Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm + Kontrola dostępu - jakie rozwiązanie?

20 Lut 2018 18:20 1365 25
  • Poziom 6  
    Witam Wszystkich!
    Mam do zainstalowania system alarmowy + system kontroli dostępu..
    w miejscu instalacji będzie 8, maksymalnie 10 czujników ruchu, jeden manipulator i sygnalizator zewnętrzny. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć troje drzwi - trzy terminale kontroli dostępu. Terminale na szyfr + karty zbliżeniowe.
    Tu pytanie do Was.. Jaki system polecacie? Czy może zrealizować całość na systemie Satel INTEGRA. Czy np. dwa odrębne systemy. Powiedzmy SATEL PERFECTA + SATEL ACCO?

Pozdrawiam,

Michał
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Pewno że całość Integra. Użytkownik ma jedno hasło i kartę którą obsługuje alarm i KD, każde pomieszczenie z KD to osobna strefa i wtedy masz podwójne zabezpieczenie tych pomieszczeń (mechaniczne np. elektrozaczep i elektroniczne np. czujka ruchu). Dorzuć do tego ETHM i masz łatwe zarządzanie całością plus możesz zdalnie sprawdzić zdiagnozować ewentualne usterki itp.
  • Poziom 41  
    No, nie wiem, czy Integra... Może pomieszczenia objęte kontrolą dostępu będą rozbrajane i uzbrajane globalnie (jedna strefa) - dorabianie stref do drzwi mijałoby się trochę z celem i zakłócałoby pracę całości lokalu (tak a'propos - co to za obiekt? dom?, firma?; może jakieś rzuty), autor chce KD kod plus karta - na jakich urządzeniach? Na razie jest zbyt mało wiadomości.
    Zabezpieczenie całości można zrobić zasadniczo na każdej centrali z właściwą obsadą wejść: Satel, Ropam, Genevo, DSC...
    Finansowo i funkcjonalnie zrobiłbym to może na DSC PowerNeo i Rogerze.
    Jakieś powiadamienie będzie?
    Drzwi jedno-, czy dwustronnie kontrolowane?
    Ilu użytkowników?
  • Poziom 6  
    Drzwi kontrolowane jednostronnie. Ilość użytkowników - mniej niż 10. Obiekt gabinety lekarskie. Na wejściu rejestracja pacjentów, dalej trzy gabinety lekarskie chronione kontrolą dostępu. Przy tak stosunkowo małym obiekcie może nie ma sensu robić aż tak powiedzmy zaawansowanej kontroli dostępu. Dla trzech gabinetów można by zastosować po prostu zamki szyfrowe z wbudowanymi czytnikami kart zbliżeniowych i breloków. Wiadomo to już mniej zaawansowane rozwiązanie, ale też moim zdaniem zda egzamin. Co myślicie o takim rozwiązaniu?
  • Poziom 41  
    michalsk8 napisał:
    można by zastosować po prostu zamki szyfrowe z wbudowanymi czytnikami kart zbliżeniowych i breloków
    Zdecydowanie lepiej. Tu można nawet pokusić się o autonomiczne kontrolery z bezpośrednim sterowaniem rygla. Ale przy tak małej liczbie użytkowników zamki zbliżeniowe wystarczą.
    Tylko - po co? Skoro wejścia są od strzeżonej strony, to potrzebne są dodatkowe restrykcje dotyczące kontroli wejść? A pacjenci? Jak oni będą wchodzić do gabinetu?
    kolego klawiatura Satela do Integry z obsługą elektrozaczepu i czytnikiem kart kosztuje podobnie do autonomicznego zamka szyfrowego a daje nieporównywalne możliwości.
  • Poziom 41  
    SL2000E - 175PLN, INT-SCR-BL - 240PLN dla użytkownika końcowego - a to tylko klawiatura strefowa.
    Owszem, fajnie zbudować wszystko na jednym systemie, ale w przypadku padu np. płyty centrali stoi wszystko. Przy dwóch oddzielnych systemach coś jednak działa. Z trzeciej jednak strony, to nie Fort Knox i zawsze drzwi można otworzyć kluczem.

Nadal czekam na choćby słowo autora n/t pomysłu "ryglowania" wejść do gabinetów.
    sharp napisał:
    SL2000E - 175PLN, INT-SCR-BL - 240PLN dla użytkownika końcowego - a to tylko klawiatura strefowa.

doliczyłeś do tego koszt zasilacza i innych akcesoriów związanych z zasileniem tej klawiatury? Już nie wspominając o zasilaczu buforowym, bo w przypadku Satela przy takim prostym alarmie 8-10 czujek to zasilanie 3 zamków powinien ogarnąć zasilacz centrali.
    100 zł z obudową? Chyba bliżej 200.

