Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik kontrolowany SMSem na module SIM800L i Arduino Nano

ghost666 19 Lut 2018 21:31 5919 1
 • Przekaźnik kontrolowany SMSem na module SIM800L i Arduino Nano
  Obecnie, w dobie prostych i niedrogich modułów GSM oraz modułów Arduino bardzo prosto skonstruować jest przekaźnik sterowany SMSem. W poniższym projekcie autor wykorzystał moduł SIM800L do odbierania wiadomości SMS. Całym systemem steruje moduł Arduino Nano V3. Układ wyposażono w jeden przekaźnik, który sterowany jest SMSem, co pozwala na zdalne włączanie i wyłączanie prądu w jakimś obwodzie z pomocą jednego SMSa.

  Spójrzmy najpierw na schemat ideowy układu - to zaledwie garstka elementów dyskretnych, obok dwóch wspomnianych modułów:

  Przekaźnik kontrolowany SMSem na module SIM800L i Arduino Nano


  Układ zasilany jest stabilizowanym napięciem 5 V z zasilacza o wydajności 1 A. Napięcie to zasila płytkę Arduino z mikrokontrolerem, a modem GSM zasilany jest napięciem 4,3 V. Większość modułów SIM800L dostępnych na rynku powinno działać bez problemu z napięciem 3,7 V, jednakże autor odkrył, że jego modem średnio działa z napięciami poniżej 4 V, stąd napięcie zasilania wynoszące 4,3 V.

  Kod programu na Arduino jest bardzo prosty. Modem nie wymaga żadnych dedykowanych bibliotek, a komunikacja z nim odbywa się poprzez prosty interfejs szeregowy. Piny RX i TX skonfigurowane są jako programowy port szeregowy, poprzez który Arduino komunikuje się z modułem SIM800L. Jest to zabieg celowy, ponieważ umożliwia podsłuchiwanie tej transmisji w celu debuggowania kodu.

  Po upewnieniu się, że wszystkie elementy połączone są poprawnie i wgraniu poniższego programu do modułu Arduino można przystąpić do uruchamiania urządzenia. W pierwszej kolejności musimy włożyć do modemu kartę SIM. Po uruchomieniu w kilka sekund karta powinna zarejestrować się w sieci - modem zasygnalizuje to mrugając co kilka (2..3) sekund diodą LED. W tym momencie możemy nacisnąć przycisk reset, aby w pełni uruchomić układ.

  Teraz wystarczy tylko wysłać SMSa na numer karty SIM. Po nadaniu SMSa o treści "ON" przekaźnik załączy się, a z kolei SMS o treści "OFF" wyłączy przekaźnik. Układ nie rozróżnia wielkich i małych liter. Przekaźnik podłączony może być do dowolnego urządzenia, jakim chcemy sterować. Pamiętajmy tylko, by nie przekraczać maksymalnego dopuszczalnego prądu i napięcia styków przekaźnika.

  Kod programu jest bardzo prosty. Oto on:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  A tak wygląda komunikacja na porcie szeregowym widziana poprzez podłączony do niego monitor w trakcie pracy układu.

  Przekaźnik kontrolowany SMSem na module SIM800L i Arduino Nano


  Przekaźnik kontrolowany SMSem na module SIM800L i Arduino Nano
  Na koniec kilka ważnych wskazówek:

  * Karta SIM włożona musi być w slot tak, aby wystawała ściętym końcem, tak jak pokazano na zdjęciu obok.
  * Moduł SIM800L potrzebuje napięcia zasilania od 3,4 V do 4,4 V i prądu od 1 do 2 A. W module nie ma ani zintegrowanego stabilizatora napięcia, ani układu translacji poziomów sygnałów - te elementy musimy dobudować samodzielnie.
  * Zasilacz musi mieć odpowiednią wydajność prądową. Jeśli napięcie nadmiernie spadnie, modem może niespodziewanie się wyłączyć lub zresetować podczas pracy.
  * Jeśli coś nie działa w przedstawionym systemie, dobrze jest wykonać twardy reset systemu.
  * Kod programu, jakkolwiek działający, wymagać może kilku poprawek itp., więc dobrze jest go prześledzić krok po kroku i ewentualnie wprowadzić własne modyfikacje. Autor (link poniżej) chętnie się dowie, jeśli popełnił w programie jakieś błędy.

  Źródło: http://www.electroschematics.com/13641/sim800l-one-channel-sms-relay/


  Fajne! Ranking DIY
 • Mitronik
 • #2 22 Lut 2018 10:11
  czasnagli
  Poziom 16  

  Dawno temu też zrobiłem podobny projekt, ale miałem dodatkowe zabezpieczenie, aby przekaźnik można było włączać/wyłączać tylko z określonego numeru telefonu. Teraz zrobiłem sterowanie przekaźnikiem w oparciu o moduł gsm Air200. Napisany skrypt umożliwia nie tylko sterowanie włącz/wyłącz, ale także sterowanie czasowe. Posiada zabezpieczenie przed niepowołanym włączeniem/wyłączeniem z innego numeru. Jest też możliwość sprawdzenia aktualnego stanu pinu oraz przywracanie wcześniej ustawionego stanu pinu po zaniku zasilania. O szczegółach można przeczytać na tej stronie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17008021#17008021..

  Przekaźnik kontrolowany SMSem na module SIM800L i Arduino Nano