Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa maszyny do mierzenia obrotów

FoxtrotFloletten 20 Lut 2018 11:42 354 9
  • #1 20 Lut 2018 11:42
    FoxtrotFloletten
    Poziom 3  

Dzień dobry.
    Nie dawno zacząłem pracę w pewnym laboratorium pomiarowym. Oprócz podstawowych wartości (czasomierz, prędkościomierz) wzorcujemy również urządzenia mierzące obroty. Co prawda jest ich bardzo mało, raz czy dwa razy na miesiąc się trafią, ale zawsze to coś.
    Obecnie używamy starej maszyny z lat 60, która bardzo dobrze działa (lepiej jak moja Astra z 2002), ale nie radzi sobie na wysokich wartościach. Jej zakres to 100 - 1500 Hz, zaczyna świrować powyżej 1000, dlatego albo zbudujemy sobie nową (nie ma czegoś takiego na rynku w ogóle) albo kończymy wzorcowanie obrotomierzy.
    Jestem studentem polibudy i chciałbym zbudować nową. Wiem, że potrzebny jest silnik elektryczny, parę przekładni (ponieważ mamy 5 wałków, każdy nadaje inne obroty [przy 100 Hz na 1. wałku jest 10 obrotów, na 2. wałku jest 40, dalej 200, 1000 oraz na ostatnim jest wtedy 4000 obrotów]). oraz najważniejsze - jakiś regulator.
    Znaczy nie znam się na elektryce w jakimś dużym stopniu, ale chciałbym coś takiego sprezentować szefowi :)
    Czy możecie mi pomóc? No i przepraszam jeśli zły dział, nie wiedziałem gdzie to konkretnie dać to dałem tutaj.

0 9
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • Pomocny post
    #2 20 Lut 2018 13:15
    kpodstawa
    Poziom 31  

Opisałeś tu pomysł na układ wykonawczy. Czy to znaczy, że miernik odniesienia jest i projekt tego nie obejmie? Czy dobrze zrozumiałem zasadę, że wystarczy napędzać badane obrotomierze tylko z kilkoma ustalonymi prędkościami, a nie nastawianymi dowolnie?

Wygląda na to, że niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania, głównym problemem jest stabilizacja prędkości obrotowej silnika. Mnie się wydaje, chociaż mogę się mylić, że najbardziej "podatnymi" na zmianę (a stąd stabilizację) obrotów są silniki prądu stałego lub synchroniczne. Dla silnika DC są regulatory PWM, a dla synchronicznych - przetwornice częstotliwości.

Przy okazji - czy znana jest moc napędu?

Krzysztof Podstawa

0
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • Pomocny post
    #3 20 Lut 2018 13:32
    michcior
    Poziom 30  

Do pomiaru obrotów są enkodery. Jest ich tak dużo że głowa boli co wybrać. Od prostych do hiper-dokładnych, z wyjściem impulsowym Graya, cyfrowym, 4-20mA, RS422, LAN, MODBUS, programowalne. Po prostu wszystko! Jedyna kwestia to budżet.
    Co do zadawania, to musisz wiedzieć jaką chcesz dokładność (stabilność) obrotów i jaki moment. Oprócz wymienionych silników synchronicznych, czy DC(BLDC) są jeszcze silniki krokowe czy silniki ze sprzężeniem zwrotnym skalarnym lub wektorowym.

0
  • #4 20 Lut 2018 13:57
    FoxtrotFloletten
    Poziom 3  

Wiem, że ta maszyna ma stabilność do 0,05% maksymalnie (czyli jest bardzo dobra) a zakres obrotów to 10 000 do 60 000. Więcej informacji przełożony nie potrafi udzielić, bo zwyczajnie nie pamięta, a książeczka jest w cyrylicy i teraz tego nie rozkminimy.
    Mamy do maszyny podpięte takie urządzenie firmy RIGOL o nazwie "DG1022 Waveform generator". Tam ustalamy ilość Hz.
    Rzeczywiście zapomniałem o mierniku. Różne obrotomierze robimy na różnych obrotach, także jest on niezbędny. Chyba nici z niespodzianki, tylko to urządzenie sporządzę z szefem (sam je reperuje i zna na wylot) :)

0
  • #5 20 Lut 2018 15:49
    retrofood
    Moderator

FoxtrotFloletten napisał:
    a książeczka jest w cyrylicy i teraz tego nie rozkminimy.

Tłumacze wymarli? Podeślij .pdf, to sam przetłumaczę.

0
  • #6 20 Lut 2018 16:09
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

10 000 do 60 000.
    Ejże...z prędkościa 60.000 rpm to obraca się turbina powietrzna wiertarki stomatologicznej. Nie pomylileś aby czego ? :cry:

0
  • #7 20 Lut 2018 17:21
    michcior
    Poziom 30  

Ja jeszcze w kwestii przetworników kąta. Oprócz enkoderów, które mają tysiące kroków na obrót, są jeszcze różnego rodzaju przetworniki analogowe takie jak np. resolwer https://automatykab2b.pl/tematmiesiaca/2613-przetworniki-kata-obrotu-kompedium#.WoxLTPbdgUE jest do niego scalak który mierzy zarówno kąt jak i prędkość obrotową.

0
  • #8 20 Lut 2018 17:28
    FoxtrotFloletten
    Poziom 3  

A 60 000 to dużo / mało? No wiesz, obrotomierze, które wzorcujemy mają górną granicę odczytu powyżej 100 000 rpm, także i tak jesteśmy poniżej ich maksa.
    A co do innych pytań. Nie znam się na zbyt dobrze na takiej mechanice ani elektryce, zatem obce mi są pojęcia przetworniki, resolwer czy scalak.

0
  • #9 20 Lut 2018 17:43
    retrofood
    Moderator

A 60 000 to dużo / mało? No wiesz, obrotomierze, które wzorcujemy mają górną granicę odczytu powyżej 100 000 rpm, także i tak jesteśmy poniżej ich maksa.
    A co do innych pytań. Nie znam się na zbyt dobrze na takiej mechanice ani elektryce, zatem obce mi są pojęcia przetworniki, resolwer czy scalak.

Więc nie zabieraj się za coś, o czym nie masz pojęcia. Jakiej wielkości i masy to Twoje urządzenie by nie było, to przy 60.000 rpm jakiekolwiek niewyważenie któregokolwiek elementu stanowić będzie śmiertelne niebezpieczeństwo dla każdej osoby znajdującej się w pomieszczeniu. Próbuj zostać bohaterem w dziedzinie na której się znasz, tak będzie lepiej. Konstrukcje pozostaw fachowcom.

0
  • #10 20 Lut 2018 18:10
    Ryszard49
    Poziom 33  

Krzysztof Kamienski , kątnica inaczej nazywana mikrosilnikiem, ponieważ napędzana jest przez mikrosilnik elektryczny. Pracuje w zakresie 500 – 200 tys. obr./min.

1