Zresztą poza oszczędnością paru groszy (bo przy cenach dla instalatora to będzie może 30 zł różnicy na 1 klawiaturze) innych plusów nie widzę.

wygoda zarządzania użytkownikami i kartami przy integrze.
    A jak inwestor zażyczy sobie jakąś dodatkową funkcjonalność typu ewidencja wejść lub otwarcie czy zablokowanie drzwi pod pewnymi okolicznościami i na Integrze będzie to kwestia prze-klikania programu centrali a przy autonomicznych klawiaturach pewno skończy się na wymianie sprzętu.
  • Poziom 41  
    ...dlatego czekam na choćby słowo autora o potrzebie instalacji tych zamków.
    I żeby nie było: mi tam ryba, co zastosuje autor; czy całość na jednym zestawie (której Ty czepiłeś się jak nie przymierzając niepodległości), czy kilku niezależnych od siebie urządzeń, przy których awaria jednego nie pociągnie za sobą unieruchomienia całości.
    kood napisał:
    100 zł z obudową? Chyba bliżej 200.
    A trzy jednoamperowe zasilaczyki to 50 PLN. Bo to tylko zamki szyfrowe, a nie typowa kontrola dostępu.
  • Moderator Zabezpieczeń
    sharp napisał:
    Nadal czekam na choćby słowo autora n/t pomysłu "ryglowania" wejść do gabinetów.

Robiłem coś podobnego w dużej przychodni. na roger 312. Generalnie chodziło o to by w trakcie badania do gabinetu nie wchodziły/ zaglądały osoby postronne a jedynie personel. Przy okazji uzbroiliśmy też pomieszczenia socjalne itp. Być może podobną funkcjonalność udało by się uzyskać zdejmując klamki od strony korytarza i wstawiając wkładki systemowe z kluczem master. Ale bajer jest. A kto tam bogatemu zabroni....
  • Moderator Zabezpieczeń
    sharp napisał:
    A pacjent jak jest zapraszany do gabinetu?

Tak jak napisałeś:
    sharp napisał:

"Pani Dochtór" wychodzi otwierając drzwi od środka i zaprasza pacjenta osobiście,

A potem idzie to taśmowo wychodzący pacjent informuje kolejnego o możliwości wejścia lub o tym żeby chwilę zaczekał. Żadnych pilotów żadnych światełek itp. Koncepcja nie moja tylko kierownictwa ale trzeba przyznać że jak na razie funkcjonuje to ponad pół roku i chyba się sprawdza.
    Po chwili:
    Tak sobie myślę że to ma nawet jakiś sens. Lekarz który będzie chciał sobie np pomiędzy pacjentami pogadać przez telefon, będzie musiał potem wstać i sam otworzyć drzwi... Zaczyna się robić bilans zysków i strat.

Wracając do pytania to owszem ciągota do tego aby zrobić jeden zintegrowany system jest, chociażby dlatego że wygląda to poważniej, tylko pozostaje pytanie po co? Co zyskamy i co ewentualnie stracimy?
    Weźmy np dogranie nowej karty na przykładzie PR 12:
    wprowadzam kod instalatora lub przykładam kartę wybieram odpowiednią funkcję ( chyba nr 2) i wczytuję nową kartę Czynność powtarzam 3 razy dla 3 kontrolerów. Wczytanie 5 breloków zajmie mi max 5 - 10 minut. Łatwo prosto i przyjemnie. Instrukcja objętości jednego sms-a....
    suworow napisał:
    tylko pozostaje pytanie po co? Co zyskamy i co ewentualnie stracimy?

Co możemy stracić skoro koszt wychodzi podobny? Co innego gdyby już na obiekcie był alarm i mamy dołożyć zamki szyfrowe to można się zastanawiać czy się opłaca mieszać w to centralę, ale jeśli mamy wykonać jedno i drugie to raczej nie ma się nad czym zastanawiać.

Argument że jak padnie centrala to pada cały system jest słaby bo centrale alarmowe to nie jest awaryjny sprzęt, Jak już awaria to najczęściej pada czujka, jakiś sabotaż ale to nie ma wpływu na pracę klawiatur, Jak padnie trafo to mamy akumulator i wcześniej informację że system przestanie działać.

Jeśli jeszcze system ma ETHM to już w ogóle bajka, przykład z ostatniego tygodnia zakładałem podobny system tzn alarm plus 8 drzwi z kontrolą dostępu na Integrze około 15 użytkowników kodem plus karta. I nie wiem jak to się stało że jednemu użytkownikowi nie nadałem praw do uzbrajania i rozbrajania alarmu i akurat ta osoba została sama na obiekcie, po telefonie po 10 minutach było naprawione zdalnie, gdyby nie ETHM to ponad 30 kilometrów w jedną stronę czyli ponad godzina stracona na sam dojazd.

