Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlecę] Stworzenie mikro kamery wifi

jwaldek3 21 Feb 2018 08:35 4791 41
Optex
    jwaldek3
    Level 9  
    Zlecimy stworzenie mikro kamery wifi, która powinna w czasie rzeczywistym przesyłać obraz do telefonu komórkowego. Istotna jest tu jakość obrazu - powinna być wysoka. Dodatkowo, kamera powinna być mała, i mobilna - zasilana bateryjnie (jaką litowo-jonowa bateria, którą można ładować).
    Chodzi o prototyp, który może potem wejść do regularnej produkcji.
    Szczegóły do omówienia podczas rozmowy... istotne referencję z realizacji innych projektów kamerek.

Zlecający: Sepin.co
    Kontakt: jwaldek(malpa)gmail.com
    Tryb współprac: pojedyncze zlecenie, rozliczenie za pomocą faktury lub rachunku (przelew)
    Cena - pozostawiam do sugestii wykonawcy, mamy świadomość, że nie jest to projekt do amatorskiego prywatnego użytku
    Czas realizacji - nie ma określonego deadline - projekt typu startup

a. Podaj dokładny opis zlecenia, określ czas realizacji zlecenia oraz wysokość budżetu przewidzianego na jego wykonanie.
  • Optex
    witek_34
    Level 12  
    Witam

Proszę o doprecyzowanie:

* chodzi o 1 szt. gotowego urządzenia czy też opracowanie projektu produkcyjnego.
    * jakie unikalne cechy musi posiadać urządzenie że nie mogą Państwo zakupić gotowej kamery na rynku.
    * jaka jest oczekiwana jednostkowa cena kamery i jaki jest budżet na realizacje projektu.
    * jaki jest wymagany czas realizacji projektu.
  • Optex
    jwaldek3
    Level 9  
    Na razie jedna sztuka testowa z założeniem, że po pomyślnych testach może wejść do produkcji.
    Szukamy kamery która zostanie fizycznie zintegrowana z innym przedmiotem jako gotowy produkt. musi być miniaturowa z bardzo dobrym obrazem możliwym do dalszej obróbki przez nasze oprogramowanie.

Jest to projekt typu start-up, trudno określić budżet i wymagany termin bo na tym etapie jest to testowanie pewnego rozwiązania/pomysłu, który wymaga połączenia hardware + software (który my opracowujemy). Kost samej kamery w przypadku powodzenia testów będzie kosztem składowym całego produktu.
    TvWidget
    Level 36  
    Np. kamera Sjcam M20 jest stosunkowo mała, ma akumulator, dość dobry obraz i WiFi. Z jakiego powodu tego typu produkt się nie nadaje ?
    jwaldek3
    Level 9  
    Jeśli dobrze znalazłem to taka kwadratowa doczepiana kamerka.
    Chodzi o mniejszą kamerę, której kształt da się maksymalnie dopasować, którą da się wbudować w drobny sprzęt osobisty (typu okulary) i ona będzie mało widoczna, będzie wyglądać naturalnie.
    To nie może być taki klocek czy coś doczepianego, być może trzeba będzie przemyśleć jak umieścić/rozdzielić zasilanie i samą kamerę aby to było wygodne.
    jwaldek3
    Level 9  
    Nie mogę opisać całego projektu ze względu na tajemnicę biznesową jaka mnie obowiązuje.

Kształt kamery musi być zbliżony do kształtu długopisu, rozmiarowo podobnie jak długopis - to musi być coś niewielkiego i wygodnego. Sama kamera na obecnym etapie nie potrzebuje obudowy bo docelowo nie będzie funkcjonować jako osobny przedmiot.
    Kwestie ergonomii i designu będą ważne na dalszych etapach gdy będzie opracowany wygląd całego przedmiotu, którego częścią stanie się kamera. Teraz chodzi o uzyskanie testowego urządzenia o maksymalnie małych rozmiarach dającego dość dobry obraz.

Jakość uzyskanego obrazu musi umożliwiać swobodne odczytanie tekstu który na kartce widzi kamera oraz umożliwiać rejestrowanie przedmiotów w większej odległości.

