Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ogrzewanie poddasza. sposoby

tygrysek93 20 Feb 2018 21:55 3573 24
Bosch
 • #1
  tygrysek93
  Level 12  
  Witam. Mieszkam.na poddaszu wielkości 80m2. Jestem podpięty do instalacji c.o ktora jest w domu ale chciałbym ogrzewać swoje poddasze na własną rękę. Jakie mam metody do wyboru? Moje poddasze to w sumie drugie piętro domu.
 • Bosch
 • #2
  misiek1111
  Level 29  
  A jaki jest stan prawny nieruchomości? dom prywatny, wspólnota? Możesz zrezygnować z c.o. (odciąć się)?
  Poddasze to Twoja własność?
 • #3
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Najtaniej to klimatyzator. Jeżeli poddasze jest otwarte i ocieplone to split 3,5-4kW wystarczy. Inwestycja 2000-4000. Eksploatacja na oko 2MWh rocznie. Z tej energii wyciągniesz 6-8MWh ciepła. Czyli 75-100W/m2. Nieocieplone to znacznie więcej. Jeżeli dużo pomieszczeń to lepsza będzie klima kanałowa o tej samej mocy. Inwestycja 4000-7000 za klimatyzator i 1000-2000 za kanały i akcesoria.
 • Bosch
 • #4
  tygrysek93
  Level 12  
  To Dom prywatny. Moge zrobic co chce. Jest ocieplony ale bede jeszcze docieplac. A czy na kominek man szanse?
 • #5
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  W swoim domu możesz zrobić wszystko. Z kominkiem nie będzie żadnego problemu.
 • #6
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Pod warunkiem, że lokalne prawo nie nakazuje ogrzewania tylko metodami „bezpyłowymi”.
 • #7
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  To prawo nie jest przypadkiem martwe? Są tu Krakusy co potwierdzą?
 • #8
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Inwestycja w coś takiego w obecnej sytuacji świadomości smogowej może nie być najepszym posunięciem. Ale to już kwestia pod rozwagę inwestora.
 • #9
  Xantix
  Level 40  
  sanfran wrote:
  Inwestycja w coś takiego w obecnej sytuacji świadomości smogowej może nie być najepszym posunięciem. Ale to już kwestia pod rozwagę inwestora.

  Obecnie paliwa stałe jako takie zakazane będą tylko w Krakowie, Wrocławiu i kliku uzdrowiskach Dolnego Śląska. Jeśli autor nie mieszka w wymienionych lokalizacjach, to w zupełności wystarczy mu kominek spełniający wymogi Ekoprojektu, bądź V klasy emisji spalin.
  @tygrysek93 No, ale masz miejsce na przechowywanie (a także sezonowanie) drewna?
 • #10
  ls_77
  Level 35  
  tygrysek93 wrote:
  To Dom prywatny. Moge zrobic co chce. Jest ocieplony ale bede jeszcze docieplac. A czy na kominek man szanse?

  Nie jestem zwolennikiem ogrzewania się kominkiem - raczej dogrzewania lub palenia tylko dla nastroju.
  Na poddaszu może być problem z ciągiem kominowym - problemy z rozpalaniem, cofanie się spalin.
  Poza tym bieganie z opałem i popiołem na 2. piętro.
  Jeżeli już bardzo chcesz kominek to może na pellet - lepsze sterowanie mocą, samozapalanie i dużo mniej popiołu. Niektóre mają wentylator wyciągowy spalin - nie ma problemu z ciągiem.
  Jednak jestem za "czystszymi" źródłami ciepła. Jeśli masz gaz - możesz pójść w kocioł kondensacyjny. Jeśli nie masz gazu to jak będziesz ocieplał poddasze to bardzo fajnym rozwiązaniem jest wspomniana klima - najlepiej kanałowa - można połączyć z wentylacją (rekuperacją). Do tego masz opcję chłodzenia w lato, a na poddaszu się przydaje i wcale tak dużo nie kosztuje - porównywalnie z całą nową instalacją CO z dobrym kominkiem na pellet.
 • #11
  tygrysek93
  Level 12  
  Kwestia drewna nie jest problemem. Komin mam w salonie wiec z podlaczeniem sie do niego tez nie nam problemu. Bieganie z popiolem tez mi nie jest jakaś przeszkoda osobne wejście bedzie w tym roku wiec dla mnie nie problem. Tylko czy kominek ogrzeje cale poddasze jesli tak to jaki. Ocieplal będę tylko mury zewnętrzne bo stropy i skosy juz mam ocieplone. Ja mieszkam juz chwile na tym tylko postanowiłem ogrzewać osobno
 • #12
  kortyleski
  Level 43  
  A kto będzie palił jak ciebie w domu nie będzie? Kominek jako główne żródło ciepła odpuść. Kupa syfu i zachodu
 • #13
  ls_77
  Level 35  
  Rozważ jeszcze taką kwestię, że z jakiś przyczyn ty nie będziesz mógł zajmować się ogrzewaniem. A obowiązek spadnie np. na żonę z małym dzieckiem lub w ciąży lub starszą osobę gdy wyjedziecie np. na ferie zimowe. Dla nich już nie będzie to takie łatwe. A znam takie przypadki.

