Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

555 generator wysokiego napięcia

BlueV 19 Lut 2018 19:15 1968 36
  • #1 19 Lut 2018 19:15
    BlueV
    Poziom 4  

Witam!
    Mam mnóstwo schematów generatorka na 555 i LM358.
    Próbowałem złożyć kilka, ale zawsze napotkałęm jakiś problem:
    W wersji 2n2222 -> irf510 grzeją się oba tranzystory, rezystor 330 i 10ohm. (choć dałem poźniej 2W)

Jaka jest różnica w działaniu takiego generatorka z trafem z odczepem w środku, z 2 uzwojeniami pierwotnymi a 1?

Na schematach jest zaznaczone na uzw hv masa i vcc na poczatku i koncu cewki, gdzie połączyć uzwojenie HV?

555 generator wysokiego napięcia555 generator wysokiego napięcia

555 generator wysokiego napięcia555 generator wysokiego napięcia555 generator wysokiego napięcia555 generator wysokiego napięcia555 generator wysokiego napięcia

Trafo z telefonu komorkowego zda raczej egzamin? (7 pin mysle) uzw pierwotne, wtorne polaczyc w 1 uzwojenie. (tych mini traf uzywalem do prostych generatorkow wn na jednym tranzystorze, bez ukl sterujacego))

Uzwojenie HV na jednym z układów jest sprzężone ze sobą.
    Za duzo wariantów, mógłby mi ktoś zarzucić pewny schemat, albo wybrać z tych+ podpowiedzieć, jak póki co uparłem się na któryś z traf od ładowarektg

MAm jeszcze pytahie apropo tranzystorów MOSFET.
    Próbuję wysterować wysokonapięciowy K3067 i k2611 (z ATXa) 600 i 900V małe prądy, Niestety żaden z tych tranzystorów jak zamieniam z IRF530/540 nie chce działać - jak sprawdzić szybko, czy jest sprawny? (zasilacz był nowy)
    Pytam o nie, ponieważ ten jeden jest 900V.

I jeszcze parametr Vgs threshold voltage - na zadnym z tych wysokonapieciowych nie ma nic o tym parametrze.
    Jesli dobrze rozumiem, to w miejscu IRF530/540 - k3067/k2611 powinien działać, prawda?
    Pozdrawiam!

0 29
  • ambtechnic
  • #2 19 Lut 2018 19:42
    yogi009
    Poziom 42  
  • #3 19 Lut 2018 19:55
    Radiokiller
    Poziom 28  

W drugim założonym przez Ciebie temacie masz link do SSTC na NE 555, z którym nie będziesz miał problemów.

0
  • #4 19 Lut 2018 22:56
    BlueV
    Poziom 4  

yogi009 napisał:
    Do jakich celów budujesz ten generator napięcia?

Wyłącznie do nauki. Na początku składałem te uklady na samych tranzystorach z trafami od ladowarek itp, albo nawinietymi samemu na rdzeniach też od ładowarek, rdzeniach z przeróżnych urządzeń, za cel zawsze obierałem sobie miniaturyzacje, dopiero teraz po dłuższym okresie czytania i oglądania postanowiłem złożyć też generatorek, ale póki co oddzielnie złożony układ bez generatorka działa, z nim juz nie - opieram się na tych schematach, które zalinkowałem.

O SSTC też dużo czytałem, ale postanowiłem ten układ złożyć później.
    Tu jest dpbry opis:
    http://teslacoil.pl/sstc/jak-dziala-sstc-t54.html?start=0

A co do 555 na schemacie regulowanego generatorka z dwoma potencjometrami, jak podłaczyć te potencjometry? Nie jestem pewny czy dobrze je podłączyłem. Wszystkie nóżki potencjometru są tu podłączone?
    Dziękuję.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Lut 2018 23:17
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Mam mnóstwo schematów generatorka na 555 i LM358.
    LM358 w układach impulsowych na nic ci się nie przyda.

Cytat:
    W wersji 2n2222 -> irf510 grzeją się oba tranzystory, rezystor 330 i 10ohm. (choć dałem poźniej 2W)
    Bo to prymitywne rozwiązanie, początkujący lubią takie badziewka bo skąpią na elementach, ja bym dał dwa tranzystory (wtórnik komplementarny) i nie miało by się co grzać, a szybkość załączania tranzystora była by lepsza.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jeśli grzeje się też rezystor 10Ω, to albo źle połączyłeś, albo MOSFET nadaje sie już tylko do śmieci.

