Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogniwo 18650 z powerbanka do e-papierosa.

mikerpl 20 Feb 2018 14:23 6609 14
    mikerpl
    Level 10  
    Witam.
    Od niedawna używam e-papierosa Eleaf IStick Pico. Kupiłem do niego zalecane ogniwo 18650 Sony VTC-5. Zorientowałem się niedawno że takie ogniwa są również w powerbankach. Rozebralem swój powerbanka 2200 mAh wyciągnąłem baterie i włożyłem do e-papierosa. Bateria została wykryta wszytko działa ok . Czy mogę tego tak bezpiecznie używać jako bateri zapasowej ? Czy mogę ładować ja za pomocą e-papierosa? Czy lepiej ładować te baterie za pomocą układu z powerbanka ?
    mikerpl
    Level 10  
    A jak lepiej ładować ? Zrobić sobie ładowarkę z tego układu z powerbanka ? Ona bd bezpieczna dla moich baterii. ? Bo ceny ładowarek polecanych zaczynają się od 120 zł :/
  • Helpful post
    mariuszp19
    Level 34  
    Spokojnie możesz ładować za pomocą e-papierosa.
    Radiokiller
    Level 29  
    Ogniwami się nie przejmuj.
    Gratisowe baterie do laptopów można zdobyć w serwisach komputerowych, próbowałem w kilku i nigdy nie było problemu. Fachmany i tak to utylizują.
    Freddy
    Level 43  
    Porada nie jest dobra, a wręcz szkodliwa.
    E-papierosy pobierają bardzo duże prądy i nie każde ogniwo się nadaje do tego!
    Radiokiller
    Level 29  
    Owszem wszystkie się nie nadadzą, ale jako źródło pozyskiwania ogniw to serwisy jak najbardziej.
    Freddy
    Level 43  
    Radiokiller wrote:
    Owszem wszystkie się nie nadadzą, ale jako źródło pozyskiwania ogniw to serwisy jak najbardziej.
    Wręcz przeciwnie, ogniwa z laptopów nie są wysokoprądowe i przy takim zastosowaniu mogą wyrządzić sporo szkody.
    Radiokiller
    Level 29  
    Tylko ogniw z odzysku używam i to w różnych ekstremalnych zastosowaniach.
    mikerpl
    Level 10  
    Używam grzałki 0.3 ohma . Moc maksymalna : 75W , moc jaką używam : 17.5 W . W przypadku tych ogniw grozi tylko ich szybsze zniszczenie czy jakieś poważniejsze sprawy typu wybuch ?
  • Helpful post
    Freddy
    Level 43  
    mikerpl wrote:
    W przypadku tych ogniw grozi tylko ich szybsze zniszczenie czy jakieś poważniejsze sprawy typu wybuch ?
    Może grozić również wybuchem. Maksymalny prąd z takiego ogniwa to 2C - czyli przy ogniwie 2200mA jest to 4,4A.
    Radiokiller
    Level 29  
    Napiszę tak: trochę tych ogniw już ubiłem. Niektóre piszczały, niektóre syczały ale żeby coś wybuchło to się nie spotkałem.
    Posłuchaj jednak rad Kolegi Freddy, ostrożności nigdy nie za wiele.
    Lebdzio
    Level 2  
    Witam odnosnie tematu mam ten sam problem zuzyly my sie akumulatory do epapierosa w Internecie znalazlem ze nie ktore z powerbankow nadaja sie ja w swoim znalazlem takie jak na zdjeciu ,powiecie mi czy moge bezpieczbie z nich korzystac? Ogniwo 18650 z powerbanka do e-papierosa.
    zjo
    Level 26  
    Witam. Mam dwugrzałkowego tanka, moc zasilacza max 80W, ustawione 35, opór grzałek w okolicach 0.3 ohma, niestety baterie z uszkodzonych ogniw laptopowych nie dają rady. Kupuję z zapasem, ogniwa LGABHG21865, ciągły prąd rozładowywania jeśli dobrze pamiętam ponad 20A, spokojnie ogarniają... Główne pytanie brzmi, jakiego prądu wymaga grzałka. Ogniwa dobrze, żeby dla bezpieczeństwa miały jakiś zapas wydajności prądowej, eksploatacja na granicy lub jej przekraczanie może być niebezpieczna.
    krzysiek_krm
    Level 39  
    zjo wrote:
    ustawione 35, opór grzałek w okolicach 0.3 ohma

To chyba trzeba przyjąć zależność P = I^2 * R, prąd wyjdzie około 11 A.
    zjo
    Level 26  
    Zgadza się. Ogniwa wyciągnięte z baterii do laptopów nie dawały rady też z Joyetech Exceed małżonki, tam grzałka ma 1.2 ohm i moc na zasilaniu ustawiona na 15W, czyli około 3,5A.