Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Dobór silnika do młyna węglowego bębnowo-kulowego

ffa96 21 Lut 2018 15:34 795 1
 • #1 21 Lut 2018 15:34
  ffa96
  Poziom 1  

  Witam,
  czy jest ktoś w stanie dobrać silnik do młyna węglowego bębowo-kulowego, którego bezwładność to 100kgm^2, moc wymagana do prawidłowej pracy to 60 kW, pracuje on w górnej granicy prędkości obrotowej dla swojej konstrukcji.
  Warunki pracy:
  -praca ciągła
  -rozruch lekki
  -dostępne zasilanie: 3 fazy, 400V, 50Hz
  -Temperatura otoczenia 60*C
  -konieczna ochrona przed ciałami stałymi

  I mniej więcej wytłumaczyć jak się to robi?

  0 1
 • Pomocny post
  #2 21 Lut 2018 17:33
  pawel1148
  Poziom 20  

  1. Musisz przeliczyć jakiej mocy silnika potrzebujesz na zwiększone warunki temperaturowe (standardowo silniki produkowane są na temperaturę otoczenia 40 stopni, ten ma pracować przy 60stopniach). Wzór na przeliczenie mocy znajduje się na 567 stronie książki Napęd elektryczny Gogolewski Kuczewski.
  P40=P60 / (sqrt((Δϑg-Δϑ')/Δϑg) -sqrt pierwiastek z tego co w nawiasie, Δϑg-dopuszczalny wzrost temperatury izolacji (dla klasy F- najpopularniejsza wynosi ok 100, ale jak dobierze silnik w innej klasie to będzie inaczej) Δϑ'-różnica w temperaturze otoczenia 60-40=20.
  Czyli w twoim przypadku będzie to wyjdzie ~ 67KW.
  2. Dobierasz Silnik na S1, na moc 67*1,1 do 6,7*1,3 -kryterium cieplne, zapewniające odpowiednie IP- pierwsza literka odpowiada za ciała stałe, napięcie 400V. Te silniki znajdziesz w katalogach producentów.
  3. Musisz dobrać jakiś charakterystykę momentu tego młyna węglowego(Gdzieś widziałem takie przebiegi, prawdopodobnie w książkach odnośnie potrzeb własnych elektrowni. Dobrać jakąś charakterystykę momentu w oparciu o dane dobranego silnika(dla jednoklatkowego wzór Klossa może pomóc, w przypadku innych konstrukcji trzeba pokombinować). Posprawdzać, czy kryterium dynamiczne będzie ok-tzn. czy do osiągnięcia ~ prędkości znamionowej którejś z maszyn (prędkość znamionową tego młyna chyba musisz sobie przyjąć)- moment młyna przy danych obrotach nie będzie przekraczać momentu silnika .
  4. Obliczyć czas rozruchu i temperaturę do której rozgrzeją się uzwojenia silnika (ew. klatka- ale do tego zwykle potrzebne sa dane, które ciężko uzyskać). Czas rozruchu można oprzeć o wzory fizyczne związane z bezwładnością i momentem dynamicznym(różnicą pomiędzy silnikiem a młynem), ale zwykle robi się to w oparciu o normy podane przez prowadzącego w KRK czy gdzieśtam indziej. No chyba, że prowadzący da to jakoś inaczej.

  0