Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzorcowanie miernika temperatury

prallunia 20 Lut 2018 21:16 453 5
  • #1 20 Lut 2018 21:16
    prallunia
    Poziom 8  

Witam,
    czy istnieje jakiś dokument prawny, w którym znajdują się dopuszczalne błędy graniczne dla pomiaru temperatury? Dla wag jest to jasno określone, natomiast nie spotkałam się z tym zagadnieniem dla termometrów. Jeżeli coś takiego nie istnieje, to w jaki sposób określane są dopuszczalne błędy graniczne?
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 20 Lut 2018 21:41
    odalladoalla
    Poziom 16  

http://www.lexlege.pl/prawo-o-miarach/rozdzial-3-prawna-kontrola-metrologiczna/7365/
    To zależy dla jakich celów chcesz stosować ten termometr.
    Jak dla siebie by zmierzyć temp. wody w wannie to nikt tobie nie będzie zaglądał czy masz świadectwo legalizacji.
    Jeśli natomiast używasz tego termometru dla udowodnienia iż temperatura spirytusu do sprzedaży w cysternie 5000 litrów wynosi 20,05 stopnia może się Urząd Skarbowy i Prokurator czepić o "uszczuplenie" należnej daniny. Rozszerzalność cieplna spowoduje "iż znikło 200 l" i jest "kradzież na znaczną kwotę".
    Przy paliwach ten sam aspekt-tam gdzie chodzi o podatek dla państwa tam trwoga.
    Dawno temu za "komuny" ogólna zasada była, że nie więcej jak 2/3 działki elementarnej w termometrach szklanych cieczowych. W elektrycznych i elektronicznych tyle ile dopuszczała DTR (instrukcja techniczna producenta).

0
  • #3 20 Lut 2018 21:53
    JacekCz
    Poziom 36  

Tak, każda instalacja do obrotu gospodarczego ma mieć, i należy się domagać od dostawców stosowanego dokumentu.
    Nie są określone ustawą.
    Termometr do pieca jak ma +/- 20 stopni to nic się nie stanie, a 1st przy paliwach rzeczywiście ma znaczenie.

@odalladoalla jeszcze gorzej mieć nadwyżkę. Cięższe paragrafy.

0
  • #4 20 Lut 2018 22:14
    prallunia
    Poziom 8  

Bardziej interesowałyby mnie konkretne wartości, jak poniżej dla wag.
    http://www.gum.com.pl/kompedium-metrologiczne/tabele-bledow-dopuszczalnych-wag/

Temperatury spirytusu mierzyć nie będę :-) interesowałby mnie pomiar temperatury w piecu. Po wzorcowaniu otrzymałam temperatury w danych punktach pomiarowych i chciałabym to przeanalizować, czy te wartości mieszczą się w dopuszczalnych granicach błędu.

0
  • #5 20 Lut 2018 22:21
    JacekCz
    Poziom 36  

prallunia napisał:
    Bardziej interesowałyby mnie konkretne wartości, jak poniżej dla wag.
    http://www.gum.com.pl/kompedium-metrologiczne/tabele-bledow-dopuszczalnych-wag/

Temperatury spirytusu mierzyć nie będę :-) interesowałby mnie pomiar temperatury w piecu. Po wzorcowaniu otrzymałam temperatury w danych punktach pomiarowych i chciałabym to przeanalizować, czy te wartości mieszczą się w dopuszczalnych granicach błędu.

Ja, ty, generalnie zwykły szary Jan Kowalski jest nikim w sensie uprawnień do wzorcowania urządzeń do obrotu gospodarczego.
    EDIT: ale możemy zrobić opracowanie na bazie kart dostawców z rachunkiem błędów ....

Nie jednej wspólnej tabeli błędów absolutnie dla wszystkich.
    Inne warunki pracy czujnika/termometru (kwas/kondensacja/sucho/płomień/mała pojemność obiektu/... ), inne zakresy, inne budżety. Inny poziom istotności w zyciu itd...

0
  • #6 20 Lut 2018 23:04
    odalladoalla
    Poziom 16  

prallunia napisał:
    interesowałby mnie pomiar temperatury w piecu. Po wzorcowaniu otrzymałam temperatury w danych punktach pomiarowych i chciałabym to przeanalizować, czy te wartości mieszczą się w dopuszczalnych granicach błędu.

Czyli dokonałaś tegoWzorcowanie miernika temperaturyWzorcowanie miernika temperatury
    i otrzymałaś np. to
    Dopuszczalne błędy pomiaru określa technolog procesu na podstawie "przedmiotowych norm" i technologii procesu obróbki cieplnej.
    Ogólnie błąd narzędzi pomiarowych powinien być ok. 4 krotnie mniejszy od parametru krytycznego, czyli technologia dopuszcza np. ± 10°C , to cały tor pomiarowy wzorca może wnosić max 2,5°C

0