Cytat:
    Jaka jest różnica w działaniu takiego generatorka z trafem z odczepem w środku, z 2 uzwojeniami pierwotnymi a 1?
    Pomyśl chwilę - jakie może mieć znaczenie uzwojenie którego sie nie używa - żadnego.

Cytat:
    Trafo z telefonu komorkowego zda raczej egzamin? (7 pin mysle) uzw pierwotne, wtorne polaczyc w 1 uzwojenie. (tych mini traf uzywalem do prostych generatorkow wn na jednym tranzystorze, bez ukl sterujacego))
    Transformator w telefonie komórkowym? niby do czego, bo nie kojarzę co miał by tam robić i jakie mógł by mieć parametry.

Cytat:
    Uzwojenie HV na jednym z układów jest sprzężone ze sobą.
    Jeśli chodzi o użycie słowa sprzężone w elektronice, to w każdym transformatorze uzwojenia są sprzężone (magnetycznie), jeśli masz na myśli połączenie jednego wyprowadzenia pierwotnego z wtórnym to pojawia sie ono na schemacie wykorzystującym cewkę zapłonową - cewki zapłonowe maja takie połączenie, dla składowej zmiennej nie stanowi to różnicy.
    Cytat:

jak póki co uparłem się na któryś z traf od ładowarektg
    Nie wiem co to jest ładowarektg, ale jesli napięcie ma być wysokie to lepiej użyć czegoś co ma dużo zwojów na wtórnym i fabrycznie jest przeznaczone do wysokich napięć (cewka zapłonowa, transformator lub trafopowielacz z TV, transformator od CCFL (podświetlenia LCD))

Cytat:
    Próbuję wysterować wysokonapięciowy K3067 i k2611 (z ATXa) 600 i 900V małe prądy, Niestety żaden z tych tranzystorów jak zamieniam z IRF530/540 nie chce działać - jak sprawdzić szybko, czy jest sprawny? (zasilacz był nowy)
    W obwodzie DS omomierz albo zasilacz z żarówką, a na GS podajesz 12V albo zwierzasz G i S (bramka ma dużą rezystancję wewnętrzna i znaczną pojemność więc "pamięta" poprzednio podane napięcie - nie wystarczy odłączyć źródło napięcia żeby napięcie zniknęło trzeba rozładować pojemność bramki)

Cytat:
    I jeszcze parametr Vgs threshold voltage - na zadnym z tych wysokonapieciowych nie ma nic o tym parametrze.
    Jak niema jak jest
    2SK3067 i 2SK2611 mają Vth = 2.0~4.0 V czyli do pełnego otwarcia potrzeba 7-8V a można podać 12V bo takie napięcie jest łatwiej dostępne.

A co do schematów z MOSFETEM to sens maja dwa rozwiązania które masz poniżej https://sites.google.com/site/uzzors2k/flybacktransformer

0
  • #6 20 Lut 2018 01:47
    BlueV
    Poziom 4  

Dziękuje!!
    Wtornik na darlingtonach BDW93 i 94c powinien być typowym wtornikiem do wysterowania tranzystora MOSFET?
    Dobrze celuje myśląc o darlingtonach?
    Myslalem jeszcze o dodaniu drugiego mosfeta, ale to jak się uda to ;)

Dziękuję bardzo wszystkim!
    Pozdrawiam!
    PS: Przepraszam za literowki/błędy.

//EDIT: wystartowałem ten układ z 2n2222 zmieniajac 2n2222 na BDW93C. Teraz MOSFET faktycznie trafił szlag) - wszystko połączone dobrze, rezy się grzały tak samo, poszło wyładowanie -> tranzystor poszedł do smieci.

0
  • ambtechnic
  • Pomocny post
    #7 20 Lut 2018 03:31
    gumisie
    Poziom 36  

W schemacie zaproponowanym przez kol. jarek_lnx, nie występują tranzystory Darlington. W miejsce tych tranzystorów (wtórnik), możesz zastosować parę komplementarną np. BD139 (NPN) BD140 (PNP).

BlueV napisał:
    poszło wyładowanie -> tranzystor poszedł do smieci.
    W obwodzie uzwojenia pierwotnego brak układu gaśnika.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 20 Lut 2018 17:12
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Tranzystory Darlingtona działają wolniej niż pojedyncze, dlatego nie są dobrym wyborem do tego układu.

