Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metronom błyskowy TAP-TEMPO V2.0

SylwekK 21 Lut 2018 15:23 2286 9
  • Metronom błyskowy TAP-TEMPO V2.0
    Przedstawiam mój kolejny metronom ze "stukaniowym" nabijaniem tempa. Dawno temu opisywałem na elektrodzie pierwszą wersję z programem pisanym jeszcze w Bascomie. Różnica jest taka, że ten jest dużo mniejszy i poręczniejszy (waży 28g), ale z kolei nie wydaje żadnego dźwięku.

Metronom błyskowy TAP-TEMPO V2.0
    Można by powiedzieć, że to bezsens robić takie urządzenia, gdy u Chińczyka można nabyć coś niewielkiego za około 30zł z o wiele większą funkcjonalnością. Czym więc się charakteryzuje ten metronom? Podstawowa zaleta to widoczność błysku. Zastosowałem tu jasną diodę RGB (wspólna anoda) z wykorzystaniem tylko zielonej i czerwonej. Błysk jest widoczny nawet z daleka w jasnym pomieszczeniu. W ciemniejszych warunkach jest jeszcze fajniej, bo odbita rytmiczna poświata widoczna jest praktycznie bez patrzenia na metronom. Rezygnacja z dźwięku była jak najbardziej świadoma - trenuję sobie teraz tylko na impulsy świetlne (w niektórych warunkach jest problem z usłyszeniem pikania).
    Tempo można nabijać na pauzie, po czym automatycznie zaczyna odliczać lub można zmieniać też zmieniać w trakcie odliczania. Jest to bardzo wygodne z mojego punktu widzenia. Dodatkowo (bo zostało miejsca w procku) dorobiłem zmianę metrum z 4/4 na 3/4.

Metronom błyskowy TAP-TEMPO V2.0Metronom błyskowy TAP-TEMPO V2.0Metronom błyskowy TAP-TEMPO V2.0

Obsługa odbywa się jednym przyciskiem. Aby włączyć, należy wcisnąć i przytrzymać go 1s, aż zapali się jasno na żółto. Po puszczeniu przycisku obie LED się tylko jarzą oszczędzając akumulator, a jeśli nie wystartujemy odliczania, to po minucie metronom automatycznie się wyłączy. Zmianę metrum robi się przytrzymując guzik ponad 1s przy wybudzonym metronomie w czasie pauzy, zapali LED na zielono (4/4), a jeśli dalej guzik wciśnięty, to po niecałej sekundzie dioda zmieni kolor na czerwony (3/4). Metrum zatwierdza się puszczeniem guzika w czasie, gdy świeci odpowiednia dioda. Przytrzymanie 2,5s usypia urządzenie wcześniej zapalając na 1s kolor żółty. Krótki wcisk to start/stop odliczania. No i to by była cała obsługa. :)

Metronom błyskowy TAP-TEMPO V2.0Metronom błyskowy TAP-TEMPO V2.0
    Co w środku piszczy... a raczej świeci?
    Układ zrobiony jest na moim ulubionym ATTiny13, zasila go akumulatorek Li-Ion 200mAh z jakiejś starej MP3'ki, który można naładować z dowolnej ładowarki do telefonu dzięki zastosowaniu modułu na TP4056. Prąd ładowania ustawiłem na około 150mA (wymiana oryginalnego rezystora na 10k). Z dodatkowych istotnych elementów to "głośnik" piezo o średnicy 20mm i kilka drobiazgów RC.
    Schemat jest tak prosty, że nawet płytki nie było sensu projektować i wszystko zawisło na solidnym pająku w taki sposób, aby możliwe było ewentualne programowanie procka przez klipsa. Jako rusztowanie posłużyła noga od LED. Nic nie zwiera, nic się nie rusza, wszystko trzyma się kupy. Czujnik piezo przyklejony jest "kropelką" na całej powierzchni - musi solidnie przylegać i jeszcze go po brzegach delikatnie gorącym glutem przyłapałem dla pewności. Klej ten trzyma też LED i przycisk. Ważne, aby określić kierunek przepływu prądu z piezo, bo nie będzie prawidłowo reagował na stukanie. Najlepiej podłączyć wkładkę pod oscyloskop i po stuknięciu w obudowę (tam, gdzie jest przyklejona) powinna być wyraźna szpilka - ważne żeby "+" był podłączony do procka. Na kilka wkładek, jakie posiadam akurat trafiłem, która tego plusa ma na obudowie, a przy testowaniu na innych egzemplarzach "+" był w środku. To naprawdę ważne dla poprawnej pracy układu.
    Wejście procesora zabezpieczone jest diodą Zenera, bo napięcie z piezo może być naprawdę wysokie. Na tym egzemplarzu wkładki uzyskiwałem szpilkę ponad 40V(!) przy mocniejszym stukaniu. Co by się stało z wejściem procka - chyba jest do przewidzenia. ;-) Kondensator 0,1u nieco obcina wysokie częstotliwości, a rezystor polaryzuje wejście ADC w uC i można też dzięki niemu czułość zmniejszyć, gdyby była taka potrzeba (np. 100k wstawić dla wkładki o większej średnicy). Prąd dla LED ograniczony jest do około 10-12mA (napięcie przewodzenia diod w granicach 3V). Układ dzięki temu mniej pobiera podczas pracy, a i tak bardzo jasno świeci.

