Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers cerapur smart 28-5c

20 Lut 2018 12:45 1068 7
  • Poziom 14  
    Witam
    Od dwóch tygodni jestem posiadaczem dwufunkcyjnego kotła kondensacyjnego firmy junkers z regulatorem pokojowym CR100. Budynek jest nieocieplony (powierzchnia do ogrzania to ok 110m2), okna plastikowe a grzejniki stalowe. Firma zamontowała piec lecz chwilowo nie założyła nowego wkładu kominowego z obawy o pracowników bo śnieg który zalega na dachu sprawia, że ten jest śliski, więc powietrze zasysane jest z pomieszczenia w którym piec się znajduje. Przez ten czas zauważyłem, że piec praktycznie cały czas pracuje i rzadko kiedy zauważam by się wyłączył. Mimo że pomieszczenie uzyskuje zadaną temperaturę, piec nie gasi palnika lecz zmniejsza płomień i utrzymuje temperaturę wody w grzejnikach w okolicy 43°C a gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie, ogrzewa wodę do zadanych 65°C i tak w kółko. Czy taka praca jest prawidłowa? Boję się że zużycie gazu będzie większe niż na starym vaillancie
  • Osprzęt kablowy
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli junkers nie przegrzewa zaplanowanych temperatur to nie ma niepokoju. Sprawdź na CW100 w info temperatury zaplanowane i temperatury rzeczywiste.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 14  
    Z moich wczorajszych obserwacji wynika że palnik gaśnie gdy temperatura pomieszczenia będzie o 0,5°C większa od zadanej. Sprobuję jeszcze przenieść regulator w inne miejsce bo firma założyła mi go praktycznie równo z drzwiami na korytarz który jest chłodniejszy.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    pogi13 napisał:
    Mimo że pomieszczenie uzyskuje zadaną temperaturę, piec nie gasi palnika lecz zmniejsza płomień i utrzymuje temperaturę wody w grzejnikach w okolicy 43°C a gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie, ogrzewa wodę do zadanych 65°C i tak w kółko. Czy taka praca jest prawidłowa? Boję się że zużycie gazu będzie większe niż na starym vaillancie

Na tym polega modulacja kotła, że będzie on obniżał moc na tyle, aby możliwie jak najdłużej palnik był na chodzie.
    Przyjmując, że Twój lokal potrzebuje stale 2kW energii to masz do wyboru:
    - kocioł o mocy 2kW z palnikiem pracującym przez 24h
    - kocioł o mocy 4kW z palnikiem pracującym 12h na dobę, czyli średnio 1h pracy i 1h przerwy,
    - kocioł o mocy 8kW z palnikiem pracującym 6h na dobę, czyli średnio 1h pracy i 3h przerwy.

Twój kocioł dla temperatury wody kotłowej 40/30 oferuje moc minimalną 4,1kW, a stary Vaillant zapewne był to atmosferyk z mocą minimalną ok. 9-10kW.
    Także z tego powodu Junkers będzie dłużej miał włączony palnik, co nie oznacza, że będzie zużywał więcej gazu.
    Będzie zużywał go mniej i będzie oferował lepszy komfort cieplny.
    Ewentualnie musisz zadbać, aby żadne pomieszczenie nie było przegrzewane, więc znaczenie mogą mieć ustawienia zaworów termostatycznych jak i położenie samego regulatora pokojowego.
    Warto mieć sprawdzone termometry i możesz mierzyć jakie masz temperatury w różnych miejscach pokoju i ustawiasz sobie całość tak, abyś miał zadowalający komfort cieplny.
    Jeśli priorytetem są koszty to musisz ustawić mniejsze temperatury, bo generalnie żadnych innych cudów nie zrobisz.
    Ogólnie nie stresuj się dłuższą pracą palnika, bo nie jest to wada, a raczej zaleta.
    Wraz z doświadczeniem będziesz mógł bardziej precyzyjnie dopasować ustawienia do swoich potrzeb.

serwisszulborski.pl napisał:
    Sprawdź na CW100

Nie wiem, czy to robi w tym wypadku jakąś różnicę ale na szybko doczytałem, że CW to model z czujnikiem temperatury zewnętrznej, a autor ma CR100 bez takowego czujnika.
  • Poziom 14  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź - uspokoiłeś mnie :)
    BUCKS napisał:
    Nie wiem, czy to robi w tym wypadku jakąś różnicę ale na szybko doczytałem, że CW to model z czujnikiem temperatury zewnętrznej, a autor ma CR100 bez takowego czujnika.