0
  • Pomocny post
    #9 20 Lut 2018 17:31
    gumisie
    Poziom 36  

jarek_lnx napisał:
    Tranzystory Darlingtona działają wolniej niż pojedyncze, dlatego nie są dobrym wyborem do tego układu.
    Wręcz nie wskazane, w przypadku tego układu.(załącznik, #7)
    @jarek_lnx, dlatego zaproponowałem kol. BlueV :
    gumisie napisał:
    komplementarną np. BD139 (NPN) BD140 (PNP)
    Ponieważ tak wynika z odnośnika ze strony którą to Ty zaproponowałeś: https://sites.google.com/site/uzzors2k/flybacktransformer

0
  • #10 20 Lut 2018 19:14
    BlueV
    Poziom 4  

A jeszcze jedno: Nie da rady czymś zastąpić tego trafa? W jakich urządzeniach mogę jeszcze szukać? Bo pod ręką mam w swoim złomie od groma różnych urządzeń, ale nic co mogłoby mieć jakieś trafo wn/trafopowielacz.. hm.. .
    No dobra.
    Nie znam się w ogóle na rdzeniach, mogę wykonać sam trafo na rdzeniu z transformatora z ATXa (nawinac od nowa) ? Czy w ogóle jest sens nawijać - czy będzie to działać - rdzeni mam od groma, ale nie takie jak trzeba. No nic, jak nic nie wymyślę, to jutro pojadę na złom ;)

Zrobiłem w międzyczasie dwie płytki na ZVS i flyback ten zalinkowany, ale co z tego, jak brak mi transformatora odpowiedniego żeby te układy przetestować a nie chce mi się kupować specjalnie do eksperymentów trafa. Tranzystory użyłem, jak radziliście na wtorniku bd139/140 -> irfz46 w miejsce irfp250 - da radę? Bo mam ostatnią sztukę akurat "Singla" ;d Czy zastosować IRF540/irfp260?
    Pozdrawiam!
    Wiele linków, które czytałem nie są dla mnie do końca zrozumiałe (nt nawijania trafa wn)

PS: Zaczynam powoli rozumieć skąd ta niechęć w temacie cewek/dławików itp wśród elektroników. Najbardziej omijany temat ;d

0
  • #11 20 Lut 2018 19:42
    gumisie
    Poziom 36  

BlueV napisał:
    A jeszcze jedno: Nie da rady czymś zastąpić tego trafa? W jakich urządzeniach mogę jeszcze szukać?
    W telewizorach lub monitorach (kineskopowych), "TRAFO_POWIELACZ".

0
  • Pomocny post
    #12 20 Lut 2018 20:12
    Radiokiller
    Poziom 28  

Jeżeli nie chcesz kupować ( popieram ) to rozejrzyj się za okresowo występującymi zbiórkami elektrośmieci na pewno trafi się jakiś stary monitor lub telewizor.
    W przeszłości na gwałt potrzebowałem transformatora WN ze starego TV. Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ( w każdym mieście raczej jest ) to tam zdobyłem taki transformator i do dziś służy w głośniku plazmowym.555 generator wysokiego napięcia

1
  • #13 20 Lut 2018 20:46
    gumisie
    Poziom 36  

Ups.
    @Radiokiller, gdzie i za ile, oraz jaki jest sens zakup tej cewki (AT xx, z załącznika) :?: .
    Przecież to była główna usterka tych: TV, "czarno_białych".
    "jonizator powietrza" jaki autor tematu ma zamiar naprawić (pisał w innym temacie) to zupełnie inna konstrukcja.
    Nasze tzw. "porady" mogą zakończyć się czyimś kalectwem.

0
  • #14 20 Lut 2018 21:06
    Radiokiller
    Poziom 28  

Faktyczie UPS :D
    O jonizatorze to pierwsze słyszę. Pytał autor o trafopowielacz lub transformator WN to grzecznie podpowiedziałem jak ja zdobywam takie gadżety za free.