Do tego wgrać 15 kart i ustawić 15 kodów na 8 drzwiach, było by trochę zabawy a tak wgrałem karty na jednej klawiaturze, na komputerze nadałem hasła i uprawnienia odpowiednio każdemu z użytkowników, zajęło to może z 20 minut.
    Użytkownik jeśli potrafi zmienić hasło na manipulatorze LCD to zmieni sobie hasło do całego systemu, przy autonomicznych klawiaturach trzeba podjechać bo przeciętny użytkownik sobie z tym nie poradzi.
  • Poziom 41  
    kood napisał:
    Argument że jak padnie centrala to pada cały system jest słaby bo centrale alarmowe to nie jest awaryjny sprzęt, Jak już awaria to najczęściej pada czujka, jakiś sabotaż ale to nie ma wpływu na pracę klawiatur, Jak padnie trafo to mamy akumulator i wcześniej informację że system przestanie działać.
    To w tym temacie wypowiadają się zapewne sami amatorzy, którzy nie mają pojęcia o montażu Integry
    sharp napisał:
    To w tym temacie wypowiadają się zapewne sami amatorzy, którzy nie mają pojęcia o montażu Integry

Ten link ma świadczyć o wysokiej awaryjności? Słyszałeś kolego o czymś takim jak statystyka?
    To ja z przekory zapytam kolegę kood co zrobi kontrola dostępu na integrze w przypadku użycia nieuprawnionej karty?
    alster1 napisał:
    To ja z przekory zapytam kolegę kood co zrobi kontrola dostępu na integrze w przypadku użycia nieuprawnionej karty?

zależy do czego nieuprawnionej.
    Nieważne do czego, może być karta nie istniejąca w systemie.
    ważne. Bo jeśli użytkownik ma prawo dostępu przez dany czytnik ale nie ma uprawnień do rozbrajania czuwania tej strefy a ta strefa akurat czuwa to zapisze w zdarzeniach "dostęp zabroniony" i nie wpuści tego użytkownika. Jeśli karty nie ma w systemie to nic nie zrobi.
    kood napisał:
    Jeśli karty nie ma w systemie to nic nie zrobi.

I to właśnie u mnie dyskwalifikuje integrę jako kontrola dostępu.
    Jeżeli karty nie ma w systemie to nie ma żadnej informacji o próbie użycia nieuprawnionej karty. Jeżeli jest zaznaczona opcja w programie to po trzecim użyciu takiej karty centrala wygeneruje alarm 3 błędne hasła, ale w dalszym ciągu użytkownik nie ma informacji o użyciu nieuprawnionej karty.
    alster1 napisał:
    kood napisał:
    Jeśli karty nie ma w systemie to nic nie zrobi.

I to właśnie u mnie dyskwalifikuje integrę jako kontrola dostępu.
    Jeżeli karty nie ma w systemie to nie ma żadnej informacji o próbie użycia nieuprawnionej karty. Jeżeli jest zaznaczona opcja w programie to po trzecim użyciu takiej karty centrala wygeneruje alarm 3 błędne hasła, ale w dalszym ciągu użytkownik nie ma informacji o użyciu nieuprawnionej karty.

Jest informacja, 2 długie dźwięki.
    Czy pod tym względem czytniki autonomiczne są lepsze? Bo chyba tego dotyczy ta dyskusja.
  • Moderator Zabezpieczeń
    kood napisał:
    Użytkownik jeśli potrafi zmienić hasło na manipulatorze LCD to zmieni sobie hasło do całego systemu, przy autonomicznych klawiaturach trzeba podjechać bo przeciętny użytkownik sobie z tym nie poradzi.

I tu mamy zgoła inne doświadczenia. Z moich obserwacji wynika, ze przeciętny user ma właśnie z tym problemy. Po prostu boi się "gmerać przy alarmie" by ten się nie uruchomił ( wycie, przyjazd załogi, odwoływanie alarmu), przy okazji też ma dostęp do większej ilości ustawień, które w tak prostym systemie jak ten o którym tu mówimy, są mu zbędne, a w których może coś namieszać. Podjeżdżanie do klienta by dograć mu kilka kart w systemie takim jak ten, to chyba jednak przesada.... Tak więc są i minusy.
    Z punktu widzenia w tym konkretnym wypadku wymaganej funkcjonalności ( którą można zastąpić zdjęciem klamek) system zintegrowany to strzelanie trochę do wróbla z armaty. Z drugiej strony jako instalator lepiej bym się czuł oferując pełen system a nie "alarmik" + kilka zamków szyfrowych. Na pewno rozwiązanie za którym obstaje kolega kood jest bardziej rozwojowe, i bardzo dobrze że jest tu prezentowane.
    pozdrawiam

ps elementy wykonawcze to zaczepy czy zwory?

• Poziom 13  
    Kolega sharp ma rację, Power Neo + Roger będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie wiem czemu niektórzy chcieliby robić na siłę wszystko Integrą? To jakaś religia?

Ze zintegrowanych rozwiązań jest jeszcze Evo Paradoxa, ale to też zdecydowanie "przestrzelone" jak na przedstawione założenia.
    bezpiecznykrakow napisał:
    Nie wiem czemu niektórzy chcieliby robić na siłę wszystko Integrą? To jakaś religia?

Rozumiem, że to do mnie uwaga, więc napiszę tylko że jak ktoś blisko 30% postów które ma na tym forum to najeżdżanie na producenta którego podobno unika to wygląda to na jakąś obsesję.

Wracając do tematu (jeśli ma sens wykopywanie tematu sprzed roku, no chyba że autor nie może się zdecydować do tej pory) to uważam, że skoro autor wybrał producenta centrali alarmowej i ten producent posiada w ofercie urządzenia umożliwiające uruchomienie kontroli dostępu w jednym systemie to dla mnie naturalne i bardziej eleganckie było takie rozwiązanie