Jest dokładnie tak jak piszesz. W instrukcji montażowej kotła jest opis przyłączy elektrycznych i wygląda na to że istnieje możliwość wpięcia czujnika temperatury zewnętrznej. Będzie on wtedy współpracował z regulatorem czy działał odrębnie nie zwracając uwagi na CR100? Niestety nie jest to opisane w instrukcji. Warto dołożyć taki czujnik czy to tylko zbędny wydatek?
    Pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Obecnie zwykle kotły kondensacyjne mają wbudowaną pogodynkę i potrzebują tylko czujnik temperatury zewnętrznej do aktywacji tej opcji.

Idea tego jest taka, że kocioł wówczas automatycznie zmienia temperaturę wody kotłowej, w zależności od temperatury zewnętrznej.
    Ma to sens tylko jeśli instalacja jest tak zaprojektowana i moc minimalna kotła pozwala na niemal stała pracę palnika, utrzymując stałą temperaturę wody w obiegu.
    Wtedy masz np. 55 stopni przy zero na zewnątrz i 70 stopni przy -20 na zewnątrz. Oczywiście wymaga to ustawienia odpowiedniej krzywej grzewczej zgodnej z realnymi potrzebami Twojego budynku i faktyczną wydajnością Twojej instalacji, więc przy doborze krzywej grzewczej każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Moim zdaniem warto mieć czujnik temperatury zewnętrznej, bo pozwala on optymalnie zużywać energię wedle potrzeb i automatycznie kontroluje temperaturę wody w obiegu wedle zmieniających się warunków zewnętrznych.
    Choć patrząc na niektóre wyniki badań dot. sprawności układu grzejnego to można wyciągnąć wnioski, że najlepszą sprawność można uzyskać mając samą pogodynkę, potem na drugim miejscu jest sam regulator pokojowy, a na trzecim miejscu używanie równocześnie pogodynki z regulatorem pokojowym. Na ile te wyniki badań są wiarygodne to nie mam pojęcia.
    Jeśli będę miał kocioł kondensacyjny to na pewno kupię pogodynkę i znając życie również regulator pokojowy, a potem będę robił testy i sam ocienię, czy pogodynka spełni moje oczekiwania. Bo teoria to jedno, a praktyka to zupełnie co innego, a mnogość ustawień powoduje, że mamy wiele wariantów do wyboru.
  • Poziom 14  
    Jestem w trakcie remontu więc chyba sobie od razu przeciągnę przewód na północną scianę budynku gdyby kiedyś mnie naszło na taki czujnik bo w teorii fajna sprawa tylko jak się to będzie miało do praktyki? Chwilowo mam masę innych wydatków więc może się okazać że prędzej zmienisz kocioł niż ja dołożę czujnik :D gdyby tak się stało to proszę o opis odczuć tego zabiegu a narazie serdecznie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :)
    Pozdrawiam ;)
  • Poziom 35  
    kabel zawsze warto wstawić.
    Ja mam mieszkanie, więc nie będzie to północna ściana ale tylko zacienione miejsce, więc wskazania temperatury zewnętrznej w słoneczne dni będą nieco przekłamane.
    Ale zakładam, że moja obecna instalacja pozwoli na ciągła pracę palnika w kotle kondensacyjnym, więc regulacja pogodowa będzie miała sens.
    Nie wiem ile lat pociągnie mój obecny kocioł, więc nie jest to takie pewne, że szybciej wymienię kocioł niż Ty zamontujesz czujnik temperatury do pogodynki w swoim kotle.
    Sam zakup czujnika to tylko pierwszy krok, potem sztuką jest właściwe dobranie krzywej grzewczej na kotle i z tym jest największy problem ale praktyka czyni mistrza ;)