0
  • #15 21 Lut 2018 01:10
    BlueV
    Poziom 4  

Wszystko ok Panowie. Jonizator - słuszna uwaga - to jedno, a le to nie jedyne założenie :) Głównie chodzi o nauke, jak już pisałem. Z drugiej strony pomyślałem, że mimo braku doświadczenia, spróbuję sam nawinąć trafo do tego, będę jednak potrzebował pomocy, jaki rdzeń wybrać, tylko jak tę pomoc uzyskać - wstawienie fotek tych wszystkich rdzeni nic i tak nie da ;) A opisów nie mam. Posiada ktoś jakąś podpowiedź, czym się mogę kierować? Jak sprawdzić? Czy zgodnie z moją myślą - tak nic nie zdziałam?
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Za tym złomem również się rozejrze, na pewno się przyda, nawet nie widziałem tego trafa w rzeczywistości.
    RadioKiller - mógłbyś podać jakiś schemat tego trafa? Jak je wykonać?
    Mam małą burze mózgów, wyjąłem wszystkie rdzenie jakie posiadam i próbuję wymyślić coś sensownego, żeby zmieścić te kilka tysięcy zwoi... na cewke wn.

0
  • Pomocny post
    #16 21 Lut 2018 02:27
    gumisie
    Poziom 36  

BlueV napisał:
    Za tym złomem również się rozejrze, na pewno się przyda, nawet nie widziałem tego trafa w rzeczywistości.
    To tylko przykład jak taki trafo_powielacz może wyglądać [załącznik nr. 2 (9,99zł allegro)] a w następnym załączniku, przykład nawinięcia uzwojenia "pierwotnego" (primary, załącznik z #7).
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #17 21 Lut 2018 19:10
    Radiokiller
    Poziom 28  

Schemat trafa ?

To widoczne na głośniku posiada oryginalne uzwojenie wtórne, pierwotne zamienione na to nawinięte niebieskim przewodem.
    Rdzenie, ich kształty, szczeliny, przenikalność etc - tutaj Ci nie pomogę, za cienki jestem.
    Co do samodzielnego nawijania kilku tysięcy zwoi to też tego nie widzę.

Pomagałem synowi w tym projekcie nawinąć uzwojenie wtórne. 1800 zwoi DNE 0,1 mm. Zobacz ile to miejsca zajmuje. Aby zmieścić kilka tysięcy na rdzeniu, drut musiałby być o wiele ciećszi. I tak raz zerwałem i zaczęła się chirurgia naczyniowa aby to idealnie zlutować. Cieniowanie końców, lutowanie i lekierowanie, nigdy więcej chciało by się powiedzieć.
    Zmierzam do tego aby Ci uświadomić, że lepiej wykorzystać coś gotowego chyba, że masz anielską cierpliwość i jesteś manualnym geniuszem.

0
  • Pomocny post
    #19 21 Lut 2018 20:34
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Poniżej przykład jak łatwo nawinąć wtórne transformatora HV
    https://www.pocketmagic.net/homemade-flyback-secondary-3/
    Taka budowa z wielu sekcji zmniejsza szanse na przebicie które są największym problemem przy uzwojeniach HV, fabryczne transformatory mają przekładki izolacyjne przy każdej warstwie i nie wykorzystują całej szerokości okna rdzenia, aby druty o znacząco różnych potencjałach nie miały krótkiej drogi pomiędzy sobą. No i na koniec są impregnowane lakierem izolacyjnym.

0
  • #20 21 Lut 2018 20:50
    BlueV
    Poziom 4  

Dzieki wielkie!
    Ile max moge zwoi naraz nawinac w jednej sekcji? I do izolacji tasma teflonowa ? (mam z odzysku), ta zolta, czy zwykla izolacjyjna wystarczy?

I jeszcze offtopem zapytam http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=12015 - zapisywac ten link? Mam duzo tych rdzeni i mysle do czego sie mogá przydac a mam przerózne.
    Pozdrawiam!

0
  • #22 22 Lut 2018 21:01
    jarek_lnx
    Poziom 43  

BlueV napisał:
    Ile max moge zwoi naraz nawinac w jednej sekcji? I do izolacji tasma teflonowa ? (mam z odzysku), ta zolta, czy zwykla izolacjyjna wystarczy?
    Na stronie którą podlinkowałem autor nawijał sekcje szerokości 3mm (szersze przebijały) izolował nasączając żywicą epoksydową a wysokość uzwojenia dawał taką żeby sie zmieściło w oknie rdzenia.

0
  • #23 22 Lut 2018 21:02
    gumisie
    Poziom 36  

BlueV napisał:
    Mam duzo tych rdzeni i mysle do czego sie mogá przydac a mam przerózne.
    W przypadku gdy nie znasz danych katalogowych danego rdzenia, to tylko utylizacja.