Pokaże może przykładową kamerkę którą znalazłem w sieci:

https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/60oanHsn5Ed3v...us_asset/file/7551215/PogoTec_02085_02988.jpg

Ona ma chyba rozmiary 1,3 x1,3 cm długość jakieś 5cm tylko że jest to niezależne urządzenie we własnej obudowie a my potrzebujemy czegoś co w 100% fizycznie da się zintegrować i będziemy mogli mieć to jako własny produkt.
    User removed account
    User removed account  
    jwaldek3
    Level 9  
    kulmar wrote:
    I WY z takim pojęciem o wyprodukowaniu czegokolwiek dorwaliście się do kasy ze start-upów?

Proszę sobie nie żartować, nie korzystamy z dotacji, na tym etapie finansujemy to samodzielnie. Nie ma tu wydanego ani jednego euro kasy publicznej czy nawet z jakichkolwiek funduszy. Nie wiem czemu wszyscy kojarzą start-up jako projekt z dotacji.
    Na projekt mamy potencjalnych prywatnych inwestorów z zagranicy. Nie szukamy czegoś co zostanie zaprojektowane za 100zł.

Od strony software mamy pozytywnie zrealizowane testy na różnych kamerkach zewnętrznych czy nawet na kamerach od smartfonów.
    Podałem tą jedną kamerę jako przykład. Jak wspomniałem źródło zasilania może być bardziej wydzielone od samej kamery.

Jesteśmy na etapie szukania , testowania rozwiązania od strony hardware i stąd to zapytanie do osób, które mają wiedze i doświadczenie. Jeśli nie da się tego skonstruować na tym poziomie (tego chcemy się dowiedzieć czy i jakie są możliwości) to dopiero będziemy pytać większe firmy mające gotowe rozwiązania. Mamy doświadczenie w zamawianiu innego typu urządzeń elektronicznych i ich produkcji masowej chociażby w azji ale też w Polsce.
    atom1477
    Level 43  
    A dlaczego nie użyjecie gotowej kamery za pomocą przerobienia jej?
    Nie musowo przecież używać kamery w takiej obudowie w jakiej jest oryginalnie.
    Można obudowę zdjąć i elementy poustawiać jak się chce. Przede wszystkim akumulator (który najczęściej jest największym elementem w takiej kamerce) można wywalić i zastąpić innym. Czyli wymiary samej kamery bez akumulatora będą małe. A potem swój własny akumulator możecie sobie dać własny, mniejszy.
    jwaldek3
    Level 9  
    atom1477 wrote:
    A dlaczego nie użyjecie gotowej kamery za pomocą przerobienia jej?
    Nie musowo przecież używać kamery w takiej obudowie w jakiej jest oryginalnie.

Tak to nie problem ale czy potem będziemy mogli takie coś sprzedać pod własnym logo - to jest bardzo wątpliwe. Wygodniej było by korzystać z gotowych komponentów, które potem mogą być bardziej anonimowe
    atom1477
    Level 43  
    Będziecie mogli. Używając kupionego egzemplarza produktu nabywacie licencję do użytkowania egzemplarza tego produktu.
    Problem by był jak byście na podstawie jednego egzemplarza stworzyli kopię projektu i produkowali te kamerki sami.
    Ale jeżeli będziecie każdy egzemplarz kamerki kupowali jako gotowy, to problemu nie ma.
    Nawet jeżeli tam coś jest opatentowane to to nic nie zmienia. Bo kupując jeden egzemplarz kamery kupujesz 1 kopię licencji na wszystko, czyli i na patent.
    Nie ma tu absolutnie żadnych wątpliwości.
    Cały świat tak działa. W laptopie masz dysk Seagate, procesor Intel, a laptop ma logo powiedzmy Acer.
    W myszce komputerowej masz detektor światła z logiem powiedzmy STM, kabel jest firmy XXCables, a myszka jako całość ma logo Logitech.
    Nawet kamerka składa się z czegoś w środku. Np. Sjcam M20 ma w środku procesor z logiem Novatek, sensor z logiem Sony, a cała kamera jest z logiem SJCAM.
    Po prostu to jest cały produkt a te części wewnętrzne to tylko części składowe.
    Ty użyjesz części składowej w postaci wnętrzności kamery żeby zrobić te swój produkt "okulary". Logo nadasz okularom a nie kamerce. Sjcam nie produkuje okularów więc Wasze logo na okularach nie będzie kolidowało czy konkurowało z logiem SJCAM.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Ale nie rozumiem , szukasz kamery miniturowej to uderz do producentów kamer , przecież nikt ci nie wyprodukuje kamery na forum, fantazjować jest fajnie w dziale xxx .
    jwaldek3
    Level 9  
    Na etap testu to by wystarczyło. Potem w takim przypadku wygodniej będzie dogadać się z danym producentem - jeśli on będzie chciał rozmawiać.

