Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Po podłączeniu suszarki do przedłużacza, kabel prawie przetopił osłonę kabla.

20 Lut 2018 22:42 1185 11
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich po raz pierwszy. Jest to mój pierwszy wątek i od razu zaznaczam, że na elektryce znam się jak świnia na tańcu. Kompletne zero, także proszę o odpowiedź a nie odsyłanie do innych artykułów.

Miałem dzisiaj taką sytuację, że podłączyłem suszarkę do włosów phillipsa i przez około 10 minut była ona włączona. Pobór mocy to 1300V. Przez około 10 minut kabel przedłużacza nagrzał się do takiego stopnia, że prawie parzył. Kabel suszarki za to był zimny!

Przedłużacz ma 5m., taki zwykły z biedronki czy lidla. Ma on 3 wejścia prądu z uziemieniem i czerwony przełącznik z diodą 0/1. Około 2m kabla była zwinięta tuż przy wtyczce, około 3m to label rozprostowany. Nie było wpięte do tego nic więcej.

Moje pytanie brzmi, czy to normalne aby tak się działo? Jeszcze chwilę i pewnie powstał by pożar. Co może być przyczyną bo pierwszy raz widzę aby kabel się nagrzał.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 19  
    Przyczyna jest banalnie prosta, badziewny przedłużacz o zbyt cienkim przekroju żył. A pobór mocy wyraża się w watach.
  • Poziom 36  
    bluemind napisał:
    Przez około 10 minut kabel przedłużacza nagrzał się

Nagrzał się po całej długości, czy przy którymś z końców? Co jest napisane na kablu, gniazdach i wtyku? Czy przedłużacz jest nowy, czy już trochę wyeksploatowany?
  • Poziom 2  
    Ture11 napisał:
    bluemind napisał:
    Przez około 10 minut kabel przedłużacza nagrzał się

Nagrzał się po całej długości, czy przy którymś z końców? Co jest napisane na kablu, gniazdach i wtyku? Czy przedłużacz jest nowy, czy już trochę wyeksploatowany?

Nagrzał się na całej długości. Niestety dzisiaj nie mogę sprawdzić co jest tam napisane bo jest w sypialni syna, który już śpi. Jutro odpowiem jakie są oznaczenia.
    Produkt ma niecałe 8 miesięcy ale praktycznie używany był kilka razy. Cały czas był odłączony od prądu.
  • Poziom 39  
    bluemind napisał:
    Przez około 10 minut kabel przedłużacza nagrzał się do takiego stopnia, że prawie parzył. Kabel suszarki za to był zimny!

bluemind napisał:

Nagrzał się na całej długości.

Odpowiedź jest podana w poście #2 zbyt mały przekrój żył przedłużacza.
    Jeśli do takiego zdarzenia doszło przy urządzeniu o mocy 1300W to lepiej zutylizować ten przedłużacz dopóki jeszcze mieszkanie nie poszło z dymem.
  • Poziom 43  
  • Poziom 39  
    mawerix123 napisał:
    śli do takiego zdarzenia doszło przy urządzeniu o mocy 1300W to lepiej zutylizować ten przedłużacz do puki jeszcze mieszkanie nie poszło z dymem.

Taki przedłużacz nie nadaje się do zasilania odbiorników o dużym poborze prądu.

Lecz może być dobry do zasilania urządzeń o niskim poborze prądu takich jak lampka biurkowa, radio przenośne.
    Gdzie moc nie przekroczy 100W.
  • Poziom 42  
    Ten przedłużacz nigdy nie będzie dobry. Dzisiaj będzie do niego podłączona lampka nocna czy radio budzik a jutro ktoś nieświadomy podłączy żelazko albo odkurzacz i nieszczęście gotowe. Każdy przedłużacz powinien mieć takie obciążenie dopuszczalne jak gniazdo do którego jest podłączony.

Dodano po 39 [sekundy]:

Czyli typowo 16A
  • Poziom 39  
    Rezystor240 napisał:
    Taki przedłużacz nie nadaje się do zasilania odbiorników o dużym poborze prądu.

Lecz może być dobry do zasilania urządzeń o niskim poborze prądu takich jak lampka biurkowa, radio przenośne.
    Gdzie moc nie przekroczy 100W.

Ten przedłużacz to czyste zagrożenie.... zwróć uwagę autor podaje że ma 3 gniazda, dzisiaj z niego jest zasilane radio a jutro ktoś z nieświadomych domowników zasili dwa lub nawet trzy urządzenia spowoduje jego przeciążenie i pożar być może w opuszczonym pomieszczeniu.

Ten przedłużacz to elektrośmieć.... Ta suszarka zapewne ma przewód zasilający 0,75-1mm2 i nie nagrzewa się jak ten przedłużacz więc jaki on ma przekrój 0,5 mm :?: to tak jak byś chciał suszarkę zasilić za pomocą skrętki.
  • Poziom 2  
    Ture11 napisał:
    Co jest napisane na kablu, gniazdach i wtyku?

Na kablu nic nie pisze, a na odwrocie wtyczek jest napisane:
    w liczniku: 16
    mianowniku 250
    a potem znak ~

Zmierzyłem suszarkę i pobiera ona 5,6 A, oraz około 1300 W. Także do 16 A, trochę jeszcze brakuje. W każdym razie przedłużacz wyrzucam do kosza.

Dziękuję za porady.
  • Poziom 35  
    Chodzi raczej o to, że zwinięty przedłużacz ma gorsze warunki oddawania ciepła. Jednak tyczy się to wersji bębnowych.