Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dziwne dzwieki

p@vlo 16 Aug 2005 11:28 1758 15
    p@vlo
    Level 17  
    Witam!!

wczoraj zaniepokoily mnie dziwne dzwieki dichodzace z budy:/ pomyslalem.. znowu jakis wentyl:/ i zaczalem kolejno odlaczac wentylatory, bo dzwiek byl taki jakby ktos wsypal piasek w lozysko krecace sie z duza predkoscia ... cos na ksztalt piskow.... no wiec po odlaczeniu kolejno wszystkich wiatraqw kopara mi opadla bo komp piszcza dalej . . . czy to moga byc kondensatory bo cos kiedys slyszalem o takich przypadkach:/ co z tym fantem zrobic
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Masster
    Level 32  
    Posłuchaj dysku może wyrobiły się łożyska i niedługo umrze? Zasilacz, kondensatory to raczej był by pisk a i komputer działał by niestabilnie.
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Postawiłbym raczej na elementy indukcyjne: cewki, dławiki, transformatory. Przysłuchaj się uważnie, czy dźwięki te nie dochodzą z zasilacza.
    sebudin
    Level 13  
    przedmówca może miec rację że to HDD ale może też dawać odgłosy przetwornica w zasilaczu..
    p@vlo
    Level 17  
    zasilacz (chieftec 360-302df) mam wyciagniety z kompa i lezy sporo kawalek od mobo (epox 8rda3+) przysluchiwalem sie w miare uwaznie i dzwiek dobiegal z okolic procesora

dysk tez jest raczej nowy i sprawny baraqda 160gb na sata
    k4be
    Level 31  
    może przegapiłeś jakiś wiatraczek? mi się to kiedyś zdarzyło...
    jankolo
    p@vlo wrote:
    dzwiek dobiegal z okolic procesora

Obok kondensatorów znajdujących sie przy gnieździe procesora masz cztery toroidalne cewki. Sprawdź czy to któraś z nich nie wydaje tego dźwięku dotykając czymś nieprzewodzącym prądu.
    MiL999
    Level 26  
    A jaka masz plyte? Ja mam ASUS A7V880 i mam dokladnie to samo. Z okolic procesora wydobywa sie jakby syczenie, szczegolnie podczas wiekszego obciazenia systemu. Podobno to te cewki obok gniazda procesora. Jak narazie wszystko dziala jak nalezy ale mogli by sie bardziej postarac podczas produkcji tych plyt.
    p@vlo
    Level 17  
    tak faktycznie jak windows stoi bez obciazenia to jest git ale jak cos dzialam gram czy cos bawie sie jakimis programami to syczy a wlasciwie swierszczy :] dla potwierdzenia odpalilem prime 95 i faktycznie podczas testow tez ma to miejsce ... a w momencie wylaczenia... cisza :/ plyte mam jak juz pisalem wczesniej.... epoxa 8rda3+ .... da sie cos z tym zrobic??
    Agentlos
    Level 25  
    Był o tym kiedyś temacik. Płyty główne EPOX EP-8RDA3 piszczą a dokładnie elementy wymienione przez Jankolo'a. Niektóre osoby wymieniały z tego powodu swoje płyty na nowe w obawie że jest to poważne uszkodzenie, lecz jest to u nich normalne. Były takie pomysły jak zalewanie piszczących elementów jakąś specjalną żywicą itp. Podobno były jakieś dwie serie/partie które zostały przywiezione do polski pierwsza nie piszczała a druga tak. Nie będę wiecej pisał i polegał na swojej pamieci (bo może okazać sie ze napisałem głupoty) tylko poszukam tego tematu i jak znajdę to wkleje linka.

OK. Znalazłem. Temat o który mnie chodziło to ten:

Piszczy mi coś w kompie

A tak żeby nie szukać to wypisze tutaj to o co mnie chodziło:

Marekzenio wrote:
    To płyta piszczy lub dokładniej zasilanie procesora.
    Ja mam Epox-a tez na n-force 2.
    Mam trzecią płytę i ta piszczy najmniej (prawie nie słychać) ale poprzednie dwie piszczały dość głośno i to było troszke denerwujące.