Robimy pewne rozeznanie, w przypadku innych urządzeń elektronicznych (nie optycznych) korzystniej wychodziło zbudować własny prototyp. Tu nie oczekujemy zejścia do poziomu detali typu projektowanie optyki a raczej gotowych komponentów.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    jwaldek3 wrote:
    Na etap testu to by wystarczyło

Ale co by wystarczyło?

Jak już to kup długopis lub okulary spy wydłub przetwornik i dodał radiolinię wifi i kilka ognil li ion.
    jwaldek3
    Level 9  
    Strumien swiadomosci swia wrote:

Jak już to kup długopis lub okulary spy wydłub przetwornik i dodał radiolinię wifi i kilka ognil li ion.

Wystarczyło by to testów ale nic więcej. Założenia biznesowe są takie , że powinno to być z gotowych komponentów dostępnych na rynku.

3 lata temu kamerkę o przekroju 2x3 cm udało się złożyć bez problemu i małym kosztem. Zrobiła ją jedna osoba.
    atom1477
    Level 43  
    Właśnie użycie gotowej kamerki jest użyciem gotowych komponentów dostępnych na rynku.
    Poszukaj sobie czy da się kupić (nawet w hurcie) procesor Novatek oraz sensor Sony z kamerki Sjcam M20.
    Bo ja szukałem i wyszło że nie. Czyli trzeba kupować prosto od producenta w ogromnych ilościach. I podpisywać jakieś dziwne umowy.
    Tutaj masz ten sensor:
    https://www.sony-semicon.co.jp/products_en/new_pro/december_2013/imx206_e.html
    A tu listę innych nowych sensorów:
    https://www.sony-semicon.co.jp/products_en/new_pro/index.html
    Jak znajdziesz choć jeden który się da normalnie kupić (będzie sklep z podaną ceną, a nie z "zapytanie ofertowe") to daj znać.
    A gotowe kamerki na tym procesorze i sensorze (nie tylko Sjcam M20) są dostępne od ręki w dowolnych ilościach. I pojedyncze sztuki, i tysiące sztuk. Bez konieczności podpisywania tych dziwnych umów.
    yogi009
    Level 43  
    Trochę to wygląda tak, jakbyś robił tajny projekt działa laserowego i pytał o to, który laser polecamy... Zrób serię zapytań do producentów kamer i wybierz coś dla siebie.
    atom1477
    Level 43  
    -XantiO- wrote:
    atom1477
    Da się coś znaleźć do kupienia:
    https://octopart.com/iu233n2-z-sony-78615953

Ale cena dość sympatyczna

To jest sensor 1.6Mpix za 700zł.
    Podczas gdy gotowa kamera z sensorem 16Mpix jest za 400zł.
    Dlatego mówiłem żeby poszukać.
    Bo jest taka tendencja w zachowaniu producentów że najnowsze produkty sprzedają tylko większym firmom.
    Kiedyś był problem z zakupem modułów LCD czy modułów kamer w ogóle. Choć były to czasy gdy one były już w telefonach i można je było kupić jako części zamienne (ale takie bez oznaczeń i bez datasheetów).
    Teraz LCDki i moduły kamer są dostępne. Ale tylko takie normalne. Nazwijmy je "przestarzałe". Czyli takie jakich się już nie stosuje w telefonach czy innych sprzętach.
    Te najnowsze (nawet nie muszą być najlepsze, byle były najnowsze) mają taką samą politykę sprzedaży. Czyli tylko wielkim producentom, na na ogólnodostępnym rynku nie.
    Czasami coś się przebije ale to znowu np. datasheeta nie będzie.
    Więc podawanie linków do możliwych do kupienia matryc nic nie mówi, jeżeli to będą matryce "przestarzałe".
    tplewa
    Level 39  
    @atom1477

Z podejściem kupić w sklepie za rogiem to wiele się nie zbuduje :)

Sprawą naturalną jest że stosowanie większości wyspecjalizowanych układów to podpisanie NDA ewentualnie opłaty licencyjne (np. za formaty kodowania obrazu itp. itd.).

Jednak za zwyczaj jest to do załatwienia tylko związane czasem jest z jakimiś kosztami np. zakupu zestawów developerskich itd. Sam mam podpisane NDA z kilkoma dużymi producentami i jest to do załatwienia i innej drogi nie ma...

