Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zaprojektowanie głośnika niskotonowego do obudowy typu bass-refleks

chicken12310 20 Feb 2018 12:04 522 0
 • #1
  chicken12310
  Level 11  
  Dzień dobry,

  Mam za zadanie zaprojektować głośnik niskotonowy do obudowy bass-refleks. Wybrałem głośnik pioneer TS-W304C. Jego parametry dodaję do załącznika. Skorzystałem z oprogramowania WinISD i tam współczynnik EBL wyniósł 79.9 co sugeruje na pierwszy rzut oka uwzględniając również parametry Qts i fs, że głośnik nadaje się do zabudowania go w bass-refleksie. Następnie mam do wyboru kilka modeli, najpopularniejesze to BB4, C4 i QB3. I tutaj nie rozumiem w jaki sposób te modele zmieniają parametry obudowy - jego pojemność i częstotliwość rezonansową?

  Przeczytałem, że:
  C4 - niska dolna częstotliwość graniczna, słabe charakterystyki impulsowe, wymaga dużej objętości. Rozwiązanie dla osób które chcą uzyskać bardzo niski bas kosztem liniowości i kontroli - głośniki z Qts>0,4
  SBB4 - doskonałe charakterystyki impulsowe, wymaga małej objętości. Najlepiej stosować głośniki o Qts<0,35
  QB3 - kompromis między ww modelami, impuls na dobrym poziomie, jest to najczęściej spotykane rozwiązanie
  ale odwołując się do Transfer Function magnitude ( charakterystyka częstotliwościowa głośnika jak rozumiem już w obudowie?) to wychodzi na to, że poprawiła się tu dynamika (37,3Hz tak z wykresu czytając dla -3dB jest rezonans - a dla niskotonowego to już dobry wolumen) i wcale to nie jest kompromis, C4 powinno szybciej wejść w rezonans a tak się nie stało.

  Kolejna sprawa czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi, który model (i dlaczego? Tłumacząc po charakterystykach które prześlę byłby najodpowiedniejszy? Tych charakterystyk jest tutaj wiele, ja nie za bardzo rozumiem, które decydują o jakości odtwarzania dźwięku. Proszę niech mi to ktoś dokładnie wytlumaczy

  Legenda:
  Transfer Function magnitude (teoretyczna charakterystyka częstotliwościowa głośnika) oś pozioma: częstotliwość (we wszystkich pozostałych wykresach oś pozioma reprezentuje częstotliwość, więc pominę w definicji następnych wykresów opis), oś pionowa: ciśnienie akustyczne. Na tym wykresie mamy oznaczony domyślnie czerwoną linią poziom 0dB. Gdy linia wykresu znajduje się ponad tą linią mamy do czynienia z podbiciem w zakresie częstotliwości odczytanych z poziomej osi dla których linia wykresu jest powyżej 0dB. Gdy linia wykresu jest poniżej poziomu 0dB mamy do czynienia z tłumieniem.  Transfer Function phase (charakterystyka fazowa) wykres obrazuje zachowanie się fazy w funkcji częstotliwości. Oś pionowa: przsunięcie fazowe wygnału wyjściowego w stosunku do sygnału wejściowego wyrażone w stopniach.

  Group delay (impuls) wykres obrazuje długość odtwarzania impulsu podanego na głośnik. Czym jest impuls dowiecie się z artykułów o obudowach. Oś pionowa: czas trwania odtwarzania impulsu.

  SPL (ciśnienie akustyczne) wykres obrazuje zależność ciśnienia akustycznego i częstotliwości przy zadanej mocy sygnału podanej na głośnik (moc podaje się w zakładce singal okna edycyjno-informacyjnego naszego projektu. Oś pionowa: ciśnienie akustyczne wyrażone w dBZaprojektowanie głośnika niskotonowego do obudowy typu bass-refleksZaprojektowanie głośnika niskotonowego do obudowy typu bass-refleksZaprojektowanie głośnika niskotonowego do obudowy typu bass-refleksZaprojektowanie głośnika niskotonowego do obudowy typu bass-refleks
  Dodatkowo spytam, bo chciałbym sobie to dokładnie zobrazować i ułożyć. Reduktor szumu nagrał fajny odcinek o Bass-refleksie - pomógł mi zrozumiec ogólną zasadę "Działania", chciałbym odtworzyć w tym programie charakterystykę samej obudowy, głośnika i charkaterystykę wypadkową. Da się to zrobić w tym pogramie?


  Pozdrawiam,
  Mateusz K.