Czyli tak jak pisali koledzy wyżej;
    Quote:
    moze się wydawało głupie ale pierwsza seria Epoxa co była w Polsce była lepiej dopracowana)
    Płyta płycie nie równa:(

Moja pamięć mnie nie zawiodła z tymi seriami;
    hasen1 wrote:
    "Piszcza chyba cewki na płycie" - raczej napewno.
    Problem rozwiązałem malując kilkakrotnie lakierem elektroizolacyjnym (płyta do góry nogami). Trochę pracochłonne ale efekt :spoko:
    I gwarancja zostaje.
    I mowa o wyciszeniu - w wcześnieszym poście w podanym linku była mowa o żywicy. Proponuje przeczytać cały link który podałem.
    boguslawpolak
    Level 12  
    to jest napewno kondensator
    p@vlo
    Level 17  
    przerobilem cala lekture :] ale doszedlem do winiosku ze panowie nie znalezli konkretnej solucji na ten problem, a po 2 oni mieli zazwyczaj nowe plyty a moja ma rok i teraz na dniach zaczela :(
    w 1 chwili myslalem ze mi sie w kompie woda leje :/ i odruchowo poszlo power off :] ale taka chwila zastanowienia ... toc ja wode miesiac temu zdemontowalem :/

ale moze to bedzie pomocne ... jakies tydzien do 2 temu mialem pewna przygode z maszyna .. nie posiadam usb z przodu budy i za kazdym razem trza bylo za kompa sie wciskac.. no to podlaczylem sledzia i polozylem z przodu budy... i to byl blad:/ sledz dotknal budy a ja zobaczylem 5cm iskre miedzy nimi:/ i zaczalem liczyc straty.... bo komp sie wylaczyl i wstac nie chcial... ale sie przelamal i ruszyl :] ..... moze ta historyja ma cos do tych pisqw, syqw czy jak to tam zwac...

pozdro i thx 4 all
    Agentlos
    Level 25  
    A jesteś pewien że dobrze podłaczyłeś tego śledzia?
    Niby zawsze śledz dotyka obudowy bo jest przecież do niej przykręcany wiec inaczej sie nie da go podłączyć. Może masz nie uziemioną obudowę lub coś takiego?

Co do pisku to sprawdz to co napisał Jankolo - Sprawdź czy to któraś z nich nie wydaje tego dźwięku dotykając czymś nieprzewodzącym prądu. - To będzie najlepsze wyjście. Najlepsze będą jakieś gumowe rękawice będziesz pewien że nie dotkniesz przypadkiem innego elementu palcami.
    jankolo
    boguslawpolak wrote:
    to jest napewno kondensator

Oznacza to, że kolega potrafi wytłumaczyć nam mechanizm powstawania tego dźwięku w kondensatorze. Mogę poprosić o to wytłumaczenie?
    p@vlo
    Level 17  
    tak wlasie doszedlem do tego ze obudowa nie jest uziemniona ... bo zasilacz lezy obok :/ sprawdze ale teraz takie pytanko ala lol chodzi o te elementy przypominajace dounty z nawinietym miedzianym .. dosc grubym drutem czy o takie :] slupki z drutem na slimaka ?
    Agentlos
    Level 25  
    Quote:
    tak wlasie doszedlem do tego ze obudowa nie jest uziemniona ... bo zasilacz lezy obok :/ sprawdze ale teraz takie pytanko ala lol chodzi o te elementy przypominajace dounty z nawinietym miedzianym .. dosc grubym drutem czy o takie :] slupki z drutem na slimaka ?

Gdzie twoje pytanie? O co ty pytasz? Czy chcesz się dowiedzieć co to jest czy o co chodzi? Które to elementy? Jeśli chodzi o cewke oto ona: