Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wiwa hd 102 - Brak reakcji, czasami czerwona dioda.

20 Lut 2018 21:03 1011 3
  • Poziom 9  
    Witam. Pewien czas temu zepsuł mi się dekoder WIWA HD-102, jako że nie oglądam telewizora to przeleżał na półce. Ponieważ ostatnio mam więcej czasu chciał bym troszkę poćwiczyć moje zdolności lutownicze, i tutaj pytanie do was. Co może być popsute? Czy w ogóle jest sens i możliwość naprawy. Do rzeczy:

Dekoder był podłączony pod telewizor dobre naście miesięcy, po czym pewnego rana zauważyłem że światełko pod klawiszem ON/OFF jest jakieś dziwne, jak by przytłumione. Wyłączyłem dekoder, jednak przy próbie włączenia nie zareagował. Na ekranie ciemność. Aktualnie dekoder czasami przy próbie włączenia zaświeci guzik ON/OFF na czerwono (bardzo słabo), ale częściej nic się nie dzieje. Z okolic kondensatorów dochodzi bardzo ciche "cykanie" tak w odstępach co sekundę. Dekoder otworzyłem i zdecydowanie jeden kondensator jest wybrzuszony, poza tym chyba wszystko jest ok. Delikatne odbarwienie w okolicach procesora? (chip z radiatorkiem) od dołu... Przy kondensatorach jest też jakiś pomarańczowy klej z którym się wcześniej nie spotkałem... czy to zabezpieczenie jakieś czy może wystrzeliło z jakieś części? W załączniku zdjęcia. Proszę o podpowiedź co może być problemem, ewentualnie jak mogę zawęzić zakres poszukiwań problemu. Puki co jedyne co mi przychodzi do głowy to wymiana tego kondensatora popsutego.

• Poziom 43  
    Wymienić tego wybrzuszonego ale musiała być przyczyna.
    Jeszcze ten po pierwotnej przy układzie scalonym. Na tym po pierwotnej zmierzyć ile jest napięcia po uruchomieniu i szybko wyłączyć. Powinno być ok. 300v
  • Poziom 15  
    Wymień kondensatory elektrolityczne po stronie pierwotnej bez sprawdzania wszystkie to znaczy dwa lub trzy. Po stronie wtórnej można ewentualnie posprawdzać lub też powymieniać. Włączyć i pomierzyć napięcia po stronie wtórnej 5V i 12V.