Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niestabilna praca WiFi - Asus Zenbook UX305 - Windows 10 Home

Kemot7 20 Lut 2018 17:37 990 5
  • #1 20 Lut 2018 17:37
    Kemot7
    Poziom 10  

Witam
    Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu ze stabilnością połączenia WiFi w laptopie Asus Zenbook UX305CA.
    Fabrycznie jest tam zainstalowany W10 Home i przez ponad rok działało wszystko OK. Po jednej z aktualizacji najpierw zniknęła drukarka sieciowa, ale dodałem port ponownie i zapomniałem o temacie. Jednak od pewnego czasu zauważyłem ogromne problemy z pracą w sieci. Objawiało się to przestojami i "zwiechami" podczas przeglądania WWW. Z Gmaila trudno było zgrać większe załączniki. Początkowo zrzucałem "winę" na niezbyt szybki domowy internet z CP. Jednak po ostatnich bliższych testach jestem pewien, że to nie wina dostawcy internetu.

Aby poprawić sytuację wdrożyłem wiele rad, jakie znalazłem w sieci i po kontakcie z helpem Asusa.
    1. Aktualizacja Bios - pomogła ale na problemy z hibernacją
    2. Stały adres IP (ustawiony na routerze Huawei B593)
    3. Powyłączane oszczędzania energii, zarówno dla karty wifi jak i Asus Wireless Radio Control
    4. Najnowsze sterowniki karty sieciowej Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7265 (ze stycznia 2018 roku)
    5. Z Helpdesk Asusa: W menedżerze urządzeń proszę rozwinąć wstążkę karty sieciowe i wyłączyć wszystkie miniporty WAN klikając na każdy prawym przyciskiem myszki i wybierając "wyłącz".

Zainstalowałem również inną kartę sieciową (na USB, D-Link). Niestety objawy takie same. Połączenie jest rwane. Przy pingowaniu strony 10 idzie ok, potem 3-4 time out. Wyglądało by zatem na problem z Windowsem a nie kartą.
    Wyłączane były na testy wszelkie zapory i antywirus.

Nie mam już pomysłów co dalej. Oczywiście chciałbym uniknąć reinstalki, bo do końca nie wiem na ile ona pomoże (na początku laptop pracował bez zarzutu)

Mam w domu jeszcze 2 inne laptopy, Lenovo Yp10P z W8.1 i 10-letniego Compaqa z W7.
    Na obu komputerach internet (a ściślej mówiąc sieć WiFi) działa bez zarzutu.

Zauważyłem, że nieco sytuację poprawia postawienie Asusa bezpośrednio przy routerze (ale nie do końca, łącze jest tylko trochę bardziej stabilne). Tylko to nie jest rozwiązanie na przyszłość, siedzieć obok routera. Zwłaszcza, że pozostałe komputery bez problemu radzą sobie z pracą w znacznie większych odległościach od routera, niż zwykle stoi Asus.

Przeprowadziłem dzisiaj trochę testów kopiowania pliku (320MB) po WiFi.
    Utwierdziło mnie to w problemie jaki występuje dla Zenbooka.

Większość screenów pochodzi z laptopa Lenovo, z którego kopiowałem plik. Komputery stały około 1 metra od routera, więc zasięg był maksymalny.
    1. Kopiowanie Lenovo - WiFi - WiFi - Asus Zenbook. Widać wyraźnie, że transmisja układa się jak sinusoida.

2. To samo kopiowanie, jednak laptop Lenovo podłączony do sieci poprzez LAN (Lenovo - LAN - WiFi - Asus Zenbook) W Zasadzie zmienił się tylko trochę czas kopiowania, kształt znów tragiczny

Kopiowanie w 2-gą stronę - Asus -WiFi - LAN -Lenovo - znów rwie się okropnie, nawet gorzej niż poprzednio

Powtórzyłem oba testy, kopiując z Lenovo ten sam plik na 10-letniego Compaqa.
    3. Lenovo - WiFi - WiFi - Compaq. Już na pierwszy rzut oka widać, że transfer jest bardzo stabilny.

​4. Lenovo - LAN - WiFi - Compaq, Są lekkie skoki, ale praktycznie trzyma się cały czas powyżej 32MB/s (proszę pamiętać, że Compaq ma kartę WiFi z innej epoki)

Dla porównania, transfer z Lenovo po WiFi na laptopa Compaq podpiętego przez LAN pokazuje praktycznie max co da się wycisnąć z mojej WiFi i lan 10/100

Na koniec przykład pobierania pliku z internetu poprzez Asusa Zenbook (oczywiście to tylko wycinek, całość trwała ponad 15 minut). Wesoło ie jest. Nie chcę już wrzucać tego samego wykresu z innego komputera, ale proszę mi wierzyć, że żadnych spadków transferu do zera nie ma.

Komputer poza systemem nie ma jakoś dużo innych aplikacji, które mogły by mieć wpływ na pracę w sieci (to typowy biurowy sprzęt, do mobilnej pracy w terenie). Na pewno nie ma porównania do tego co jest zainstalowane na Lenovo. Zresztą SSD 128GB nie pozwala na takie szaleństwa.

Bardzo proszę o jakieś sugestie, co poza reinstalką mogę jeszcze sprawdzić i zmienić.
    Pozdrawiam
    Tomek

0 5
  • #2 20 Lut 2018 19:49
    stefan_marek
    Poziom 17  

Spróbuj zmienić MTU - może zostało ustawione zbyt duże? Opis masz tutaj

0
  • #3 22 Lut 2018 00:38
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Reinstalować systemu na razie nie trzeba - W10 ma opcję przywrócenie komputera do ustawień początkowych.

0
  • #4 22 Lut 2018 08:10
    Kemot7
    Poziom 10  

Poczytałem nieco o MTU. Pytanie dodatkowe, rozumiem, zmiany należy dokonać na laptopie.
    Znalazłem również informację, że ten parametr zmienia się tez na na routerze (jest ustawiony na 1500).

Co do przywrócenia do ustawień początkowych, domyślam się, że otrzymam "goły" system, bez żadnego dodatkowego oprogramowania.
    A co z danymi użytkownika? Jasne, że backup obowiązkowy, ale jak się do tego nastawiać.

0
  • #5 22 Lut 2018 14:49
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Kemot7 napisał:
    A co z danymi użytkownika?

Powinny zostać nietknięte.

0
  • #6 25 Lut 2018 19:34
    Kemot7
    Poziom 10  

Niestety, próby ze zmianami MTU nic nie pomogły. Wczoraj siadłem i przywróciłem komputer do ustawień początkowych. Na szczęście obyło się bez niespodzianek. Dane użytkownika zostały nienaruszone. Jedynie od nowa wszystkie sterowniki i aplikacje. Ale poszło całkiem sprawnie.
    Sieć wifi działa znacznie lepiej. Zobaczymy na jak długo (W10 Home, zatem nie mogę wyłączyć aktualizacji).

Pozdrawiam
    Tomek

0