Przy takim projekcie nie można podchodzić jak do migania diodą za pomocą ATMega - tzn. popatrzymy co znajdziemy w sklepach internetowych...

Przykładowo do testów płytki z różnymi sensorami jak i sensory można kupić w firmie FRAMOS (mówię o detalu) https://www.framos.com/, w sumie tam kupowałem kilka razy takie sprawy jak kamery, sensory czy rozwiązania video firmy Pleora...

Ot pierwszy z brzegu sensor Sony (IMX174):
    https://www.framos.com/en/imx174llj-c-16221

Jednak to jeszcze jestem w stanie zrozumieć, bo tutaj raczej w większości są hobbyści którzy nie zawsze mieli możliwość tworzyć większe rozwiązania gdzie coś takiego to norma...

Natomiast nie potrafię zrozumieć samego ogłoszenia kolegi jwaldek3.
    Wygląda ono faktycznie jak by pisał to dział marketingu bo nie podano w nim technicznych wytycznych.

Osobiście nie wiem co to jest mały rozmiar np. taki jak długopis... bo można kupić różne długopisy... Nie wiem też co to jest dobra jakość...

Tutaj powinny być podane konkretne wymagania co do wymiaru elektroniki aby zastosować odpowiedniej wielkości sensor, optykę i upchać jeszcze elektronikę.

Do tego musi to spełnić pewne wymagania odnośnie rozdzielczości matrycy, zastosowanych kodeków (określenia bitrate itd.), określenia jakim protokołem ma to być przesyłane i tysiąc innych spraw...

Projekt jak najbardziej jest do realizacji... pozostaje pytanie czy będzie to opłacalne... no ale to już nie problem projektanta tylko zlecającego który takie sprawy jak budżet przynajmniej jakieś jego ramy powinien określić.

Inna sprawa że kolega trochę pomylił chyba miejsce na takie ogłoszenie, ja bym raczej szukał poważniejszych firm które zajmują się projektowaniem bardziej zaawansowanej elektroniki - dla których takie NDA nie jest przeszkodą. Ewentualnie może już mają podpisane...

Tak patrząc na WWW http://sepin.co - powinniście raczej wiedzieć że takiego projektu wam jeden student nie zrealizuje :) z drugiej strony patrząc na http://sepin.co/contact/ - przepraszam ale brak danych firmy, telefonów, e-maila - tylko formularz... zniechęca nawet do kontaktu...
    jwaldek3
    Level 9  
    Student nie zrealizuje, zaznaczyłem, że szukamy kogoś kto ma doświadczenie i kto pomoże określić jakie są możliwości i zna się na tym co jest dostępne.
    Dostaliśmy dziś kontakt od jednej firmy, która projektuje zaawansowaną elektronikę
    tplewa
    Level 39  
    jwaldek3 wrote:
    Student nie zrealizuje, zaznaczyłem, że szukamy kogoś kto ma doświadczenie i kto pomoże określić jakie są możliwości i zna się na tym co jest dostępne.
    Dostaliśmy dziś kontakt od jednej firmy, która projektuje zaawansowaną elektronikę

Student to była raczej przenośnia... Bardziej chodzi o to że pchacie się w projekt którego realizacja to będzie sporo pieniędzy, a w ofercie nawet brak nazwy firmy (SEP Innovation Sp. z o.o. - jak rozumiem). No i niech kolega pomyśli np. znam firmę która mogła by to zrealizować (robi projekty warte miliony) i co mam zadzwonić do znajomego z takiej firmy i powiedzieć wiesz wejdź na elektrodę tam ktoś coś chce i jest e-mail (z gmaila)... Na samym początku mnie wyśmieje abym nie zawracał tyłka jakimiś mało poważnymi firmami...

Nie wspominając o braku danych technicznych... na chwile obecną nawet nie ma do czego siadać aby coś zaoferować...

Jeśli robimy coś małego co ma być upakowane w specyficznej obudowie już od podstaw projektowania elektroniki powinno być to uwzględnione (np. aby wyeliminować układy które fizycznie się nie zmieszczą lub mogą być problemy z ich chłodzeniem itd.). Przykładowo poświęcę czas by zrobić wstępną wycenę, wyślę i dostanę odpowiedź - ale wie Pan mi chodziło o taki mały długopis (a nie taki duży jak pan uwzględnił) no i ta kamera 2MP to kiepska jakość my chcieliśmy 12MP przy XX fps... no i jeszcze kamera powinna dobrze pracować przy słabym oświetleniu...

