Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przetwornicy do zasilania modułu LED z Li-Ion

endymion 19 Lut 2018 21:31 450 3
 • #1 19 Lut 2018 21:31
  endymion
  Poziom 13  

  Witam szanownych kolegów, pokrótce objaśnię o co mi chodzi.

  Posiadam całkiem dobrej jakości naświetlacz LED w porządnej obudowie. Składa się z 40szt. szeregowo połączonych diod 0,5W umieszczonych na sporym aluminiowym PCB z dobrym odprowadzeniem ciepła.
  Zasilacz podaje 65,5V przy prądzie 272mA (wiem że to mniej niż deklarowane 20W).

  Chciałbym zasilić to z pakietu ogniw Li-Ion 10S (30V min. 36Vnom. 42Vmax) ale nigdzie nie mogę znaleźć przetwornicy step-up o wymaganych parametrach i w rozsądnej cenie (powiedzmy do 5$).

  Chodzi mi po głowie szeregowe połączenie dwóch małych i tanich przetwornic przy czym jedna miała by sztywne 35V a druga pilnowała by prądu.
  Niestety jak do tej pory logika cały czas uparcie twierdzi że to niemożliwe ;)

  Byłbym wdzięczny za jakąś koncepcję rozwiązania tego problemu, może uparcie idę złym torem i trzeba spojrzeć na to zupełnie inaczej.

  0 3
 • Mitronik
 • #2 19 Lut 2018 22:26
  feryster

  Poziom 16  

  Zaskakuje mnie żądanie ceny przetwornicy rzędu 5$ podczas gdy bateria 10 ogniw LiIon kosztowała majątek.

  Ale da się zrobić tanią przetwornicę step-up z kontrolą prądu - wystarczy UC3843, dławik i parę elementów dodatkowych. Główne elementy powinny się zmieścić w 5$.

  0
 • Mitronik
 • #3 20 Lut 2018 06:29
  endymion
  Poziom 13  

  Maksymalny koszt wyznaczyłem na podstawie analizy rynku: za 3-4 dolary można kupić przetwornicę o mocy 300W, ja potrzebuję z tego 10%.
  Oczywiście jest dostępne urządzenie o wymaganych parametrach ale jego koszt to 12$ co stawia pod znakiem zapytania sens ekonomiczny takiego przedsięwzięcia.

  Ale już samo napisanie tego postu sprawiło że zacząłem myśleć nad zupełnie innym rozwiązaniem tej kwestii:
  Zamiast inwestować w element dopasowujący zasilanie i odbiornik, rozsądniej będzie wykonać odpowiednie źródło światła.

  0
 • #4 20 Lut 2018 10:57
  feryster

  Poziom 16  

  Nie odważyłbym się kupić przetwornicy o mocy 300 chińskich watów za 3-4$ Nie jestem aż tak zdesperowany.

  Co do cen - mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że inna jest cena wyprodukowanej w Chinach, w ilościach liczonych w kontenerach elektroniki a zupełnie inna jest cena pojedynczej sztuki robionej w warunkach domowych. Dla mnie (nie na sprzedaż tylko osobiście dla mnie) koszt wykonania takiej przetwornicy to byłby koszt wykonania PCB - jestem za leniwy, żeby robić PCB w domu, nie mam drukarki laserowej, żeby to zrobić termotransferem i nie mam pod ręką innej metody. Lakier do paznokci jest poniżej mojej godności ;) Dlatego zapewne za PCB zapłaciłbym więcej niż Ty za całą przetwornicę robioną w domu. Jakbym miał silną motywację, to może podłubałbym na płytce prototypowej.

  Co do wykonania odpowiedniego źródła światła - nie unikniesz przetwornicy. I pod względem kosztów nie ma większego znaczenia, czy to będzie step-up czy step-down. Powiedzmy, że step-down będzie miał trochę mniejszy dławik i łatwiej kontrolować prąd - potrzeba mniej elementów. Źródło prądowe na UC3843 w układzie odwróconego step-down znajdziesz w tym dziale.

  0