0
  • #24 22 Lut 2018 21:25
    Radiokiller
    Poziom 28  

Wyliczenie liczby AL nic by nie dało ?

0
  • #25 23 Lut 2018 03:12
    BlueV
    Poziom 4  

Oromnie mi pomogliście bardzo dziękuję wszystkim za linki i pomoc :)
    Juz jest troche jasniej w temacie ukladow indukcyjnych niż pare msc temu.
    Jakby ktoś jeszcze wiedział coś na temat tych rdzeni, jak cos wstawiam zdjęcia z mozliwym opisem i parametrami.
    Tu są z ATXa dławiki i rdzeń ETD (chyba ETD?) - główne trafo ATXa - na nim sobie nawinąłem 1000zw, więcej niestety nie weszło mi... zmieści się pierwotne na luzie jeszcze.
    jakie znaczenie ma w ogole szczelina?? (oczywiście pytanie odnosi się ukł indukcyjnych). Jest jakaś zasada co do wyznaczania wielkosci?
    555 generator wysokiego napięcia555 generator wysokiego napięcia555 generator wysokiego napięcia555 generator wysokiego napięcia

//edit: pomożecie w częstotliwości - jak ustawic 555 pod generatorek impulsow do paralizatora a jaka jest optymalna od do w ukl impulsowych? Jakies wytyczne?

Pierwszy jest oznaczony tylko HSS E 10, drugi nie wiem, trzeci to drzen ETD? z ATXA - głowne trafo (na nim nawinalem 1000zw jak na razie, jest miejsce na pierwotne.

Aha, ten jak i zasilacz, z ktorego trafo wyjalem (24vA 1000mA) - jak sprawdzić czy nie jest spalone? (ten jak i ten drugi podłączałem pod 12VDC wtórnym (chciałem sprawdzić, czy faktycznie jest przeskok iskry. I kopie mocno, nawet nie chce sobie wyobrażać tego pod powielaczem i 555. Ale do tematu, na pierwotnym (grubszym) test ciaglosci pozytywny. Na drugim tester pokazuje jakąś wartosc rezystancji. A iskra przeskakuje po podłączeniu uzw z grubszym drutem z zasilaniem DC w dół na zaciski uzw. wtórnego. O co tu chodzi? Nie rozumiem. Takie samo natężenie prądu jest na zaciskach pierwotnego, jak i wtornego - więc jest zwarcie, na logike, tak?

A tutaj te 2 trafa, jedno to 24VA 1000mA max z zasilacza AC (samo trafo, 4 diody i 4 kondensatory, dziwny zasilacz, takiego to nie widzialem jeszcze)
    A drugie trafo PBT-GF30-FR
    Tamte małe z ładowarek i zasilaczy led - wiekszosc 240v 125mA-225mA /4,8-5V 0,5-0,7A, 12V/2A. 4V 0,75A 3W z zasilacza lampki LED. Kiedys planuje zrobic kilka przetworniczek do latarek na 3,7V aku (matryce SMD)- ucząc się lutować zrobiłem bardzo dużo PCB z SMD i chcę to też wykorzystać w przyszłości.

Dziękuje w ogóle bardzo za pomoc.

EDIT: A co myslicie o takim pomysle: jakby z trafa wyjac sama cewke albo ze 2 z byle jakiego trafa sieciowego? PAtrze tak i niektore rozmiary by prawie idealnie pasowaly najbardziej na ten rdzen trafa z ATX.

0
  • #27 23 Lut 2018 10:42
    BlueV
    Poziom 4  

Zlozylem na plytce stykowej dwa kolejne generatorki. Schematy wstawie po poludniu dzis tak, czy siak, z prosba o sprawdzenie
    A jeszcze jedno pytanie bede mial albo i nie jedno :)

cytuje post urzytkownika Rzuuf
    Tranzystor IRF540 jest tranzystorem PRZEŁĄCZAJACYM, o dość krótkim odcinku charakterystyki liniowej. Jego typowymi stanami podczas pracy są: jak najlepsze załączenie (przewodzenie) i jak najlepsze wyłączenie (nieprzewodzenie).
    Typowym sposobem sterowania tego tranzystora jest sterowanie impulsami prostokatnymi i wykonywana funkcja załącz - wyłącz (nawet kilkaset tysięcy razy na sekundę).
    Sterowanie tego tranzystora przebiegiem piłokształtnym jest raczej bez sensu.""
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic982569.html
    Móglby mi ktos to wytlumaczyc?
    I drogi Jarku - dlaczego niby LM358 sie nie nadaje? Tak sie akurat sklada ze moj pierwszy w zyciu generatorek byl na lm358. Dlaczego wiec sie nie nadaje?