Zapewne to związane będzie z tym że musicie przekazać więcej szczegółów, a tutaj już na etapie samej oferty sądząc po Pana wypowiedzi będzie potrzebne podpisanie umów o zachowaniu poufności...
    jwaldek3
    Level 9  
    Nie oczekujemy wyceny w pierwszych wiadomościach, chodzi o kontakt do kogoś zainteresowanego takim tematem i mającego możliwości/doświadczenie.
    Ustalenia wymagań technicznych najłatwiej było by wykonać rozmawiając z kimś kto potrafi zadać te właściwe pytania i przestawić nam jak rośnie skala trudności wraz ze zmianami rozmiaru.

Tak e-mail z gmaila bo jest to najlepsze narzędzie do obsługi dużej ilości poczty przy pracy zdalnej :)
    Myślę, ze dalszą dyskusję przeniosę do prywatnej korespondecji
    tplewa
    Level 39  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    https://www.virtualeye.pl/pl/p/Mini-kamera-IP-WIFI-szpiegowska-S06-Wide-Szerokokatna/24442?gclid=EAIaIQobChMI8pDbyvm52QIVSIGyCh34rQLUEAQYAiABEgJBWvD_BwE

To jest to czego szukasz.

Eltrox chyba ma coś podobnego i to taniej, ale to jest chińska zabawka... zapewne bezpośrednio u producenta w chinach kupi się taniej...
    tplewa
    Level 39  
    sundayman wrote:

Zapomnijcie o jakichś "rozmowach" z poważnymi producentami o odsprzedaży komponentów z ich produktów.

Ale po co ? Gdzie kupić płytki deweloperskie z matrycami IMX Sony pokazałem...

Proszę bardzo http://www.hisilicon.com/ - można kupić u nich SOC do kamer IP (wielu producentów używa). Zestaw deweloperski to tylko kilka tysięcy dolarów (SDK + dev board + wsparcie)...
    Sam kupowałem od nich ale akurat do układów z sprzętowym kodowaniem/dekodowaniem h265. Potrzeba szybkiego przesyłania wideo z małymi opóźnieniami - ot np. ipCore od wspomnianej Pleory itp.

Raczej nikt tutaj nie będzie się bawił w projektowanie własnych układów....

Owszem dla wielu osób mogą to być spore koszta, ale przy jakimkolwiek poważniejszym projekcie takie kilka tysięcy $ to jest nic... bo sprzęt pomiarowy więcej i tak kosztuje np. dobry oscyloskop...
    TvWidget
    Level 36  
    tplewa wrote:
    raczej nikt tutaj nie będzie się bawił w projektowanie własnych układów....

Kiedyś zrobiłem od podstaw kamerę IP (RTSP 15/30fps) z przetwornikiem 5MPx. Całość się zmieściła na płytce 38x38mm. Nie było potrzeba do tego żadnych specjalnych zestawów developerskich, skomplikowanych procesorów itp.
    tplewa
    Level 39  
    TvWidget wrote:
    tplewa wrote:
    aczej nikt tutaj nie będzie się bawił w projektowanie własnych układów....

Kiedyś zrobiłem od podstaw kamerę IP (RTSP 15/30fps) z przetwornikiem 5MPx. Całość się zmieściła na płytce 38x38mm. Nie było potrzeba do tego żadnych specjalnych zestawów developerskich, skomplikowanych procesorów itp.

Można... kto mówi że nie. Sam w FPGA hobbystycznie też wiele robiłem, tylko czasem jak się robi komercyjnie lepiej kupić bo sumarycznie wychodzi to taniej (dlatego wielu producentów nie wymyśla koła tylko kupuje takie SOC).
    Inny coś takiego zrobi na kamerce za parę groszy od RB PI itp. wszystkie będą miały 5MP i ileś FPS - ale to dalej mało mówi o kamerze ;) Przykładowo Red Weapon ma niby 8K ileś tam FPS - teoretycznie kamera jakich wiele (też można zrobić takie 8K tylko czy to już będzie Red Weapon) ;)

Przykładowo niech kolega zobaczy na coś takiego: https://www.pleora.com/resources/articles/increasing-performance-medical-imaging-systems

Czy wyjdzie taniej kupić czy zrobić... a jak kolega jest w stanie zrobić taniej niż Pleora to chętnie odkupię takie rozwiązanie :)