  Jeśli już kominek do ogrzewania to pewnie z płaszczem wodnym i do niego cała instalacja CO: rury, grzejniki, zabezpieczenie przed przegrzaniem itd. itp. Żeby to wszystko zrobić poprawnie to niestety trzeba trochę kasy zainwestować.
  No i nie zapominaj o tym kominie: musi mieć dobry ciąg, czyli odpowiednią średnicę i wysokość. No i dopływ powietrza do spalania.
 • #14
  tygrysek93
  Level 12  
  Wiec kominek jako ogrzewanie odpuszczę. Wiec co wybrac. Poddasze mam robione od zera wiec instalacje znaczy grzejniki mam nowe wiec w razie co mogę wykorzystać smialo.
 • #15
  Xantix
  Level 40  
  tygrysek93 wrote:
  Poddasze mam robione od zera wiec instalacje znaczy grzejniki mam nowe wiec w razie co mogę wykorzystać smialo.

  Masz na tym poddaszu dostęp do gazu? Jeśli tak, to skoro masz gotowe CO wodne to najtaniej i najprościej założyć po prostu dobry kocioł gazowy.
  A jeśli masz kasę i ochotę na większe kombinacje i przydałoby Ci się chłodzenie latem to możesz sie zainteresować montażem klimatyzacji, choć w tej sytuacji nakłady inwestycyjne na pewno wyjdą drożej. :(
 • #16
  misiek1111
  Level 29  
  Może napisz jeszcze w której strefie klimatycznej mieszkasz, bo w dwóch ostatnich, tańsza klima nie do końca może się sprawdzić.

  ogrzewanie poddasza. sposoby
 • #18
  Xantix
  Level 40  
  Jan_Werbinski wrote:
  Czyli klima wychodzi taniej od kotła gazowego.

  A gdzie koszty instalacji rozprowadzającej powietrze po pomieszczeniach? Bo CO wodne pod kocioł gazowy autor tematu już ma.
 • #19
  ls_77
  Level 35  
  Z tym gotowym CO na poddaszu to też może być różnie. Jak się okaże że całe CO jest z tzw. rozdziałem górnym i w dół schodzi kilka pionów, to odcięcie się od nich będzie problemowe. Trzeba te piony zostawić żeby na dole było CO.

  Zsumuj sobie przybliżone koszty wykonania instalacji z kotłem gazowym (łącznie z projektem instalacji gazowej, przyłączem z licznikiem) i będziesz wiedział do czego innego można porównać.
 • #20
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  O tym że poddasza bywają latem bardzo gorące nawet nie napisałem. Wybierając klimatyzację zamiast CO masz możliwość jej wykorzystania także latem...
 • #21
  tygrysek93
  Level 12  
  Strefa III. Gazu nie mam podciagnietego do siebie. Pode mną tez są kondygnacje które sa ogrzewane przez kociol co. Mam w sumie 5 pomieszczeń do ogrzania
 • #22
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  No to klimatyzacja jako główne źródło ciepła. Na ekstremalne mrozy i awaryjne mogą być grzejniki elektryczne wstawiane w przypadku gdyby klima nie była wystarczająca.
 • #24
  tygrysek93
  Level 12  
  Czyli w każdym pomieszczeniu musial by byc osobny klimatyzator?
 • #25
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  tygrysek93 wrote:
  Czyli w każdym pomieszczeniu musial by byc osobny klimatyzator?

  Nie. To by był spory błąd bo klimatyzatory inwerterowe mają poważną wadę w postaci mocy minimalnej. Przy mocy minimalnej np. 300W dają np. >1,5kW ciepła. To za dużo dla małych pomieszczeń.
  Ekonomiczne rozwiązania są dwa.

  Tanie. 2000-3000 zł
  Zastosowanie splita w największym pomieszczeniu lub centralnym przedpokoju i ogrzewanie reszty kondygnacji przez otwarte na oścież drzwi. Ja tak ogrzewam teraz splitem 3,5kW parter 50m2. Wady to otwarte drzwi, szum i różnica temperatur.

  Trochę droższe ale wygodniejsze.
  Klima kanałowa 4000-7000. Do tego kanały 150-200zł/10m i anemostaty.
  Klimatyzacja kanałowa z nawiewami do każdego pomieszczenia. Ma mniejszy nominalny COP ale za to nawiewa równo wszędzie. Niższy nominalny COP jest rekompensowany tym że jeden klimatyzator przy pracy ciągłej biorąc np. 300W ogrzewa całą kondygnację i pracuje na małej mocy przez co jego rzeczywisty COP jest znacznie wyższy. Niestety nie wiadomo ile wynosi bo nikt nie tego nie bada i nie publikuje. Nie ma różnic temperatur. Porządnie zrobiona jest niesłyszalna. Nie szumi i nie wieje.

  Rozwiązania drogie i nieekonomiczne:
  Multisplit kosztuje więcej niż osobne splity i zajmuje miejsce na ścianie - bez sensu.
  Gruntowa pompa ciepła - jest za droga i w bardziej umiarkowanym klimacie np. na zachodzie Polski wychodzi drożej od klimatyzatora. W górach czy Suwałkach może być lepsza od klimy.

  Jeżeli decydujesz się na ogrzewanie klimatyzacją to robisz pierwszy krok w kierunku darmowego ogrzewania. Potem tylko PV i grzejesz za darmo. Grupa poświęcona darmowemu ogrzewaniu: https://www.facebook.com/groups/329438764201077/