0
  • #28 23 Lut 2018 19:08
    gumisie
    Poziom 36  

BlueV napisał:
    Przecież wszystko jasne.
    Tak po chłopsku i na skróty, jaki jest sens przekształcać "prostokąt" na "piłę" skoro i tak impulsy na (D) tranzystora powinien mieć kształt jak najbardziej zbliżony do prostokątnego.

0
  • #29 23 Lut 2018 23:52
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Jeśli chcesz przetwarzać napięcie, to praca dwustanowa tranzystora jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.
    Natomiast rzuufowe wyjaśnienie jest do kitu, "krótki odcinek charakterystyki liniowej" w taranzystorach bipolarnych jest jeszcze krótszy i nie przeszkadza nikomu to w budowaniu na nich układów liniowych. rzuff jest człowiekiem ograniczonym jak sobie coś ubrda to nie przetłumaczysz, można znaleźć na forum jak wielokrotnie "udowadniał" że rozpraszanie tranzystorze mocy większych niż kilkanaście watów jest niemożliwe.

Cytat:
    I drogi Jarku - dlaczego niby LM358 sie nie nadaje? Tak sie akurat sklada ze moj pierwszy w zyciu generatorek byl na lm358. Dlaczego wiec sie nie nadaje?
    Do układów implusowych i sterowania MOSFET-a jest kiepskim wyborem bo ma małą wydajność prądową i ograniczoną szybkość narastania, 0,6V/us daje 20us dla zmiany napięcia o 12V, takiego generatora nie można nazwać prostokątnym, co najwyżej trapezoidalnym. 555 jest tu dużo lepszy: ma 10x większą wydajność prądową, a SR to pewnie ze 100 razy lepszy.
    Początkujący jak pozna jakieś rozwiązanie to najchętniej wpychał by je do każdego układu, jest wiele zastosowań w których LM358 może sie przydać, ale jako generator przebiegów prostokątnych do przetwornic będzie gorszy niż większość konkurencyjnych rozwiązań.

0
  • #30 27 Lut 2018 16:12
    BlueV
    Poziom 4  

Ok, troche niedoczytanie z mojej stronie na temat samego NE555. Teraz już rozumiem wszystko ;)) Dziękuje!
    Ostatnie pytanie i temat do zamknięcia :)
    Mam tym razem problem z za wysokim napięciem ;d
    Po złożeniu generatorka WN na 555, wrocił mi do głowy stary pomysł na żarówke 3,7v. zrobiłem jakis czas teu pare matryc LED 5050 smd czy tam 5060 z przznaczeniem na 230 V, teraz postanowiłem z nich zrobić lampki 'Awaryjne" na aku 18650 ponieważ również mam ich sporo. I teraz tak: Dwa generatorki zbudowałem na małych trafach z ładowarek od telefonow (czy jakiegoś innego sprzętu)*** (przepraszam za wcześniejsze niedopisanie) ale łukiem nazwać tego nazwać nie można, raczej ostrym paraliazatorem (przy 5V) ;) Tak, czy siak pomyślałem o prostocie i wymiarach tego układu, więc postanowiłem wytrawic sobie małą płytkę na 'emergency torch" ;) (na 2 aku) 3,7v dla wiekszej pojemnosci. I teraz problem wygląda tak: Wtórnik, scalak, mosfet irfp260 ominąłem, zostawiłem swoje mini trafo (700zw wtórnego, i 10:0:6 pierwotnego) dałem irf540, podłączyłem zasilanie, swoją matrycę, a tu poszło wyładowanie, przy okazji paląc jedną diodę 5050 i rażąc dłoń :/
    W jaki sposób najszybciej obniżyć napięcie bez większych strat? Inny tranzystor? Napięcia na uzw hv nie zmierze, poniewaz nie mam zakresu pomiarpwego wyzej niz 600v. Moze tranzystor za mocny do tego? Wolałbym, żeby to był mosfet, ale jak dałem irfz46 to ukł nie chciał w ogóle ruszyć, więc pokomninowałem z kondensatorem rezonansowym, odpalił, ale z bardzo kiepską sprawnością.
    Co robić?

0