Program napisany jest w C i zajmuje 1022 bajty. Można by go jeszcze w niektórych miejscach nieco zoptymalizować, ale walka o pojedyncze bajty nie ma tu sensu, bo i tak nie będę go rozbudowywał. Koszt części łącznie z obudową pewnie w 10zł się zamknie, a do tego trzeba jeszcze doliczyć aku i TP4056.
    Jeśli o czymś zapomniałem, to pytać. ;)

I jeszcze film z działania:

Link

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 22 Lut 2018 06:59
    jotbegie
    Poziom 11  

Jestem pewny że, jest to przydatne urządzenie dla Ciebie. Ale oczami laika mógłbyś wyjaśnić do czego służy? Czy jak się domyślam służy do wyznaczania rytmu w nauce grania na jakimś instrumencie? Na filmie nie ma tego pokazanego, jest tylko stukanie w pudełko i losowa odpowiedź (to widzę ja, który nigdy na niczym nie grał)
    Ps: Dobry pająk nie jest zły.

• #3 22 Lut 2018 08:00
    SylwekK
    Poziom 29  

Metronom to urządzenie do zadawania rytmu. W muzyce bardzo ważne jest równe tempo. Co by było gdyby każdy muzyk w kapieli grał w swoim własnym rytmie można się domyśleć - totalny chaos :) Ja gram na perkusji (to moje ulubione hobby) i o ile z typowym pikaczem w uchu nie mam problemu z utrzymaniem rytmu tak bazując tylko na impulsach świetlnych już mi idzie trochę gorzej i chciałbym to zmienić.

• #4 22 Lut 2018 14:04
    Justyniunia
    Poziom 28  

Świetna sprawa.
    Bardzo podoba mi się metoda nabijania tempa. Bez żadnych zbędnych gałek do regulacji, czy wyświetlaczy do odczytu BPM.

• #5 22 Lut 2018 14:31
    tomal8403
    Poziom 13  

SylwekK napisał:
    Ja gram na perkusji (to moje ulubione hobby) i o ile z typowym pikaczem w uchu nie mam problemu z utrzymaniem rytmu tak bazując tylko na impulsach świetlnych już mi idzie trochę gorzej i chciałbym to zmienić.

Hmmm, ja jakoś nie mogę sobie wyobrazić gierki z takim metronomem (gram na gitarze i z normalnym klikiem nie ma problemu), natomiast nie wiem czy dałbym radę zagrać coś obserwując migającą diodę.
    Ten metronom stosujesz po to aby się "udoskonalić" w równej grze, czy zamierzasz używać go np podczas koncertu? Wydaje mi się, że dużo trudniej utrzymać tempo patrząc niż słysząc. Muzycy w studiu też mają dousznie klika zapodanego, nie spotkałem jeszcze sytuacji że grają na "diodę" :)

Poza tym projekt udany, skoro spełnia założenia ;)

• #6 22 Lut 2018 14:52
    SylwekK
    Poziom 29  

Widzisz, kiedy zadaje sobie jakieś ćwiczenie na perkusji to jest ono zazwyczaj na tyle trudne, że nie jestem go w stanie wykonać poprawnie co najmniej przez kilka godzin. Trening polega na tym, że po tych kilku godzinach wreszcie coś wychodzi :) Tak samo jest z tym metronomem - na razie idzie ciężko, ale chce to zmienić. ;-) i, np.wykorzystać później podczas gry z kapelą. Dużo fajniej jest być elastycznym i umieć grać do piku jak i do błysku. Jak wspominałem lubię moje hobby i tu nie ma dla mnie górnej granicy absurdu, że tak powiem :-D

• #7 22 Lut 2018 15:22
    tomal8403
    Poziom 13  

OK, wszystko wiem ;)
    Od siebie dodam że fajnym ćwiczeniem jest np granie do metronomu (dźwiękowego), następnie na chwilę (im dłużej wytrzymasz tym lepiej) ktoś go ścisza (metronom sobie nadal pika, Ty grasz dalej) i potem znów robi głośniej i już wtedy staje się jasne czy się rozjechałeś czy idziesz jak maszyna ;)
    Powodzenia w ćwiczeniach ;)

• #8 22 Lut 2018 15:33
    SylwekK
    Poziom 29  

Zgadza się, ćwiczenie fajne, ale właśnie samemu trochę ciężko to wdrożyć. Z błyskiem wystarczy, że zamknę oczy :)

• #9 05 Lis 2018 21:19
    Tremolo
    Poziom 43  

Fajnie by było jakbyś miał wbity w to jeszcze SET koncertowy. Klikasz i masz następny utwór. Gorzej ze zmiennym tempem :)

• #10 05 Lis 2018 22:10
    SylwekK
    Poziom 29  

To tylko prosta wersja migadełka, żadnych wodotrysków, a zależało mi tylko na szybkim i łatwym nabijaniu tempa :) Mam jeszcze metronom przy perce elektronicznej i taki z ali... maleńki (model M50) z klikiem o zadziwiająco dużych możliwościach tyle, że TAP działa co najmniej dziwnie :)

Szukaj w 5mln produktów