonfigurowane narzędzia i tp. ..

Matthew kupując przewód TTL dokonałeś właściwego wyboru - kontrola nad centralą przez internet jest dobrym narzędziem ale nie jest wolna od wad. Jedną z nich jest ograniczenie w programowaniu połączenia lub jego zmiany czy też brak podłączenia do sieci na karcie (tak, wiem, że perfekta ma dwie karty i tp... wszyscy znamy specyfikacje... ale...).

Poprawną formą programowania jest zawsze ta sprawdzona i opisana w instrukcji... Tyle, jeśli chodzi o programowanie czyjejś centrali ;-)

Osobiście jestem zwolennikiem podpięcia przewodu TTL - jest więcej zabawy ale jeśli chodzi o instalacje u klientów to przyjeżdżając do klienta do domu nie mam czasu zrobić z centrali np nocnej lampki na czujnik ruchu (zabawy z CA10 i tp) czy też spięcia z nią rejestratora, czujnika asymetrii fazy (takie połączenia także się przydają) czy w końcu rozdzielni elektrycznej (to jest dopiero zabawa gdy nie musisz zapalać światła ani go za sobą gasić)

Pytanie nie brzmi jak spiąłem centrale z manipulatorem ale co Ty będziesz mógł z nią zrobić? czekam na wieści od Ciebie.

P.s. podpowiem tylko, że tworzenie zespołów automatyki jest często stosowane na naszym rynku alarmów - niestety nie mogę napisać nic więcej.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na wieści z frontu ;-)

0